magda777 Opublikowano 1 Października 2022 #1 Opublikowano 1 Października 2022 (edytowane) Witam. Jestem świeżo po zmianie ogrzewania z węglowego na gazowe, piec Viessmann 3,2-19 kWh plus zasobnik 144 l. Wszędzie grzejniki, ok 150 m2, na górze grzejniki z termostatami, na dole bez(ale na wiosnę remont i wymiana na nowe), na chwile obecną żadnych sterowników oprócz aplikacji.Instalator ustawił na 40* CO, a cwu na 42*. W tej chwili spalanie gazu jest na przedziale 5-6m3, co raczej wydaje się dużo. To moja pierwsza styczność z gazem. Jeżeli tyle będzie palić to raczej butla nie starczy na sezon grzewczy🤔 Edytowane 1 Października 2022 przez Ryszard Dodano prefiks Cytuj
sorier Opublikowano 2 Października 2022 #2 Opublikowano 2 Października 2022 W kotle gazowym wiele nie poustawiasz, gaz to nie węgiel. Jeżeli nie masz automatyki to temperaturę pomieszczeń z grzejnikami bez termostatów regulujesz temperaturą kotła. Staraj się nie zakręcać zaworów na grzejnikach bez termostatów jeżeli to nie jest konieczne, lepiej obniż temperaturę na kotle gdy będzie za ciepło i podwyższ gdy będzie za zimno. Ogólnie im mniejsza temperatura na kotle tym ekonomiczniej. Cytuj
magda777 Opublikowano 2 Października 2022 Autor #3 Opublikowano 2 Października 2022 (edytowane) 9 godzin temu, sorier napisał: W kotle gazowym wiele nie poustawiasz, gaz to nie węgiel. Jeżeli nie masz automatyki to temperaturę pomieszczeń z grzejnikami bez termostatów regulujesz temperaturą kotła. Staraj się nie zakręcać zaworów na grzejnikach bez termostatów jeżeli to nie jest konieczne, lepiej obniż temperaturę na kotle gdy będzie za ciepło i podwyższ gdy będzie za zimno. Ogólnie im mniejsza temperatura na kotle tym ekonomiczniej. Jak ustawie mniejszą temp na kotle np. 35 to znowu załącza się praktycznie co godzine, czy to nie wpływa negatywnie na kocioł? Planuje sterownik pokojowy dokupić. Edytowane 2 Października 2022 przez Ryszard Proszę nie cytować ostatniego postu Cytuj
sambor Opublikowano 2 Października 2022 #4 Opublikowano 2 Października 2022 6 minut temu, magda777 napisał: znowu załącza się praktycznie co godzine A co w tym złego? Po to jest aby się załączał wtedy kiedy trzeba. pamiętaj że jak masz wyższą temp na kotle to idzie więcej paliwa. Trzeba ustawić kocioł wg krzywej pogodowej, tak aby w domu było ciepło i szlo w miarę mało paliwa Cytuj
damianesqu Opublikowano 2 Października 2022 #5 Opublikowano 2 Października 2022 kocioł gazowy jest bardzo dobrym źródłem ciepła ale niskotemperaturowym i w twoim przypadku bez jakiegokolwiek sterowania musi pracować stałotemperaturowo. Najlepiej grzejniki otwarte na full, ewentualnie pomieszczenia w których chcesz mieć trochę niższa temperaturę skręcone np na 3. Kotły gazowe najwydajniej pracują do granicy kondensacji czyli jakieś 54*C, im mniej tym lepiej. Ustaw 54*C jak będzie za ciepło zaczniesz zmniejszać, kocioł ma automatykę więc sam będzie modulował moc. Cytuj
magda777 Opublikowano 2 Października 2022 Autor #6 Opublikowano 2 Października 2022 (edytowane) 6 godzin temu, damianesqu napisał: kocioł gazowy jest bardzo dobrym źródłem ciepła ale niskotemperaturowym i w twoim przypadku bez jakiegokolwiek sterowania musi pracować stałotemperaturowo. Najlepiej grzejniki otwarte na full, ewentualnie pomieszczenia w których chcesz mieć trochę niższa temperaturę skręcone np na 3. Kotły gazowe najwydajniej pracują do granicy kondensacji czyli jakieś 54*C, im mniej tym lepiej. Ustaw 54*C jak będzie za ciepło zaczniesz zmniejszać, kocioł ma automatykę więc sam będzie modulował moc. Na chwilę obecną mam na 35 ustawione bo było za gorąco. Jeżeli załączanie palnika co godzine nie stanowi problemu to ok. Edytowane 2 Października 2022 przez Ryszard Proszę nie cytować ostatniego postu Cytuj
damianesqu Opublikowano 2 Października 2022 #7 Opublikowano 2 Października 2022 Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na cieplo i wlasnego komfortu. Im nizsza temp na kotle tym lepiej dla portfela. Zalaczanie co godz nie jest problemem. Cytuj
