Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niskie przepływy podłogówki


Marek91

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Nie wiem czy w dobrym dziale, ale mam następujący problem.

Zamontowana podłogówka w domu 140m, w rozstawie co 10, 17 pętli, wszystkie w okolicach 80m(jedna 98 i 60). Wszystko na dwóch rozdzielaczach, w jednym 9 sekcji w drugim 8.

Podłogówka położona PEX 16, zasilanie i powrót rozdzielaczy PEX 26. Długość zasilania ok 4m.

Całość zasilona z pompy ciepła Mitsubishi ecoinverter 6kW, jednostka wewnętrzna typu lodówka. W pompie ciepła zauważyłem miedź 22mm przy pompce obiegowej(groundfos 15-75), nad pompą wszystko zrobione w miedzi 28 i rozgałęzione na dwa rozdzielacze. Niedawno zaleliśmy układ, odpowietrzyliśmy każdą pętlę, ciśnienie na instalacji stałe 1,5 bara. Rotametry odkręcone na maxa, w ustawieniach PC pompka obiegowa na maksymalnym 5-tym biegu.

Na rotametrach mam przepływy max 1l/min. Wszystkie odkręcone na maxa. No i zaczyna się zabawa...

Pierwsza myśl - za małe rurki zasilające. PEX na złączce ma 16mm, ale łączny przekrój 2 dwóch rur daje w sumie przekrój miedzi 22, która jest w PC. Producent dopuszcza zasilanie na miedzi 22mm, zaleca 28mm. Sęk w tym, że wytyczne są do jednego rozdzielacza i jestem już słonny ryć posadzkę i wstawiać wszystko na dużych przekrojach PE.

Druga sprawa - przepływ na pompce obiegowej. Dla pompy wg wytycznych zalecany przedział to 7-17l/min. Z odczytów serwisowych w PC wychodzi na to, że przepływ jest 16l/min. Logicznie rozumując przy przepływie 17l/min na każdym rotametrze(17sztuk) powinno być 1l/min...

I sam już nie wiem czy jest dobrze, czy zmieniać rury zasilające? Teoretycznie zawsze to odciąży pompkę obiegową i taki przepływ otrzymam na niższym biegu, ale wygląda na to, że większy przepływ jest niezalecany przez producenta?

Aha, jeszcze jedno.

Jak zakręcam czy pierwszy czy drugi rozdzielacz to przepływy mam x2, czyli fizyka działa jak trzeba.

Czy ktoś miał podobne rozterki?

Edytowane przez Marek91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, rury do rozdzielczy leci 22 w miedzi, 5 pętli z tego dwie pętlę ponad 110 merów i daje radę, pompkę daje na najniższym bieg bo nie lubię szumów przepływy 0,5 na najniższym biegu i wszystko grzeje. Na początku kombinowałem tak jak ty przepływy po 1,5 -2  a teraz mam na najwolniejszym biegu pompki i spokojnie wszystko hula. Co innego szybkie zagrzanie wtedy te przepływy mają znaczenie jak grzejesz ciągle "krzywą"to mogą być mniejsze.

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2022 o 11:29, Marek91 napisał:

I sam już nie wiem czy jest dobrze, czy zmieniać rury zasilające?

Zmień na Cu28, w rurach instalacyjnych Cu22 dopuszczalne przepływy są rzędu 0,8m/s, a w tej instalacji jest więcej - 0,92m/s co może spowodować szybsze wypłukiwanie miedzi z rur, szczególnie na zakrętach( kolankach).

Średnice rur w samej PC to co innego - tam jest inna miedź lub wręcz jej stopy odporne na wymywanie.

Przepływ rzędu 17l/min jest optymalny dla tej mocy - 6kW i jest spowodowany deltą temp między zasilaniem a powrotem do PC,  przy PC zakładana delta T to 5C.

Raczej byłaby potrzebna ingerencja w oprogramowanie i zmniejszenie tej delty T, ale wtedy spadnie moc pompy i jej COP. 

Nie mam dokumentacji tej PC, więc nie wiem czy taka zmiana jest możliwa, ale zwiększenie przepływu najprawdopodobniej pogorszy jakość grzania domu.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, odnośnie zmiany delty myślę, że to trochę przerost formy nad treścią. Instalacja działa, ale prawdziwa próba będzie dopiero przy mrozach...

Mam dom parterowy z nieużytkowym poddaszem i myślę, że bezinwazyjnie puszczę CU28 górą, wejdę do pomieszczenia z rozdzielaczami prawie bezkolizyjnie. Na górze dam rewizję z odpowietrznikami, założę na nie jakieś rurki żeby woda szła do naczynia zbiorczego i tyle. Wysokość podnoszenia pompki jest na ok 4,5m, teraz najwyższy punkt instalacji ma 2,50 a jak puszczę górą to będzie 3,00.

Bardziej mnie niepokoiło to, że z zalecanego przepływu max 17 dam radę wycisnąć 15-16 na pompce na 5-tym biegu.

Ingerencja w sumie nie jest duża, stare rury zostają "w razie czego". Teraz bez prucia ścian i sufitów mogę zmienić rurki, żeby przepływ rzędu 17l/min uzyskać na 3-cim biegu. Myślę przyszłościowo i gdybym chciał zmienić jednostkę zewnętrzną na większą to będę drapać się w głowę, bo wtedy przepływy powinny być większe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek91 napisał:

gdybym chciał zmienić jednostkę zewnętrzną na większą to będę drapać się w głowę, bo wtedy przepływy powinny być większe...

Przy większej jednostce przepływy wcale nie muszą być większe, gdyż to reguluje automatyka, która ma 2 parametry - delta temp wody  między zasilaniem a powrotem i temp zasilania na pompie ustawiana wg krzywej grzewczej czujnikiem temp zewnętrznej.

Jeżeli budynek potrzebuje przykładowo 6kW ciepła to masz taką moc przy delcie 5C i przepływie 17l/min, jak będzie moc PC większa to przy identycznym zapotrzebowaniu na ciepło przepływ będzie taki sam.

PS

wysokość podnoszenia pompy nie ma nic wspólnego z wysokością instalacji - to umowna wielkość oporów hydraulicznych instalacji, które pompa może pokonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, od tego jest automatyka, ale jak słusznie zauważyłeś wszystkie jednostki Mitsubishi "lubią" deltę 5, bo podstawiając do wzoru na moc urządzenia zgadza się idealnie. I sam producent, dla pozostałych jednostek odpowiednio zaleca wyższe przepływy.

Moja jednostka wewnętrzna może współpracować maksymalnie z pompą 9kW gdzie przepływ dochodzi do 24l/min. WIęc pompka ta sama tylko widać, że po stronie instalacji jest problem...

Zastanawiam czym zaizolować rury Cu na strychu, jest wentylowany więc teoretycznie temperatura jest taka jak na dworze. Obecnie mam 45cm zasypu celulozy, ale skłaniam się, żeby rewizję zrobić zakrywaną płytą PIR(bo taką mam), a rury położyć maksymalnie jak najniżej w suficie podwieszonym. Dostęp musi być, bo będą tam odpowietrzniki.

Mam jeszcze plan podpiąć wężyk do odpowietrznika i odprowadzić nadmiar wody do jakiegoś naczynka. Myślicie, że zda egzamin? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.