Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciągłe zapowietrzanie się kotła i pompy co


lonsen140

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum, przeglądałem już sporo wątków i nie mam pomysłu na swoją instalacje. Piec Heinztehnic one basic 15KW, układ zamknięty, dom 150m, sprzęgło + 2 obiegi podłogowy i grzejnikowy, załączam zdjęciaIMG_20220107_161033.thumb.jpg.17cd7ddd70c25f51242f79700a19d390.jpgIMG_20220107_161022.thumb.jpg.c33cf72d88a50febf8816b30da74d78d.jpgIMG_20220107_161111.thumb.jpg.dbfbf31fd35b42e7ee5ca99419e8132f.jpg Problem polega na ciągłym zapowietrzaniu się pompy kocioł-sprzeglo oraz samego kotła,  powietrze stuka po wymienniku. Odpowietrzanie całego obiegu i pomp pomaga na kilka godzin, po czym ponownie słychać jak pompa zaciąga powietrze z pieca. Piec pracuje na 70 stopniach mocy 15KW. Na sprzęgło puszczam 60 stopni, na podłogę 36 stopni, na grzejniki 46 stopni. Podlogowka pracuje 24h natomiast grzejniki uruchamiane są przez regulator pokojowy. Pompa kotła chodzi na auto (sprawdzałem też na max), grzejniki na minimum, podłogowka lekko powyżej minimum. 

Proszę o rady gdzie szukać przyczyny, dodam tylko że instalator był i twierdzi że wszystko ok, wymieniony strażak i zamkniety odpowietrznik automatyczny w piecu - niestety ich to nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowietrza się pompa na drugim zdjęciu, z pieca wychodzi zasilanie następnie jest trójnik, od trójnika do góry idzie strażak a w bok w kolejności zawór 3drogowy z siłownikiem (ma czujkę na sprzęgle i pilnuje temp na sprzęgle ) potem zawór ręczny, potem filtr, następnie pompa, zawór zwrotny, odpowietrznik automatyczny, zawór ręczny i sprzęgło 

Dodam tylko że piec ma wbudowany obieg ochrony powrotu z pompą więc ten zawór jedynie utrzymuje temp na sprzęgle, jak trzymam ten zawór otwarty na 100% to pompa ciągnie na full z pieca a proces zapowietrzanie nasila sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos tam nie przemyslal sprawy.

To sie nie zapowietrza tylko to sie nie ma jak odpowietrzyc. Woda bedzie odgazowywac (szczegolnie duzo i szybko na poczatku potem mniej ale dalej) i teraz gdzie i jak to powietrze ma ujsc? Na ten odpowietrznik za pompa to bym nie liczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze odpowietrznik automatyczny w piecu na korpusie, serwisant go zamknął ale teraz jest ponownie otwarty, dobiłem ciśnienia do 1.5 bara bo tyle jest na naczyniu przedtem na instalacji było 1.2 bara, czy to może robić różnice ?

I ewentualnie gdzie powinien być jeszcze odpowietrznik ?

A może coś z odpowietrznik iem na sprzęgle? Tam jest chyba automat ale nie wiem jak działa i nigdy go nie ruszałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał:

Ktos tam nie przemyslal sprawy.

To sie nie zapowietrza tylko to sie nie ma jak odpowietrzyc. Woda bedzie odgazowywac (szczegolnie duzo i szybko na poczatku potem mniej ale dalej) i teraz gdzie i jak to powietrze ma ujsc? Na ten odpowietrznik za pompa to bym nie liczyl.

Posiedziałem trochę w piwnicy i mam wrażenie że temat jest związany z wzajemnym zaburzeniem pracy pomp, pompa pierwsza od kotła jak jest na auto to mam wrażenie że pompy za sprzęgłem są niedogrzane odpowiednio i piec chodzi na full nie mogąc nagrzać sprzęgła, natomiast podkręcenie pompy do sprzęgła powoduje właśnie pojawienie się w niej powietrza, choć nie wiem czemu, są to tylko moje przypuszczenie (nie ma zaworu zwrotnego na powrocie z instalacji do sprzęgła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest wysokosc budynku (w sensie instalacji CO)? Cisnienie max. (i wydajnosc) pompy. Cisnienie w instalacji i zbiornika przeponowego?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec stoi w piwnicy, za nim na posadzce naczynie przeponowe fabrycznie 1.5  bara, nie ruszałem, w instalacji na ten moment również 1.5 bara choć to dużo bo szumi w grzejnikach jak głowice się przymykają dlatego wolałbym trzymać ok 1.2 bara. Instalacja tylko na parterze, najwyższy grzejnik w łazience wisi na wysokości ok 2 metry nad piecem reszta instalacji nieco niżej.

