Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór pieca


Soltyswsi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam pieca do mieszkania 90m, 8 grzejników na rozdzielaczu, mieszkanie w tym roku będzie ocieplone styropianem 15. 

Kotłownie chce zrobić w piwnicy, jest dość niska, przy ścianie 140cm w najwyższym punkcie na środku 175cm 

Jaki piec polecacie? 

Interesuje mnie camino 4 ale mało opinii o nim jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2024 o 00:52, Soltyswsi napisał(a):

Witam, szukam pieca do mieszkania 90m, 8 grzejników na rozdzielaczu, mieszkanie w tym roku będzie ocieplone styropianem 15. 

Kotłownie chce zrobić w piwnicy, jest dość niska, przy ścianie 140cm w najwyższym punkcie na środku 175cm 

Jaki piec polecacie? 

Interesuje mnie camino 4 ale mało opinii o nim jest. 

Można spojrzeć na konstrukcje Pellpal 8kW z koszem z boku
Gabaryty:

Wysokość 1150mm

Szerokość 930mm

Długość/głębokość 830mm

Prosta wrzutka, obsługa sterownika to tylko podawanie, pauza, siła nadmuchu, nie trzeba ważyć pelletu i mierzyć przesypu

1787580593_PellPal8kWboczny2sekom.jpg.29c6d240991d5157a16fb79b112c69c6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakim względem?

Camino jak można przeczytać zbadane było w Czechach a nie w Polsce, dlaczego?

Na stronie producenta badania z Czech

Na internecie można znaleźć wcześniejsze instrukcje z badaniami z ichpw, gdzie emisja pyłu była lekko poniżej 40mg/m3
https://kotlycamino.pl/templates/images/files/29597/1656055963-ioim-camino-4-z-dnia-01.02
 

 

Wymiennik żeliwny teoretycznie dłuższa żywotność, ale jak na tym forum oraz wielu innych od lat jest pisane i mówione (pewnie od 2006r i najcześciej była mowa o Klimoszu i chyba Tekli). Wymienniki żeliwne to najczęściej w 99% adoptowane stare odlewy od zasypowych kotłów na koks, gdzie spaliny fizycznie sa wyższe i w realu taki składak pali więcej od kotłów konstruowanych ze stali z myślą o podajniku i nowych wymogach. Najczęściej większość wcześniej robionych żeliwnych pod retorty na ekogroszek opierała sie o tą sama konstrukcję odlewaną we Włoszech oryginalnie pod koks. Nie wiem czy tutaj jest ten sam wymiennik, czy nieco inny i czy historia jest podobna tj był kiedyś zasypowcem na ciągu naturalnym na koks, do którego włożono podajnik.

 

Archiwum internetu mówi,że wcześniej były to dokładnie wymienniki na koks.

https://kotly.com.pl/produkty_pliki/dokumentacjaCamino.pdf

 

Tu jednak kwestia, aby sobie samemu dokładnie poszukać, poczytać, porównać.

Prawdopodobnie ten wymiennik został ładniej ubrany z dołączonym palnikiem i dzisiaj jest modelem pelletowym. Jego genezy to nie zmieni, to była konstrukcja na koks, więc paliwo o dużej temp. żaru, ale krótkim płomieniu, dlatego krótki i nieskomplikowany wymiennik nadążał odbierać ciepło.

Pellet jest paliwem o niskiej temp żaru a długim płomieniu i tutaj wymiennik musi lepiej odbierać ciepło, prawdopodobnie dodano przeszkody w postaci jakiś ceramicznych półek czy innych przewałów, aby zatuszowac braki wymiennika koksowego.

 

Palnik na 10kW jest kipi, obrotowy, jedni chwalą - inni nie. Pozwala na spalanie gorszej jakości pelletu. Może być ze sterownikiem opartym o czujnik spalin albo o czujnik jasności płomienia (tak robi spora częśc producentów chcących przed Kowalskim ukryć rzeczywiste temp. spalin małych wymienników). Nie mniej teoretycznie obrotowy kipi jest lepszy od wrzutki pod względem uniwersalności paliw. Wrzutka jest na pellet A1. Pali dobrze i ładnie.

Obrotowy wymaga więcej opieki i serwisu, kipi co roku nalezy rozebrać, w odpowiednich miejscach nasmarować, jak trzeba wymienić dane elementy i złożyć. Wrzutka jest prosta jak budowa cepa i jedyne, co może wymagać wymiany to koszyczek paleniska czy po dłuższym czasie jak w każdym innym zapalarka.

