Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

To jest wykres napięcia na poszczególnych fazach w sieci od początku lutego do dzisiaj:

image.thumb.png.bb6f272c9d9e4e2c514bb5cf0a22524a.png

Kto jest mi w stanie sensownie wyjaśnić co się stało, że od 2.03 napięcie wyraźnie spadło?

Czekam na propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem, ale musiało to zostać zrealizowane bez odcinania od zasilania odbiorców, bo nie mam w logach zaniku napięcia.

 

Nie wiem jak to fizycznie jest realizowane, musza zapytać energetyków o szczegóły.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy wystarczą tylko uprawnienia budowlane (kierowanie i projektowanie) do wykonania zgłoszenia mikroinstalacji w Tauronie czy tez powinna mieć taka osoba dodatkowo uprawnienia SEP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprawnienia "E" + "D". Może tak bardziej sprecyzuję. Ściągnięte na szybko z netu.

Każdy elektryk powinien ukończyć kurs SEP, by posiadać aktualne uprawnienia. Istnieją trzy rodzaje kursów SEP, które dzieli się na szkolenia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Mają one oznaczenia G1, G2 oraz G3.
 
Uprawnienia SEP nadawane są dla 2 rodzajów wykonywanych prac – może to być eksploatacja lub dozór. Otrzymały one oznaczenia: 
  • E eksploatacja instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych;
  • D dozór instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych.
 
Wymienia się trzy grupy uprawnień SEP. Są to: 
  • G1 –  kursy elektryczne, przeznaczone dla osób zajmujących się na co dzień eksploatacją  lub dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych;
  • G2 – kursy energetyczne, przeznaczone dla osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci cieplnych;
  • G3 – kursy gazowe, przeznaczone dla osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych.


Oprócz tego każdy z rodzajów uprawnień można dodatkowo podzielić na podpunkty. Uwzględnia się w nich konkretną czynność albo specyfikę pracy z danym urządzeniem. W kursach G1 wyróżnia się następujące opcje:

  • urządzenia, instalacje oraz sieci elektroenergetyczne o napięciu maksymalnie 1 kV;
  • urządzenia, instalacje oraz sieci o napięciu znamionowym większym niż 1kV;
  • urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej o dowolnej wysokości napięcia znamionowego;
  • urządzenia do elektrolizy;
  • elektryczna sieć trakcyjna;
  • sieci elektrycznego oświetlania ulicznego;
  • urządzenia elektrotermiczne;
  • urządzenia ratowniczo-gaśnicze oraz ochrony granic;
  • urządzenia techniki wojskowej czy uzbrojenia;
  • aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia oraz instalacje automatycznej regulacji (sterowania, zabezpieczeń urządzeń i instalacji);
  • zespoły prądotwórcze o mocy wyższej niż 50 kW;
  • elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym.
Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Raidenx8607 napisał(a):

Mam pytanie czy wystarczą tylko uprawnienia budowlane (kierowanie i projektowanie) do wykonania zgłoszenia mikroinstalacji w Tauronie czy tez powinna mieć taka osoba dodatkowo uprawnienia SEP?

Ostatnio ktos zalaczal na forum wniosek z Taurona. Dopuszczone byly: swiadectwo kwalifikacyjne E lub upr. budowlane lub kurs/upranienia do montazu instalacji PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten wniosek przed oczami tylko nie wiem czy wystarczy tylko UB czy wszytkie trzy co są do wyboru, nie ma przy tym słowa "lub" czy "i".

Moim zdaniem UB powinno wystarczyć ponieważ ich wiedzą techniczna, prawna, bhp itp jest na dużo większym poziomie niż osoby z SEP E i D, chodź osoby z UB też powinny posiadać pełny SEP min do 15kV.
Z drugiej strony zrobić SEP to może każdy a UB to już na szczęście nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie jest „lub”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być uprawnienie do PV. 

