Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie i izolacja pionowa fundamentu oraz stropu nad nieogrzewaną piwnicą


michs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Pytanie dotyczy domu typu kostka z lat 80-tych, ściany z pełnej cegły 40 cm. Wkrótce zostanie on docieplony styropianem grafitowym 20cm lambda 0.33 jednakże zanim to nastąpi to zastanawiam się jeszcze nad ociepleniem i izolacją pionową fundamentów.

Budynek jest w całości podpiwniczony, piwnica nieogrzewana. Parter i piętro ogrzewane. Piwnica w sporej części jest nad poziomem gruntu, a dokładnie ma 130 cm do stropu, a tylko 70 cm pod ziemią. Zastanawiam się czy warto ocieplić i izolować te 70 cm, tym bardziej że nie ma problemu z wodą/wilgocią w piwnicy. 

Rozmawiałem wstępnie z jednym budowlańcem i powiedział, że nie ma to ekonomicznego sensu, gdyż od ogrzewanego pomieszczenia parteru do poziomu gruntu jest aż 160 cm, które od zewnątrz będą i tak bardzo dobrze docieplone, więc straty ciepła będą znikome. Zasugerował, że przy ograniczonym budżecie o wiele lepszym wyjściem jest docieplić strop nad nieogrzewaną piwnicą (min 10 cm), tym bardziej że na podłodze parteru nie ma żadnej izolacji termicznej i nigdy nie będzie. Doradził by styropian przykleić nie tylko do stropu, ale także wywinąć 1 rząd na ściany pionowe po obwodzie  ścian zewnętrznych.

Nie ukrywam, że takie rozwiązanie by mi odpowiadało, strop jestem w stanie ocieplić sam. Przy fundamentach byłby kłopot, gdyż wokół domu jest wylana betonowa opaska o szerokości 30 cm. Musiałbym wzywać ekipę, gdyż firma od elewacji wchodzi już za miesiąc i trzeba by zdążyć przed nimi. 

Co o tym sądzicie? Ocieplać i izolować fundamenty, czy nie ma to sensu przy takim budynku z wysoką piwnicą? Zimą rzeczywiście "ciągnie" po nogach na parterze od podłogi, więc na pewno tutaj rzeczywiście jest problem, który należy chyba rozwiązać w pierwszej kolejności.   

Dołączam szkic jak to obecnie wygląda. Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

 

tsUEXmh.png

Edytowane przez michs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zastanawiam się jeszcze nad tą opaską od wewnątrz. Czy robić ją tylko po zewnętrznych ścianach czy także po wewnętrznych działowych. Nie wiem czy cokolwiek to da jak zrobię wokół pomieszczeń? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glebokosc lawy gornej od powietzchni gruntu to tylko 70cm? Docieplil bym po zewnetrznej stronie budynku (teoria i praktyka mowi ze „zawsze” docieplanmy od strony zimnej) do tej glebokosci, wiem ze jest to teraz „trudne” ale ja bym tak robil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem budowlańcowi się nie opłaca finansowo tego robić.

Dlaczego cała infrastruktura wodna musi być od 80 do 140 cm w ziemi ? Bo w PL mamy takie warunki.

Jak przyjdą mrozy to ściana od zewnątrz będzie zamarznięta. Po tej ścianie będzie ciągło chłód do stropu. To jest klasyczny mostek cieplny. Ja bym to izolował przy pierwszej nadarzającej się okazji. Izolując grunt, masz o wiele niższe zapotrzebowanie na energię na górnej kondygnacji.

To zawsze są największe dylematy. Pakujesz kasę w ziemię i nawet tego nie widać.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

@PioBin @wacio1967 Ściana zewnętrzna nad ziemią będzie w całości docieplona styro 20cm, tylko jej część podziemna nie (70cm).  Od wewnątrz będzie docieplony strop 10cm grafit i zrobiona wewnętrzna opaska wokół ścian zewnętrznych o szerokości 1 arkusza. 

Ja się nie znam, ale powiedziano mi że obligatoryjne byłoby docieplenie w gruncie gdyby piwnica była w całości pod ziemią lub w ogóle jej nie było. W przypadku gdy od poziomu gruntu do ogrzewanego parteru jest aż 130 cm odległości to podobno wystarczy tylko ocieplić część nadziemną i strop nieogrzewanej piwnicy, bo chłód z gruntu tak wysoko nie "pociągnie".

