Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Ecodens GOLD 25 - praca na mocy minimalnej


dimek

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam zapoznać się z innymi kotłami tam są lepsze jaja u mnie w Junkersie mimo wyższej temp w pomieszczeniu kocioł grzeje a jak się wychłodzi po nocnym obniżeniu to dogrzanie zajmuje mu znów do nocy i tak w kółko. Już od jakiegoś czasu z tym nie walczę i nadal krzywa to wróżenie z fusów a moc minimalną też widać tylko chwilę przed zgaszeniem kotła, mimo że niedogrzane potrafi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie grzanie na 13% minimum pokazuje się wyłącznie przy włączeniu się kotła.  Większość czasu pracuje na ok. 22%. Tłumaczę to prosto: widocznie zapotrzebowanie nie jest tak niskie by kocioł pracował z najniższą mocą.

U mnie kocioł tak ustawiam by ciągle uzupełniał braki ciepła ale nie dochodził do zadanej. Przeważnie brakuje mu 0.2-0.3 stopnia i sobie chodzi. W ciągu doby ostatnio ustawiłem  3 przerwy w grzaniu , 2 razy w ciągu dnia po 1 godzinie i w nocy 2 godziny. W sumie 4 godziny. Czy daje to oszczędność...nie wiem. W mrozy pracuje bez przerw. Na noc nie obniżam bo potem wysoko moduluje. 

Krzywa grzewcza mało używana bo dom nieocieplony I brak w ustawieniach opcji dla mnie. Bo w mrozy za wysoko idzie w górę a gdy cieplej, za nisko spada. I tu też nie winie kotła tylko fakt że nieocieplone .

Nie ma czegoś takiego że kocioł osiągnął zadaną i dalej grzeje. Podnosi o 0.3 stopnia bo histereza , i to wszystko. Wyłączenia i włączenia w granicach histerezy.

Żadnych dziwnych, sprzecznych z logiką zachowań, wygaśnięcia albo nie, wybuchowego zapalania, głośnej pracy, brzeczenia czy czego tam jeszcze...

Czy oszczędny? Tak. Poprzedni gazowy żarl w mrozy 25-30 m3. Ten przy minus 20 spala 15-18m3. Wiem że to i tak dużo ale znowu kłania się docieplenie. 

Nie mam napinki na grzebanie w ustawieniach by urwać 0.5m3 na dobę.

Czyli problemów z kotłem nie ma. Gdy czytam o problemach niektórych kolegów... Jestem zadowolony ze swojego zakupu bo naprawdę brak póki co jakichkolwiek problemów. Jedyne co muszę zrobić to znaleźć dobrego serwisanta by przejrzał wszelkie ustawienia. Potem już nie będę kombinowal. Chyba że docieple chatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy możnaby zastosować inny model termostatu bezprzewodowego. Dzwoniłem dzisiaj do Firmy TESTER, ale ,,dziewczynka" z Działu technicznego to porażka. Ona w 50% nie wiedziała co z czym ma grać i o co chodzi. Niestety skończyło się na tym, że się rozłączyła, kiedy poprosiłem o przekazanie telefonu komuś bardziej kompetentnemu ....., najlepiej mężczyźnie .... OT dobrały się  dwie ,,firmy" - jedna od sterowania, druga od reszty i trzepią ,,gniota".....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szakallo może moja odpowiedz się spodoba  się innym czytającym, ale cóż tak bywa.....

Nie odpowiadaj,  bo co możesz odpowiedzieć skoro nie czytasz ze skupieniem tematu..... Tyle mojej odpowiedzi na Twoją

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2022 o 23:10, dimek napisał:

...Tu niema wiele do rozumienia. Jest zadana temperatura ( krzywa) jest linia prosta 25 st. I koniec. Ma grzać do tej temperatury i tyle. ...

Nie. Nawet jeśli spłaszczyłeś maksymalnie KG do poziomu i ustawiłeś t.25'C, to czynnik będzie się wahał od (to jest zależne od modelu kotła) powiedzmy 23'C do 28'C.

2 godziny temu, dimek napisał:

szakallo może moja odpowiedz się spodoba  się innym czytającym, ale cóż tak bywa.....

