Skocz do zawartości
IGNOROWANY

termet ecodens silver 25


Civac

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W sierpniu tego roku założyłem w/w piec gazowy i jest to mój pierwszy sezon grzewczy tym kotłem. Serwisant był piec ustawił, ale mam teraz problem, ponieważ dziś w niecałe 24h piec spalił mi prawie 14 m3 gazu. Wiem że budynek nie jest dobrze ocieplony ale mimo to ten wynik wydaje mi się straszny.  Dom 100m2 bliźniak, do tego pokój babci w osobnym budynku ok 20m2 oddalony o jakies 3m od domu. Ściany supporex + luka powietrzna + cegła, strop ok 25 cm + 5cm styropian.

Temperatura ustawiona w mieszkaniu 20,5 stopnia przez całą dobę, woda CWU 42 stopnie i CO w tej chwili podwyższyłem na 40 stopni bo piec nie utrzymywał mi przy 36 stopniach zadanej temp w domu. Wrzucam również pozostałe parametry i proszę Was o pomoc, co mogę zmienić żeby zmniejszyć to spalanie przy takiej temp ustawionej w domu.

P00 - 003

P01 - 000

P02 - 001

P03 - 090

P04 - 040

P05 - 196

P06 - 040

P07 - 196

P08 - 001 

P09 - 003

P10 - 180

P11 - 000

P12 - 100

P13 - 000

P14 - 030

P15 - 005

P16 - 030

P17 - 050

P18 - 100

P19 - 000

P20 - 030

P21 - 000

P22 - 000

P23 - 033

P24 - 000

P25 - 000

P26 - 000

P27 - 001

P28 - 015

P29 - 005

P30 - 100

P31 - 000

P32 - 030

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Civac napisał:

Dom 100m2 bliźniak, do tego pokój babci w osobnym budynku ok 20m2 oddalony o jakies 3m od domu. Ściany supporex + luka powietrzna + cegła, strop ok 25 cm + 5cm styropian.

Może tyle spalić, jak masz nie ocieplony. Najwięcej ucieka stropem a masz tylko 5 cm styropianiu. U mnie wychodzi na dobę 7m3 teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak było odrobinę cieplej dosłownie o 2-3 stopnie na zewnątrz to jak ustawione na piecu miałem 35 stopni to palił 8m3. Teraz jak podkrecilem Do 40 to pali 14m3 masakra jakaś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia wyglądają w porządku dal budynku o takiej powierzchni, moc max ok , pompa nie jest ograniczona. Wygląda na to że w tej chwili budynek ma takie zapotrzebowanie. Czy rura do tego pokoju babci poza budynkiem jest dobrze zaizolowana? być może woda wraca z stamtąd tak zimna że kocioł musi mocniej się napracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest dobrze zaizolowana. Dziwi mnie, że jak piec był ustawiony na 36 stopni to spalal 8m3, a jak tylko podwyższyłem temp na 40 to spalanie wzrosło prawie 2 krotnie. Nie zmniejszać max mocy wentylatora na minimum? Bo teoretycznie moc kotła jest o wiele za duża w porównaniu do ogrzewanej powierzchni i zastanawiam się nad ustawieniem parametru p7 na minimum czyli 100, bo teraz jest ustawiony na 196.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 200m2 poszło za ostatnią dobę 11m3 (10m3 CO +1m3 CWU) ale chłodno było i wiało przeliczając na węgiel to daje około 10x 1.8zł= 18 zł co daje ok 18kg węgla- jak dla mnie do przyjęcia... aa podniosłem temp. na 45C a w domu 22-23C.

Ustawienia sprawdzę jak będę w domu ja mam silvera 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czekam na ustawienia w takim razie. U Ciebie dużo większą powierzchnia, ale coś może podpatrzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAN napisał:

u mnie 200m2 poszło za ostatnią dobę 11m3 (10m3 CO +1m3 CWU) ale chłodno było i wiało przeliczając na węgiel to daje około 10x 1.8zł= 18 zł co daje ok 18kg węgla- jak dla mnie do przyjęcia... aa podniosłem temp. na 45C a w domu 22-23C.