To samo powiedziano mi, że należy zrobić w przypadku głębokiego balkonu tj. 2m głębokości - że nie ma konieczności ocieplana całej jego płyty lecz tylko 60-80 cm od muru, bo tam są największe straty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie no oczywiscie że jest to formalnie  mostek cieplny i idealnie byłoby do samej ławy ale szerszy obrazek jest taki że ciepło ma do pokonania 160cm (strop+130 sciany) w dół i w tej sytuacji ucieknie głownie do piwnicy niejako zmniejszajac gradient między parterem a otoczeniem i korzystnie wplywajac na bilans. Generalnie 10-15% strat liczy się dla calkiem nieocieplonego fundametu z posadzka na gruncie. Ocieplone 130cm piwnicy plus strop to nieporównywalnie lepsza sytuacja. Nie ma co tu dramatyzować.


@michs 

Jeśli chodzi o opaske obowiązkowo po zewnetrznych, działowe też własciwie powinny ale nie ma co sie spinać, można ewntualnie to poprawić póżniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skułem z jednej strony betonową opaskę bo odeszła od domu, okazało się że za nią po izolacji nie ma już śladu... Postanowiłem więc dokopać się do poziomu drenażu z tej strony i wykonać nową izolację. Stara była robiona z 30 lat temu lepikiem na gorąco. W każdym razie moim oczom ukazał się drenaż z rur ceramicznych, który niestety jest gdzieś przerwany bo wlewając do niego wodę pod ciśnieniem ta nie dolatuje do studzienki. I teraz mam dylemat, czy nie zrobić wszystkiego na nowo wraz z ociepleniem jak już mam z tej strony odkopane... Co prawda z wilgocią w piwnicy nie ma żadnego problemu i podejrzewam, że nawet bez drenażu nic by się nie działo bo dom jest na górce ale niepokoi mnie to że gdzieś jest przerwany i nawet nie wiem gdzie ta woda wędruje.

W każdym razie chciałem Was dopytać odnośnie izolacji przy ograniczonym budżecie. Na pewno dysperbit jako grunt, ale co potem? Wiem że są masy dwuskładnikowe ale ceny powalają (300 zł wiaderko), są one typu ciężkiego do konkretnej izolacji przeciwwodnej. U mnie po odkopaniu tych 70 cm jest suchutko, a na samym dnie zwarta glina. Jest sens ładować się w izolację przeznaczoną do terenów o wysokim poziomie wód gruntowych? Może wystarczy sam lepik na zimno 2 razy? Widziałem na Youtube jak ktoś tak robił i przy drugiej warstwie lepiku przykładał folię budowlaną do niego, ładnie to się wszystko trzymało muru. Czy do takiej folii można potem przykleić XPS pianką? Bo mam okazję odkupić XPS 5cm na tą 1 stronę (8 płyt) za tylko 80 zł i jak już mam odkopane to chyba warto? Potem na to jeszcze kubełkowa i zasyp...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś lepik na zimno w chodzi w reakcję ze styropianem. Reakcja polegała na tym że styropian się topił. Niewiem jak jest teraz może te nowe lepiki są wodne.

Co do izolacji to ja bym zaizolował i ocieplił. Zainwestowane fundusze z czasem się zwrócą w postaci mniejszych strat ciepła pomimo że to podpiwniczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za późno mi o tym napisałeś, bo już wstępnie zagruntowałem fundament Izoplast R zawierającym rozpuszczalniki, więc teraz już nici z przyklejenia styropianu.

Nie wiem jak do tego doszło ale zagalopowałem się i pociągnąłem tym środkiem ponad grunt do poziomu cokołu, zapominając że przecież tam przyjdzie styropian elewacyjny. Jutro czeka mnie zrywanie tego środka do poziomu gruntu albo skuwanie tynku, aby się tego świństwa pozbyć. Chyba że są jakieś inne sposoby ochrony styropianu przed rozpuszczalnikami zawartymi w nim? Po czasie powinny odparować ale nie wiem ile to potrwa. Dobrze że to tylko 10 metrów i 30 cm szerokości do wyczyszczenia.

Edytowane przez michs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklej górną warstwę styropianu na placki i obwodowo klejem do zatapiania siatki i będzie dobrze, nic ci styropianu nie zje. W ziemi warto dać styrodur.

Jeśli chodzi  o dysperbitowe izolacje pionowe ścian moim zdaniem nie mają one sensu chyba że zrobisz je dużo wcześniej i pozwolisz słońcu w gorące lato przetopić asfalt zawarty w dyspersji. Kładziony na wilgotne ściany wiosną czy jesienią dla mnie to kasa wywalona w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.