Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka pompa ciepła do dużego budynku podłogowe + grzejniki


michael1234

Rekomendowane odpowiedzi

No faktycznie , sporo tych pytań i w różnych tematach , może kolega @michael1234 powinien skontaktować się z Klimatyzacją Katowice PL I tam pozadawać trochu pytań .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.06.2023 o 22:03, sambor napisał(a):

Najpierw powinien uporządkować swoje pytania, gdyż tworzy chaos zarówno na forum jak i w swojej głowie.

No to pytanie dlaczego w LG na monobloku w porównaniu do splita jest dużo lepszy COP a w przypadku Panasonika nie ma aż takiej dużej różnicy?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rozważył LG Therma V 14kW Monoblok / Split, do tego bufor 200L podłączony równolegle. Osobna pompa na grzejniki, osobna na podłogówkę. Do rozważenia bufor podłączony szeregowo i wtedy tylko 1 pompa na podłogówkę z siłownikiem na zaworze 3 drogowym do podmieszania.

Aha ważna kwestia - jaką temperaturą musisz zasilać grzejniki przy -15/-20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, michael1234 napisał(a):

No to pytanie dlaczego w LG na monobloku w porównaniu do splita jest dużo lepszy COP a w przypadku Panasonika nie ma aż takiej dużej różnicy?

To pytanie do producenta, podobnie możesz pytać o trwałość PC - która więcej lat wytrzyma ?

Oraz dlaczego większa PC (LG) jest tańsza prawie o 1/3 od mniejszej ( Panasonic)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że skoro przy 0 potrzebowałby mniej więcej 45 stopni minimum to przy -20 musiałbym mieć ze 65 stopni co nie jest rozsądną temperaturą dla pompy ciepła i w ruch  pójdzie dodatkowo kominek.

@sambor które LG i Panasoniki porównujesz dokładnie? mowa o wielkości pod względem mocy czy wielkości samej pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo te grzejniki by potrzebowały , może nigdy nie grzałeś całodobowo tymi grzejnikami ?

Jeśli będziesz musiał ten bufor grzać stale do 50 st i więcej to tanio nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał(a):

Strasznie dużo te grzejniki by potrzebowały , może nigdy nie grzałeś całodobowo tymi grzejnikami ?

Jeśli będziesz musiał ten bufor grzać stale do 50 st i więcej to tanio nie będzie .

Kocioł z podajnikiem mam 15 lat więc raczej całodobowo grzeję. Tzn. od września do marca.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochu bida .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michael1234 napisał(a):

Myślę, że skoro przy 0 potrzebowałby mniej więcej 45 stopni minimum to przy -20 musiałbym mieć ze 65 stopni co nie jest rozsądną temperaturą dla pompy ciepła i w ruch  pójdzie dodatkowo kominek.

@sambor które LG i Panasoniki porównujesz dokładnie? mowa o wielkości pod względem mocy czy wielkości samej pompy?

Po pierwsze te 65C na grzanie to bzdet.

Po drugie porównywałem te o których pisaliśmy czyli T-cap 12kW i LG Therma V 14kW.

45 minut temu, michael1234 napisał(a):

Pytanie tylko czy warto ładować wysoką prędkość czynnika na grzejniki jak instalacja w miedzi i kolana mogą się wypłukać.

To trzeba by przeliczyć instalację i ew część zmienić, tak aby temp zasilania była niższa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do finału przeszły mi dwie pompy:

  • Panasonic T-CAP 12kW KIT-WXC12H9E8 SCOP 3,33 (COP A-7W55: 1,92)
  • LG HU141MA U33 + HN1616M NK5 / HU143MA U33 + HN1636M NK5 SCOP 3,37 (COP A-7W55: 1,98)

Ta druga kusi ze względu na trochę lepsze parametry.

Chciałem znaleźć jeszcze najmocniejszą pompę split, która nie podlega pod zgłoszenie na f-gazy. Ale najmocniejsze co udało mi się znaleźć to HU091MR U44 + HN091MR NK5 na R32 a to daje 9 kW mocy przy -7 a to dla mnie trochę za mało. Czy potraficie wskazać coś mocniejszego?

Co do przeróbek instalacji to jestem tego świadom, ale jestem również świadom że nie dam rady ani finansowo ani organizacyjnie nic zrobić przed sezonem grzewczym.

Dodam, że: W nieruchomościach, w których coś ode mnie zależy obowiązuje od 01.01.2016 ustawa zakazu przyklejania płytek jeśli w danym pomieszczeniu ogrzewanym nie ma ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.