Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tania alternatywa dla firmowych PC


besix

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, berthold napisał:

Tak z miedzianej i trochę przestrzeliłem bo 5/8 ,,,
,,, zastanawiam się czy nie zastosuję 1/2 cala  ,,,


DTR klimatyzatora Gree Amber Prestige GWH24YE-S6DBA2A informuje, że średnica przewodów instalacji chłodniczej powinna wynosić, dla gazu 5/8 cala a dla cieczy 1/4 cala.
Jaka powinna być średnica przewodu chłodniczego w tym pseudo wymienniku ciepła, tego nie wiem.  

 

3 godziny temu, berthold napisał:

,,, rurowy wymiennik tylko z jednego powodu że gree amber gold ma gwałtowne defrosty i płytkowe potrafi zamrozić .


Każda pompa ciepła powinna mieć defrosty  jak najkrótsze, od tego zależy efektywność cieplna pompy ciepła.
By zjawisko odszraniania było jak najbardziej efektywne, po stronie wtórnej wymiennika ciepła powinien być zapewniony odpowiedni zład ciepłej wody i wymagana dla danej pompy ciepła odpowiednia prędkość strumienia wody.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny filmik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łohohoho jakaś goownoburza się rozpętała.

Podsumujmy sobie coś:
Jak coś jest wydajne w niskich temperaturach to:
A) Ma sprężarkę dwustopniową czy jak to się zwie dwurotacyjną, dual coś tam
B) Ma dużą sprężarkę
C) A i B jednocześnie

T-Cap 9kW to wg starych norm pompa 12kW.
Mocne pompy ale z racji wydajnych sprężarek mają tendencje do taktowania na plusie.
Dlatego do T-Capa 9kW można porównać np. Midea 14-16kW aby osiągnąć podobne parametry na minusie.

Co do serwisowania samoróbek - jak kupujemy jednostkę zewnętrzną + moduł AHU to serwisuje się to jak normalną klimę - taki zestaw się kupiło, jak się coś rozszczelni to się to naprawia. GWARANTEM jest firma która to sprzedała - tak to działa. Np. Kaisai / Haier itd. dostarczy części ale serwisantem jest osoba co ten sprzęt sprzedała i montowałą. Może być co najwyżej autoryzowanym serwisantem, ale i tak gwarantem nigdy nie będzie KAISAI a firma co ten sprzęt zakładała.
Tak jest w świecie F-Gazów.

Co do rozszelniania wymienników - to prawda bo algorytmy są pisane dla wymienników powietrze-powietrze nie powietrze-woda. Płytowe są bardziej podatne na zamrożenie niż rurowe.
Jeśli chodzi o jednostki zewnętrzne - w pompach split często klimatyzatory i pompy ciepła miały te same jednostki - różniły się tylko softem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma gównoburzy, jeden gość twierdzi że samoróbka kosztuje 7 tys PLN, a drugi że pompa z firmy za 70 tys też kosztuje 7 tys po otrzymaniu dotacji. Zapewne obaj mają rację 🙂

Cieszy mnie jednak bardzo że są ludzie co chcą i potrafią coś zrobić bez czekania na dotację - której być może już nie ma i nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zasadne zostaje pytanie po co my robimy czy kupujemy te pompy ciepła skoro rządzącym zależy na tym abyśmy marzli i zdychali za przeproszeniem bo na logikę to kupy się nie trzyma , słyszeliście pewnie o ograniczeniach na dom do 2 tys kwh rocznie a potem bulić razy 5 , węgiel sprzedali Ukraińcom a potem proszą ich o ten węgiel normalnie się gubię , trzeba będzie podłączyć MPM-a oraz ekogroszkowca ale też i na gaz na olej ,kominek ,koza , palnik na zużyty olej i co tam jeszcze jest bo co miesiąc nowości mamy , a ja mówię robią nas w wała i plan NWO idzie pełną parą 

ps wymiennik rurowy mam już gotowy i wszystko inne ale przesyłka z 5-cioma czujnikami NTC się opóźnia i klapa .