Nie odpowiadaj,  bo co możesz odpowiedzieć skoro nie czytasz ze skupieniem tematu..... Tyle mojej odpowiedzi na Twoją

 

 

 

Już miałem Ci wyjasnić co jest nie tak z Twoim kotłem, ale z takim nastawieniem to faktycznie "Tyle mojej odpowiedzi na Twoją".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam ci dimek jedno pytanie jak myślisz jaka jest rozdzielczość modulacji mocy na palniku 1, 2, 5, 10 czy 0,001%

jak zrozumiesz jak działa może zrozumiesz dlaczego skacze moc i temperatura zasilnia a razem z nią temp powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mistalova, Kolego zupełnie nie musisz nic wyjaśniać. Przeczytaj jeszcze raz od początku o co mi chodzi..... Ja po telefonie do Termeta, Testera, czytaniu instrukcji itp.itd już wiem, że ten kocioł to ,,gniot". 

Do szakallo, gdzie napisałem, że skacze .......no może z 25 st. na 26 st. i Fr z 00 na 02. Jest ustawione zasilanie w sterowniku 25 st. i tak teoretycznie być powinno, a powrót to już inna bajka. Jeżeli z jakiegoś powodu nie można utrzymać zadanej temperatury i mocy  to powinno być napisane w instrukcji, że tak może być z takiego, a takiego powodu i tyle. Niema słowa o czymś takim, to znaczy, że niema tego typu zdarzeń. Ale .... po co to pisać skoro ktoś przed zakupem poczyta i nie kupi .....  Przestań pisać o modulacji na poziomie 0,001%, bo Ty wiesz, że to idiotyzm i ja też....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiesz że modulacja jest z góry skazana na skoki to nie sprzęt laboratoryjny, nawet ze względu że elektrozawór nie jest idealnie liniowy i nie może mieć podziałki 1% do 1% jego otwarcia może po prostu zmienna modulacja jest konsekwencją tego że twoje zapotrzebowanie jest np 15,5% i kocioł w modulacji będzie skakał góra dół i temp też.

Wybacz ale twoje wypowiedzi wyglądają trochę jak czarny PR konkurencji.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spokojnie nie jestem z konkurencji. Mam ten kocioł od 3 miesięcy i przyglądam się jego pracy z coraz większym zgorszeniem. Wrócę może do początku. 

Ustawiam kocioł na 25st.( krzywa grzewcza jako prosta linia pozioma) i on grzeje wodę zasilania do 26 st. ( OK - niech będzie i te 26 st.). Dlaczego grzeje cały czas jak osiągnął zadaną temperaturę. Będzie tak grzał jak będzie na zewnątrz i 15 st. na plusie .... Przecież to zupełny bezsens, bo w domu się zrobi 25 st, a może i więcej. Pewnie zanim w domu dojdzie temp. do tych 25 st. to kocioł się wyłączy z przegrzania .... Ustawienie parametru P26 na 2 i teoretyczne ustawienie parametru P27 i P28 na określone temp. też nie rozwiąże problemu co opisałem wyżej .... Okazuje się, że w tym ,,gniocie" krzywa grzewcza sprawdza się tylko w temperaturach od 0 w kierunku minus, co przeczy pracy na samej pogodówce, bo w cieplejsze dni nie zapanujemy nad przegrzaniem być może pomieszczeń lub kotła bez termostatu. Niestety przy temp. plusowych zaczyna być problem z obsługą sterowania temp., Jeżeli nie mamy w/w ,,nastawnika" jak o termostacie pisze Termet Wniosek po raz kolejny. To jest ,,gniot" - NIC WIECEJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jozefg1 w poście nr 22 Kolega Ksieciunio wkleił kawałek instrukcji gdzie  punkcie 4 wyraznie jest napisane, że:

,,W przypadku, gdy funkcja pogodowa pracuje bez termostatu pokojowego ........" 

Ja co do tych ustawień z tego punktu i moich wątpliwości  odniosłem się w poście nr 41. Skoro producent kotła dopuszcza sterowanie bez termostatu wewnątrz domu, to tego się trzymajmy. Ale .... przecież producent na pewno zna ten kocioł doskonale i w instrukcji zawiera wszystkie uwagi do danego sposobu sterowanie ( bez termostatu pokojowego, tylko i wyłącznie czujnik pogodowy ). 