Pompa do sprzęgła Ferro GPA II 25-4-180 moc 45 W, max ciśnienie 1.0 MPa , natomiast obie pompy za sprzęgłem Ferro GPA II 25-6-180 moc 45 W, max ciśnienie 1.0 MPa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisnienie w instalacji mozesz obnizyc.

Kazdy metr od posadzki piwnicy w gore do najwyzszego CO to 0,1 bar. Cisnienie statyczne Nie mniej jak cisnienie pompy (0,6bar). Nad najwyzszym poziomem CO doliczyc 0,3bar. Cisnienie w zbiorniku bez instalacji ustawiasz o 0,2 bar mniej niz w instalacji. Chodzi o jego minimalne wypelnienie i rezerwe wody w przypadku zadzialania odpowietrzenia - uzupelni automatycznie wode i wyrowna cisnienie.
 

Cisnienie pomp (bieg) ustaw na najnizszy ale zapewniajacy obieg w CO o porzadanym przeplywie. Jest szansa ze gdzies to powietrze sie zbierze (u gory) i cos odpowietrzy samo. Samo odpowietrzenie wody w CO trwa dlugo - nawet kilka miesiecy po dopuszczeniu swiezej, w tym czasie trzeba sprawdzac i uzupelniec wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem, najwyższy punkt CO od posadzki jest na wysokości 4.4 m czyli ok 0.45 bara + 0.3 bara daje max 0.8 bara które powinienem mieć w instalacji natomiast ciśnienie w zbiorniku powinno być ok 0.6 bara. 

Czy tak że obecnie mam ciśnienie w instalacji i zbiorniku 1.5 bara czy ponad 2 x więcej może powodować problemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze to rozumiesz.

Cisnienie w zbiorniku po stronie powietrza przy odlaczonym od instalacji.

Wyzsze cisnienie nie powoduje zapowietrzenia sie instalacji ale uniemozliwia (lub utrudnia) odgazowanie wody. Trwa to duzo dluzszy okres czasu. Mozna przyjac ze bez ciśnienia podgrzewajac wode od 70C startuje proces jej odgazowania ale przy cisnieniu 1 bar juz to nie nastapi lub bedzie bardzo utrudnione i rozlozone w czasie.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin, dziękuję za wyjaśnienie postaram się w najbliższym czasie odpiąć naczynie i zmniejszyć ciśnienie. Mam jeszcze kolejne pytanie, zaraz za wyjściem z pieca jest zawór 3d który utrzymuje żądaną temp na sprzęgle, niestety jego praca wygląda najczęściej tak że otwiera się na 100 % i piec chodzi na full po osiągnięciu temp na sprzęgle przymyka się prawie na 0, czas otwarcia to 120 sec więc zanim znowu puści wodę z kotła, piec się właściwie wygasza a na sprzęgle temp spada do 40 stopni, i od nowa rozpalanie więc zaczyna sie taktowanie. Jak mogę sobie z tym poradzić ? I jaka temp lepiej trzymać na sprzęgle? Tyle co w piecu, 60 stopni jak mam teraz czy np 48-50 przy założeniu 46 stopni na grzejniki?

A kolejna sprawa to czy jest sposób żeby na podstawie parametrów i  ustawień pomp za sprzęgłem obliczyć albo określić z jaką moca powinna chodzić pompa do sprzęgła żeby zbilansować przepływy, zwłaszcza że pompa na grzejniki uruchamia się okresowo kilka razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna moja uwaga - ta instalacja ( w kotłowni) jest źle "zaprojektowana " i nigdy nie będzie działać prawidłowo - po prostu tak jest.

