Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bojler pionowy rozkład temperatur w zależności od wysokości.


o6483256
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PioBin,

Rekomendowane odpowiedzi

Załóżmy, że mamy bojler pionowy (powiedzmy 100l wys 900mm). 

W 1/3 wysokości mamy temperaturę 20*C

Jaką temperaturę będziemy mieli na górze bojlera, a jaką na dole?

 

To samo, ale w 1/3 wysokości mamy 70*C

 

Ktoś jest w stanie chociaż w przybliżeniu (+- 5*C) na to pytanie odpowiedzieć?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • o6483256 zmienił(a) tytuł na Bojler pionowy rozkład temperatur w zależności od wysokości.

Ja mam boiler pionowy, ale 300 l - 200cm wysoki. Dwa czujniki temp. Jeden tak 1/4 od góry. Drugi Ok 1/3 od dołu. Wejście od wężownicy mam w połowie zbiornika.
Obecnie 52 stopnie u góry i 42 na dole. Z dwie godziny temu boiler był dogrzewany.

Ale pamietam, że o góry miałem Ok. 40-45 stopni, a na dole 18-22.
Jak chcesz mogę pare razy wrzucić dane jak będzie po dogrzaniu lub chwile przed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie sprawi Ci to problemu to bardzo chętnie.

 

Grzeję mój bojler do oporu (na ile wbudowany termostat pozwala). 

Wtedy mam w ok 1/3 wysokości 70-72*C, a u góry nie wiem.

Po "rozładowaniu" bojlera mam 20*C w 1/3 wysokości i ok 35*C na górze.

 

Teraz kolejna sprawa. Jak obliczyć ile wody ciepłej zużyję o temperaturze 35*C (stosunek ciepłej do zimnej) zakładając temperaturę ciepłej na 60*C, a zimnej na 10*C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

1l cieplej o temp 60C

1l zimnej o temp 10C

po zmieszaniu daje 2l o temp 35C

a z rozkladem temperatury nie jest prosto bo cholera wie jak wyglada (jaka jest wysoka) ile jest strefy mieszania wewnatrz bufora/bojlera. Majac tez dwa czujniki nie wiadomo dokladnie jak wysoko jest ta strefa

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wąskich wysokich zbiornikach mieszanie wody nie występuje, woda się uwarstwia.

Można to zaburzyć np mocną pompą cyrkulacyjną lub dopływem zimnej wody do zbiornika. Zależy jak to jest wykonane, w jakim miejscu itd.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 pomierzyłem przez 2-3 dni temperatury u siebie. Mam zbiornik 300l w wersji FIT tj, ma 65cm szerokości z izolacją.

Rozkład temperatury wyglądał tak:

53/37
52/35
48/25
54/50 (po godzinnym dogrzaniu rano w piątek)
53/34
52/28 
50/25 (piątek wieczór)
49/41 (sobota koło 11 wygaszanie kotła 10min pracy pompy CWU - temp zewnętrzna przekroczona)
Przy okazji czy da się ustawić dłuższy czas pracy pompy CWU przy wygaszaniu niż te 10 min w SKZP-05? Po 10min mam 57 stopi na kotle, a 41 stopni przy wyjściu węzownicy z CWU. Mogłaby jeszcze z 10min pochodzić i oddać energię do zbiornika CWU.
48/17
46/16 (sobota późny wieczór)
44/18 (po nocy niedziela) Koniec pomiarów.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Naprawdę się przydało 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

Przy okazji czy da się ustawić dłuższy czas pracy pompy CWU przy wygaszaniu niż te 10 min w SKZP-05? Po 10min mam 57 stopi na kotle, a 41 stopni przy wyjściu węzownicy z CWU. Mogłaby jeszcze z 10min pochodzić i oddać energię do zbiornika CWU.

To nie jest na czas, tylko na różnice temperatur pomiedzy kotłem a buforem. W wersji 5.42 jest to bodajże 2°C, natomiast w wersji 5.45 zmienili na 5°C.
Bardzo istotną kwestią jest miejsce i sposób zamocowania czujników temperatury.
Na wyjściu weżownicy nigdy nie uzyskasz temperatury równej tej na górze bufora. Taki mankament weżownicy.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawsze pompa CWU wyłącza się po 10 min. Nie ważne czy jest 11 czy 18 stopni różnicy. Dokładnie tyle ile mam ustawione w wygaszaniu kotła. Soft mam starszy. Mam nowsze wsady (5.44baza/5.40panel), ale czekałem na koniec sezonu w razie problemów, by nie zamarznąć jak coś pójdzie nie tak.

W takim razie w weekend zrobię upgrade. 

Obecnie działam na 5.29/5.28

Edytowane przez Sławek007
cytat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dość ciekawe bo czas wygaszania (ten w opcjach ustawień palnika) dotyczy braku paliwa.
 
Jeśli masz zapalarkę w trybie auto i wcześniej rozpaliłeś w kotle klikając w rozpal automatycznie, to wyłączając wszystkie obiegi (nawet CWU) zobaczysz, że sterownik przejdzie w tryb dopalania paliwa i włączy pompę CWU aby zrzucić ciepło z kotła. I właśnie wtedy pompa CWU pracuje dopóki kocioł ma temperaturę wyższą o 2°C od bojlera.

V5.29? A no to nie wiem. Może w tej wersji softu jest tak jak mówisz. Ja swoją przygodę z SKZP rozpocząłem od wersji 5.42.  
Obecnie mam 5.45 zarówno w bazie jak i panelu, ale jest zgrzyt - ostrzegam - autolato wyłącza obiegi a palnik nie przechodzi w dopalanie tylko dalej pracuje i potem czuwanie z podtrzymywaniem żaru.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma czas przeanalizować w załączniku export z mojego domoticza.
Wysokie piki temp powyżej 60* to ładowanie z kotła. Takto grzałka w drugiej taryfie.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tFXlgSIjltMTdFCjnqKu33oGYiWnw8B6/edit?usp=drivesdk&ouid=114771134725794930464&rtpof=true&sd=true

Bojler ma zamontowane 3 czujniki temperatury
- bojler 1 - na samej górze
- bojler 2 - na środku
- bojler 3 - na samym dole ok 5cm nad zasilaniem.
A tu wykres z dnia 14 kwietnia



wasne-wykresy-temperatur.jpg.3d86eda8aa45e65c86bc814535191e8d.jpg
I tu dodatkowe 2


wasne-wykresy-temperatur(2).jpg.2d7f335fe9256a4f6ac3855a60c054e1.jpgwasne-wykresy-temperatur(1).jpg.41f36d99730ab9db39957170bddd521c.jpg
Cyrkulacja CWU wyłączona na stałe.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dopisałem. Bojler pionowy z jedną wężownicą Biawar Mega W-E220.81. Dodatkowo bojler jest docieplony 5cm wełną z każdej ze stron. Rodzina 2+3. 

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tej chwili bufor do CO jest napędzany tylko przez prąd. Głównie grzałka off-grid. Od czasu do czasu włączy się grzałka on-grid. Gaz w ogóle się od kilku dni nie załącza.

15.04.2023

image.thumb.png.97cff3ce78e96708071cf3249592bd81.png

16.04.2023

image.thumb.png.e5357247179f6010b8ba2abb980322df.png

17.04.2023

image.thumb.png.c02be1472a0090d97cfc6b269521160b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.