ps ,lubię ostrzeżenia za nic . więc liczę że będzie znów jak zawsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy podepnę się do tematu i ja. Zamówiłem sobie Gree Amber standard 7kW  i tu prośba do kolegi berthold co by dał namiary o ile ma, na spięcie tego od strony elektronicznej , ew na cały projekt.  Sam mam bufor ciepła 2000L i w nim 2 wężownice miedziane - jedną 25 mb fi 22 i drugą 25 mb fi 18. Zastanawiałem się czy nie wpiąć pompy bezpośrednio do tej fi 18 bo ona jest zamontowana od połowy bufora do jego szczytu natomiast ta fi 22 jest na samym dole i pompa musiała by grzać 2 tony wody. Tutaj do kolegi shogunzlasa kieruję serdeczną prośbę o poradę. Również pragnę się podpytać co do samej jednostki zewnętrznej. Niby ten amber grzeje do - 22 czy-24  ale jak to jest w rzeczywistości  w porównaniu do takiego rotenso co tam niby do -15 pyka.  Próbowałem zgłębić temat tych klimatyzatorów, to wychodzi na to, że te tanie to china wszystko. Ale wiadomo jak dziś jest. Już w obiegu jest pojęcie " dobry chińczyk". I pytanie ktory do dobry a który zly : )? Mogę tego ambera jeszcze odkrecić jak się zepnę. Nie miałem zbyt wiele czasu na analizę tych wszystkich rozwiązań, stąd tyle pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zasadne zostaje pytanie po co my robimy czy kupujemy te pompy ciepła skoro rządzącym zależy na tym abyśmy marzli i zdychali za przeproszeniem bo na logikę to kupy się nie trzyma , słyszeliście pewnie o ograniczeniach na dom do 2 tys kwh rocznie a potem bulić razy 5 , węgiel sprzedali Ukraińcom a potem proszą ich o ten węgiel normalnie się gubię , trzeba będzie podłączyć MPM-a oraz ekogroszkowca ale też i na gaz na olej ,kominek ,koza , palnik na zużyty olej i co tam jeszcze jest bo co miesiąc nowości mamy , a ja mówię robią nas w wała i plan NWO idzie pełną parą 

ps wymiennik rurowy mam już gotowy i wszystko inne ale przesyłka z 5-cioma czujnikami NTC się opóźnia i klapa .

 

7 godzin temu, brzus napisał:

Koledzy podepnę się do tematu i ja. Zamówiłem sobie Gree Amber standard 7kW  i tu prośba do kolegi berthold co by dał namiary o ile ma, na spięcie tego od strony elektronicznej , ew na cały projekt.  Sam mam bufor ciepła 2000L i w nim 2 wężownice miedziane - jedną 25 mb fi 22 i drugą 25 mb fi 18. Zastanawiałem się czy nie wpiąć pompy bezpośrednio do tej fi 18 bo ona jest zamontowana od połowy bufora do jego szczytu natomiast ta fi 22 jest na samym dole i pompa musiała by grzać 2 tony wody. Tutaj do kolegi shogunzlasa kieruję serdeczną prośbę o poradę. Również pragnę się podpytać co do samej jednostki zewnętrznej. Niby ten amber grzeje do - 22 czy-24  ale jak to jest w rzeczywistości  w porównaniu do takiego rotenso co tam niby do -15 pyka.  Próbowałem zgłębić temat tych klimatyzatorów, to wychodzi na to, że te tanie to china wszystko. Ale wiadomo jak dziś jest. Już w obiegu jest pojęcie " dobry chińczyk". I pytanie ktory do dobry a który zly : )? Mogę tego ambera jeszcze odkrecić jak się zepnę. Nie miałem zbyt wiele czasu na analizę tych wszystkich rozwiązań, stąd tyle pytań.

Mam cały materiał jak i z czego zrobić skrzynkę sterującą jakie czujniki zastosować itp ale jak ci to przesłać hm tego nie wiem , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło pw.

A tak przy okazji: Nie dało by się z tego klimatyzatora zrobić jakiegoś systemu "dual" , " combocolombo" : )? W tym sensie, ze montuje jednostkę zew, wew i do tego wymiennik w postaci wężownicy który mam w buforze  i za pomocą jakiś zaworów odcinam jeden z wymienników. Chodzi mi aby mieć klimę latem. Wiem, że najprościej było by grzać powietrzem, ale mam podłogówkę wszędzie w tym w łazience i chciałbym aby ona działała. Wiem też, że schładzanie podłogi latem działa, natomiast ma to swoje ograniczenia. No i jednostka wew nie leżała by w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, brzus napisał:

,,, Nie dało by się z tego klimatyzatora zrobić jakiegoś systemu "dual" , " combocolombo" : )? W tym sensie, ze montuje jednostkę zew, wew i do tego wymiennik ,,,


Wszystko można wykonać, jest dostępnych wiele różnorakich chłodniczych elementów wykonawczych, przystosowanych zarówno do ręcznego jak i automatycznego sterowania przepływem mediów.

