Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki COP z cwu?


Andrzej1977

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak byście mogli napisać ponieważ nie znalazłem podobnego wątku

Jaki macie COP z grzania wody użytkowej  latem 

ile zazwyczaj trwa nagrzanie zbiornika i do jakiej temperatury grzejecie oraz jakiej mocy pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii na cwu przy pompie ciepła latem, a jeszcze przy fotowoltaice, nie ma znaczenia.

Ja zużywam 75 kWh przy nastawie na pompie 42 stopnie (histerezę ma tak 40-50 st.)

Zużywałem 25 metry gazu.

Czyli COP powyżej 3.

Grzeję Haierem 8 , czyli jak piszą tutaj niektórzy, pseudo pompą.

Myślę, że porządny Panasonic, to będzie latem jeszcze oddawał energię do sieci 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maj i czerwiec po 24kWh grzania 340l wody do 48* z histerezą 8*, dla 2-3 osób, pompa 5kW. COP 3.8. Czas grzania średnio 1,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła na potrzeby c.w.u. w przybliżeniu można szacować: od 150 do 350 kWh/os. × rok, przeciętnie 230 kWh/os. × rok.

Dane uzyskano na podstawie rzeczywistych pomiarów z pracy pomp ciepła typu powietrze/woda, umieszczonych w bazie na stronie internetowej www.waermepumpenverbrauchsdatenbank.de.

Do analizy przyjęto wyniki z pracy 50 pomp ciepła.

Czyli można przyjąć, że przeciętna roczna dla 4 osobowej rodziny to 80 kWh/mc

Do podgrzania 1 m sześć,  zimnej wody wodociągowej (10 st) do temp 48 st potrzeba 44.22 kWh

( Żródło .https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator)

dodajmy 10 % strat na przechowywaniu ciepłej wody - daje to 50 kWh

Przy COP który podał kolega będzie to 13 kWh/ 1 m sześć. ciepłej wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy grzeje wodę "od zera" tylko dogrzewa, nie wszyscy mają 10% straty jeżeli bojler ma 30cm ocieplenia i korzystają 2 osoby, a trzecia z doskoku przez tydzień w miesiącu. Nie wszyscy pływają codziennie w wannie ale biorą prysznic. Wyników nie wymyśliłem, odczytałem z parametrów pompy. Czujnik temperatury umieszczony na środku zbiornika. Nie liczę tutaj przeciętnej z roku, tylko z okresów letnich, gdy mamy dosyć wysokie temperatury na zewnątrz a woda wejsciowa ma ok. 20* ze zbiornika hydroforowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję Twoich wyników. Są naprawdę bardzo dobre.

Wręcz zazdraszczam i doceniam racjonalne korzystanie z energii.

Podałem wyniki statystyczne oraz obliczony przez kalkulator wydatek energetyczny na podgrzanie wody.

Pooglądałem kilka filmów, gdzie użytkownicy T-capów pokazują zużycie miesięczne 80-120 kWh na cwu.

Takie wyniki są raczej typowe dla rodziny 2+2.

Ps

Mi znajomi też nie chcą wierzyć, że potrafię jeździć ze spalaniem 3,4/100 (corolla hybrid)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bobbuilder napisał:

Nie neguję Twoich wyników. Są naprawdę bardzo dobre.....

Mi znajomi też nie chcą wierzyć, że potrafię jeździć ze spalaniem 3,4/100 (corolla hybrid)

 

Chciałem tylko stwierdzić że uśredniane wyniki nie dają całości obrazu możliwych i realnych zużyć energii. Dużo zależy jak wysoko grzejemy oraz ile tej ciepłej wody zużywamy.

Ze spalaniem w samochodzie to faktycznie masz wyczucie i cierpliwość. W kwestii niedowiarków, to nawet na tym forum było wielu i podważali że wystarczały mi 2 tony węgla na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bojler 340l dedykowany do pompy. Wszystko firmowane przez Buderusa. Nie wiem czy dobrze, ale tak wyszło. Pompa Buderus Logatherm 8,9 kW Obecna nastawa to 55°C zredukowana przez eco+ do 48°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż podlicznik i porównaj. Osobiście nie wierzę w to co podaje producent na swoich wyliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotenso 12kW.

Zbiornik 300l. Uruchamia się o 8 gdy PV już produkuje prąd. Woda grzeje się od 37-39 (zależy ile jej poszło za dnia) do 45C. Trwa to ok 30-45min. Patrząc na pobór prądu i jaka moc się wyświetla w sterowniku to COP spada od około 5 do 3,5 wraz ze wzrostem temperatury zasilania zbiornika CWU. Wg mnie w miare się to pokrywa z tabelami wydajności pompy.

Zużycie to jakieś 2kWh. Wody starcza nam do następnego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.