Przeczytaj post nr 41 i jak możesz odnieś się do moich wątpliwości. Jestem pewien, że opisana przeze mnie sytuacja może spokojnie zaistnieć i co wtedy .......? Wtedy w chałupie jest zimno ...... Dzwoniłem do firmy, która produkuje sterowanie do kotła i gdzieś tu pisałem, że rozmawiałem z kobietą. Pani b. mocno się upierała, że muszę mieć termostat, a ja mówiłem, że w instrukcji jest opisany sposób sterowania bez niego, tylko według mojej oceny nie będzie to dobrze funkcjonować....... Niestety kompetencje, lub niekompetencje  tej Pani sprawiły, że się rozłączyła i na tym się zakończyło ...... Nie było sensu więcej dzwonić ...... Czy praca kotła bez termostatu i możliwość jego wyłączania i włączania zależy tylko i wyłącznie od parametrów P 26, P 27, P 28, bo jeżeli tak to nie pozostaje nic innego jak darować sobie ten sposób i kupić termostat pokojowy. W przyszłości omijać produkty tej firmy szerokim łukiem z zastosowaniem jak Ktoś tu napisał ,,Rodzimej myśli technicznej ". 

Odnośnie jeszcze tego dedykowanego termostatu Termeta. Może Ktoś  dysponuje wiedzą, czy można zastosować coś innego, ciut ładniejszego, bo ten dedykowany jest naprawdę b. brzydki. Aha Pani  z firmy produkującej te termostaty coś mruknęła na moją uwagę, że to brzydota, że to nie Oni produkują. Czyli ........ co - małe chińskie rączki to robią..........? i potem Termet ten wyrób pewnie za kilka $  sprzedaje po prawie 300 zł. W tej cenie, w necie termostaty, czy małe sterowniki przy tym dedykowanym wyglądają jak F1. Takie to typowo POLSKIE ......

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te Twoje wywody, czytam, i.... albo ja nie mogę czegoś zrozumieć albo Ty.... 😄  

Chyba nie rozumiesz jak piec  działa a raczej jak działa jego automatyka i zapewniam Cię że jaki byś piec nie powiesił to będziesz niezadowolony.

Prosto i po chłopsku:  Pogodówka dobrze ustawiona decyduje o tym ile ciepła ma piec dostarczać do grzanego obiektu przy aktualnej temperaturze otoczenia. Odbywa się to zmianą temperatury czynnika grzewczego.

Każdy producent dopuszcza pracę tylko na pogodówce ale to komfort żaden - piec nie jest taki mądry żeby wiedział ile masz stopni np w salonie i stąd będą wahania temperatury i to spore. Miałem Junkersa i wcale lepiej nie było.

I tu potrzebny jest termostat pokojowy. Jest ich tyle że wygląd i funkcje można sobie dobrać.  Ja używałem do niedawna termostatu DkSystem ale dla moich warunków okazało się że ma zbyt dużą histerezę.

Kupiłem opentherm+  BT52 i kicha... mam dwa piece i nie mogę go zastosować.  Leży na półce.

W końcu kupiłem termostat Termeta bezprzewodowy z histerezą 0,2*C i to jest to co ma być.

Myślę że wyciągniesz wnioski zamiast narzekać na wszystkich wokół. 😄

PS. Zmień nich na Malkontent 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dimek dowiedz się po pierwsze jak działa sterowanie pogodowe bez czujnika temp wewnętrznej, potem pogadamy.

Dzięki krzywej "prostej" którą zrobiłeś jak chciałbyś regulować temp w pomieszczeniu?

 

Edytowane przez szakallo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józef nie odniosłeś się do tego co napisałem wyżej. Nie pisz mi jak działa pogodówka i kiedy daje komfort, a kiedy nie, bo nie o tym jest temat ....... Ja to wiem i wiem też co mam dalej zrobić, żeby było sprawniej. Ba nawet już to zrobiłem i jest termostat pokojowy. Działa, bo dlaczego ma nie działać. Patrząc na podejście do klienta przez pryzmat ,,serwis przez telefon" ( praktycznie brak możliwości dodzwonienia się )  , niekompetencje producenta urządzenia i sterowania, instrukcja która jest, bo być musi i jeszcze kilka innych problemów i niedopowiedzeń mogę powiedzieć jedno, że to delikatnie mówiąc słaby kociołek. 