źródło:
https://www.coolstore.pl/pol_m_CHLODNICTWO_Automatyka-chlodnicza_Zawory_Zawory-odcinajace-537.html
https://www.coolstore.pl/pol_m_CHLODNICTWO_Automatyka-chlodnicza_Zawory_Zawory-elektromagnetyczne-536.html



Natomiast nie widzę by takie rozwiązanie techniczne było wykonalne w Twoim przypadku.
 

Godzinę temu, brzus napisał:

,,, do tego wymiennik w postaci wężownicy który mam w buforze ,,,

edycja moja

,,, mam bufor ciepła 2000L i w nim 2 wężownice miedziane - jedną 25 mb fi 22 i drugą 25 mb fi 18,,,

 

ps. 1
Masz do dyspozycji jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, więc rozbierz obudowę (delikatnie, tam jest wiele zatrzasków) i prześlij na forum zdjęcia skraplacza (to dla wyznawców tzw. wymiennika rurowego), zmierz średnicę i sumaryczną długość rurek w skraplaczu i ilość równoległych rozwidleń rurek od strony gazowej skraplacza.

ps.2
Jak szacujesz, ile czynnika chłodniczego R32 należało by dopuści do tej Twojej instalacji z buforem ?.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzator będzie u mnie na dniach, także zrobię tak jak Witek-z-Ulicy mówisz. Rozumiem, że stwierdzenie :

"Natomiast nie widzę by takie rozwiązanie techniczne było wykonalne w Twoim przypadku.""

tyczy się wspominanego pomysłu zestawu z dwoma skraplaczami/wymiennikami? Czy również użycia wężownicy w buforze? Gdybyś Witek-z-Ulicy z grubsza nakreślił w czym jest problem, to byłbym wdzięczny. Dodam, że oczywiście tylko jeden wymiennik/skraplacz ma pracować w danym momencie ( wiem; rozmarzyłem się). Co do zasymulowania wentylatora i jakiś tam podzespołów to myślę, że poradzę. Jeżeli była by konieczność to może i drugi sterownik by się znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, brzus napisał:

,,, Gdybyś Witek-z-Ulicy z grubsza nakreślił w czym jest problem, to byłbym wdzięczny. ,,,


Gwoli wyjaśnienia, ja nie jestem w żaden sposób związany z branżą chłodniczą.
Po prostu dojrzałem także do tego, by sobie w domu zainstalować pompę ciepła.

Myślę, że jak jesteś obeznany "ogólnotechnicznie", to gdy zajrzysz do wnętrza jednostki wewnętrznej klimatyzatora to zrozumiesz.

Ja nie twierdzę, że to nie zadziała. Kwestią jest tylko sprawność cieplna takiego rozwiązania.
Bardzo mnie ciekawi, dlaczego ci wszyscy propagatorzy "tanich alternatyw" nie zamontują u siebie w instalacji hydraulicznej ciepłomierza oraz w instalacji elektrycznej licznika energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlicznik na pewno będzie : ) O ciepłomierzu pomyślę, jak będzie w jakiejś rozsądnej kasie to czemu nie. Nie mam w zwyczaju siebie ani innych oszukiwać. Wracając do meritum pomysł z użyciem wężownicy w buforze nabiera rumieńców. https://www.chelchowski.pl/oferta/68-odzysk-ciepla-z-procesu-chlodzenia . Jest coś takiego na rynku. W sumie klika km ode mnie powszechnie stosowane rozwiązanie. Znam człowieka, który przy tym chodzi i na pewno ma dostęp do gaziarza, który wie jak takie rozwiązania działają. Nurtuje mnie natomiast czy wężownica fi18 miękka miedź wytrzyma ciśnienie. Ale chyba nie słusznie bo rura 18x1 R220 ma ok 60 bar ciśnienia roboczego. Teraz tylko wystarczy policzyć ile dodatkowo czynnika i woila... no prawie. Tak nawiasem mówiąc fajnie by było w lato grzać bufor z odzysku ciepła z klimatyzatora : ) Nakręcam się jak szczerbaty na suchary... oby tak dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2022 o 13:19, Witek-z-Ulicy napisał:

Bardzo mnie ciekawi, dlaczego ci wszyscy propagatorzy "tanich alternatyw" nie zamontują u siebie w instalacji hydraulicznej ciepłomierza oraz w instalacji elektrycznej licznika energii elektrycznej.