Ustawienia sprawdzę jak będę w domu ja mam silvera 20

A jaki dom i jak ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze nie wiem jak się dodaje te dane do stopki mój wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/442i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Civac napisał:

Tak, jest dobrze zaizolowana. Dziwi mnie, że jak piec był ustawiony na 36 stopni to spalal 8m3, a jak tylko podwyższyłem temp na 40 to spalanie wzrosło prawie 2 krotnie. Nie zmniejszać max mocy wentylatora na minimum? Bo teoretycznie moc kotła jest o wiele za duża w porównaniu do ogrzewanej powierzchni i zastanawiam się nad ustawieniem parametru p7 na minimum czyli 100, bo teraz jest ustawiony na 196.

Jeśli działa głównie w trybie ciągłym bez częstego włączania i wyłączania to wątpie że zmniejszenie mocy max coś szczególnego wniesie. Znasz skrót na podgląd bieżącej mocy palnika?  tak czy inaczej możesz spróbować zmniejszyć moc max P07 na te 120-130 co odpowiadałoby ok 10KW czyli mocy 100W/m2 dla typowych grzejników. Nie wiem czy zużycie z tak dziwne , w porównaniu do poprzednich dni, u mnie również wzrosło o 30% w ostatnich dwóch dniach z wiatrem i  temp około zera.

Cóż,  ja na gazie od poprzedniego roku i co do wydatku gazu moge powiedzieć jedno, ustawienia kotła to szczegół, tu bawiąc można zyskać 10-15% czy tam dłużnej wrażenie ciepłych grzejników. Najważniejsze i tak jest zapotrzebowanie budynku. Przyklejając na razie 15cm styropianu grafitowego na 2 z 3 ścian zużycie spadło o 45% w podobnych warunkach temperaturowych i kompletnie teraz nie ruszają licznika  październikowo listopadowe wichurki które w tamtym roku powodowały zużycie niemalże jak podczas lutowo-marcowych mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działanie w trybie ciągłym, czyli grzejniki cały czas trzymają zadania temp? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa bo dali mi jakiś taki słaby sterownik mi się wydaje, jaki polecacie do tego pieca? Ewentualnie czy opłaca się dokupić funkcje pogodowa? 

Jakie temp macie ustawione na grzejnikach w tej chwili? Mi teraz przy 40 stopniach nie utrzymuje 20.5 stopnia w domu, rano było 20.0.

IMG_20181124_083516.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiecane ustawienia:

P00- 3

P02- 1

P03- 100

P04- 45

P05- 210

P06- 33

P07- 120

P10- 120 (to ustawił serwisant)

P20 - 25 (dziś zmieniłem było 30)

Pozostałe ustawienia jak było fabrycznie. Co do moich ustawień dopiero zacząłem grzać i sam eksperymentuję dążę do tego by najlepiej grzać ciągle na jak najniższej mocy jednocześnie spełniając komfort termiczny. Moje ustawienia nie są żadnym wyznacznikiem i sam nie wiem czy to jest dobrze bo serwisant zostawił prawie jak fabrycznie. Sam sterownik pokojowy tylko pilnuje temp. pomieszczeń i może se być jakikolwiek on tylko włącza i wyłącza kocioł-  teraz zrobiło się cieplej i częściej się wyłącza- muszę poeksperymentować z krzywymi by sam sobie dobierał temp. grzania- pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P06 ustawione na 33? czyli jednak można jeśli serwisantowi się chce. Czy kocioł nie buczy/resonuje przy pracy na mocy minimalnej?

