Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy ustawowo wymagana jest deinstalacja starego kotła CO ?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie - czy ustawowo jest obowiązek deinstalacji kotła na paliwo stałe nie spełniającego żadnych norm ? Załóżmy że ktoś ma stary kocioł CO na węgiel. Dokłada gazowy i normalnie go użytkuje w tym samym budynku. Tym samym przestaje użytkować np. bezklasowy kocioł węglowy, który jednak jest cały czas zainstalowany. Czy jakieś przepisy prawne wymagają deinstalacji takiego starego kotła w takiej sytuacji ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawie antysmogowej np. w woj. śląskim jest: "...dopuszcza się wyłącznie eksploatację instalacji, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą...". Należałoby więc te słowa zinterpretować pod względem prawnym. Czy instalacja z zainstalowanym kotłem gazowym i kotłem bezklasowym spełnia te wymagania bo ma kocioł gazowy, czy nie spełnia bo ma kocioł bezklasowy. Moim zdaniem wystąpi ta druga sytuacja.

Natomiast abstrahując od powyższego jeżeli kocioł np. odkręcisz na króćcach od instalacji to nie jest on jej częścią i nikt Ci nie może zabronić posiadania takiego kotła i postawienia go w tamtym miejscu - przynajmniej nie spotkałem się nigdzie z takimi zapisami. Oczywiście nie zmienia to faktu, że nie możesz go legalnie użytkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo zdemontować czopuch,zaślepic,przecież efekt ten sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Tak się jeszcze zacząłem zastanawiać, jak w takim przypadku wygląda sprawa zgłoszenia lub nie zgłoszenia tego starego kotła w instalacji w deklaracji emisyjności budynku ? Jest tam rubryka dot. zainstalowanych kotłów oraz rubryka eksploatowanych kotłów.  Czy ktoś by się doczepił, jakby wrzucić stary kocioł do źródeł zainstalowanych, ale nie eksploatowanych ? Jak coś to zawsze zostaje odkręcić dwa śrubunki (zgodnie z sugestiami powyżej lub kawałek PEX-a skręcanego) i po sprawie - wówczas kocioł nie jest częścią instalacji, niczego nie ogrzewa i nigdzie zgłaszać go nie potrzeba.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, redo10000 napisał:

Tak się jeszcze zacząłem zastanawiać, jak w takim przypadku wygląda sprawa zgłoszenia lub nie zgłoszenia tego starego kotła w instalacji w deklaracji emisyjności budynku ? Jest tam rubryka dot. zainstalowanych kotłów oraz rubryka eksploatowanych kotłów.

Jeżeli kocioł nie jest podłączony do instalacji to nie jest zainstalowany. Przy czym zaznaczam że cały czas poruszam się na gruncie logiki i interpretacji słów a nie prawa. Być może ktoś posiada bardziej praktyczne informacje w tym zakresie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak podłączenia czopucha do komina,lub 2 rur: zasilającej i powrotnej to brak zainstalowania,przecież nie jesteś ekspertem-sam oceniasz,człowiek nie jest nieomylny. A deklaracja złożona,zgodnie z wymogami.W najgorszym razie urzędnik czy kominiarz uzupełni twoją deklarację. Jak przyjdzie...a jak nie przyjdzie to jeszcze lepiej.

"A zresztą rób jak chcesz,tylko słuchaj mojej rady" 🤣  żart,nie wiem z którego to filmu,ale powiedzenie utkwiło mi w pamięci.

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy da się zrobić coś takiego:

Zdemontować stary kocioł, wsadzić pompe ciepła, zgarnąć dotacje, za kase z dotacji kupić najmniejszy kocioł na węgiel/pellet 5 klasy (8-10kW), w razie dużego mrozu.

U siebie z chęcią bym zamontował PC ale nie chce wsadzać czegoś pokroju 14-16kW bo zakres modulacji nie jest bardzo szeroki z tego co czytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu....ale sens ma drugie źródło ciepła,bez prądu,np koza żeliwna,piec akumulacyjny,kominek. W tej kolejności.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie interesuje jak kupowałem kocioł 3 kl zapłaciłem podatki  nikt przy sprzedaży nie mówił , że za kilka lat nie będę mógł użytkować  kotła bo zmieniły się przepisy .A co z moim prawem  własności  dlaczego prawo działa wstecz. Dla mnie logiczne  jest to ,że kupując kocioł mam prawo do użytkowania aż do technicznego zużycia. Jeśli chce ustawodawca chce skrócić okres  użytkowania powinien zapłacić odszkodowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, fanbiomasy napisał:

mnie interesuje jak kupowałem kocioł 3 kl zapłaciłem podatki  nikt przy sprzedaży nie mówił , że za kilka lat nie będę mógł użytkować  kotła bo zmieniły się przepisy

Jak dzisiaj kupisz PC a za rok wejdzie ustawa o globalnym ociepleniu i f-gazy beda musialy byc poddane utylizacji tez beda pretensje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, fanbiomasy napisał:

A co z moim prawem  własności  dlaczego prawo działa wstecz

Nie działa wstecz. Prawo własności ma się dobrze. Nikt nie zabronił posiadać starego kotła. Zabronione jest/będzie jego używanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.