Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Holz Master 20


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez zachary,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jeżeli za wolno się chłodzi to może pompa chodzi na 1 biegu. Ustawienia masz podane przez kolege. Te w nawiasie tłustym drukiem 

W dniu 8.02.2023 o 11:08, stonefistt napisał(a):

Witam,

stało się serwisant w końcu się zjawił w mojej kotłowni i powiem namieszał. Więc tak coś tam robił przy wentylatorze i obciął 1 kabelek ma lepiej chodzić wentylator. Zmieniał ustawienia na "lepsze" tzn.:

Ustawienia serwisowe:

Ustawienia kotła:

  • minimalna i maksymalna moc nadmuchu 50 % - 90%,(20%-90%).
  • minimalna i maksymalna temp kotła 80-88 C,
  • maksymalna temperatura spalin 160 C,
  • czas detekcji braku opału, metoda,temperatura: 8 min,spaliny, 110 C.
  • tryb regulacji standard (PID-C),
  • delta T 15 C,
  • temperatura alarmu 95 C.

Ustawienie CO:

  • temp załączenia Co 35 C (75-80 C)

Ustawienia CWU:

  • maksymalna temperatura CWU 60

Ustawienia mieszacz:

  • obsługa mieszacza włączona CO,
  • minimalna i maksymalna temperatura zadana 40-60,
  • czas otwarcia zaworu 140 s,
  • wyłącz pompy od mieszacza tak,
  • praca lato wyłącz,
  • nieczułość mieszacza 0,5 C

Ustawienia buforu:

  • obsługa buforu włączona,
  • rozproszenie ciepła włączona,
  • maksymalna temperatura bufora 88 C,
  • minimalna temperatura bufora 48 C, (po przekroczeniu tej temperatury włączą się pompy co).

Menu:

Rozpalanie:

  • nadmuch 50%,
  • czas rozpalania 10 min,
  • łagodny start nadmuchu 15 s.

Ustawienie kotła:

  • temperatura zadana 85 C,
  • przerwa przedmuchu 8 min,
  • czas przerwy 15 s,
  • moc przedmuchu 50%,
  • histereza kotła 5 C.

Ustawienie mieszacza:

  • temperatura 48,
  • termostat pokojowy włączony.

Przepustnice powietrza:

  • górna 4 cm,
  • dolna 3,5 cm.

Pompa kotłowa 3 bieg charakterystyka pracy stało obrotowa.

Serwisant zmienił tryb regulacji na standardowy więc wentylator ciągle dmuchał na 90% po godzinie temp fajnie rosła ale z przez komin dużo ciepła uciekało bo spaliny miały temperaturę 256 C. Zmieniłem to na (PID-C) juz sobie po bym komputer ogarnął wiatrak było ok (wcześniej tez miałem to ustawione). Zmieniłem tez minimum nadmuch bo temperatura spalin przy 50% tez była powyżej zadanej tak z 40 C. Temperatura załączenia co czyli pompy kotłowej 35 C to ciągle mieszało zimną przy wyższej załącza się jak piec jest wygrzany. Mam 2 mieszacze 2 obiegi góra dół ale takie same ustawienia 48C na grzejniki i sterowane termostatami pokojowymi. Także ogólnie wizyta serwisanta była potrzebna bo postawienia pieczątki, podpisu, przepisania ustawień z komórki oraz skasowania 380 zł 🙂 . Powiem tak Zachary w 40 min mi więcej powiedział(i wg tego ustawiłem piec) niż ten serwisant chyba wiedział i miał na szkoleniu.

 

Opublikowano
28 minut temu, nwd napisał(a):

Tu mam wrażenie że za wolno się chłodzi. Spróbuję 80 na 60. Jak inne parametry ustawic które też są ważne dla dobrej pracy kotła z buforem 1000l beż żadnych dodatkowych czujników góry bufora itp

Włącz pompę co 75-80 nastaw kotła 85. Pompa kocioł bufor 3 bieg charakterystyka stało obrotowa taka jakby łuk graficzny znać na pompie. Masz włączoną obsługę bufora ?? Czujnik musi być na górze bufora to jest akurat ważne 😀

Opublikowano (edytowane)

Super. Bardzo dziękuję. Dziś poustawiam. Nie mam czujnika temperatury bufora

Edytowane przez nwd
Opublikowano (edytowane)

Czujnik temperatury DS18B20 wodoodporny dallas 5m to trzeba będzie zamontować jak chcesz dobrze skonfigurować na tym sterowniku na piecu co masz to jest potrzebny polutować i podłączyć w panel masz opis i graficznie zaznaczone co i gdzie. Uzupełnij profil żeby wiedzieć jaką masz instalacje co ogrzewacz jaki układ otwarty/zamknięty, grzejniki / podłogowa ile obiegów itd.. 

 

Edytowane przez stonefistt
Opublikowano

Mam pytanie do użytkowników kotła po włączeniu opcji zaawansowanych w ustawieniach kotła(serwisowe) są skróty kp1, kp2,kp3,ti1,ti2,ti3,td1,td2,td3<< czego one się tyczą wie ktoś??

