Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tania alternatywa dla firmowych PC


besix

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze, to moje zdanie.
Jest to nazbyt skomplikowane, by można taką "pseudo konstrukcje" pompy ciepła samodzielnie zamontować i uruchomić.

Mogę to porównać z amatorskimi konstrukcjami rekuperatorów mechanicznej wymiany powietrza, sprzed dekady (może dwóch).
Obecnie nikt już nie myśli i nie porywa się na samodzielną budowę rekuperatora, bo to zwyczajnie się nie opłaca.

Trochę cierpliwości i "prawdziwe" pompy ciepła będą w zasięgu kieszeni dla większości społeczeństwa.  
   

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Witek-z-Ulicy to tak dla informacji , kolega który to zmontował nawet nie jest hydraulikiem, z pompami ciepła też nie miał wcześniej nic wspólnego. Połączenie od strony hydraulicznej jest mniej skomplikowane niż nie jedna instalacja z kotłem stałopalnym . Bufor jako duże sprzęgło i cała filozofia. Strona elektryczna to gotowy sterownik z czujnikami i zabezpieczeniami , więc łatwiej to podłączyć niż jakiś wypasiony sterownik do kotła. Nie trzeba przerabiać jednostki wew klimatyzatora, tak jak większość to robi, bo się jej  nie używa. Moduł który steruje agregatem realizuje wszystkie funkcje włącznie z sygnałami o niesprawnościach. Różnica cenowa między takim rozwiązaniem a tanią chińską pompą , która najczęściej jest ON/OFF to przynajmniej 50% , a tu mamy pełny inwerter i nie tracimy gwarancji , bo moduł sterujący jest od producenta a nie uklepany na kolanie z przekaźników.

Opomiarowanie, o którym wspomniał @sambor nie jest koniecznością, bez niego też będzie to działać,  chociaż warto je dołożyć 

Edytowane przez besix
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Obecnie nikt już nie myśli i nie porywa się na samodzielną budowę rekuperatora, bo to zwyczajnie się nie opłaca.

Byc moze w tym roku przedstawie wlasny pomysl i wyliczenia. Ciezko bedzie co prawda porownac do firmowych gdyz one nie beda posiadac mozliwosci jakie bede chcial realizowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rekuperacja ma jeszcze jakiś ekonomiczny sens? Czy energia zużywana na jego działanie nie jest skórką za wyprawkę, pomijając sam koszt wykonania instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, carinus napisał:

Czy rekuperacja ma jeszcze jakiś ekonomiczny sens?

Nie. Bardziej chodzi o to, ze w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej masz w domu stała całkiem sporą wymianę powietrza bez takich dużych strat. Bez wstawiania nawiewników w oknach nie masz szans uzyskać tak dużą wymianę powietrza jak przy reku, a wiadomo jaki dyskomfort daje stanie obok takiego okna. U mnie wentylacja mechaniczna to był mus, ze względu na tragiczną jakość powietrza w moim mieście zimą. Reku pozwoliło mi przefiltrować powietrze dostające się do domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła z klimatyzatora to niezła opcja - zwłaszcza gdy buduje się to na dobrej jednostce zewnętrznej - czyli takiej z większą sprężarką. Takie moduły do -15 schodzą z copem czasem powyżej 2.0 jeśli mamy niski parametr zasilania. Grzeją katalogowo niby do -25 czy -30.

Wymienniki woda-freon są gotowe na aliexpress - można też samemu zrobić.

Plusem są też dużo mniejsze moce - 3,5 5 czy 7 kW w nominale.

Największym plusem jest to, że można łatwo wysterować moc jednostki poprzez AHU - co przydaje się do grzania CWU - nie trzeba mieć 2m2 wymiennika żeby sprężarki szlag nie trafił - tutaj zblokujesz ją na 20% i sobie działa.

Kolejnym plusem jest to - że jest to split - nie zamarznie, możemy go spokojnie wyłączyć. W razie rozruchu mamy grzałki karteru i spręzarki więc też jest to możliwe.

