Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers Smart 14-5c - brak modulacji kotła


Ejay3333

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kociołek junkers smart 14-5c, mam problem z utrzymaniem kotła na niskiej mocy 1 sezon grzewczy. 

IMG_20211003_010713.thumb.jpg.8d58caf0a141bf969c9c40be3bb06509.jpgIMG_20211003_010649.thumb.jpg.ebdc8e497333270f6c1edda410d8d5f4.jpg

Po rozpoczęciu grzania kocioł schodzi do temperatury zadanej np. 27 stopni modulując z 50% palnika do 14-16% po rozgrzaniu 2 godziny później wpływ pomieszczenia i temp wewnętrzna zmienia zadana np. Na 25 w tym czasie mamy zadana 25 rzeczywista 27 i dalej rośnie minimalna moc palnika przeważnie zatrzymuje się na 22% lub 24% zawsze są to te dwie wartości i zaczyna się przegrzewanie po 2-8 godzinach rzeczywista przewyższa zadana o 6k i kocioł przestaje grzać przy mocy palnika 24%. Dlaczego nie moduluje w dół lub nie trzyma tych 14%.

Sterowanie cw 400 z punktem poczatkowym. Pompa 100%. Wszystko zasilane z kotła. 2 rozdzielacze 5 i 6 pętli. Rotametry otwarte na max. 100% podlogowka. Przepływy dół 1.5l/min góra 1.5-2l/min. Proszę o rady jak to rozwiązać. I 2 pyt. W historii usterek widzę że co dziennie zgasł płomień na minutę czy kilka sekund wzywać serwis? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Junkers Smart 14-5c - brak modulacji kotła

moc2.jpg

temperatura2.jpg

Dane z dzisiaj już mam pewność po 2 tygodniach obserwacji ze kocioł nie potrafi obniżyć temp. rzeczywistej kotła niżej jak 28 stopni , zawsze jest to jego najniższa wartość. tylko moc palnika jest różna w przedziale (24-18%) tylko czemu nie schodzi do zadanej, jakieś porady??? obdzwoniłem serwisy infolinie z warszawy zero pomocy, serwisant dopiero za 4tyg ma czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mi pokazujesz krzywa z kotła. W1 mam na 0 czyli ta krzywa nie jest brana pod uwage. Moja krzywa idzie z cw400 i jest 21-39

1.W1 Regulacja wg temperatury zewnętrznej z 
liniową krzywą grzania 
• 0: Regulacja wg temperatury zewnętrznej 
nieaktywna
• 1: Regulacja wg temperatury zewnętrznej 
aktywna
Ta funkcja serwisowa dostępna jest tylko wtedy, 
gdy czujnik temperatury zewnętrznej został 
rozpoznany w systemie.
Przedstawienie krzywej grzewczej ( str. 60).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo na kotle żyje swoim życiem już z nim nie walczę zawsze praktycznie idzie koło 20+%

Walczyłem rok z tym żeby pracował jak najdłużej z najniższą mocą i się poddałem.

Tylko kilka razy widziałem te 14% w pracy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że nie jestem sam ,ja widzę 14% dość .. tzw. wymuszam obniżając temperature na sterowniku cw 400 np.  z 21.5 na 20.5 wtedy kocioł bardzo szybko reaguje i zadana 31 zmienia na 29 w 2 min z mocą 14%. Wten sposób dowiedziałęm sie 2 tygodnie temu że ten typ potrafi.

Ale do sedna masz tylko podłogówke ? szprzęgło? widziałęm u użytkowników ze sprzęgłęm ze im pracuje na 14-15% chyba trzeba pojść w tym kierunku.. Zimę że tak powiem przetrwamy bo tu są wyższe temperatury zasilania ale w kwietniu gdy zada 24 to porażka rzeczywista bedę miał 28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama podłogówka ze sprzęgłem na razie tylko jeden obieg do rozdzielacza.

Ja odkryłem że u mnie jest coś nie tak z czujnikiem temp na sprzęgle bo zawsze pokazywał wyższą temperaturę na sprzęgle niż na kotle (jak to możliwe?) serwis powiedział że to nie problem bo to tylko 1st C. Dodatkowo jak na kotle ręcznie ograniczyłem temperaturę powiedzmy do 30st to potrafił wcale nie grzać bo wg krzywej chyba miał mieć więcej więc nie uruchamiał się wcale.

Nie mam zielonego pojęcia kto rządzi tym zestawem CW400 czy sam kocioł.