 

Szakallo, czy ja gdzieś napisałem, że mnie interesuje temperatura wewnętrzna.......? Nie mieszkam to mnie nie interesuje. 

Jak działa kocioł ze  sterowaniem pogodowym to wiem doskonale: od temperatury +2 st. u mnie juz działa ...ujowo. 

Temat do zamknięcia, bo po co dalej mamy tłuc pianę.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dimek, 1 lutego napisałem Ci to samo - temat do zamknięcia. Obraziłeś kilka osób które chciały Ci pomóc i chyba każdy kto się udzielił to wg Ciebie na niczym się nie zna, nie czyta ze zrozumieniem, jest chodzącą porażką. Producent kotła też jest niekompetentny. Nie dość że obraziłeś ludzi tutaj to jeszcze też w Testerze. Dobrze, że się na wszystkim znasz. Mylisz logarytmy z algorytmami, krzywe z prostymi, ustawiasz kocioł na pracę ciągłą a potem się wielce zastanawiasz, że się nie chce wyłączyć. Chcesz regulować temperaturę na zasilaniu kotła pogodynką ale temperatura w środku Cię nie interesuje. Wypisujesz o komforcie cieplnym ale sterownika w środku nie chciałeś. To było piękne 25 dni. Dobrze, że taki fachowiec jak ty wie co robić i cieszę się, że wspomożesz to forum swoją fachową i szczegółową wiedzą na temat kotłów kondensacyjnych oraz ich sterownia czujnikami. Liczę na więcej Twoich mądrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Michał wróciłem do postów gdzie chciałeś być elokwentny. Nie wyszło Ci, ale widać zabolało. Pisałeś bzdury, bo co mogłeś napisać jak widać, że nie masz Termeta ..... Nie pisz, że ktoś myli pojęcia, skoro Ty nie masz pojęcia o Tym sprzecie. Ja pisałem, że być może nie znam dobrze sterowania tego kotła bo się go uczę i próbuje zrozumieć, ale pisać posty nie wiedząc zupełnie nic o urządzeniu, to bym się nie odważył. U Ciebie krzywa grzewcza może być tylko krzywa, widać Termet pozwala z niej zrobić linię prostą, o czym nie wiedziałeś ........ Nie pisz mi o Testerze, czy Termecie bo zdanie już sobie wyrobiłem. Napisałbym ci coś na temat ich Modułu komfortu, czy Termostatu, tylko  po co. Mam pewną wiedząc i ona pokazuje politykę tej Firmy. Zostawię ja  dla siebie, a Ty skup się na Temacie w którym będzie mowa o sprzęcie, który posiadasz. Zdrów bywaj ......

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Skoro jak napisałem w temacie mowa jest o mocy minimalnej to pozwolę sobie zdać pytanie w tym temacie choć trochę pod innym kątem. 

  Jest już, bo na pewno przy plusowych temperaturach być musi termostat pokojowy. Pytanie: czy mogę tak ustawić kocioł, aby po otrzymaniu  sygnału z termostatu, włączenie kotła następowało  tylko na mocy minimalnej. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że podnoszenie temperatury do zadanej będzie trwało dłużej, ale spowoduje to oszczędności w spalaniu. Rozumiem, że zimą kiedy skoki temperatury mogą być mocno minusowe, takie ustawienia ( jeżeli są) się nie sprawdza, ale jak następuje wczesna wiosna i temperatury są już trochę na plusie, to trochę dłuższe dochodzenie do temperatury zadanej może okazać się OK. Co sądzicie o tym. Pzdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P 03 - czyli moc max - czy ustawienie tej mocy na określoną wartość  ma wpływ na prace kotła w trakcie podgrzewania CWU, czy kocioł z zasady podgrzewając CWU pracuje  z pełną mocą fabryczną, czy z pełną mocą ustawioną w tym parametrze. Nasuwa się tutaj pewne pytanie: Czy jeżeli w/w wymieniony parametr ma wpływ na moc używaną przez kocioł do podgrzania wody CWU to co jest bardziej opłacalne: podgrzewanie wody dłużej ( bo moc mniejsza ), czy podgrzewanie szybsze ( bo moc większa ). 

