Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Gold 20 1F - 100% podłogówka - 1600m rury


Quest

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.10.2021 o 23:08, teres napisał:

Termet jest fajny, ale do prostych instalacji.

Mam prosta instalacje jak budowa cepa ale termet ma baypas ktory puszcza.jest felerny.

W dniu 16.10.2021 o 07:49, Quest napisał:

Ja jednak zamierzam zainstalować Termeta przy mojej rozległej instalacji - przypomnę 1600m rury (parter i piętro)

ale dodatkowo sprzęgło i dwie osobne grupy pompowe na parter i piętro.

Myślę też nad sterowaniem tego - zastosowanie sterownika Techa i3 plus, ale tego tematu jeszcze nie zgłębiłem.

Jak zglebisz temat to napisz.mnie tez czeka sprzeglo i dwie pompy.tylko niewiem jak tymi pompami sterowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2021 o 18:17, Puszek1 napisał:

tylko niewiem jak tymi pompami sterowac.

Jaki masz sterownik pokojowy? A może sterujesz pogodówką a piec cały czas chodzi? kiedy te pompy mają się włączać?

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam sprzegla jeszcze.bo narazie przerobilem instalacjenic nie dalo moze troche..mam zwykly programator wlacz wylacz i pogodowke.nastawione na piecu 0.8.i to chodzi.ciezko z przeplywami ale powoli je reguluje.w domu cieplo 22 stopnie.w przyszlym roku wstawie sprzeglo tylko niewiem jak sterowac tymi pompami.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz zwykły programator to załączanie pomp zrób w oparciu o jakąś listwę do podlogowki np. tech. Nie będziesz używał wyjść do siłowników a użyjesz jej do wyzwalania kotła i włączania pomp. Ja osobiście bym zrobił to na przekaźnikach i zmieścił się w 50zlotych, ewentualnie na arduino i prosty programik jak u mnie. Jednym z problemów jest to, że po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu, gdy termostat się rozłączy listwa od razu wyłączy pompy i wygasi kocioł, ale pompa w piecu chodzi jeszcze dopóki się nie wychłodzi wymiennik. U mnie to potrafiło 20 minut tak pracować, bo zaizolowane rury i sprzęgło nie były w stanie oddać ciepła. Rozwiązałem to po pisząc programik, który utrzymywał pracę pomp obiegowych przez kilka minut po wygaszeniu kotła. Innym wyjściem jest włączenie pomp na stałe do gniazdka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To umnie pompa chodzi w piecu duzo dluzej niz 20 min.ciezko zeby woda sie wychlodzila do temp.powrotu na piecu.zastanawialem sie nad jakims programatorem z czujkami i instalacji czujek na powrocie na rurze.zadana powrotu np.21 c i tak by chodzily pompyponizej staja.a nie jestem tak obstukany zeby napisac program czy na przekaznikach to zrobic.a powiedz mi czy jakis programator pokojowy obsluguje pompy?i od czego je uruchamia?a co to za listwy i gdzie je sie montuje.nie znam sie tak ucze sie.no juz na termecie zeby zjadlem po nocach siedzialem i obserwowalem az zawalu dostalem.hihi.stres od termeta.dziekyje za pomoc

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zostawić termostat pokojowy tak jak jest i do sterowania pompami dołożyć taki sterownik klik

czujnik temp dajesz na zasilaniu z kotła i ustawiasz temp żeby pompy się włączały gdy zacznie grzać i wyłaczały gdy ciepła woda przestanie z niego płynąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2021 o 11:21, KubaSko napisał:

Panowie to jest pompa w kotle 1-f gold 25kW z roku 2020. Jest inna niż ta w postach

20210928_111351.jpg

Ecocondens Gold Plus 25 ,32 tydzień 2019 jest 7

IMG_20211108_210816.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A moze ktos madry napisze pismo ogolne dla wszystkich o oszustwo przez termet ludzi.serwis mowi najlepiej ze sa opory zeby zmienic rury na wieksze najlepiej kanalizacyjne.mowia zeby zalozyc sprzeglo.oszustwo.zwalaja wine na boga ducha winnych instalatorow.moze jak bedzie nas wiecej to moze cos zdzialamy.moze wymienia felerne piece .pompy czy cos innego.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.10.2021 o 18:17, Puszek1 napisał:

Mam prosta instalacje jak budowa cepa ale termet ma baypas ktory puszcza.jest felerny.