Wyciągałem czujnik ze sprzęgła że pokazywał temp z garażu wtedy pracował lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura rzeczywista kotła nie jest taka ważna u większości co ma przewymiarowany kocioł z wysoką mocą minimalna zawsze mają np. Zadana 27 a rzeczywista 28C i dalej ona rośnie bo dom dobrze ocieplony i jedzie kocioł na mocy minimalnej np6kw i przegrzewa. I następuje wyłączenie kotła. Ale u tych osób jedzie na mocy minimalnej. U mnie przy kotle 14-5c nie potrafi jechać na mocy minimalnej gdy nawet przegrzewa o 1C czy 5 C. I tego nikt nie potrafi sensownie wytłumaczyć dlaczego po co mi kocioł od 2.1kw jak schodzi tylko do 3.5kw?IMG_20211018_115126.thumb.jpg.d6bbf0aa7b039e7af33b2fcf370c87fb.jpgIMG_20211018_115134.thumb.jpg.c8ff3cfca1ce9fba3211e2f1c0679842.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga:

Jak jest sprzęgło z termometrem, to temperatura kotła nie jest istotna do jego wyłączenia.

Istotna jest temperatura sprzęgła i różnica pomiędzy temperaturą zadaną (pieca) a temperaturą sprzegła. Jak ona przekroczy 7stC (czy ile tam jest ustawione), to piec się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od myśli przewodniej która pojawia się tutaj i na innych forach. Instalacja ma być tak wykonana przy 100% podłogówce by wszystko zasilał kocioł gazowy i jego wbudowana pompa. Bez sprzęgieł bez dodatkowych pomp bez zaworów 3d czy 4d i mieszaczy. Kto coś takiego dokłada znaczy że ma źle wykonana instalacje. 

Jednak nikt nie przewidział że ten typ kotła junkers 14-5c pewnie 24kw tak samo nie pracuje normalnie na takiej gołej instalacji. Po 1 nie obniża temperatury rzeczywistej dla podłogówki mniejszej jak 28C i nie potrafi pracować na mocy minimalnej. Widać nie jest tak różowo jak miało by być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weź mi wykonaj  sporą instalacje dwóch obiegów (podłogówki + grzejników ) bez zaworu 3d i sprzęgła...

Nie pisz głupot bo właśnie instalacja bez tych komponentów jest schrzaniona.

Druga sprawa sprzęgło nie raz jest potrzebne przy samej podłodze gdy masz sporo obiegów, wszystko zależy od sytuacji. 

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem sama instalacja 100% podłogowka naucz sie czytać.   (Instalacja ma być tak wykonana przy 100% podłogówce by wszystko zasilał kocioł gazowy i jego wbudowana pompa.)  

Poprawka instalacja do domu o wielkości do 100-150m2 o odpowiedniej długości rurek w podłogówce by dała rade to pociągnąć tylko pompa z pieca. Dla większego domu już trzeba dołożyć 2 pompę nie doprecyzowałem.

W dniu 15.10.2021 o 08:59, sambor napisał:

Te 30C to ograniczenie konstrukcyjne kotła, więc niżej nie powinien zajść, czasem do 28-29C i to wszystko.

Regulator CW400 jest do całej gammy produktów w tym mieszaczy i tam bez problemu te 24-25C można osiągnąć.

Jak można przytaczać takie informacje nie znając ani tego kotła ani zasady jego działania. To co się tutaj zadziało skąd wzięła się temperatura 26C. Będą "guru" na forum i czytając taki wpis wydał bym 1500zl więcej na sprzęgło i pompy. Raczej nie potrzebnie. Na temperaturze 26C kocioł pracuje już 12h. Bez mieszacza i sprzegła i konstrukcyjnie nic tu nie blokuje. 

IMG_20211021_110742.jpg

Jest ktoś na forum kto ma tylko kocioł junkersa i podłogówkę (bez pomp sprzęgieł, mieszaczy) tylko kociół + rozdzielacze.

I zaobserwował pracę swojego kotła na 14% minimalnej mocy palnika ...(pracy stałej na C.O. nie w momencie obnizania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. U mnie wszytko działa bez sprzęgieł zaworów 3D itp. Kocioł gazowy ciągnie całą instalacje, pompa chodzi na 1 biegu. Podłogówka ma zawory RTL bo posiadam też grzejniki. Przy zasilaniu 46stopni na powrocie mam 38. Grzejniki są super ciepłe. Podłogowka ze względu na wysoki temp powrotu grzeje idealnie na powierzchni mam 25-27 stopni co nam odpowiada.
Kocioł niestety teraz przy wysokich temp się wyłącza całkowicie bo nie może już zejść poniżej 17% z 24kW. Załączam się chyba nad ranem bo spalenie mam od 1,5-3m3 z CWU

Wysłane z mojego SM-A526B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ejay3333 napisał:

Będą "guru" na forum i czytając taki wpis wydał bym 1500zl więcej na sprzęgło i pompy. Raczej nie potrzebnie. Na temperaturze 26C kocioł pracuje już 12h. Bez mieszacza i sprzegła i konstrukcyjnie nic tu nie blokuje. 

