Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Chcę ocieplić strop w domu z lat 70. Na stropie jest warstwa trocin około 7 cm. Myślę o tym, żeby zostawić te trociny i na to położyć dwie warstwy wełny mineralnej. Czy ktoś doradzi mi, czy wystarczą dwie warstwy po 10 cm wełny o lambdzie 0,39? Czy takie ocieplenie pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, czy powinienem dać lambdę 35? Czy różnica między tymi wełnami będzie bardzo odczuwalna?

Opublikowano (edytowane)

Im mniejsza Lambda tym lepiej. Jak budżet pozwala Ci na Lambdę 0,35 daj 0,35.

Ps. Najlepiej jak byś dał 2x15cm. 

Edytowane przez radik81
  • Przydało się 1
Opublikowano (edytowane)

Mam 2x15cm. Moim zdanie to za mało. Dałbym teraz 3x15cm.

 

Co do samej wełny, dasz 0,39, czy 0,35 wyjdzie podobnie. Jeżeli różnica w cenie znacząca kup 0,39

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Opublikowano
23 godziny temu, PiotrNar napisał:

czy wystarczą dwie warstwy po 10 cm wełny o lambdzie 0,39?

Ja polecam przynajmniej na spodnią warstwę wełnę skalną rockroll 036 15cm, na nią to możesz układać już co chcesz, np. 15cm najtańszej 043 czy tam 039. Te tanie wełny szklane na spodniej warstwie nie będą takie grube, jak deklarują producenci, z 15cm zrobi się 7-8cm.

  • Przydało się 1
Opublikowano

Ja u rodziców wprost na stropie położyłem ekorolke knaufa 2x 15cm.

Instalowałem to z 7lat temu. 1-2 lata temu jak tam zaglądałem to wełna miała grubość jak trzeba.

W czasie jak to kładłem była bardzo tania

  • Przydało się 1
Opublikowano

Niektóre najtańsze wełny są na tyle "miękkie", że przykrywane kolejną warstwą się po prostu gniotą. 

Tylko to tak naprawdę są sporadyczne przypadki.

  • Zgadzam się 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Ciekawą opcją są płyty PIR w drugim gatunku. Warto sprawdzić czy w okolicy ktoś tym handluje. W porównaniu z obecnymi cenami wełny/styropianu wcale nie jest odstraszjaco a wręcz może byc korzystnie biorąc pod uwage super lambde 0.23. Między belki stropowe jak znalazł i znacznie lepiej niż ta sama grubośc wełny i nawet chodzic po tym można.

Opublikowano

PIR jest super ale tylko tam gdzie trzeba walczyć o każdy cm grubości (ta cena), wełna jeśli jest miejsce powinna być układana na mijankę i ekonomicznie jest brać jak najtańszą ale jak najgrubiej (jeszcze nie dawno dało się mieć 2x taki opór izolacji za taką samą cenę porównując najdroższą wełnę z najtańszą - lambdą). To powietrze jest izolatorem, jeśli nikt nie będzie po niej łaził to odczujesz dużą różnicę jak dasz na stropie 2x15cm 0,39, jeśli uważasz że wyjdzie tanio to daj lepszą albo nawet tanią 3x15cm

 

Dobrym patentem jest np każdą warstwę wełny oddzielić najtańszą fizeliną lub geowłókniną

  • Przydało się 1
Opublikowano (edytowane)

Jestem na etapie ocieplenia drugiego domu.

 

Najtaniej uwzględniając robociznę i szybkość wychodzi piana PUR. Styropian cenowo wyskoczył w kosmos, a bawić się z wełna mi się nie chce.

 

Za PUR 15cm mam zapłacić niecałe 75zł/m2

Edytowane przez o6483256
Opublikowano

Co do  lambdy PIR/PUR to jest pewnien mało znany haczyk. Otóż jeśli temperatura otoczenia piany spada ponizej 10C jej izolacjnośc pogarsza się i w mrozach jest o nawet 1/3 niższa od deklarowanej , inne materiały tego nie mają. W polskim internecie jest tylko marketing natomiast w angielskim jest to powszechnie znany fakt, wystarczy wygooglować " PIR/ polyiso thermal drift".

