Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niski przepływ na rotametrach


kuji

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ,

mam problem z wyregulowaniem podłogówki.  Mam 7 pętli dom parterowy powierzchnia grzana około 70-80m2 większość rotametrow pokazuje wartość bliska 0 a jeden lub dwa rotametry 0,5 .Pompa CIRCULA PE 25/40 180 działa na hcp lub 3 bieg zmiana biegu na niższy pogarsza sytuacje . Przed pompa mam mieszacz afriso 561 kvs 2,5 aktualnie pusZczona temp. na podłogę 40 stopni i niestety podłoga chłodna.Ale zauważyłem ze gdy zmniejszę temp. Na rym mieszaczu albo zamknę to przepływy wzrastają. Czy to może być za niski kvs na mieszaczu 3D ? Czy może pompa za słaba ?   
podlaczenie podłogówki to najniższa sekcja z pompa 

5FC6C002-E2E5-483E-9B3A-39724E94BC66.thumb.jpeg.1081d224fd5de34803d4b3de8876cead.jpeg15AF3E23-35C3-4BA0-B605-A64DF8592BB2.thumb.jpeg.a40f7f06a8fa73f1db749ade3931682d.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknąłem 6 sekcji a jedna otwarta na maksa i pokazało 1,5l przepływ .

ten zawór ma dokładnie 4 lata , 

myslalem ze może esbe vta572 z kvs 4,5m3/h będzie lepiej współpracował .

A może zawór zwrotny za pompa ogranicza przepływ ?

 

a czy w rotametrach powinna być woda czy tylko powietrze ?

853020FD-761E-43AD-84CE-E445BBE62CE5.thumb.jpeg.cdc3d2b8c2fd2504078c618788f5b953.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć na max i poczekaj ok 30min aż się nagrzeje termostat, jak przepływy ruszą to OK, jak będą nadal za małe to kup nowy 3-D o Kvs =3-3,5.

Chyba, że chcesz się bawić w regenerację - zestaw naprawczy itd......

Nie podałeś jakie temp podajesz na ten zawór 3-D, wg dokumentacji zaworów  termostatycznych na zasilaniu powinny być minimum o 10C wyższe niż na wyjściu - czyli dla 40C musisz zasilić zaw 3-D minimum 50C.

Może się okazać, że wystarczy podnieść temp na zasilaniu tego 3-D - sprawdź to też czy zawór nastawiony na 40-43C ruszy.

Pętla ma od 80-120m długości, wiec nie jest za duża.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy któryś z was odpowie mi czy praca mojej podłogówki jest prawidłowa i ja tak mam zostawić ?

2 pomieszczenia każde ma po 2 pętle , duże ustawione na 1,5l/min , małe na 0,5l/min na 3D zadana 30 stopni duże pomieszczenie temperatura 23st. , małe 26st. , gdyż zakręcam 2 małe pętle na rozdzielaczu temp. na 3D spada do 28st. I musi się on otworzyć do zadanych 30st. 
Czy to normalne , wychodzi na to , ze lepiej mieć małe pomieszczenie cały czas otwarte bo zwiększa temperaturę mieszacza przy mniejszym otwarciu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. @kuji, czy czyściłeś filterki przy pompach? Nie dawniej jak wczoraj mój sąsiad miał podobne objawy i wielce się zdziwił jak zakręcił zawory wyciągnął coś co było siateczką... po wyczyszczeniu rotametry poszły prawie na maksa...

A swoją drogą w rozdzielaczu nakrętki zaciskowe PEX-a jakiś cudaczek na teflon skręcił ... no chyba że czegoś nie wiem... 🙂 (ale to nie jest problemem)

Pozdrawiam YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, richieu napisał:

Czy to normalne , wychodzi na to , ze lepiej mieć małe pomieszczenie cały czas otwarte bo zwiększa temperaturę mieszacza przy mniejszym otwarciu

To nie ma znaczenia- liczy się tylko temp w pomieszczeniu, a tą regulujesz temp wody zasilającą rozdzielacz i przepływani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , a tak finalnie zapytam przy ogrzewaniu podłogowym co jest lepszem priorytetem przy osiągnięciu tej samej temp w pomieszczeniu niższa temperatura zasilania a większy przepływ czy wyższa temperatura a mniejszy przepływ ? Jakaś oszędność tutaj zużycia opału się da uzyskać na minus większy pobór pompy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba te parametry muszą być wyważone inaczej instalacja nie będzie prawidłowo pracować - nie możesz podać zbyt dużego przepływu przez rury gdyż instalacja będzie zbyt głośna, podobnie nie można podać zbyt wysokich temp zasilania, gdyż po pierwsze to niezdrowo, po drugie może nie wytrzymać posadzka i jej wykończenie.

Generalnie zaczyna się od przepływów na poziomie 1-1,5l/min i nastawia najniższą temp zasilania, tak aby osiągnąć wymagane temperatury w pomieszczeniach, i ew koryguje temperaturą zasilania.

Jak zasilasz z kotła kondensacyjnego wprost czy PC to można mówić o oszczędnościach zasilania niższą temperaturą, w innym przypadku to nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się !

Dzisiaj wymieniłem mieszacz 3D na esbe Vta572 i przepływy wzrosły na każdej pętli do 2,5l . Na noc zmniejszyłem wszędzie przepływy pomiędzy 1,5-2L a jutro będę się dalej bawił . Temperaturę zasilania dałem o 10 stopni mniej niż wcześniej a podłoga jest mega ciepła . Jutro pewnie jeszcze zmniejszę .  Sambor dzięki za porady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor doradził, ale rozwiazanie problemu przypisałeś sobie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt. Osobista satysfakcja cenniejsza niż splendor, laury i ordery;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.