magda777 Opublikowano 3 Października 2022 Autor #8 Opublikowano 3 Października 2022 Dziękuję za odpowiedź. A jeszcze mam jedno pytanie. Przejrzałam instrukcje ale nie znalazłam odpowiedzi. A mianowicie- w chwili obecnej mam ustawione 35*C na kotle, jak temp zasilania spadnie do 30 to piec dopiero wtedy się załącza. Czy można ustawić aby on trzymal caly czas te 35? Cytuj
damianesqu Opublikowano 3 Października 2022 #9 Opublikowano 3 Października 2022 Powinna być mozliwosc ustawienia min. temp. zasilania na kotle ewentualnie na sterowniku. Ja mam cale zycie Vaillanta i nie znam Viessmann'a Cytuj
piterchmiel1 Opublikowano 3 Października 2022 #10 Opublikowano 3 Października 2022 W dniu 2.10.2022 o 13:33, damianesqu napisał: kocioł gazowy jest bardzo dobrym źródłem ciepła ale niskotemperaturowym i w twoim przypadku bez jakiegokolwiek sterowania musi pracować stałotemperaturowo. Najlepiej grzejniki otwarte na full, ewentualnie pomieszczenia w których chcesz mieć trochę niższa temperaturę skręcone np na 3. Kotły gazowe najwydajniej pracują do granicy kondensacji czyli jakieś 54*C, im mniej tym lepiej. Ustaw 54*C jak będzie za ciepło zaczniesz zmniejszać, kocioł ma automatykę więc sam będzie modulował moc. Zapomniałeś dodać że 54 stopnie ale na powrocie. Więc na zasilaniu może być 64. Pozdrawiam Cytuj
damianesqu Opublikowano 3 Października 2022 #11 Opublikowano 3 Października 2022 44 minuty temu, piterchmiel1 napisał: Zapomniałeś dodać że 54 stopnie ale na powrocie. Więc na zasilaniu może być 64. Pozdrawiam Tak zgadza się,różne źródła podaja nawet ok 57°C na powrocie. Cytuj
Lolekx86 Opublikowano 3 Października 2022 #12 Opublikowano 3 Października 2022 Przy 55 na powrocie kondesacji prawie już nie ma. Zaczyna się w tych okolicach ale największa jest przy 30stopniach na powrocie. https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/imageproxy/Screenshot-2019-06-25-at-12_48_58.png.792298da94432e6613be864a49a759cb.png Cytuj
magda777 Opublikowano 4 Października 2022 Autor #13 Opublikowano 4 Października 2022 Przy obecnych temperaturach na zewnątrz wystarczy mi 35 a nawet mniej ustawione na kotle. Pytanie czy jest jakaś minimalna temperatura powrotu? Jeżeli przykładowo ustawiłabym teraz 30 na kotle to na powrocie będzie ok 25 zanim piec znowu się załączy. Czy to nie za mało? Czy nie ma znaczenia? Patrząc na statystyke to kocioł załącza się średnio co 40 min. Cytuj
Rozwiązanie sorier Opublikowano 4 Października 2022 Rozwiązanie #14 Opublikowano 4 Października 2022 Nie ma czegoś takiego jak minimalna temperatura powrotu. Im niższa temperatura tym lepiej. Dotyczy to zarówno zasilania jak i powrotu. Cytuj
magda777 Opublikowano 4 Października 2022 Autor #15 Opublikowano 4 Października 2022 Dziękuję bardzo za odpowiedź Cytuj
damianesqu Opublikowano 4 Października 2022 #16 Opublikowano 4 Października 2022 8 godzin temu, sorier napisał: Nie ma czegoś takiego jak minimalna temperatura powrotu. Im niższa temperatura tym lepiej. Dotyczy to zarówno zasilania jak i powrotu. Ale mozna ustawic kociol zeby regulowal do temp. powrotu np. Vaillant parametr D.017 Cytuj
mistalova Opublikowano 5 Października 2022 #17 Opublikowano 5 Października 2022 W dniu 4.10.2022 o 09:37, magda777 napisał: Przy obecnych temperaturach na zewnątrz wystarczy mi 35 a nawet mniej ustawione na kotle. Pytanie czy jest jakaś minimalna temperatura powrotu? Jeżeli przykładowo ustawiłabym teraz 30 na kotle to na powrocie będzie ok 25 zanim piec znowu się załączy. Czy to nie za mało? Czy nie ma znaczenia? Patrząc na statystyke to kocioł załącza się średnio co 40 min. To jest tzw. histereza kotła - startuje przy 30'C, stara się utrzymać 35'C, ale gdy dojdzie do 40'C to gasi palnik i czeka aż woda w układzie spadnie do 30'C i cykl zaczyna się od nowa. To oczywiście dla ustawionej temp. 35'C i ustawionej histerezie 5'C Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.