Jak zglebisz temat to napisz.mnie tez czeka sprzeglo i dwie pompy.tylko niewiem jak tymi pompami sterowac.

Z tym ze jak 7 była to nikt nie narzekał na brak przepływu a obecnie jest sporo wątków z problemem z przepływem. Może wina pompy, zaworu 3d a może oprogramowania ale to jest jest pojedynczy przypadek zatem coś jest nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dlatego pisalem zeby to zalatwic zbiorowo.moze termet poslucha bo nie ma sensu wzywac serwisu bo oni mniej wiedza jak ja.wymienili mi 2 razy zawor 3d.3zdawor 3 d powinien dzialac 0-1 .otworz obieg co i przelacz na cwu i odwrotnie.todwrotnie.t-1eraz ludzie ktorzy kupili termeta maja piec do schladzania.szkoda ze w lato nie dziala jako klimatyzator.czemu termet jak sprzedaje nie mowi ze zawor 3d moze puszczac na inny obieg.chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już 2 razy wymienili zawór to nie domyślili się że to coś innego? 

U mnie przepuszczal jak kabelek od sterownika nie był wpięty do pompy

Czy u ciebie też jest broblem z przepływem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2021 o 15:21, Puszek1 napisał:

Czyli rozumujac twoja mysl to termet z ta pompa 7 jest do dupy,bo pompa nie jest dobra

Wprost przeciwnie pompa i7 i  pompa OTMSL 15/67 są podobne, choć ta druga ma bardziej płaską charakterystykę wydajności szczególnie przy większych przepływach, co pozwala na lepsze wydatki w instalacji.

Prawidłowo policzona instalacja podłogówki bez problemu daje sobie radę z jedną i z drugą pompą.

Tak to 300m2 podłogi i zapotrzebowaniu na ciepło nie większe niż 14kW , kocioł powinien działać sam bez sprzęgieł i innych pomp.

Ale to się liczy a nie robi na pałę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pompa nie daje rady u wiekszosci ludzi.to co same  glupki robia instalacje?wyzej ktos napisal ze jak byla pompa 7 to sie nic nie dzialo.profity masz od termeta?w samym termecie mi powiedzial gosc ze ta pompa nie da rady i trzeba sprzeglo.czy mozna sprawdzic wedlug tabliczki znamionowej jaka powinna byc pompa?

Domes kto ma sie cos domyslic?serwisant przyjezdza i nic nie wie.tak jest w malborku.kasuja termet za serwis i tyle.problem z przeplywami w stopniu umiarkowanym.teraz mam zamkniete grzanie zasobnika gazemi grzeje grzalka elektryczna bo inaczej wychladza mi wode w zasobniku.rury do pierwszego rozdzielacza 28 cu a do drugiego 25 pex i pod sam piec doprowadzone 28 cu.twierdza ze dalej sa opory.termet to klimatyzator  zasobnika.teraz widze to po rachunkach zuzywalem gazu 270 m teraz zuzywam 120m ale coz jak woda w zasobniku schladzala sie 1 stopien na 3 min.grzanie zasobnika non stop.wiec niech nikt nie pisze na opory bo to bzdura.termet chce poprostu odczepcie sie.a jak ktos bierze profity z termetu to niech nie pisze ze to dobre piece.zawor trojdrozny powinien dzialac otworz zamknij i tyle w temacie a nie puszczac.nie chce mi sie pisac o termecie.to poprostu szajs.nigdy wiecej termeta.zebym ja pilnowal pieca zart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potrafisz określić jakie masz przepływy w tej instalacji , ew jakie są przepływy w kotle?

A tak po za tym to twoje pretensje i żale przypominają mi mojego kumpla, który w latach 80-tych przywiózł z zachodu jakiegoś schrotwagena i narzekał, że na liczniku jest 240km/h a on nie potrafi jechać więcej niż 160km/h.

Ale wracając do tematu - robiłem kilka projektów na termecie, dla ludzi z tego forum i nie tylko z forum i nigdzie nie było idealnie- zawsze są jakieś kwiatki np za słaba izolacja, dziwne wykończenia podłóg lub wysokości pomieszczeń po ponad 3m.