A kto ci kazał sprzęgło i mieszacz?

Sam wymyśliłeś sprzęgło + 2 pompy ( na 100m2 powierzchni całkowitej!)

Mam to na piśmie w prywatnych wiadomościach od ciebie, kiedy nieopacznie dałem się wciągnąć w dyskusję z ignorantem na temat jego spartolonej podłogówki - nie wiem czy to wytwór kolegi czy jakiego Janusza, ale można tylko współczuć.

Poniżej screen z 3 ostatnich postów priva, wiem że nie powinno się takich rzeczy pokazywać- priv to priv, ale gość mnie wkurzył:  

1578846400_Ejaydyskusjapriv.thumb.jpg.7dbf6960bc8ba780b236dd12f9ffbde6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_20211021_185404_com.android.chrome.thumb.jpg.1d27adc442ef0a49de198288c9050345.jpg

35 minut temu, sambor napisał:

A kto ci kazał sprzęgło i mieszacz?

Sam wymyśliłeś sprzęgło + 2 pompy ( na 100m2 powierzchni całkowitej!)

Mam to na piśmie w prywatnych wiadomościach od ciebie, kiedy nieopacznie dałem się wciągnąć w dyskusję z ignorantem na temat jego spartolonej podłogówki - nie wiem czy to wytwór kolegi czy jakiego Janusza, ale można tylko współczuć.

Poniżej screen z 3 ostatnich postów priva, wiem że nie powinno się takich rzeczy pokazywać- priv to priv, ale gość mnie wkurzył:  

1578846400_Ejaydyskusjapriv.thumb.jpg.7dbf6960bc8ba780b236dd12f9ffbde6.jpg

 

To jest ostatni wiadomość prywatna. Próba wyłudzenia. Karalna Screenshot_20211021_185404_com.android.chrome.thumb.jpg.7005448b7786c3285f395b22f3688243.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie widzę wyłudzenia, jest tylko konkretna propozycja abyś sam wycenił moje działania, które już wchodziły po za forumową pomoc.

I było to po to abyś przestał mnie nękać w tym temacie dlaczego ??? dlaczego??? dlaczego ????

A z innej beczki - dlaczego nie złapałeś się z Działem Tech producenta kotła - pewnie nikt nie chciał z tobą rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2021 o 14:52, gbbsoft napisał:

Drobna uwaga:

Jak jest sprzęgło z termometrem, to temperatura kotła nie jest istotna do jego wyłączenia.

Istotna jest temperatura sprzęgła i różnica pomiędzy temperaturą zadaną (pieca) a temperaturą sprzegła. Jak ona przekroczy 7stC (czy ile tam jest ustawione), to piec się wyłączy.

Które to ustawienia CW400 są od temp sprzęgło-kocioł?

Nigdzie nie widziałem nic poza - sprzęgło i czujnik temp zainstalowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (RC300) w ustawieniach "instalacji" pierwsza pozycja to "zainstalowany czujnik sprzęgła hydraulicznego".

Jak jest wybrana opcja "brak sprzęgła hydraulicznego", to brana jest temperatura wyjścia z pieca.

Jak jest wybrana inna opcja ("na kotle", "na module"), to brana jest temperatura ze sprzęgła.

 

Uwaga: zmiana tej opcji zmienia tez opcję "Char. wykreślna pompy", więc trzeba sprawdzić, co ma być ustawione. Jak masz sprzęgło, to powinno być zawsze ustawione "moc".

 

W instrukcji do CW400 widzę tez opcję "Sprzęgło bez czujnika", może to właśnie jest opcja (a) bierz temperaturę z wyjścia pieca oraz (b) pompę ustaw na "moc".

 

Ja mam sprzęgło, ale przełączyłem się na "brak sprzęgła", ustawiłem pompę na "moc" i "Podnoszenie zaworu mieszającego" na 10K. Piec dla mnie działa zdecydowanie lepiej niż z termometrem na sprzęgle (np: wyłaczał się przy 5stC co pewien czas, bo się tak rozbujał, że przekraczał dozwolone granice). Opisałem to tutaj: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.