Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak optymalnie ustawić temp


magda777

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem świeżo po zmianie ogrzewania z węglowego na gazowe, piec Viessmann 3,2-19 kWh plus zasobnik 144 l. Wszędzie grzejniki, ok 150 m2, na górze grzejniki z termostatami, na dole bez(ale na wiosnę remont i wymiana na nowe), na chwile obecną żadnych sterowników oprócz aplikacji.Instalator ustawił na 40* CO, a cwu na 42*. W tej chwili spalanie gazu jest na przedziale 5-6m3, co raczej wydaje się dużo. To moja pierwsza styczność z gazem. Jeżeli tyle będzie palić to raczej butla nie starczy na sezon grzewczy🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle gazowym wiele nie poustawiasz, gaz to nie węgiel. Jeżeli nie masz automatyki to temperaturę pomieszczeń z grzejnikami bez termostatów regulujesz temperaturą kotła. Staraj się nie zakręcać zaworów na grzejnikach bez termostatów jeżeli to nie jest konieczne, lepiej obniż temperaturę na kotle gdy będzie za ciepło i podwyższ gdy będzie za zimno. Ogólnie im mniejsza temperatura na kotle tym ekonomiczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sorier napisał:

W kotle gazowym wiele nie poustawiasz, gaz to nie węgiel. Jeżeli nie masz automatyki to temperaturę pomieszczeń z grzejnikami bez termostatów regulujesz temperaturą kotła. Staraj się nie zakręcać zaworów na grzejnikach bez termostatów jeżeli to nie jest konieczne, lepiej obniż temperaturę na kotle gdy będzie za ciepło i podwyższ gdy będzie za zimno. Ogólnie im mniejsza temperatura na kotle tym ekonomiczniej.

Jak ustawie mniejszą temp na kotle np. 35 to znowu załącza się praktycznie co godzine, czy to nie wpływa negatywnie na kocioł? Planuje sterownik pokojowy dokupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, magda777 napisał:

znowu załącza się praktycznie co godzine

A co w tym złego?

Po to jest aby się załączał wtedy kiedy trzeba. pamiętaj że jak masz wyższą temp na kotle to idzie więcej paliwa.

Trzeba ustawić kocioł wg krzywej pogodowej, tak aby w domu było ciepło i szlo w miarę mało paliwa  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł gazowy jest bardzo dobrym źródłem ciepła ale niskotemperaturowym  i w twoim przypadku bez jakiegokolwiek sterowania musi pracować stałotemperaturowo. Najlepiej grzejniki otwarte na full, ewentualnie pomieszczenia w których chcesz mieć trochę niższa temperaturę skręcone np na 3. Kotły gazowe najwydajniej pracują do granicy kondensacji czyli jakieś 54*C, im mniej tym lepiej. Ustaw 54*C jak będzie za ciepło zaczniesz zmniejszać, kocioł ma automatykę więc sam będzie modulował moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, damianesqu napisał:

kocioł gazowy jest bardzo dobrym źródłem ciepła ale niskotemperaturowym  i w twoim przypadku bez jakiegokolwiek sterowania musi pracować stałotemperaturowo. Najlepiej grzejniki otwarte na full, ewentualnie pomieszczenia w których chcesz mieć trochę niższa temperaturę skręcone np na 3. Kotły gazowe najwydajniej pracują do granicy kondensacji czyli jakieś 54*C, im mniej tym lepiej. Ustaw 54*C jak będzie za ciepło zaczniesz zmniejszać, kocioł ma automatykę więc sam będzie modulował moc.

Na chwilę obecną mam na 35 ustawione bo było za gorąco. Jeżeli załączanie palnika co godzine nie stanowi problemu to ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na cieplo i wlasnego komfortu. Im nizsza temp na kotle tym lepiej dla portfela. Zalaczanie co godz nie jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. A jeszcze mam jedno pytanie. Przejrzałam instrukcje ale nie znalazłam odpowiedzi. A mianowicie- w chwili obecnej mam ustawione 35*C na kotle, jak temp zasilania spadnie do 30 to piec dopiero wtedy się załącza. Czy można ustawić aby on trzymal caly czas te 35? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być mozliwosc ustawienia min. temp.  zasilania na kotle ewentualnie na sterowniku. Ja mam cale zycie Vaillanta i nie znam Viessmann'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2022 o 13:33, damianesqu napisał:

kocioł gazowy jest bardzo dobrym źródłem ciepła ale niskotemperaturowym  i w twoim przypadku bez jakiegokolwiek sterowania musi pracować stałotemperaturowo. Najlepiej grzejniki otwarte na full, ewentualnie pomieszczenia w których chcesz mieć trochę niższa temperaturę skręcone np na 3. Kotły gazowe najwydajniej pracują do granicy kondensacji czyli jakieś 54*C, im mniej tym lepiej. Ustaw 54*C jak będzie za ciepło zaczniesz zmniejszać, kocioł ma automatykę więc sam będzie modulował moc.

Zapomniałeś dodać że 54 stopnie ale na powrocie. Więc na zasilaniu może być 64. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, piterchmiel1 napisał:

Zapomniałeś dodać że 54 stopnie ale na powrocie. Więc na zasilaniu może być 64. Pozdrawiam 

Tak zgadza się,różne źródła  podaja nawet ok 57°C na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach na zewnątrz wystarczy mi 35 a nawet mniej ustawione na kotle. Pytanie czy jest jakaś minimalna temperatura powrotu? Jeżeli przykładowo ustawiłabym teraz 30 na kotle to na powrocie będzie ok 25 zanim piec znowu się załączy. Czy to nie za mało? Czy nie ma znaczenia? Patrząc na statystyke to kocioł załącza się średnio co 40 min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sorier napisał:

Nie ma czegoś takiego jak minimalna temperatura powrotu. Im niższa temperatura tym lepiej. Dotyczy to zarówno zasilania jak i powrotu.

Ale mozna ustawic kociol zeby regulowal do temp. powrotu np. Vaillant parametr D.017

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2022 o 09:37, magda777 napisał:

Przy obecnych temperaturach na zewnątrz wystarczy mi 35 a nawet mniej ustawione na kotle. Pytanie czy jest jakaś minimalna temperatura powrotu? Jeżeli przykładowo ustawiłabym teraz 30 na kotle to na powrocie będzie ok 25 zanim piec znowu się załączy. Czy to nie za mało? Czy nie ma znaczenia? Patrząc na statystyke to kocioł załącza się średnio co 40 min. 

To jest tzw. histereza kotła - startuje przy 30'C, stara się utrzymać 35'C, ale gdy dojdzie do 40'C to gasi palnik i czeka aż woda w układzie spadnie do 30'C i cykl zaczyna się od nowa.

To oczywiście dla ustawionej temp. 35'C i ustawionej histerezie 5'C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.