Także można przyjąć że  PIR pod wylewkami czy w stropie na strychu ma lambde 0,23 , w dachu będzie to nieco mniej a na ścianach czy fundamentach lambda pira wyniesie około 0.3.
 

  • Przydało się 1
Opublikowano

Tak, miałem na myśli około 0.03 oczywiście. Nadal jest dobrze ale jak widać w zależności gdzie ta piana jest zastosowana, opowieści o dwukrotnie lepszej izolacyjności niż inne materiały o tej samej grubości mogą być mocno naciągane.

 

Pierwszy lepszy link z badaniami w tym temacie, jak widać wszystkie próbki piany izolują gorzej w niskich temperaturach, dziej się tak dlatego że gaz zamkniety w komórkach piany zaczyna kondensować. Wełna i styropian zachowują się inaczej, izolacyjnośc jest stała a w niskich temperaturach wręcz dostają delikatny bonus na plus

https://goplymouthfoam.com/Blog about Green Building-New Building Technology/files/iso-decrease-r-value-graph.png

 

https://www.buildingscience.com/documents/information-sheets/info-502-temperature-dependent-r-value

Opublikowano

Przy cenie wełny to i tak ta strata jest nie do odrobienia. Nie wiem jak teraz, bo ostatnią wycenę mialem 55zł/m2 netto za PUR otwartokomurkowej, teraz słyszałem że w granicach 75zł. Nie wiem jak się to ma do wełny. Cena wełny to jedno, drugie to robocizna. Myślę oczywiście o poddaszu. Jedna kwestia trochę mnie martwi, ale przy tak niskiej wilgotności teraz, bo podejrzewam po zamknięciu i zamieszkaniu może się to zmienić, że wełna mimo wszystko cokolwiek "oddycha", a PUR już zabetonuje wszystko i słyszałem opinię, że wilgoć mimo wszystko może się trochę przy krokwiach zbierać, że po prostu będzie za szczelnie.

Opublikowano (edytowane)

PUR tak jak piszesz w granicach 70zł/m2 i nic nie musisz robić.  Jak więźba sucha to nie powinieneś się przejmować wilgocią. 

Edytowane przez o6483256
Opublikowano

PUR ma na sucho 0,038-0,04 popatrzcie w katalogi producentów więc po kondensacji pary wodnej może wyjść że będzie to słaby jak nie najgorszy styropian, wełna

PIR nikt nie kładzie natryskiem na więźbę. Jeśli chcesz izolacji dobrej to kup płyty PIR z folią AL tylko cena trochę duża.

 

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Położyłem 10 i 15 cm wełny Climwool 039. Mam teraz ok 7 cm trocin i 25 cm wełny. Zobaczę w zimie czy czuć różnicę.

  • Lubię to 1
Opublikowano

U mnie było zamknięte poddasze nieocieplone i nieogrzewane + eternit na dachu. W zimie na poddaszu była taka sama temperatura jak na zewnątrz. Dom został ocieplony 15cm styropinem grafitowym, eternit wymieniony na blachodachówke + ocieplenie 15cm pomiędzy krokwie Rockwool 0,039 i 10cm druga warstwa 0,035. Wełna ściśle przylega do styropianu. Temperatura po tych dociepleniach na poddaszu podniosła się do około 18st w zimie bez ogrzewania (na parterze temp 24st). Teraz robiłem remont w domu i poddasze zostało już połączone z resztą domu - mają być tam sypialnie.

Bez tytułu.jpg

Opublikowano

Przy izolacjach najważniejsza jest ciągłość i brak mostków termicznych dopiero po tym zabiegu można rozmyślać nad zwiększaniem grubości. Co z tego że mają niektórzy po +20cm styropianu na ścianach jak balkony, nadproża czy inne wieńce potrafią wystawać gdzieś poza obrys i nie posiadać nawet 1cm izolacji.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.