Dlatego na początku tematu prosiłem o opis elementów składowych tej instalacji

Nie wiem czyj to był pomysł, ale jedyna rada to część między kotłem a sprzęgłem należy rozebrać i połączyć prawidłowo

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta Twoja instalacja 😉

Zawor 3d (np. raczej termostatyczny, ale moze byc tez z silownikiem) to powinien byc na powrocie miedzy sprzeglem a kotlem. Mial by na celu utrzymywanie temperatury powrotu do kotla powyzej minimum.

Na sprzeglo podajesz temperature taka jak na kotle.

Za sprzeglem obiegi CO z zaworami 3d do obnizenia temperatury wody na CO.

Pompy jakby byly elektroniczne to mozna odczytac przeplywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam być szczery to zupełnie nie rozumiem potrzeby obniżania temperatury która idzie na sprzęgło, a w takiej funkcji ten zawór pracuje. Przecież za sprzęgłem są zawory 3d które dopasowują temperaturę dla danego obiegu. Nie ma znaczenia czy na sprzęgle będzie 60 czy 70.

Po stronie kotła na powrocie powinien być zawór 3d termostatyczny z pompą kotłową. Zabezpiecza powrót, nie wymaga osprzętu do regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja kotła i podejście do sprzęgła zostało wykonane z dofinansowania i nie bardzo mogę to ruszyć, kocioł ma swój wewnętrzny obieg ochrony powrotu więc też nie wiem po co ten zawór, instalator twierdził że odcina kocioł jak nie ma potrzeby poboru, zawsze mogę go ręcznie ustawić na 100% i tak zostawić z tym że wtedy mocniej zapowietrzalo pompę.

Kolego Sambor a co wg Ciebie jest źle w instalacji ? Jakieś sugestie co do zmiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawitacja wynika ze złej pracy tego zaw 3-D między pompą a kotłem!

Tego zaworu tam nie powinno być ,a pompa powinna być na powrocie ze sprzęgła.

Z resztą tego sprzęgła nie powinno być, przy pompie przewałowej sprzęgło nic nie daje!!! - prawie prawidłowy schemat jest w instrukcji kotła

988053571_heztechnikschematpodczenia.thumb.jpg.c6152519e4ad2376040179fce56c6b2a.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest jeszcze jedna pompa w samym kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kiego „grzyba” ten zawor i ta pompa do sprzegla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sambor napisał:

Kawitacja wynika ze złej pracy tego zaw 3-D między pompą a kotłem!

Tego zaworu tam nie powinno być ,a pompa powinna być na powrocie ze sprzęgła.

Z resztą tego sprzęgła nie powinno być, przy pompie przewałowej sprzęgło nic nie daje!!! - prawie prawidłowy schemat jest w instrukcji kotła

988053571_heztechnikschematpodczenia.thumb.jpg.c6152519e4ad2376040179fce56c6b2a.jpg

Sprzęgło było wcześniej przed tym kotłem, bo jest wpięty jeszcze 2 piec gazowy, poza tym pompa podlogowki za mocno podciągała z grzejnikow. Czyli zgodnie ze schematem jeżeli ustawie zawór 100% otwarty to zostaje kwestia pompy która powinna być na powrocie, za 2 lata mogę sam wszystko przerobić 😀

3 minuty temu, PioBin napisał:

To po kiego „grzyba” ten zawor i ta pompa do sprzegla?

Prawdopodobnie projekt był jeden na wszystkie instalacje i w przypadku braku sprzęgła i mieszaczy na obiegach ten zawór ma sens żeby obniżyć temp na instalacje. Ja miałem sprzęgło co nie przeszkodziło instalatorowi zrobić tak samo jak wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PioBin napisał:

Tam jest jeszcze jedna pompa w samym kotle?

Jest pompa, tak jak podałem na schemacie, z resztą z DTR-ki tego kotła 

Na dodatek schemat jest z błędami, gdyż czego innego można się po takich "specach" spodziewać.

Poniżej schemat jak powinno być, zawory zwrotne muszą być tam gdzie narysowałem , gdyż inaczej obiegi będą sobie podbierały wodę, o czym z resztą autor tematu raczył dopiero teraz wspomnieć.626988951_heiztechnikprawidowyschematpodczenia.thumb.jpg.92a5ee78e817d5516cca211dad80bddb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.