Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka pompa ciepła do dużego budynku podłogowe + grzejniki


michael1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaką pompę ciepła polecacie do budynku w okolicach Krakowa.

Ściany połowa pustak max, połowa hasiowy + 10 cm styropianu
Dach 15 cm wełny
Powierzchnia ogrzewana    334m2 (parter + poddasze po podłodze)
Obecnie na podłogowym około 110 m2

Wg ciepło właściwe:
31 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)
15,7kW to szacowana moc grzewcza (C.O. + CWU)
15,0kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
7,4kW – przeciętna moc grzewcza
Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,4°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

45W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
9,6kW – moc w temperaturze biwalentnej -5°C (dla pracy równoległej)

Najlepiej jakiś split, bo moje się monobloków gdyż może zamarznąć, wiem, wiem są zawory ale czy będą one skuteczne po 10 latach? Oraz jak ja testować? Przyszła jeszcze myśl do głowy, skoro i tak pompa ciepła w domu w którym jest podłogowe + grzejniki będzie musiała pracować na wyższej temperaturze to może warto zamontować dwa mniejsze urządzenia jedno do podłogowego drugie do grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja tylko wkleiłem co wyszło w kalkulatorze 🙂

Swoją drogą przewiduje dwie opcje:

1) Praca tylko na pompie ciepła (czy wtedy muszę wybrać pompę która w -20 da 15 kW? - która mi tyle da???)

2) Pompa ciepła + jakiś kominek z płaszczem wodnym ew. kocioł zgazowujący drewno (tylko niewiem czy w czystym powietrzu można dostać dotacje na pompę i kocioł zgazowujący jednocześnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz chciał ogrzać budynek sama pompa=odpowiednio duża moc pompy(wieksza moc=większa moc minimalna) co spowoduje że PC będzie taktować w okresach  przejściowych czego konsekwencją będzie szybsze zużycie sprężarki.Jak masz dwa obiegi grzewcze grzejniki i OP to będzie potrzebny bufor

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, michael1234 napisał(a):

 Przyszła jeszcze myśl do głowy, skoro i tak pompa ciepła w domu w którym jest podłogowe + grzejniki będzie musiała pracować na wyższej temperaturze to może warto zamontować dwa mniejsze urządzenia jedno do podłogowego drugie do grzejników?

Nie wiem czy warto , ale na pewno warto mieć alternatywę , co będzie jak pompa nawali w najgorszym czasie ?, a taka możliwość zawsze istnieje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no dwie pompy to raczej przesada , jedna ,ale dobrze przemyślana pompa i instalacja , i bufor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2023 o 20:33, sambor napisał(a):

T-cat 12kW z grzałkami 6kW na pewno spełni twoje oczekiwania, ale wg mnie sama wymiana źródeł ciepła nie będzie efektywna, warto popracować nad odbiorami ciepła.

Bojler CUW 300l + bufor ok 200l pozwolą na zakończenie tego tematu. 

A ten bufor 200 litrów w czym ma pomóc? W defroście? I jak najlepiej go dać? Równolegle czy na powrocie?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Uzytkownik2 napisał(a):

ale podoba mi się unikalna konstrukcja tego bufora(przegroda w środku zapobiegająca mieszaniu się czynnika grzewczego)Jaki by nie był bufor to dobrze aby był wysoki i chudy)

Dlaczego unikalna , kupiłem taki bufor800 litrów używany i właśnie z przegrodą wiec takie unikalne nie jest ,faktycznie działa jak bateria zero podmieszania , ale na bufor jako sprzęgło nie jest to potrzebne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, michael1234 napisał(a):

Tylko teraz to podłogowe jest wpięte w pion grzejników i ma własną pompę + RTL. Tak działało przez lata na węglu, gdy żadna podłoga nie popękała. Czy może tak pozostać przy pompie ciepła?

Nie może,zawór RTL to taka proteza na którą można sobie pozwolić gdy jest powiedzmy jedno,dwa pomieszczenia bo nie opłaca się robić wtedy układu na pompie ale przy 110m2 takiej sztuki bym nie odstawial.Ladowac tyle kasy w PC i szukać "oszczędności".Taka instalacja powinna być sterowana pogodowo,tak jak w książkach pisze)A tak na marginesie "kalkulator"ciepło właściwe to zabawka przy której wynik końcowy może być obarczony sporym bledem

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.