Opublikowano

witam te parametry kp1 kp2 .......i reszta to parametry do regulacji PID .

Opublikowano

marcin09 

Jak ocenić ustawienia pieca bez podłączenia analizatora spalin że ustawienia pieca są optymalne??

Ja mam teraz:

Oba dolotu powietrza na 4 cm,

Min i maks obroty wyciągu spalin 20%-90%.,

Maks temperatura spalin 160,

Pid-C,

Brak dymu z komina pali się 7 godzin, w tym czasie nagrzany cały dom CWU oraz cały bufor do domu na 80 niecały 1 zasyp drewno brzoza.

 

Opublikowano

Ja przed założeniem analizatora zaglądałem do paleniska na płomień, sprawdzałem wygląd wymiennika,ogólnie przeliczałem ilość spalonego drewna do czasu grzania ale to jest bardzo względne. Moje ustawienia teraz dla tlenu od9.5 do 10.0% to powietrze pierwotne 32mm, wtórne 38 wentylator 45-99% temp spalin 140 zadana ale realnie 150-170 stopni piec ustawiony na85 stopni. pale bukiem, grabem, jesionem.z jednego dobrze ułożonego zasypu nagrzewam bufor i cwu,. U mnie grzanie jest niskotemperaturowe, pompa co chodzi cały czas więc przy taki temperaturach zewnętrznych jak teraz (1-9 stopni średnia) pale co 40-46 godzin, poza tym tylko 3 osoby do cwu które posiada w razie czego swoją grzałkę i dogrzewa cwu

Opublikowano

Też tak myślałem żeby obniżyć maksymalną temperaturę spalin a podnieść wyciąg na minimalne obroty 40pare procent. Wkładam 30 kilo drewna pali się 7 h bufor 1000l tylko że u mnie grzejniki 48 stopni.

Szkoda że nie ma wizjera bo jak otwieram drzwi to się płomień pierdzieli. Do podglądu stosowałem jakąś szybę czy otwierałeś drzwi i tak na szybko podejrzeć płomień?

 

Już myślałem zrobić 2 drzwiczki z szybą hartowana żeby był dobry podgląd płomienia 🙂

 

 

Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, stonefistt napisał(a):

Już myślałem zrobić 2 drzwiczki z szybą hartowana żeby był dobry podgląd płomienia 

🙂

 

 

Pomysł dobry. Ogólnie słabo że nie ma jakiegoś wizjera. Też myślałem o takim rozwiązaniu. Zrobić jakąś wkładkę z szybą hartowaną. Ewentualnie po gwarancji jakiś mały wizjerek w drzwiczkach. 

Edytowane przez Stanley89
Opublikowano

Nie miałem szyby , była zabawa z uchlanie drzwiczek, dlatego szybko szukałem inego rozwiązania.Kiedyś rozmawiałem z serwisantem na ten temat, to podobno robią ludzie otwór w drzwiach i wstawiają fragment szyby z piekarnika, on nie umiał podać mi więcej szczegółów bo się tym nie interesował. Ja też myślę na tym tylko czekam na koniec gwarancji,bo z nimi nic nie wiadomo.

Opublikowano

Gwarancja na kocioł jest dwa lata a na blachy chyba 5. No to u mnie dopiero za rok w sierpniu minie. 

Opublikowano

Ostatnia sprawa patrzyć na dym z komina czy olać to ??

Bo tak to przy ustawieniu zwracałem uwagę żeby go nie było lub był prawie nie widoczny. Jak się pojawiał to zmieniałem ustawienia. Najgorszy przypadek moich ustawień to był jak 3 h był widoczny dym. 

 

Opublikowano (edytowane)

Wszyscy mówią że dymu ma nie być widać. Tylko przy rozpalaniu ma być widoczny. Aczkolwiek ten sposób rozpalania z atmosa ogranicza też dym przy rozpalaniu. 

Edytowane przez Stanley89
Opublikowano

U mnie serwisant był nic nie wytłumaczył wbił ustawienia z komórki. Jak się coś spytałem to tak się ustawia. Spytałem się czym ogrzewa powiedział że prądem :). Ogólnie mówił że wg niego nie trzeba robić przeglądów strata kasy bo tam nie ma się co zepsuć i on na przegląd do mnie to na kawę wstąpi tyle zrobi. Spytałem się o analizator spalin  czy jakieś urządzenie pomiarowe żeby ustawić wg tego to powiedział że szkoda czasu bo inna temperatura na dworzu i źle będzie ustawione. 

Wpłynęła mi dotacja z czystego powietrza także przyznaje ten program działa, dużo papierologi ale się opłaca w razie jak ktoś jest zainteresowany to jak mogę to pomogę. Najmniejsze dofinansowanie miałem 10 tysięcy na konto (30% inwestycji ).

 

 

Opublikowano
6 minut temu, stonefistt napisał(a):

U mnie serwisant był nic nie wytłumaczył wbił ustawienia z komórki. Jak się coś spytałem to tak się ustawia.

U mnie podobnie. Kasa wzięta i tyle z wizyty. Jak widzę dziś cenę kotła to mnie przeraża trochę. W tamtym roku w tej cenie miałem kocioł + bufor + montaż. Teraz to pewnie lekko ponad 30k zł trzeba dać. 

