Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie kotla na ekogroszek


stolbud

Rekomendowane odpowiedzi

I co, myślisz że grawitacja załatwi sprawę 55* na powrocie z podłogowki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy 4-D na grawitacji to przeważnie dla kotłów zasypowych starszej generacji, w kotle podajnikowym ciężko jest grawitację do wymaganej ochrony powrotu zastosować.

Ponadto robienie obiegu kotłowego na rurach 6/4 + taki sam zaw 4-D , kosztuje drożej niż pompa ze średniej półki z obiegiem 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, digi napisał:

Dlaczego o nią pytasz?

Bo rzuciłeś linkiem do schematów a pierwszy z brzegu takie głupoty pokazuje. 

Nie porównuj kotłów kolego tych sprzed 17 lat gdzie w komin idzie 250-300*. Teraz to inaczej wygląda, dlatego producenci wprowadzili pewne obostrzenia dotyczące wymagań pracy kotłów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

Nie porównuj kotłów kolego tych sprzed 17 lat gdzie w komin idzie 250-300*.

 Pokaż gdzie idzie 300st.C w kotłach sprzed 17lat? Wrzuć DTR'ki z 300 stopniami. Nie fantazjuj. Może jeszcze na 30% mocy co? Programy PONE ograniczenia niskiej emisji mają 20lat, a zapisy o ochronie powrotu na poziomie 55st.C znam z DTR kotłów 15 letnich przynajmniej. O co się ciepiesz nie wiadomo?

Godzinę temu, eliks napisał:

Bo rzuciłeś linkiem do schematów a pierwszy z brzegu takie głupoty pokazuje. 

Gdzie masz głupoty? Odnoś się do źródeł  - zacytuj link ze schematem.

44 minuty temu, sambor napisał:

A jak przyjdzie do wykonania to i tak zrobi 1" bo wykonawca wie najlepiej a sprawny sprzęt do obróbki rur 6/4 czy 5/4" mało kto ma.

No to jest miedź 42mm i można polutować.

 

@eliks

Temperatura spalin do 250st.C na mocy nominalnej. Urządzenie z 1999roku. W modulacji od 120st.C.patrz Teplota spalin. Konstrukcja sprzed ponad 20lat.

https://www.viadrus.cz/doc/cms_library/manual_ling-25-50-128.pdf

https://byt.prodejhned.cz/files/listing/2/0/3/0/4/2/0.jpg

https://archiwum.allegro.pl/oferta/piec-viadrus-ling-25-kompletny-ekogroszek-i6630301797.html

https://www.avytapeni.cz/Article.aspx/Detail/240

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

37 minut temu, digi napisał:

O co się ciepiesz nie wiadomo?

Ja się nie "ciepie", tylko stwierdzam fakt, w DTR masz do 250* na badaniach co u Kowalskiego w domu zrobi i 300. Zresztą teraz jak obserwuje wątki z Sasem to tam też 230* na czopuchu nie jest problemem a przecież kocioł ma Ecodesign. 

 

37 minut temu, digi napisał:

, a zapisy o ochronie powrotu na poziomie 55st.C znam z DTR kotłów 15 letnich przynajmniej.

Co z tego że wszyscy znają, jak się do tego nie stosują, ty również. 

 

37 minut temu, digi napisał:

Gdzie masz głupoty? Odnoś się do źródeł  - zacytuj link ze schematem

Rzuciłeś link z super schematami Klimosza. Wchodzę a tam pierwszy lepszy schemat z podłogowka na 4d bez pompy na powrocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, eliks napisał:

a się nie "ciepie", tylko stwierdzam fakt, w DTR masz do 250* na badaniach co u Kowalskiego w domu zrobi i 300. Zresztą teraz jak obserwuje wątki z Sasem to tam też 230* na czopuchu nie jest problemem a przecież kocioł ma Ecodesign.