Do sterowania też są gotowe moduły, czy sterowniki przemysłowe - nie trzeba lepić sterowania w arduino.
Są też dedykowane moduły PLC na których można poskładać całe ogrzewanie - grzanie CO, CWU, moduły pokojowe, krzywa grzewcza itp.

Ja będę celować właśnie w takie 3,5 kW na przyszły rok, żeby ograniczyć zużycie pelletu.
Przy dobrych wiatrach zasili mi też CWU, chociaż wężownice w moim nierdzewnym baniaku mam naprawdę bidną.

3,5 kW nie zeżre dużo prądu, CWU obrobi, jako wspomaganie pelleciaka powinno być OK.

Co do rekuperacji - w dzisiejszym budownictwie nie ma innej opcji na dobrą wentylację jak mechaniczna.
Reku dokładasz żeby nie pizgało po tyłku, ale czy to się opłaca, zwróci, zarobisz na tym - to są głupoty nad którymi nie ma co się zastanawiać.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj linki tych elementów jak możesz 👍😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego nie potrzebujesz linków na aliexpres bo jest tego tam pełno mam na myśli wymienniki rurowe ale tanie nie są bo zabawa od 1,5 tys w górę a i czasem transport drugie tyle , już lepiej płytkowy u nas kupić a najlepiej samemu zrobić z rury w rurze bo one są najpewniejsze tzn nic się nie stanie np w trakcie defrostu jak stanie pompa obiegowa z jakiegoś powodu ,  

ps ja mam haiera 8kw i jestem zadowolony jak diabli  ale że syn się boi robionych to mój haier idzie do niego a ja klecę z klimatyzatora gree amber gold prestige 7kw to na obecną chwilę najlepsze jednostki one walą nawet do minus 30 stopni mają podwójną sprężarkę itp .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko gree - praktycznie każda firma ma swoje klimy w wersji zimowej.
AP słabo modulują, wole tego MIRAI.

Co do wymienników - idzie skleić coś samemu, nie każdemu się chce.
Z gotowcami jest problem bo trza króćce dolutować na twardo - w samoróbce kielich dorobi gość od klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio koledze zakupiliśmy (w bardzo dobrej cenie) klimatyzator Rotenso Unico UO140Xo R14.
Jest to tylko jednostka zewnętrzna stosowana przeważnie w przemyśle, do tego dokupił wymiennik płytowy Danfoss (nie wiem jaki) i będzie sobie sam "rzeźbił" sterowanie.

Chłopak zdolny, ale życzę mu powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Chłopak zdolny, ale życzę mu powodzenia.

Witek czy Ty oby troche z pewnym niedowiezaniem lub ironia ta wszystko?

A ja chcialbym abysmy wszyscy na forum (ok.wiekszosc) wlaczyli myslenie techniczne… 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki - powiedzcie mi co się zmieniło: jeszcze 3-4 lata temu powietrzne pompy ciepła uchodziły za niezdatne do ogrzewania przez cały sezon (z uwagi na to że słabo działają przy mroźnej zimie). Zamiast tego rekomendowane były (i przez firmy i w dyskusjach na forum) pompy ziemne. A teraz tylko powietrzne. Czy technologia jakoś się zmieniła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, o6483256 napisał:

To poproszę te linki do "ali"

Ponawiam prośbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nightwatch napisał:

A z innej beczki - powiedzcie mi co się zmieniło: jeszcze 3-4 lata temu powietrzne pompy ciepła uchodziły za niezdatne do ogrzewania przez cały sezon (z uwagi na to że słabo działają przy mroźnej zimie). Zamiast tego rekomendowane były (i przez firmy i w dyskusjach na forum) pompy ziemne. A teraz tylko powietrzne. Czy technologia jakoś się zmieniła?

Technologia idzie cały czas do przodu, ale koszty budowy wymiennika gruntowego w porównaniu do postawienia monobloka przed domem jest mocno odczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

,,, Chłopak zdolny, ale życzę mu powodzenia.