Max instalacja zasilona z termeta jaką liczyłem to było 290m2, przepływ 1,25m3/h przy ciśnieniu dyspozycyjnym na wylocie z kotła 270mbar.

Ponadto 1600m rury można ułożyć na kilka sposobów np 20 pętli po ok 80m lub 16 pętli po 100m, lub jeszcze inaczej.

Termet jako kocioł nie jest "cudownym" wynalazkiem, obchodzącym wszystkie inne markowe   konstrukcje - to przeciętny kocioł z bardziej niskiej, niż średniej półki, chory na wszystkie choroby wieku dziecięcego, a zmiany w konstrukcji mogą być spowodowane tym że kocioł po prosu nie wytrzymywał tak mocnej pompy, z resztą był jedynym, który taką pompę miał - popatrzcie na charakterystyki pomp w innych kotłach - tam praktycznie nie ma pracy pomp powyżej 1m3/h- to nie potrzebne gdyż są mieszacze, sprzęgła, i inne elementy instalacji oszczędzające sam kocioł.

ten  przepływ ok 1m3/h bierze się z max przepływów dla rury miedzianej - dla rury Cu22 przy przepływie 1m3/h mamy prędkość ponad 0,9m/s przy dopuszczalnej prędkości przepływu dla rur instalacyjnych = 0,8m/s,

Wiadomo, że rury w kotle mają większą wytrzymałość i inny skład , ale bez przesady!

Kocioł przy przepływie 1,5m3/h( prędkość wody 1,35m/s) wypłucze swoją wężownicę w 2-3 lata, czyli po okresie gwarancyjnym kupujemy nowy kocioł?

I dlatego producent zabezpiecza się przed tak obniżoną trwałością stosując zawory regulujące ciśnienie lub inne np blokuje pracę kotła.

Nie jestem obrońcą żadnego producenta, więc dajmy spokój z takimi "wycieczkami" pod moim adresem.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, czego ja się dowiaduje..

U mnie w Vaillantcie patrzę a tam wskazuje przepływ 1400 l/h. Mogę zmienić na mniej ? Czy to inna konstrukcja i inne parametry? Ten przepływ to ustawienie fabryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaillant ma taką charakterystykę pompy

576135157_Vailantpompa.jpg.e07888cf9ee70baa11372d0ddea566f5.jpg A 1400l to granica teoretyczna, a nie przepływ użyteczny, ponadto w większości tych kotłów jest ręczna regulacja ciśnienia dyspozycyjnego na wyjściu.

Przepływ realny jest przy wys tłoczenia nie mniejszej niż 200mbar , a 100-200mbar to trzeba już  sprzęgło. 

Jaki masz rzeczywisty przepływ w instalacji to przy podłogówce trzeba zsumować wskazania rotametrów.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym montażem sprzegla do nowego termeta to też może być różnie.

Na muratorze jest wątek gdzie gościu też miał problemy z przeplywami i w końcu doszło do zamontowania sprzegla, wsadził też dedykowany moduł comfort oraz mx01 żeby nim sterować a tu niespodzianka - nie działa prawidlowo. 

Dzwoni do serwisu a oni że ze względu na brak komponentów wsadzają inne plyty o innym oznaczeniu (chyba mial K a powinno być Q- nie wiem gdzie to sprawdzic) nie obsługują one modułu za czym idzie że nie możesz do końca sterować sprzeglem. Wspominał że wymienia mu na gwarancji. Mają żeby wymienić to dlaczego nie montują w kotlach?

Zatem "fajna" akcja, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najprostsza instalacja. Bez podłogowego.

Wysokość tłoczenia jest fabryczna, 200mbar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się wsadza nadmiar elementów w prostą instalację - jak masz sprzęgło i 1 obieg za nim to można tak ustawić pompę w kotle, że nic więcej nie potrzeba.

Oczywiście to dla instalacji potrzebujących nie więcej niż 1,3m3/h.

Przy większych wydatkach to moduł dedykowany i tak nie pomoże.

Ale z twojej wypowiedzi wynika że są zmiany w kotle o których nie ma inf w dokumentacji na takie manewry to nawet "święty Boże nie pomoże".

@BORA dla takiej instalacji masz max ok 1000l przepływu a realnie sporo mniej, więc nie pisz o przepływie 1400l/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.