Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Woda w instalacji Centralnego Ogrzewania.


liban

Rekomendowane odpowiedzi


Panowie jaka woda powinna być w instalacji centralnego ogrzewania.
Będę wymieniał kocioł i zastanawia mnie co będzie lepsze dla mojej starej otwartej instalacji c.o.
Czy napełnienie wodą bezpośrednio z wodociągu czy za pośrednictwem zmiękczacza?

Przyznam, że woda z wodociągu napewno miękka nie jest. Widze to po osadzie na kranach czy czajniku.

Pytam bo temat kamienia kotłowego powraca jak bumerang, a za tym idzie zmniejszona wydajność wymienników w kotłach. Czy temat jest taki straszny jak go opisują?
Czy jest to typowa marketingowa nagonka na kupowanie zmiękczaczy, teraz tak popularnych w nowych domach?
 
 
 







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to dobra wiadomość.
Z racji, że jest to instalacja otwarta, więc są możliwe ubytki wody, nie wiem np.parowanie wody.
Czy się mylę?





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będą niewielkie ubytki wody, ale to kwestia marginalna. Kwestia kilku litrów. Nie musisz sobie tym problemem zawracać głowy z wyjątkiem dopuszczenia wody maks dwa razy w roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z ta woda zmiekczona nie jest tak jak z kamieniem?

Na poczatku zajdzie minimalna reakcja a potem nic nowego nie doleci wiec sie wszystko uspokoi.

Co innego CWU gdzie ciagly przeplyw i swieza woda ma destrukcyjny wplyw na instalacje stalowa/miedziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że bardzo destrukcyjny. U mnie w ciągu ostatnich 2 lat miałem już 3 awarie związane z mikroskopijnymi wyciekami z rury miedzianej. Tylko na zimnej wodzie - instalacja ok. 20 letnia. Wiosną zabieram się za wymianę całej instalacji wodnej. CO również z miedzi z tego samego okresu na razie bez zarzutu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 idziesz ponownie w miedziuchę czy tworzywo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej w PEX.  Od przyłącza do rozdzielaczy i z rozdzielaczy podejścia do odbiorników. Cyrkulacja tylko do rozdzielaczy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszne podejście 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko schowane w scianach i stropach. Nie chcę ryzykować rozszczelnienia na złaczkach, nawet zaciskanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gmaj22 napisał:

U mnie w ciągu ostatnich 2 lat miałem już 3 awarie związane z mikroskopijnymi wyciekami z rury miedzianej.

A to na lucie. czy miedź się wytarła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, do czego zmierzasz 🙂 Końcówki rur przed zlutowaniem były  gradowane. Punktowe wycieki na prostych odcinkach rury nie bezpośrednio za np. kolanem. W miejscu wycieku widoczny spatynowany otwór jak ukłucie szpilką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wyciera też rurki w wymienniku podgrzewacza, ja zaliczyłem już dwie takie dziurki, kropelki wody z ukłucia jakby od szpilki.

a.jpg

b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gmaj22 napisał:

Domyślam się, do czego zmierzasz 🙂 Końcówki rur przed zlutowaniem były  gradowane. Punktowe wycieki na prostych odcinkach rury nie bezpośrednio za np. kolanem. W miejscu wycieku widoczny spatynowany otwór jak ukłucie szpilką. 

Też mam miedziane dlatego pytam, tylko wszystko w ścianach i pod wylewkami, czyli wyżarło rurę, było jakieś zanieczyszczenie?

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POdobno rury 20 lat temu były lepsze niż obecnie. Wtedy jeszcze inżynierowie  mieli ostatnie słowo, a nie księgowi. Moim zdaniem przyczyną jest woda z wodociagu i "chemia" w niej zawarta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 9 lat temu po 11 latach użytkowania rur i kształtek musiałem przerobić, spory odcinek instalacji 10mb i po rozlutowaniu użyłem ponownie, wszystko wyglądało dobrze, kształtki grube, dlatego się zaniepokoiłem tym wpisem.        

Złączki do lutu Viega.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie instalacja ma 35 lat, rury hutmen, kształtki viega. Na rury jeszcze niby 15 lat gwarancji pisemnej. Czyli z miedzi. Potem na rynku zawartość miedzi w miedzi u konkurencyjnych dostawców spadła, przez co hutmen zrobił plajtę, a rury się perforują. Na wszelki wypadek kupiłem sobie jeszcze taką hutmenową rurę, gdybym wymienić musiał kocioł. Teraz jest karniszem w loftowym stylu:-)

A na serio-to korozja międzykrystaliczna. Dziury wypadają zawsze w 1 linii, zwykle na powierzchni są też czarne plamki, dowód zanieczyszczonego stopu. Innymi słowy-hutmen był z miedzi elektrolitycznej, a dzisiejsze rury są często ze złomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość rury- ścianki  też zaczęła zanikać, każdy patrzył na cenę za metr bieżący, a nie na jakość i ilość zużytej miedzi w produkcie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2022 o 09:49, sambor napisał:

Tylko bezpośrednio z wodociągu, woda ze zmiękczacza zawiera jony chloru,a co za tym idzie przyspiesza korozję metali.

Nie jony chloru tylko jony sodu. Taka woda jest mocno agresywna dla miedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.