20 godzin temu, PioBin napisał:

Witek czy Ty oby troche z pewnym niedowiezaniem lub ironia ta wszystko? ,,,


Kolega o którym wspomniałem, pracuje w takim średnim zakładzie pracy (około 500 osób zatrudnionych) i jest odpowiedzialny za sprawy energetyczne zakładu.

 

20 godzin temu, PioBin napisał:

,,, A ja chcialbym abysmy wszyscy na forum (ok.wiekszosc) wlaczyli myslenie techniczne… 


To postaram się w krótkich słowach objaśnić co mój znajomy "kombinuje".

Otóż u niego w zakładzie na hali produkcyjnej jest zamontowany rozsuwany trzyczęściowy "namiot" z poliwęglanu o wymiarach około S - 9 m, G - 16 m, W - 6 m. 
Do tego "namiotu" jest doprowadzane i odprowadzane powietrze z sekcyjnej centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej.
By zmniejszyć koszty zakupu sekcji klimatyzacyjnej centrali, zakupili opracowanie techniczne na adaptacje klimatyzatora Rotenso Unico UO160Xo

Całością centrali i klimatyzatora zarządza sterownik PLC firmy EL-Piast serii ELP11R32L - MOD.
źródło:
https://el-piast24h.com/produkt/elp11r32l-mod-ip/

Niestety na stronach producenta sterownika, znalazłem tylko taki opis funkcji i adresów programowania tegoż sterownika.
źródło:
https://el-piast24h.com/produkt/szafa-zasilajaco-sterujaca/


Kolega jest zachwycony tym rozwiązaniem technicznym, więc zakupił dla siebie klimatyzator Rotenso Unico UO140Xo R14.
Sterownik EL-Piast mu nie odpowiada, bo za drogi i większość jego funkcji przeznaczona jest dla centrali wentylacyjnej.

Ambitny inżynier zrobi sobie sterowanie na Raspberry Pi 4.


ps.
Ja mam prawie 65 lat, więc pompę ciepła dla siebie nabędę na drodze kupna.     
  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

Jednostka zewnętrzna - zamawiasz u jakiegoś gościa od klimy bo to oni są gwarantami i najlepiej u nich to brać.
Sterowanie AHU do jednostki też u tego kogoś.
Wymiennik - Coaxial Heat Exchanger na ali - podepnie Ci ten gość od klimy.
(Oczywiście nie każdy się podejmie bo nie zna, bo nie lutuje a zaciska itp).

Możesz też w pare godzin zrobić wymiennik samemu bez lutowania gotowy pod złączki zaciskane.

Sterowanie - wpinasz LCD108 z pid - ustawiasz temp. może zakres min max co by nie taktowała i tyle.

Potem możesz się bawić w inne pierdy - jak dogrzewanie CWU przez zawór przełączający.
Możesz wstawić sterownik MR65-AHU na którym postawisz całe ogrzewanie (CO, CWU, regulatory, krzywe grzewcze itp).

Cała akcja wyjdzie taniej niż haier 5-8kW i jest to split.
Zależy co człek oczekuje i co to ma robić. LCD108 kosztuje 250zł i ustawiasz jedną temp. MR65 kosztuje ponad 1200 i ogarnia dużo więcej. Samemu można coś też dorobić - jak np przełączanie CWU na termostacie itp.

Co do pomp ciepła - dalej uważam, że jako jedyne źródło to poroniony pomysł (dla sieci energetycznej).
Powinien być zestaw PC na lato, okres przejściowy + kocioł (gaz / pellet) na duże mrozy.

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde źródło ciepła zależne od zasilania z sieci jest ryzykowne i bez zdublowania jakimkolwiek kociołkiem na paliwo stałe nie daje pewności grzania chatki bez przygód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pomimo że mam haiera kupiłem gree amber prestige 7kw bo on doi nawet w największe mrozy (podwójna sprężarka) graty do samodzielnego zrobienia wymiennika zamówione i plus jakies bzdety więc zaczynać czas a za max 2 tygodnie haiera oddaję i podłączam swojskiej roboty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chętnie zobaczę, te graty i adaptacje 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.