Jeśli chcesz grzać ciągle podtrzymując temperature a nie z przerwami rozgrzewając budynek po wychłodzeniu to p20 może być jeszcze za wysoko. Dla ocieplonych budnynków i grzejników odpowiednia krzywa to zakres 0.9-1,5 (czyli 9-15 na silverze). Ja mam 12, Kocioł 40 stopni osiąga dopiero koło zera na zewnątrz pracując niemalże  ze szczytową sprawnością kondensacji. W przypadku silvera jest mankament ze o ile posiada funkcje krzywej to nie ma jej przesunięcia ( lub jest na sterownikach  opentherm) przy dużych temperaturach dodatnich ustawia już tak nisko że aż żal że działa  pół dnia (mimo niskiego spalania) hehe

 

@Civac

Funkcja pogodowa nie pomoże Ci jeśli już teraz potrzebujesz ponad 40stopni do utrzymania temperatury. Ocieplać ocieplać i jeszcze raz ocieplać serio. Wełnę na poddaszu można już zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta serwisant baju-baju... sam se ustawiłem te P06 na 33 - no niby nie buczy a z P20 krzywą sam jeszcze tego nie rozkminiłem... zrobiłem ograniczenie mocy to P02- na 1 czyli rozumiem że z połową mocy na 10KW i teraz jest zakres ustawiania temp. chyba od dwudziestu paru do 50? czy 55 a ręcznie mam ustawione na 40C na CO a teraz krzywa grzewcza P20- na 25 czyli rozumiem że ten wykres krzywych podkładamy pod temp. min. od 25 do 40? czy tych 50? kocioł pokazuje że przy tych ustawieniach przy +5 na zewnątrz pogodówka wyliczyła temp. zasilania na 37C? dobrze to rozumiem?....

Bo bez ograniczenia mocy jest od 40-chyba 75C (przy tych temp 40C to za wysoko by grzać ciągle bez taktowania? jak źle liczę to poprawcie- najlepiej byłoby ustawić raz na sezon i spokój- po to są chyba pogodówki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres temperatur wody P02 i moc maksymalna palnika P07 to dwie rożne rzeczy. Jeśli masz P07 ustawione na 120 to odpowiada gdzieś tym 10KW.  Tak 55 to teraz limit do jakiego kocioł może podgrzewać wode do instalacji czy to ręcznie czy z wyliczeń pogodówki, teraz wyliczył 37 a 55 osiągnie tylko w potężnych mrozach. Podwyższysz krzywą to dodawać stopni będzie więcej proporcjonalnie  , obniżysz to mniej.

Przy niskich krzywych takich na podtrzymywanie, po jakimś czasie temperatura wody będzie rosła o wartość ustaloną w p29 (fabrycznie 5 stopni C ) po czym kocioł się wyłączy aby wystudzić wode. Gdyby po ponownym włączeniu wpadł w taktowanie za pomoca p09 można ustawić czas na jaki jest zablokowany palnik do tego wystudzenia (max 10min), U mnie pracuje  ok 20 min następnie 10 min przerwy i tak powoli podnosi temperature.

Krzywa owszem najlepiej ustawić raz  ale poszukać odpowiednią wcale nie tak łatwo każdy budynek, instalacja i preferencje domowników różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar na dniach rzucić luzem na strop Wełne 15 cm w blokach 0.035. Mam nadzieję że trochę pomoże utrzymać lepiej ciepło w domu. Obniżylem p20 do 25 i min obroty wentylatora dla co do 33. Wybieg wody mam nań 180 ustawiony, czy obniżenie tego coś mi da? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne coś to pomoże, moze nawet 30% jak to teorii wynika. Obserwuj czy  buczy przy tych 33. Z tym wybiegiem wody to trudno ustalić co jest prawidłowe z jednej strony fabryczne nastawy to 30s z drugiej w ulotce-specyfikacji jest 180s.  Z pewnością 180 szybciej wystudza grzejniki po skończonej pracy ale jednak serwisanci często robią długie wybiegi, być może to w celu ochrony wymiennika przy grzaniu wysokimi temperaturami, ja nie wiem może ktoś mądrzejszy się wypowie jak to z tym wybiegiem pompy powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczenie pojawiło by się przy zmianie ustawień prawda? Bo wtedy on się odpala. Jak zmieniłem na 33 odpalił się i nic się nie działo, chodził jak zwykle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.