 

Koniec końców jest jeszcze cena, żeliwny wymiennik, obrotowy palnik i dotykowy sterownik swoje kosztują, ale wymiennik jest trwały. Stalowy z wrzutką na podstawowym sterowniku będzie prawie 50% tańszy pewnie (można dołożyć do fajnego dotykowego sterownika), sam musisz policzyć plusy i minusy danych kotłów i podjąć decyzje pod siebie pamiętając jeszcze o gabarytach jednostek

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te odlewy sa dužo nie zmienialy 60 lat i przy podajniku jest to poražka.Žaden lepszy wymienik nikt w tym odlewu nie zrobil,ruszt dolny stale jest,tylko"bez zebkow rusztowych".Sprawnosc pogoniona jakims szalonym labyryntom szamotowym,tego nie chcesz dlubac przy každym czysczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun póki co, to widać, ze mają z tym więcej problemu, ale pracują. Wieszający się na wrzutce pellet, problemy z softem, czy wybuchy gazów opisywane przez pierwszych użytkowników (przy wyciągowej).

Wg mnie więcej plusów ma Pellpal (poprawiona komora spalania, lepsze oprogramowanie względem sztokerbio czy wcześniejszy qmpell). Sterownik kwestia wyboru albo prosty albo bardziej rozbudowany dotykowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może napiszę, jak PellPal wygląda z puntu widzenia użytkownika. Mam model 12kw, sterownik dotykowy. Mój jest zrobiony przez Sekom. Ważne, żeby instalacja była zrobiona dobrze. Moją robił instalator polecony przez Sekom - nie chciałem kombinować. I jest zrobione dobrze. Zawór 4d, pompa na zasilaniu i powrocie. Oddzielny obieg do CWU. I zero problemów. Używam pellet A1 z certyfikatem. Paliłem takimi:

- Dankros
- Lava
- Barlinek
- Ikea niebieska
- Verba

 

Wszystkie palą się świetnie, palnika na co dzień w ogóle nie czyszczę. Zaglądam raz na dzień, żeby się upewnić, że nic się tam nie zebrało. A bywało, że coś się zebrało. Z dwóch powodów:

- miałem paletę wilgotnego Dankrosa. Zbierał się w koszyku taki zlepiony popiół. Nie był to twardy spiek. Oczyszczenie - banał - wyjmujesz koszyk, puk o coś, wszystko wylatuje, wkładasz koszyk i gotowe.
- zaniki zasilania - wtedy porcja peletu bez powietrza się kisi i zostaje spiek - usuwa się łatwo - puk i po problemie.

 

Nie sprawdzam długości płomienia, nie płaczę, gdy jakiś pellet wydmuchnie w popielnik (szczególnie przy wygaszaniu się to może zdarzyć). Po prostu mam ciepło i w miarę bez obsługowo. Półki czyści się szybko i łatwo. Najlepiej odkurzaczem. Na temperaturę spalin nie zwracam większej uwagi. Mieszkam w takim miejscu, że często wieje dziki wiatr, wiec ciąg kominowy potrafi być za mocny i temperaturę spalin może wtedy podkręcać. Mam to gdzieś 😄 Nie zauważam w praktyce różnicy. Nie ważę każdego dag pelletu i popiołu. Mam lepsze zajęcia 😉 Nie ma przeważania pelletu w tym modelu, ani zmartwienia, że jakiś czujnik czegoś źle zadziała. Tutaj jest tylko czujka temperatury spalin, czujnik temperatury kotła, czujnik temperatury wody na zasilaniu za zaworem 4d, czujnik cwu, zasilanie pompek, wentylatora i zapalarki. Prościej się chyba nie da zrobić podajnikowca. Nie ma żadnych pękających płyt szamotowych, czy innych pierdów. Zwykły koszyk wrzutka, potem prosty wymiennik półkowy (u mnie są dwa zarowiwacze). Nic się nie obraca, nie bada płomienia itp. Ma być ciepła woda w obiegu. Reszta mi zwisa 😉

Czy kocioł jest ekonomiczny? Pewnie tak, jak każdy inny. Dobrze dobrany (nie przewymiarowany) uzupełnia straty budynku i spali tyle, ile musi spalić. Ja widzę różnicę w porównaniu z moim poprzednim kotłem - na ekogroszek. Pellpal pali mniej. To kwestia dobrze zrobionej teraz instalacji i zwalonej poprzednio.
 
Ze względu na to, że to prosta wrzutka - wypada do kotła zajrzeć na moment raz dziennie. Jeśli przy kiepskim pellecie będzie się robić spiek i jego rozmiar będzie rósł, to płomień będzie coraz wyżej i coraz gorzej napowietrzony. W końcu może dość do tego, że stopi się rura spiro.

