Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawność pieca na ekogroszek


Ardaturan

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, kult5 napisał:

Powiadasz że 15 lat temu kotły spełniały już wymogi ekodesign?

Sofizmat rozszerzenia.

Odniosłem się do wyników badań z ICHPW i np. OTGIS dla parametru sprawność. Skoro sprawność sezonowa nie jest sprawnością maksymalną, to gdzie jest napisane, że te wyniki:

http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/Certyfikat-Eko-Plus-25-ICHPW-jabłuszko.jpg

odpowiednio 91% i 93% sprzed 7 lat to jest sprawność maksymalna i na podstawie ich pomiaru nie wnioskuje się o spełnieniu kryterium sprawności dla ecodesign. To się jakoś inaczej mierzy dla ecodesign?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymogi dla ekodegign obejmuja:

-emisje zanieczyszczeń

-sprawność na 30% mocy,

-sprawność na 100 mocy

-sprawność sezonową ηs

Ta sprawność sezonowa to najważniejszy parametr ponieważ podaje sprawność dla całego sezonu grzewczego a nie tylko 1 punktu pracy.

Dawniej jak podawano to nie mam pojęcia,

prawdopodobnie maksymalną sprawność osiąganą przez kocioł.

Przykładowe świadectwo:

eko.thumb.png.a8de66e7d135dee08efef18afed4e98b.png

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kult5 napisał:

Dawniej jak podawano to nie mam pojęcia,

prawdopodobnie maksymalną sprawność osiąganą przez kocioł.

Teraz też podają sprawność użytkowa dla 30 i 100% mocy. W dalszym ciągu nie wiem jak definiuje się średnioroczną. Trzeba by może napisać do nich jak to wyznaczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kult5 napisał:

W starszych kotłach z przewymiarowaniem myślę że próg 65% jest maksymalnym jaki da się wyciągnąć.

Do obliczeń proponuje przyjąć coś z przedziału 60-65%

Gdyby tak było to wbrew pozorom dobra wiadomość, bo oznacza że realnie potrzebuję mniej kWh.
Przyjmując, że piec jeszcze pociągnie ze 2-3 sezony (może dłużej?) to założenie ciepłomierza i wyliczenie ile realnie GJ poszło na mieszkanie vs spalony węgiel dałoby najlepsza odpowiedź jakie było rzeczywiste zapotrzebowanie na kWh.
Co do ciepłomierzy, to warto brać jakiś konkretny model, na jakie parametry zwrócić uwagę, nie chciałbym żeby mi źle dobrany element zakłócił przepływy w obiegu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum, było. Istotna jest średnica przyłącza, żeby nie dławił przepływu i przepływ nominalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod przepływ najlepiej dobrać, ale jak ma działać również pod pompą ciepła w przyszłości to minimum DN25.

Najlepiej jakby miał 1 czujkę już w korpusie przepływomierza.

Ciepłomierz pokaże to co idzie na budynek bez uwzględnienia strat w kotłowni. 

Straty kotła(oddawanie ciepła do otoczenia) to tez w pewnym sensie zysk dla budynku o ile kotłownia się w nim znajduje.

Ja mam jeszcze śmieciucha słabo wyizolowanego to ładnie mi grzeje kotłownie.

2 godziny temu, digi napisał:

W dalszym ciągu nie wiem jak definiuje się średnioroczną.

 

Uwzględnia się prace w podtrzymaniu, ale np. tez zużycie prądu na prace kotła.

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

"sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń” (ηs ) oznacza, wyrażany w %, stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń w określonym sezonie ogrzewczym, zapewniane przez kocioł na paliwo stałe, do rocznego zużycia energii wymaganej do zaspokojenia tego zapotrzebowania;

Nie wiadomo czy mierzone, czy szacowane. Bez sensu. Bełkot urzędniczy, pod którym podpisał się... alkoholik. Nie wiadomo, realne, nominalne, mierzone. Urzędniczy gniot.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.