Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Ekowood vs Atmos


PredatorC

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry poszukuję użytkowników kotła HG Stalmark EkoWood  oraz Atmos. Który jest lepszy ?
Z tego co widzę to Stalmark ma szybę w dolnych drzwiczkach oraz wymiennik rurowy czego nie ma Atmos. 

I z tego co widzę regulacja PP, PW jest z przodu kotła a nie gdzieś z tyłu jak w Atmos. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy będzie ten, który ma większą komorę do opału. Moje zdanie jest takie, że jeśli atmos, to nie w wersji s, chyba że PP przeniesiesz niżej. Co do wymiennika to jak wiesz, jak palić drewnem (nie zasmolić), to nie ma się czego bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że w tym Stalmarku jest wymiennik rurowy i zawirowywacze czyli teoretycznie powinien mieć większą sprawność niż wymiennik w Atmosie przez co nie powinien grzać komina tak jak Atmos. 
 

Co jest nie tak z tym PP pod sufitem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosy w wersji GD mają też wymiennik rurowy, także zależy od budżetu. Jednak sterowanie i tak jest słabe w podstawowej wersji. Ja osobiście jeśli jeszcze raz mógłbym wybrać kocioł o mocy około 20kw, wybrałbym cichewicz sigma, bo ma komorę 115 litrów, wymiennik rurowy i mało szamotu w komorze załadunkowej, bo nie każdy chce delikatnie układać drewno, jak jajka. Stalmarkiem się nie zainteresowałem, jeśli ma dużą komorę to może być ciekawy.

56 minut temu, PredatorC napisał:

Co jest nie tak z tym PP pod sufitem ? 

Jednym nie przeszkadza ale mi się cały wkład zapalał i za ostro się paliło, a zmniejszenie powietrza nie pomoże, gdzieś to już na forum opisywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal atmos nie ma szyby w dolnych drzwiczkach i trzeb ciąć by ją zamontować. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy podglądanie płomienia coś daje, bez czujnika tlenu i automatycznej regulacji PW to ciężko ustawić, inne paliwo, inny sort lub inna wilgotność, inna faza spalania to inne nastawy. Nie chce tego rozwiązania negować z tą szybką, na pewno ułatwia regulacje.

Z doświadczenia przy atmosie to mam 2 regulacje. Dla drobnego opału PW na max, dla grubego na min. PP nie reguluje. Nie jest to idealne, ale wystarczające, żeby każdy ogarnął, nie tylko 1 osoba w domu.

Mi w dc18s akurat kulista komora się podoba cała wyłożona ceramiką, umiejętnie można wszystko spalić bez śladu. Innych + nie widzę dla atmosa, a tylko ten model ma taką komorę dolną w wersji s, dlatego nie chce nikogo namawiać do wyboru atmosa. No chyba, że się zastanawiasz nad wersją gse, to chyba jedyna wersja atmosa, która może osiągać wysoką sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.