Ciepłomierz raczej nie jest potrzebny, ale licznik energii jak najbardziej.

Niestety, jeszcze nie wpadłem na pomysł jak opomiarować grzałkę off-grid, ale to i tak za darmo. 🙂

200688393_Buforzuycie.thumb.png.e73b306fcd2d86008549420857e384bf.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2022 o 11:31, brzus napisał:

Poszło pw.

... Chodzi mi aby mieć klimę latem. Wiem, że najprościej było by grzać powietrzem, ale mam podłogówkę wszędzie w tym w łazience i chciałbym aby ona działała. Wiem też, że schładzanie podłogi latem działa, natomiast ma to swoje ograniczenia. No i jednostka wew nie leżała by w garażu.

Jestem ciekawy jak to sobie wyobrażasz, że chodzisz latem po lodowatej podłodze, a na wysokości głowy i tak masz nadal 30*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu, chłodzę jednostką wewnętrzną normalnie jak zawsze. W tej sytuacji rolę skraplacza pełni wężownica w buforze a rolę parownika jednostka wewnętrzna. Wymiennik w jednostce zewnętrznej wyłączony. 

Ps. Powszechnie stosuje się chłodzenie podłogówką . Ograniczenie ma to takie, że podłogówka nie może osiągnąć punktu rosy. Czyt. chłodzi słabo. 

Inaczej sobie póki co nie wyobrażam.

Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom, to takie schładzanie domu działa. Całkowicie przez przypadek "uruchomiłem" schłodzenie podłogi w te lato.

Na chwilę uruchomiłem pompę, aby się nie zastała. Z racji tego że nie mam żadnego bypasa, to otworzyłem zawór na salon. Po chwili zauważyłem że rośnie temperatura na buforze, więc poszedłem za ciosem i wszystkie obiegi otwarłem. Temperatura poszła do góry o kilka stopni. Więc odpaliłem pompę obiegową w piecu gazowym i ku mojemu zdziwieniu w kranie pojawiła się ciepła woda. Była to oczywiście krótka chwila. Po paru minutach znowu odkręciłem wodę i znowu pojawiła się ciepła woda w kranie. Tak się trochę pobawiłem tym kranem i bufor zaczął stygnąć. Z ekonomią i automatyką, to raczej nie miało nic wspólnego, ale pozostawiłem to wszystko włączone na parę dni i zadziałało. W domu trochę chłodniej, w kranie trochę cieplej. Na lato super. A w drugą stronę nie chce działać. Ciekawe co zknociłem. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, brzus napisał:

Ps. Powszechnie stosuje się chłodzenie podłogówką

Ho ho, ciekawe...

Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, YaroXylen napisał:

Ho ho, ciekawe...

Yaro.

Masz sprzęt odpowiedni, to sprawdź w przyszłym roku. Możesz się zdziwić. U mnie zadziałało zwykłe mieszanie wody. Nie jest to oczywiście jakiś szok termiczny, ale da się odczuć spadek temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne sensowne rozwiązanie chłodzenia układem centralnego, to zastosowanie klimakonwektorów. Próbowałem u siebie uruchomić chłodzenie podłogi więc wiem o czym piszę i tylko szkoda prądu na takie działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moje osobiste zdanie jest takie. Zimna podłoga, zero komfortu w domu wcale nie jest chłodniej, gdyż zimne powietrze jest tylko przy samej podłodze. Porażka.

Nawet najmniejsza klima daje ogromny komfort w upalne i parne dni, dmuchając chłodne i osuszone powietrze wprowadzając w ruch całą jego objętość w pomieszczeniu. Tak jak kolega @carinus napisał tylko klimakonwektory są w stanie wykonać robotę. Również miałem tą okazję wypróbować u siebie działanie zimnej podłogi i zamiast komfortu poczułem wyraźny dyskomfort ¯\_(ヅ)_/¯. Oczywiście to jest moje zdanie i wskazane jest się z nim nie zgadzać tak jak z tym, że ja lubię w brać ciepły prysznic (kąpiel) a inni wolą zimny i to oczywiście szanuję.

Pozdrawiam YARO. ✌(ツ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.