Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie kotla na ekogroszek


stolbud

Rekomendowane odpowiedzi

stolbud mam tak jak chcesz zrobić TY, prosto i dobrze. Ja mam termostaty na wszystkich grzejnikach, dla ochrony powrotu dałem bajpas łączący zasilanie z powrotem z zamontowanym zaworem z regulowanym przepływem (wg rady kolegi z forum). Różnica między zasilaniem, a powrotem ok 6-9 stopni. najpierw miałem grzejnik drabinka w łazience bez zaworu, tak jak wielu poleca. To jest złe rozwiązanie, wg mnie z bajpasem jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi. Dodalbym zawor 3d i silownik na obiegu kaloryferow.

Lub „inny” np. na 4d z postu #2.

Chyba ze ma byc tanio to sa jeszcze schematy z jedna pompa. Nie dla mnie ale sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin powiedz mi jakie są zalety polecanych przez Ciebie rozwiązań w porównaniu z moją propozycją w #3 lub napisz jakie wady ma wg Ciebie taka instalacja, bo ja jako użytkownik ich nie zauważam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi: jest ochrona powrotu bez wzgledu na wydajnosc cieplna kotla/instalacji, niezaleznosc przeplywow na obiegach kotla i CO, mozliwosc sterowania temp. zasilania CO.

W innych tego lub tamtego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko wole mieć dobrze dobrane grzejniki do pomieszczeń i mieć możliwość regulowania temperatury na nie czy to 3d czy to 4d na siłowniku. Po co mam wiosną/jesienią pchać na grzejniki 55 stopni, pewnie jakieś straty wyjdą po drodze i więcej opału spali się czy innego medium. Może minie skarcicie ale ja mam tak jak w #4 na grzejniki z 3d i osobny na podłogówkę też na 3d sterowane pogodowo oba obiegi a termostaty też są i jak młodzież chce chłodnij to sobie ustawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego stolbu ja też kilka lat temu zmieniałem kocioł i  zrobiłem instalację tak jak w Twoim pierwszym poście, ale bez zaworów termostatycznych. Temperatury w domu pilnował regulator pokojowy z wyłączeniem pompy po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeni z czujnikiem, bez ochrony powrotu (miałem możliwość przez pompę cwu), ale cały czas był obieg grawitacyjny na instalacji. Tak naprawdę, z ciekawości, po 5 latach takiej pracy chciałem zobaczyć jak jest inaczej i zacząłem czytać, pytać i zastanawiać się  tak jak Ty teraz. Zdecydowałem się  na taką prościutką instalację jak w poście #3, kolega PioBin jako fachowiec pokazał zalety takiego rozwiązania jakie zastosujesz. Ja jako użytkownik byłem zadowolony z tego co miałem wcześniej i jestem zadowolony z tego co mam teraz  Kiedy to wszystko uruchomisz, napisz jak to działa, może kiedyś z ciekawości sobie coś takiego poskładam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stolbudnie chce ci mieszac za duzo ale schemat ktory wstawiles:

- rozdziela hydraulicznie obieg kotla od instalacji - jest sprzeglo ok. Ale nie ma (wyrzuciles) zawor termostatyczny na powrocie wiec moze byc sytuacja ze powrot bedzie nie dogrzany. Zdarzy sie to gdy instalacja (np. w fazie rozruchu) bedzie chciala pobierac wiecej ciepla niz kociol jest w stanie wytworzyc. Po wygrzaniu wroci do normy. Samo Sprzeglo mozna „zmusic” do ochrony powrotu ustawiajac wyzsza wydajnosc pompy kotlowej niz ta w instalacji ale mimo to moga byc chwilowe przypadki jak wyzej.

dalej nie ma zaworu regulacyjnego temperature do instalacji co, wiec jaka wyjdzie z kotla taka bedzie podana na co. Jesli nie przeszkadza to ok.

laczac wszystkie zabawki w calosc otrzymujesz prawie schemat z postu #2 czyli na 4d. Inzynierowie Wymyslili 4d zeby polaczyc funkcje „sprzegla”, i funkcje regulacji temperatury obiegu co.

Zawory zwrotne sa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz zalezy od Ciebie. Mozna przyjac tak jak chcesz czyli caly czas np. 65C kociol i tyle na instalacji lub mozna zrobic lepiej czyli podmieszac wode i w zaleznosci od temperatury na zewnatrz i taka podac na instalacje np. z przedzialu 35C-65C. Zmniejszasz straty na przesyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@samborOczekuję sprawnie działającej instalacji, żeby była ochrona powrotu i grzanie grzejników i  pompy nie walczyły ze sobą 😁chcialem na tym forum dowiedzieć się o najlepszym dla mnie schemacie,czy sprzeglo czy 4D czy coś innego to mi obojetne . A sprzeglo kupiłem i pompe z autoadaptem😛 na grzejnikach głowice. 

2. Naczynie wzbiorcze przy tych układach ma być 2.8 m powyżej najwyższego grzejnika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same sprzęgło nie będzie ochroną powrotu , trzeba jeszcze coś tam dodać np zawór VTC 55C dla ekogroszku .

Wysokość naczynia w układzie ze sprzęgłem wyniesie 0,5m nad najwyższy element pozostałej instalacji

Układ wygląda wtedy tak: , tylko ZZ na powrocie z CO nie jest potrzebny

1668015084_kociozasprzgem1obieg.jpg.7c73e9a40ac579bcb7b8d2c1274b90ae.jpg

 

Zaś układ z zaw 4-D tak :

201424840_zaw4-Djedenobieg(5).jpg.cbdd9805cb27ed2e05db4754ffeb91d9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2021 o 07:25, stolbud napisał:

Moglbym założyć 4 d zamiast sprzęgła jeśli jest lepsze, ale niektórzy narzekali na jego działanie. 

On po prostu nie realizuje równolegle dobrze dwóch funkcji w pewnych warunkach. Albo jedna albo druga w pewnych warunkach.

Jeżeli spada na kotle temperatura, bo nie ma modulacji mocy i nie nawęgli odpowiednio szybko palnika(niska moc), to masz huśtawkę w instalacji. Można zamontować siłownik i on przy spadku temperatury na kotle wychyli zawór bardziej i będzie trzymał temp.c.o na niezmienionym poziomie z tym, że zaleje kocioł zimną wodą z instalacji potęgując problem spadku temperatury. Moc palnika przy istotnych zmianach zapotrzebowania ma znaczenie. Kiedyś można było ustawić tylko jedną dawkę, od dawna w sterownikach są co najmniej 3 poziomy i modulacja mocą palnika. Nie ma takich problemów. W zasadzie nie występują jak ustawisz palnik z mocą bardzo wysoko nawet bez modulacji, ale to nie jest palenie.

3 godziny temu, stolbud napisał:

i  pompy nie walczyły ze sobą

W układzie z zaworem 4D z pompą kotłową to 3 pompy walczą w zasadzie, dlatego pompę na powrocie ustawia się na minimum. Daj duże przekroje w obiegu kotłowym pomiędzy króćcem wody wychodzącej, a zaworem i od zaworu do króćca wody wracającej. Zawór 5/4". Powinno jako tako działać bez pompy( Policz koszty prąd przy eksploatacji pompa + mniejsze przekroje vs. większy przekrój rur bez wspomagania pompą). Klimosz zaleca nawet 6/4" zawór. Zmienili to kiedyś było 5/4". Brak pompy na powrocie. Możesz ew zrobić na nią miejsce.

https://www.klimosz.pl/pliki-do-pobrania/instrukcje-obslugi/PL/PL-instrukcja-dtr-KLIMOSZ-LE-10-75.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.