Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Edilkamin Laguna 2P 18 vs NBE Blackstar+ 16 dla starszej kobiety


revist

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

Staram się dobrać kocioł do domu o powierzchni użytkowej 250 metrów (z garażem i strychem wyjdzie ponad 300) wybudowanego w 2015 roku, dom parterowy z poddaszem i skośnym dachem, nieregularny kształt obrysu. Do tej pory do ogrzewania służył kocioł Kostrzewa Compact Bio Luxury z palnikiem Platinum Bio 1 16kW jednak ten uległ spaleniu przez cofający się ogień...

Ze względu na to, że sytuacja była mało zabawna, a w domu mieszka zazwyczaj samotna ,starsza kobieta, szukam czegoś niezawodnego i bezpiecznego. Po przejrzeniu forum nasuwają się kotły wymienione w temacie. Rozumiem, że nie są one bardzo awaryjne jednak po podłączeniu przez osobę z http://sanitsystem.pl/ przydały by się jakieś przeglądy. Usytuowani jesteśmy w Wielkopolskim więc obawiam się czy będzie ktoś kto będzie chciał dojechać. 

Druga sprawa jest taka, że nie wiem co poza kotłem będzie do wymiany = czy moja hydraulika jest cała to wyrzucenia i muszę kupić nową? Jakie to mogą być koszta?

O Lagunie widziałem kilka opinii, że jest właściwie prawie bezobsługowa (8 miesięcy bez czyszczenia ?! 

)

Co byście tutaj doradzili? Czy potrzeba dodatkowych informacji z mojej strony?

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwarty sezon użytkuję Lagunę, zero problemów zarówno z kotłem jak i z instalatorem z http://sanitsystem.pl/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność zasobnika w Lagunie to żart. Jeśli ktoś ma wyręczać starszą damę w zasypywaniu pelletu co kilka dni, to NBE jest rozsądniejszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie żart, zasobnik jest poprostu niewielki. Co Ci po zasobniku 200kg jak i tak ludzie po 5 worków wsypują albo muszą palnik lub kocioł wyczyścić szybciej niż im pellet z zasobnika zejdzie. Laguna to specyficzna bestia, która ma ładnie wyglądać i być bezobsługowa. Natomiast zgadzam się, że na ten metraż 60kg sprawi że codziennie trzeba będzie coś dosypać. Ew. można dorobić u góry jakiś zasobnik. 

13 godzin temu, Kriss12 napisał:

To pozostawię bez komentarza 🤣 lobby włoskie działa widzę

Nie bój się, skomentuj. 

U mnie narazie przepalone 15,5t pelletu A2.

 

 

 

Dodam jeszcze że 2 w/w kotły to 2 różne konstrukcje dla różnych odbiorców.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Bardzo dobry kontakt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Laguny to jest jej mankament mały zbiornik, co do kotła to nie wymaga specjalnie serwisu i dodatkowych kosztów.

Jest nie wybredna na pellet i jak jest taki że powstaje dużo pumeksu  nie ma problemu z czyszczeniem palnika a w NBE się nie wypowiem.

Nikt nikogo nie goni z dosypywaniem pelletu zawsze można rozciąć worek i małym wiaderkiem sobie uzupełniać w przypadku starszej osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość palnika od zbiornika z peletem jest tu nieco mała - ta rurka ma z 20 cm. Winię za to palnik. W nowych kostrzewach palnik VG jest już samoczyszczący i montowany na zewnątrz. Długość tej rurki jest 1 metr = dla mnie to bezpieczniej. Najlepiej jednak gdyby po prostu do takich sytuacji nie dochodziło i tyle. Ciekaw jestem dlaczego w ogóle do niej doszło.

 

Słyszałem ogólnie, że takie sytuacje się "zdarzają" co jest martwiące...

Edytowane przez revist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstał spiek na tyle duzy, ze ślimak nie mial gdzie wypchnąć pelletu,więc się spalał w palniku. Niestety, ale taka rynna potrzebuje więcej uwagi i kontroli. 

Warto jest tez sprawdzić drożność czopucha i komina. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Trener40 napisał:

Warto jest tez sprawdzić drożność czopucha i komina. 

W jaki sposób to zrobić? Niby był jakiś kominiarz ale nie wiem jak sprawdzić czy faktycznie wykonał swoja pracę i komin jest drożny.

 

Hmm kupić taki zestaw gdzieś?: 

 

ok tu pokazuje gosc:

 

Edytowane przez revist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Trener40 napisał:

Powstał spiek na tyle duzy, ze ślimak nie mial gdzie wypchnąć pelletu,więc się spalał w palniku. Niestety, ale taka rynna potrzebuje więcej uwagi i kontroli. 

Warto jest tez sprawdzić drożność czopucha i komina. 

Dlatego też niektóre urządzenia maja presostat spalin,  vacuometr, i inne takie duperele -mała rzecz a cieszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Presostat czy vacuometr nie pomoze przy wentylatorze wyciagowym. Chyba ze zamontowany za wentylatorem gdzies w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator wyciagowy wytworzy podcisnienie w kotle mimo zapchanego palnika i komina wiec to rozwiazanie nie sluzy do zabezpieczenia kotla przed spaleniem.

A do czego sluzy (lub mozna) to wykorzystac to wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vacuometr nie mierzy przeplywu, presostat rowniez. Ok jak komin szczelnie zatkales to wentylator moze miec problem z wytworzeniem podcisnienia w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.