  1. Certyfikat z ukończonego kursu. Zaznacza się pierwsze okienko i odpowiednie do certyfikatu
  2. Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. W moim przypadku zaznaczone drugie okienko i kwalifikacje "E" i "D"
  3. Osoba z uprawnieniami budowlanymi. Tutaj bardziej chodzi o instalacje powyżej 50kW (trzecie okienko)

Jaśniej się nie da. Jak elektryk nie wie co ma podpisać, to znaczy że nie ma uprawnień. Jakby miał, to by wiedział co podpisać.

image.thumb.png.1dffa49a1c96e425010745b0b74286b9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuje ktoś może inwerter Hypontech HPT od 3-11k. Mało znalazłem rzetelnych opini na jego temat.Cenowo sa podobne do foxess tylko nap startowe maja wieksze bo około 180V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle że mają większe. Im niższe tym lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie minimalne startu w moim przypadku jest ważne bo paneli mam z małym zapasem.

A co powiecie Fronius Symo GEN24 Plus. Ma możliwość podpięcia modułu baterii. Napięcie startowe 80V! Parametry ma idealne pod moja instalacje tylko ta cena to masakra i to bez baterii. Ale na przyszłość już bym był przygotowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tylko, czy ten Fronius przyjmie tylko dedykowaną baterię, czy każdą, niezależnie od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry ma imponujące. Cenę również. Za 2/3 tej ceny masz FoxESS z podobnymi parametrami.

No i serwis. Fronius jak się zepsuje, to wysyłasz go na serwis, oni go naprawiają i przysyłają z powrotem.

FoxESS przysyła sprzęt zastępczy. Uszkodzony naprawia i przysyła z powrotem, a Ty odsyłasz sprzęt zastępczy.

W ten sposób masz uratowaną produkcję z dwóch tygodni (do dwóch tygodni powinna trwać maksymalnie naprawa).

A tak poza tym. Co Ty masz za instalację, że masz tak niskie napięcie ? Połączenie szeregowo-równoległe ? Do tego trzeba kabli jak do akumulatora. No i z tego co widzę, to tylko fronius by to pociągnął.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pewnie jeszcze żadnej instalacji nie ma, na razie kombinuje, trochę pod górę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg obliczeń na jednym łańcuchu napięcie startowe może być około 235V ale chcę.miec rezerwę jakby co. Fornius rozważam ze względu o rozbudowę o baterie. Jeśli chodzi o foxess to wg obliczen wychodzi najlepiej do pracy z moja PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup FoxEss i nie kombinuj. Łatwa integracja po rs485 w razie czego i niska cena.

 

Ile tych paneli masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jakiś pomysł jak punktować PGE z zbyt wysokim napięciem, widzę że trafo ma jakieś odczepy bo napięcie w ciągu dnia potrafi spaść o 10V ale mam np tak jak dziś że falownik wyłączył się 3 razy bo było ponad 253V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szakallo Wszystko w normie. Ale mozesz ich poprosic skladajac odpowiedni wniosek poparty np. pomiarami bo „punktowac” to nie bardzo.

Za wikipedia:

Dopuszczalne odchylenia wynoszą ±10%, czyli od 207 do 253 V dla 95% średnich wartości 10-minutowych okresów ze zbioru tygodniowego, co oznacza, że w ciągu tygodnia 5% średnich wartości 10-minutowych może wykraczać poza powyższy zakres.”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Raidenx8607 napisał(a):

Wg obliczeń na jednym łańcuchu napięcie startowe może być około 235V

Z tego co się domyślam, to 6 paneli będzie w łańcuchu. Aby 60V mieć na takim łańcuchu, to tylko przed wschodem i po zachodzie słońca. Przy całkowicie zachmurzonym niebie w dzień, napięcie i tak będzie przekraczało 200V, tylko prądu na nich nie będzie. Tak że nie ma potrzeby szukać falownika z tak niskim startem.

Tak wygląda start i stop na falowniku. Dokładnie widać że ruszył z prawie maksymalnym napięciem, ale bardzo małym prądem. Jakby było połączenie szeregowo-równoległe, to star i stop byłby na niższym napięciu.

image.thumb.png.7daa6ed54327ca8c94817537600e6748.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.