Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana wody w piecu i całej instalacji.


adziu82

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Bardzo proszę kogoś, aby mi napisał jak mam wodę wymienić w piecu i instalacji.

Nie wiem jakie dane podać, mam dwa rozdzielacze, na górze jeden i na dole.

Górny chyba ma chyba 7 zaworów a dolny 4.

Ogrzewanie na górze podłogowe, jeden grzejnik w łazience.

Dół po połowie, ogrzewanie podłogowe i ścienne. Jeden grzejnik w garażu. 

3 lata temu pompka zaczęła szwankować, wyskoczył jakiś błąd.

Zadzwoniłem do fachowca ( kiedyś tak myślałem, jak napisałem tutaj na forum z prośbą o pomoc, to wyszło że powinny być jakieś filtry na rurze aby syfu nie było i filtry powinienem czyścić ) który spuścił wodę z całej instalacji.

Oczywiście ja musiałem mu pomagać, bo przyjechał w ,, gajerku" bez pracownika.

Ale robota nie była brudna, więc on jakieś zawory zakręcał na górnym najpierw rozdzielaczu, a chyba jeden zostawił otwarty i tę wodę ( mówił że to była kasza ) spuszczał przez kranik który jest też na rozdzielaczu, do wiaderka.

Ja dopuszczałem wodę na głównym zaworze do pieca na jego polecenie, i tak niby po kolei z każdego zaworu, czy nitki instalacji spuścił wodę.

Moze głupie pytanie, jestem w stanie to sam zrobić ? Niby nic trudnego, ale żebym wiedział krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.07.2022 o 19:54, Mac08 napisał:

Może nikt nie odpisuje, ponieważ nie ma sensu wymieniać wodę, jeśli już układ jest przepłukany.

Nie rozumiem, jak przepłukany ?

Jakieś 5 lat temu, osoba która montowała C.O. wymieniła wodę w instalacji i piecu, mówił że była kasza i dlatego pompka się zapchała. 

Chciałbym uniknąć tego ponownie, gdzie przyjdzie sezon grzewczy i okaże się że będzie zimno w domu.

I myślałem o wymianie wody. Dolewam wodę co tydzień, instalator mówił aby trzymać 1.5 Bar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2022 o 20:40, sambor napisał:

Jak dolewasz wodę tak często , to coś masz nie tak z instalacją!

1-2 dolania na sezon to max.

Jaki to kocioł?

 

20200118_152053.jpg

Jak w piecu się nie pali, to spada ciśnienie do ,,zera". Jak pali się, to rośnie.

Więc dolewam wodę kilka razy w miesiącu w okresie grzewczym aby tak trzymać ciśnienie, jak powiedział. 

Może nie potrzebnie to robię ? 

Dziwi mnie też, że sam musiałem sobie dorobić do takiego naczynia ( nie wiem jak to nazwać fachowo ) wąż, aby woda leciała do kanalizacji, bo gość nic nie zrobił takiego. 

Kiedy w piecu się pali, jest duże ciśnienie, i woda się skrapla i leciała mi na podłogę po ścianie. 

Zadzwoniłem do niego, powiedział mi, że mam duże ciśnienie w instalacji, muszę zamontować jakiś zegar który zmniejszy ciśnienie i nie będzie się skraplać.

Zamontowałem.... Ale dalej woda tym wężem leci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to kolego po Bożemu opisać .

Kocioł jest na co ?

instalacja otwarta ,zamknięta? 

Fakt jest że Coś jest źle i to bardzo ,do zera nie powinno nic spadać ,wymiana wody nic tu nie pomoże ,ciągłe dolewanie powoduje korozję wewnątrz instalacji ,kotła ,zapychanie filtra i blokadę pompy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2022 o 21:06, sambor napisał:

Jeszcze raz - masz kocioł na paliwo stałe, naczynie masz ......gdzie?

Jak jest podłączone to naczynie do kotła?

Przydały by się zdjęcia z kotłowni i podłączenia tego naczynia 

Palę tylko i wyłącznie drewnem.IMG_20180325_163937.jpg.6e72d44722f9b22aa7784b48d4b8ff95.jpg20191125_204504.jpg.99646f079ea695c133a110597de666a1.jpg

IMG_20180327_205047.jpg

20191125_204524.jpg

20200118_152114.jpg

20200119_131911.jpg

20200119_124910.jpg

Ciśnienie rośnie na tym z prawej. A patrzę na ten z prawej aby było 1.5 Bar jak mówił instalator. 

20200118_152153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jak na razie w ciągu 7 lat zatkała się raz, właśnie jakieś 4-5 lat temu, kiedy wzywałem tego instalatora. 

Wyczyścił ją, wymienił wodę w instalacji i jak na razie działa bez zarzutów. 

Dlatego pytam jak wymienić tę wodę, aby pompka się nie zapchała, jak to określił ten instalator - kaszą. 

Które to naczynie wzbiorcze ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te lewe jak palę w piecu, ciśnienie podskakuje z 4 na 7 Bar. 

Jak wodę gorącą w krainie odkręce na kilka sekund, to spada ciśnienie. 

Ja widzę, że tutaj trzeba wezwać jakiegoś profesjonalistę, a nie samemu wodę tylko wymieniać. 

Coś trzeba chyba przerobić tutaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ zamknięty w kotle zasypowym na paliwo stałe to poroniony pomysł... Niby można, ale... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 0,8 bar masz mieć na zimno i bez wody - po prostu takie ma być ciśnienie wstępne w tym prawym naczyniu, dopuszczasz wody do 1 bar a w czasie pracy nie powinno przekroczyć tych 1,5 bar.

Pewnie przekracza i dlatego woda musi być uzupełniana.

Po prostu to naczynie jest za małe!

Tam trzeba drugie takie same naczynie i w obu takie same ciśnienie, wtedy będzie jakaś stabilizacja i nie będzie potrzeba dolewać wody kilka razy w miesiącu.

Filtr ma być przed każdą pompą, za nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimno mam w tym naczyniu ,, zero" a jak palę to jest te 1.5

Dziękuję za pomoc, będę jutro dzwonił i trzeba się umówić na naprawę.

Niby działa wszytko, palę, w domu ciepło, ale właśnie boję się, że kiedy będzie już zima to będzie jakaś awaria. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Gdyby ten kocioł był zainstalowany zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem to naczynie przeponowe nie byłoby potrzebne. Drewno to także paliwo stałe i obowiązują tu te same przepisy co dla kotłów węglowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.