Wady:

- trzeba co jakiś czas kontrolować, czy wrzutka jest czysta
- wymiennik półkowy wymaga czyszczenia częściej, niż pionowy wymiennik
- powinno się używać dobrego pelletu

Zalety:

- prosta budowa, rozumiem jego działanie, nie ma cudowania z czujnikami, obrotowymi elementami, szamotami itp
- jest tylko jeden podajnik - nie trzeba się martwić przeważaniem pelletu, synchronizacją podajników itp
- prosty sterownik - nie da się tam nic nacudować, ustawiasz temperaturę kotła, zasilania co, cwu, histerezę cwu, czas podawania i nastawy min i maks dmuchawy - i wszystko
- wymiennik półkowy wymaga czyszczenia, ale za to robi się to szybko i łatwo - skrobak, odkurzacz, nie ma żadnej wyczystki z boku kotła czy coś - wszystko wygarniasz na końcu z popielnika przez dolne drzwiczki
- mam boczny zasobnik - na dole ślimaka pod zasobnikiem jest praktyczna wyczystka na 2 śrubki - gdyby zebrała się trocina - banalne czyszczenie
- sam podajnik też banalny w budowie, łatwo go wyjąć i wpakować spowrotem - wszystko jest na wierzchu
- palnik w drzwiczkach, więc łatwy dostęp do wrzutki i całego palnika - nie wymianiałem jeszcze nic, ale w razie czego wszystko jest łatwo dostępne i nie trzeba rozbierać pół kotła ani tarzać się po podłodze

 

Czy kupiłbym go teraz jeszcze raz, czy inny kocioł? Uważam, że Pellpal, to dobry wybór. Rozsądna cena, łatwe serwisowanie. Jest szansa, że posłuży długo i będę mógł tanio i szybko sam go naprawić, gdy coś się zepsuje (czyli po prostu coś wymienić - grzałkę, czy czujnik temperatury spalin - proste rzeczy). No i to nasza rodzima konstrukcja. Jak mam wydać kilka tysiaków, to jakoś tak mam, że wolę je zostawić u nas, niż pchać za granicę. Ale to poza merytoryczna uwaga na koniec 🙂

Edytowane przez miklo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miklo,zgadzam się z tym co napisałeś.Dodam tylko,że ja palę pelletem bez certyfikatu,a nawet paliłem pelletem A2 i nie miałem żadnych problemów,a kocioł Qmpell 12 kw mam trzeci sezon i sam go montowałem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, zdecydowałem się na pellpal. Czy 8 kW wystarczy, będę grzał wodę 200 litrów, w mieszkaniu będą ocieplone trzy ściany, czwarta ściana korytarz bez ogrzewania. Pellpal ma dwa 

Dwa zasilania i dwa powroty, mogę pod jeden podłączyć CO a pod drugi CWU? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dokładnie tak mam zrobione. Zawór 4d jest na zasilaniu co. Pompa na powrocie odpala się zawsze przy odpaleniu pompy cwu i w ten sposób realizowana jest ochrona powrotu. Oczywiście po odpaleniu pompy zasilania co pompa na powrocie też chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym również wypowiedzieć się na temat pieca Pellpal 8kW z boczym koszem. 

Mam sterownik z ekranem dotykowym (umożliwia prześledzenie przebiegów z procesu palenia - ułatwia do analizę i ewentualne korekty.

Piec w budowie prosty jak cep. Ma to swoje zalety jak i wady (brakuje mi trochę ustawień). Generalnie moim zdaniem nie warto kupować super skomplikowanego pieca ponieważ technika lub przepisy za 10 - 12 lat być może zmuszą Nas do zmiany. 

U siebie do kosza zamontowałem kółka - mogę odjechać nawet pełnym koszem z peletem - mam wąską kotłownie.

Dodatkowo zamieniłem śruby spustowe w koszu na motylkowe - szybkie czyszczenie kosza z pozostałości (pył) po pelecie.

 

 

koła_kosz.jpg

kosz_sruby_motylkowe_2.jpg

koszyk_1.jpg

podajnik_bez_koszyczka_2.jpg

podajnik_koszykowy_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie umysły myślą podobnie 😉 Też uważam, że wydawanie dużych pieniędzy przy takiej niepewności, to zbytnia beztroska rozrzutność. W motylkami spoko patent. Ja tam na razie od czerwca raz zajrzałem - pellet Dankros się pokruszył dziwnie raz. Na razie wszystko działa git bez kombinowania 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, d80 napisał(a):

Chciałbym również wypowiedzieć się na temat pieca Pellpal 8kW z boczym koszem. 

Mam sterownik z ekranem dotykowym (umożliwia prześledzenie przebiegów z procesu palenia - ułatwia do analizę i ewentualne korekty.

Piec w budowie prosty jak cep. Ma to swoje zalety jak i wady (brakuje mi trochę ustawień). Generalnie moim zdaniem nie warto kupować super skomplikowanego pieca ponieważ technika lub przepisy za 10 - 12 lat być może zmuszą Nas do zmiany. 

U siebie do kosza zamontowałem kółka - mogę odjechać nawet pełnym koszem z peletem - mam wąską kotłownie.

Dodatkowo zamieniłem śruby spustowe w koszu na motylkowe - szybkie czyszczenie kosza z pozostałości (pył) po pelecie.

 

 

koła_kosz.jpg

kosz_sruby_motylkowe_2.jpg

koszyk_1.jpg

podajnik_bez_koszyczka_2.jpg

podajnik_koszykowy_2.jpg

Ile metrów grzejesz tym 8kw? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.