Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Redukcja temperatury na piętrze a oszczędności


Dipper

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Czy redukcja temperatury na prawie nieużytkowanym piętrze o 4-5 stopni względem parteru daje jakieś wymierne oszczędności? Jeśli tak to, czy można to jakoś wstępnie oszacować bez konieczności grzania 1 miesiąc tak, a drugi inaczej? W necie znalazłem, że obniżenie temperatury w całym domu o 1 stopień daje o 5% niższy rachunek do zapłaty, ale to pewnie jakaś uśredniona wartość, zależna od różnych czynników i nie wiem jakie to by miało przełożenie na obniżenie temp. w poszczególnych pokojach. Ponadto wyszukałem jeszcze post na blogu, w którym autor udowadnia, że obniżenie temperatury o 1 stopień w jego przypadku to 41 zł na cały sezon, więc oszczędność jest marginalna. Poniżej wklejam link do wpisu.

https://www.pieniadzepodkontrola.pl/ile-zaoszczedzisz-na-ogrzewaniu-obnizajac-o-1-stopien-temperature-w-mieszkaniu-lub-domu-kalkulacja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie cieplowlasciwe možne takie wyliczenie zrobic.Odwisle jest to od konstrukcji domu.Mi wychodzila znikomna roznica zužycja przy 2°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia temperatura w domu 22

średnia temperatura sezonu grzewczego + 4

22-4= 18

Obniżenie temperatury o 1 stopień to oszczędność 1/18 zużycia czyli ponad 5 %

Jeśli w połowie domu będziesz mieć 22 stopnie a w połowie 18 to tak jakbyś cały dom grzał do 20 stopni.

Oszczędności wyniosą około 10%

Jest to wartość przybliżona, ponieważ ucieczka ciepła na piętrze i na parterze są trochę inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym. Wszystko zależy od konstrukcji domu. Ja mam schody po środku. Jakbym ustawił temperaturę na 18*, to u góry w ogóle bym nie grzał. Ciepło z dołu nagrzewa u mnie pomieszczenia na górze. Ja muszę mieć ustawione 20* jak nie chcę mieć zimnych podłóg u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale z czym się nie zgadzasz? 

Zużycie ciepła zależy od strat bo je uzupełniamy. A straty od temperatury w środku domu, na zewnątrz, izolacji, oraz powierzchni oddawania ciepła.

A czy w środku grzejesz 1 grzejnikiem czy 20 to tu nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie, to nie chodzi o niezgadzanie się. Trochę źle to napisałem. Chodziło mi tylko o to że domy mają różny układ w środku. Wystarczy że wejście na górę miałbym odizolowane od dołu i już rozkład temperatur by się zmienił. Wtedy aby mieć 18* u góry, coś by tam musiało grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kult5 napisał(a):

No ale z czym się nie zgadzasz? 

Zużycie ciepła zależy od strat bo je uzupełniamy. A straty od temperatury w środku domu, na zewnątrz, izolacji, oraz powierzchni oddawania ciepła.

A czy w środku grzejesz 1 grzejnikiem czy 20 to tu nie ma znaczenia.

Bardzo czesto jest rowniez podawane i mylone pojecia ciepla juz wytworzonego z energia otrzebna do jego wytworzenia (np. elektryczna, opalem, gazem).

Ktos przeczyta o 5% na 1C czy tez innych „prognozach” i mysli ze tyle „wegla” zaoszczedzi. Nic bardziej mylnego.

Po pierwsze to nie dotyczy wegla czy gazu czy energii elektrycznej tylko ciepla juz wytworzonego - trzeba pamietac o zmiennych sprawnosciach urzadzen grzewczych.


Po drugie dzien/miesiac/sezon - dniu/miesiacu/sezonowi nie rowny wiec wnioski porownujace sa mylace.

Po trzecie przecietny Kowalski zapomina ze zuzywa ten sam „opal” do podgrzewania CWU a ta wartosc jest niezmienna przy obnizeniu temperatury w domu i zalezy (zmienia sie ) tylko od potrzeb uzytkownikow.

W dniu 5.01.2023 o 10:54, Dipper napisał(a):

Jeśli tak to, czy można to jakoś wstępnie oszacować bez konieczności grzania 1 miesiąc tak, a drugi inaczej?

Nie da rady konkretnie a oszacowac mozesz tak jak powyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu trzeba rozpatrywac strate ciepła z calego budynku bez podzialu na dol i gore. Jesli popatrzymy tylko na dol to strata tam faktycznie bedzie wtedy wieksza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam taką sytuację. Ciepło ucieka do góry. Chciałem mieć ciepłe podłogi u góry, ale pomieszczenia były za mocno nagrzane. I tutaj poznałem tajemnicę rotametrów. 🙂 Zawory są otwarte cały czas, podłoga nie jest zimna, pomieszczenia mają taką temperaturę jak chcę. Zawory służą tylko po to, aby pomieszczenia się nie zaczęły przegrzewać.

Zużycie kW mi bardzo spadło przy takim ustawieniu. Temperatura na OP idzie z pogodówki.

Czy jeszcze da się coś zmienić ? Pewnie tak. Cały czas szukam złotego środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.