P 17 - czyli moc min - czy w moim przypadku skoro mam ustawione 20% oznacza to, że kocioł  na mocy minimalnej pracuje z mocą 5 KW ( model 25 kW ). Albo inaczej: co oznacza w moim przypadku te 20% - czy to jest liczone od ogólnej mocy kotła, czy moc kotła minimalna ( 3 kW ) plus 20% z pozostałych 22 kW. czy może jeszcze inaczej .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dimek piszesz o komforcie (chyba dlatego kupiłeś termostat) a mówisz że nie interesuje cię temp wewnętrzna. WTF?

Do tego walka o moc minimalną - ustaw moc max najniżej i po problemie a potem baw się dalej.

Nadal uważam że nie wiesz jak działa krzywa grzewcza skoro chcesz prostą regulować temp i do tego  kocioł miałby nie modulować mocą.

W ciągu dnia zmienia się ilość energii odbieranej przez podłogę- zmiany temp wewn. kocioł musi modulować mocą jeśli ustawiłeś stałą temp krzywej"prostej", w zależności od różnicy moc będzie zmienna a PID będzie zawsze skakał z mocą bo tak działa algorytm.

 

 

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szakallo chcesz pomóc to pomagaj. Przestań łapać mnie za słówka i zadawać głupie pytania. Czytaj uważnie ze skupieniem co piszę i jak możesz odnoś się do meritum merytorycznie. Meczy już mnie odpowiadanie Tobie na głupie posty. To, że szukam jak najlepszego rozwiązania nie znaczy, że muszę w tym domu mieszkać. Za ,,chwilę" będę mieszkał, ale obecny czas chce wykorzystać do ,,nauczenia" się prawidłowej i ekonomicznej obsługi tego kotła. Skoro dysponujesz taka wiedzą odpowiedz na moje pytanie z poprzedniego postu. Wtedy pomyślę, że wiesz o czym piszesz.....

43 minuty temu, szakallo napisał:

Do tego walka o moc minimalną - ustaw moc max najniżej i po problemie a potem baw się dalej.

Nadal uważam że nie wiesz jak działa krzywa grzewcza skoro chcesz prostą regulować temp i do tego  kocioł miałby nie modulować mocą.

Odnośnie mocy minimalnej i moich przemyśleń co do niej napisałem w poprzednim poście i skoro zabierasz głos to prawdopodobnie dysponujesz sporo większą wiedz jak ja. Chętnie poczytam twoje wyjaśnienia być może mojego błędnego myślenia o mocy minimalnej i jej algorytmie ..... CZEKAM

Zrozum Kolego, że nawet jak krzywą/prostą ustawie na 25 st, to jest to nadal za dużo już przy 4-5 st. na zewnątrz, a nawet i przy -2, bo mimo kilku stopni wahań temp. zewnętrznych  jakoś fajnie ( zobacz, że wiem dlaczego tak jest )  to się równoważy w domu. Co ja mogę modulować skoro już 2-3 razy powrót dogonił zasilanie i pewnie dlatego kocioł się wyłączył. Żeby unikać takich sytuacji został zainstalowany termostat wewnętrzny, który zupełnie nie jest potrzebny od powiedzmy temperatury zewnętrznej -3. Wtedy pogodówka i krzywa dadzą sobie rade. Skończ już te pisanie o tych krzywych i jak to ma działać, bo nudne już się to zrobiło. Widać oceniasz mnie Swoją miarą ............. ha ha ha . Zacznij jak pisałem wyżej odnosić się do meritum postów, a nie nabijasz sobie licznik................. Sorki, że tak piszę, ale już trochę się .....rwiłem się na ciebie, że  klepiesz i klepiesz to samo. Pozdr. ..................

mistalova - brak odpowiedzi, też jest odpowiedzią. Nabijaj dalej licznik ........................, potem się chwal znajomym jaki z ciebie lider forum ........................... ha ha ha. Zero odpowiedzi na moje pytanie Ty jak i poprzednik Szakal..... Aha i czytać ze zrozumieniem. Zero merytoryki Panowie. Pzdr. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.