Nie bardzo wiem do czego zmierzasz, bo albo kotły nowe są inne albo walą w komin tak jak stare po 230-250 stopni niezależnie od wyników w labie i norm jakim sprostają.Patent na sposób podawania powietrza od spodu na retorcie ma ze 100lat. 🙂 Kowalski z palnika 25kW odbierze w mrozy 15-18kW w mrozy w durszlaku i 3-8kW w mrozy w domu izolowanym. To nie jest 100%. Większość jest przewymiarowana.

Nie stosuje się, bo musiałbym sam instalację przerobić. W zasadzie nie prowadzę kotła poniżej 60st.C. Mój instalator tak zamontował. Nic nie jest wieczne. 55 st.C jest mocno nad wyrost, tym nie mniej sprawniej działa zawór i stabilniej przy niższej temp. na kotle.

btw.  Kamil Miernik miał u siebie na kanale Hefa opalanego na 43-45 st.C bez jakiejkolwiek ochrony powrotu. 13 lat. Nie wiem czy on jeszcze działa.

Klimosz wpiął podłogówkę nie bezpośrednio do kotła, a przed zaworem patrząc od strony powrotu. Czyli do podmieszania. Szanse marne na stabilne działanie, więc w takim układzie raczej powinna być. Temat dotyczył instalacji z zaworem 4D bez podłogówki. Zasugerowałem duże przekroje w obiegu kotłowym bez wspomagania pompą. Sambor twierdzi, że obróbka trudna. Nie wiem nie robię w tym. Rems ma do 2" gwintownicę. Widziałem już różdżkarzy, którzy leją olej, w rękach Remsem gwintują fragment czarnej przynajmniej 1/1/2" i wspawują przy przeróbkach z grawitacji.

5 minut temu, sambor napisał:

Można ale tlenem i twardym lutem - masz taki sprzęt, już nie mówię o umiejętnościach.

A czym się różni lutowanie Cu28 od Cu42?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już są wymogi przepisów wykonawczych, a różni się tym że sprzętem do Cu28 nie polutujesz nawet Cu35 a o większych średnicach możesz pomarzyć.

Wystarczy raz spróbować , ponadto cena rury Cu42 jest mocno zniechęcająca - ok 140zł/mb

Ale wy mitomani robicie wszystko w necie i na ekranie kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał:

Same sprzęgło nie będzie ochroną powrotu , trzeba jeszcze coś tam dodać np zawór VTC 55C dla ekogroszku .

Wysokość naczynia w układzie ze sprzęgłem wyniesie 0,5m nad najwyższy element pozostałej instalacji

Układ wygląda wtedy tak: , tylko ZZ na powrocie z CO nie jest potrzebny

1668015084_kociozasprzgem1obieg.jpg.7c73e9a40ac579bcb7b8d2c1274b90ae.jpg

 

Zaś układ z zaw 4-D tak :

201424840_zaw4-Djedenobieg(5).jpg.cbdd9805cb27ed2e05db4754ffeb91d9.jpg

No to dokupie ten vtc55 jak ma to lepiej działać i stabilniej od 4d 👍 a ten zawór trojdrozny za sprzęgłem na C.O coś mi da, jeśli na grzejnikach mam termostaty? Jest sens obniżać tam temperature ( zmniejszy się moc grzejników) ?  ZZ na powrocie przy tym schemacie co podałes dopiero w innym poście pisali że potrzebny żeby nie ciągnął do podmieszania wody z powrotu od strony kotla tylko z grzejnikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 3-D na grzejniki to na dwoje babka wróżyła - zależy jaką masz instalację - jak dobra izolacja na rurach, grzejniki dobrane do temp zasilania ok 70C, termostaty na grzejnikach  to 3-D nie potrzebny, ale jak rury słabo izolowane i grzejniki dobrane do temp zasilania nie większej niż 55-60C to 3-D raczej przydatny, nie musi być z siłownikiem, wystarczy termostatyczny.

Chyba że sterownik obsługuje 3-D wg czujnika pogodowego - wtedy warto się zainteresować 3-D z siłownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.