Opublikowano

Na ceny brutto 22 k są dla ludzi co nie umieją dogadać się z hurtownia na 8% i cena od producenta. Fakt pozostaje taki że cała kotłownia teraz kosztuje X2 w stosunku do tego co było 1,5-2 lata temu. Pamiętam jak wtedy powiedziałem że nie dam 10 k za kocioł 😀

No to czeka mnie 1 z 2 albo robić drzwi z wizjerem do podglądu płomienia albo zakup analizatora spalin. Jak ma wyglądać płomień żeby było ok? Jakieś szczegóły?

Opublikowano

Płomień według mnie powinien przedewszystkim być czysty, klarowny i nie zadymiony. Jeżeli taki będzie, to z komina  nie powinno nic widać, a wymiennik będzie bez sadzy, tylko z lotnym popiołem.

Opublikowano

https://allegro.pl/oferta/brager-analizator-spalin-bca-02-eco-swietna-cena-13100978295

o ten analizator chodziło Ci marcin09??

Wpina się go w ten otwór w czopuchu (jest tam miejsce na czujnik spalin) czy trzeba robić osobne podejście ?

Cały czas to trzeba mieć wpięte czy tylko do ustawienia pieca ?

Obserwacja płomienia jest bardzo trudna przez to uchylanie drzwiczek 😞

Bo podejrzewam że Twoje ustawienia na innym drewnie mogą nie być optymalne.

Opublikowano

Planuje w lato zainstalować taki kocioł u siebie. Jestem w trakcie przygotowania opału. Mam dwa pytania do doświadczonych forumowiczów, 

W jakich przedziałach grubości powinno mieścić się polano?

Czy układając je w komorze spalania,  można luki uzupełnić zrębką?

Opublikowano

Witam ja pociąłem na 47-48 cm (z 125 wychodzą 2 długie 1 krótkie). Rąbałem tak żeby przerąbać każdy klocek co najmniej raz a maks średnica to 10 cm (szybciej schnie porąbane drobniej 🙂 ). 

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/jak-palic-drewnem/

ogólnie fajna strona od niej zacząłem interesować się przerabianiem kotłowni i uwolnić się od kopciuszka i dokładania po mału.

www.tfz.bayern.de/mam/cms08/festbrennstoffe/dateien/tfz_wissen_b_web_s.pdf << i tu niemieckie opracowanie, ja z niemieckiego tylko obrazki rozumie 🙂  

Opublikowano

Tak mam taki analizator,ja kupiłem swój okazyjnie.

15 godzin temu, stonefistt napisał(a):

Bo podejrzewam że Twoje ustawienia na innym drewnie mogą nie być optymalne.

Masz rację,ja mam go wpiętego na stałe,ale przy wybraniu najlepszych parametrów  ,gatunek drewna nie będzie miał takiego wielkiego wpływu( mówimy o twardym drewnie) na tomiast większy  wpływ ma granulacja ,jak i ułożenie samego drewna w piecu.Ja,przygotowując opał grupowałem go tak żeby nie trzeba było regulować, ale zdarzyło mi się że przestawiałem trochę tej zimy bo, musiałem spalić trochę modrzewia.W związku z czym myślę o jakim sterowniku tych przesłon  żeby nie trzeba było przestawiać ręcznie. Co do przygotowania drewna to,49cm to max,instrukcja

pisze o 50 ale to bzdura,po miesiącu - dwóch,ta dziwna konstrukcja ekranów się wygina i nie ma szans żeby 50 poprawnie spadały na palenisko.

13 godzin temu, emilko napisał(a):

Czy układając je w komorze spalania,  można luki uzupełnić zrębką?

Ja tak robię czasami ale trzeba z tym uważać ,zrębka przy ustawieniach dla drewna kawałkowego mocno gazuje i nie na tyle powierza wtórnego żeby się spalić bez dymnie.Pozatym kluczem do poprawnego zgazowania jest jak najbardziej ciasne ułożenie drewna, tak że nie będzie tam miejsca na zrębke. Zrobiłem kiedyś test na samej zrębce ,( oczywiście przestawiajac powietrza) szybko się spala,I trzeba by mieszkać w kotłowni.

Opublikowano

@marcin09Do czego ten analizator konkretnie służy czy pokazuje tylko analizę spalin czy też steruje czymś na przykład miarkownikiem ciągu, z instrukcji nie wiele się dowiedziałem.

Opublikowano

Dla mnie był pomocny w ustawieniach proporcji powietrza . W tym piecu zobaczenie płomienia jest utrudnione. Analizator jest generalnie przystosowany do pracy że sterownikami pieców podajnikowych,jest tu na forum opisanych parę przykładów. Ja w tej chwili jestem na etapie tworzenia regulatora powietrza którym steruje ten analizator.

  • Przydało się 1
Opublikowano

Kurcze fajny pomysł jak chcesz rozwiązać sterowaniem przepustnic ?? Jakieś silniczki żeby zwiększać zmniejszać dysze z powietrzem pierwotnym i wtórnym?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.