Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stara instalacja c.o. z 4D - gdzie wpiąć niezależne grzejniki


katze750

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono ;)

Mam zagwozdkę jak wpiąć kilka dodatkowych grzejników do obecnej starej instalacji c.o., tak by pracowały niezależnie od reszty starych grzejników stalowych. 

Założenia:

- kocioł na paliwo stałe sas nwt 17kW w piwnicy + zawór 4D z siłownikiem + sterownik tech st-880 pid

- stara instalacja z 8 grzejnikami stalowymi żeberkowymi (bez regulacji) na grubych rurach (mają około 33lata, żaden nie cieknie)

- dwa grzejniki panelowe stalowe z regulatorami, zasilane zaraz za kotłem (równolegle do starej instalacji, ale zależnie od ustawienia zaworu 4D)

- regulacja temperatury w domu przez ustawienie temp. zadanej na zaworze 4D - ręcznie na sterowniku albo auto ze sterownika pokojowego

- dom ok 120m2 ocieplony styropianem 10

- ustawienie temp na zaworze 4D w sezonie zimowych zazwyczaj w granicach około 30-40 stopni, powyżej 40 znacznie rzadziej

- palenie w kotle bez wygaszania w sezonie zimowym

- naczynie przelewowe na strychu za grzejnikami, wiem że duży błąd z uwagi na bezpieczeństwo, niestety tak założyła firma przy wymianie kotła, sam doczytałem później, że to duży błąd, na szczęście sterownik ma sporo zabezpieczeń, nic się nie dzieje

Problemy:

- różnica temperatur w pomieszczeniach (salon 23, łazienka 20 - na końcu instalacji, od strony północnej)

- konieczność podłączenia 4 dodatkowych grzejników działających niezależnie od obecnych grzejników

 

Pierwszy problem zamierzam rozwiązać dodając po prostu dwa zawory regulacyjne z termostatami przy grzejnikach (nie wiem czy to się sprawdzi w 100%, dużo wody w grzejniku i duża bezwładność) w pomieszczeniach gdzie jest najcieplej, wówczas będę mógł podnieść ogólną temp zaworu 4D bez przegrzewania ciepłych pomieszczeń

Natomiast dodatkowe grzejniki chciałbym wpiąć by mogły pracować niezależnie od starej instalacji, np gdy w sezonie jesiennym brak słońca nieraz przepalam w kotle na c.w.u. i fajnie jakby grzejnik w łazience grzał bez konieczności grzania całego domu. Jak to wpiąć do obecnej instalacji? Myślałem o rozdzielaczu grzejnikowym, który podłączyłbym przed zaworem 4D. Czy to jest dobre i bezpieczne rozwiązanie? Czy trzeba dać drugi zawór 3D lub 4D? Bo wtedy temp c.o. = temp. na rozdzielaczu. Czy musi być druga pompa co? Do rozdzielacza podłączyłbym grzejniki panelowe na pexie. Jaki wybrać rozdzielacz? Na alledrogo są różne rodzaje. Rozumiem, że połączenie kocioł - rozdzielacz tylko rura metal.

I na koniec...

Oczywiście instalacja jest archaiczna i jej modernizacja nawet z uwagi na konieczność zmiany źródła ciepła jest nieunikniona, ale póki co... działa bez większych problemów. Natomiast obecnie bez ogromnych kosztów chciałbym poprawić komfort cieplny w domu i dołożyć dodatkowe grzejniki do dobudówki i łazienki.

pozdrawiam Kacper 

 

20231001_170133.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew 😃

Koncepcja jest taka, że drugi zawór 4D wpinam równolegle do zaworu obecnego zaraz przy króćcach z kotła(za pomocą trójników). Wiem, że jest to trochę przekombinowane, ale na tym rozdzielaczu chcę mieć wyższą temperaturę niż obecnie na grzejniki z zaworu 4D. Czyli teraz na grzejniki przez zawór 4D nr1 powiedzmy 35-40stopni, a na rozdzielaczu przez zawór 4D nr2 40-50 stopni, na kotle 65-75 stopni. Widziałem w necie, że często rozdzielacze mają inny zawór mieszający, chyba trójdrogowy, ale to głownie widziałem w zestawach do podłogówek.

 

instalcja rozdzielacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rozwiałeś moje wątpliwości. Co do samego wpięcia trójnika w obieg zasilania z kotła, chyba nie ma znaczenia czy wepnę go obok obecnego trójnika w sposób poziomy czy pionowy? Wiem, śmieszne i błache pytanie ale zastanawiam się czy będzie to miało wpływ na przepływy. I tak pompy będą wymuszać ale lepiej zapytać 😉

 

instalcja rozdzielacz_trojnik.jpg.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę go wpiąć między obecny trójnik a zawór kulowy motylkowy, więc chyba powinno być ok. Czy patrząc na moją  "koncepcję" wpięcia rozdzielacza, powinienem tam jeszcze dodać jakiś element? Filtr siatkowy przed pompą? Dam na pewno zawory kulowe przed zaworem 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.