Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki układ zastosować ? Sekom technix pel


Krakus741

Rekomendowane odpowiedzi

Naczynia dwa jedno do co. ,drugie do cwu .Naczynie dobierz do wielkości zladu wody w instalacji co. i cwu .Naczynie do co zamontuj na powrocie do kotła,naczynie do cwu na zasileniu zasobnika .Naczynia około 10%wielkosci zladu wody w instalacji to będzie ok.Przy zasobniku 200L reduktor ciśnienia obowiązkowo lub za licznikiem na całą instalację w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest słabe bo? Mnóstwo ludzi tak ma zrobione i jest ok. Ja mam cwu wpięte za sprzęgłem i też jest ok. Ale to jest standardowe rozwiązanie i powinien być jakiś temat w  którym te wszystkie projekty są zebrane. Czyli grzejniki, podłogówka, mieszane instalacje, z solarami z PC itd. Wariantów nie będzie zbyt wiele, a nie trzeba będzie wałkować tego samego tematu na okrągło.

Jedynym problemem pozostaną np przekroje rur i dobór kvs komponentów aby mieć odpowiedni przepływ w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Paweł1979 napisał:

Zawór zwrotny między kotłem a pompą,filtr siatkowy i zawór odcinający.zawory odcinające przy sprzęgle zasilenie i powrót.Naczynie do zasobnika montuje się na zimnej wodzie która zasilasz zasobnik z sieci wodociągowej.

Po co montuje się naczynie na zasilaniu z zasobnika z sieci ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Paweł1979 napisał:

Wiele ludzi niema żadnej ochrony powrotu i też jest ok.Dla ciebie jest ok nie dla mnie.

Przecież tutaj ochrona powrotu jest zrobiona na zaworze termostatycznym 3D. A to że na chwilę siądzie temperatura na kotle jak włączy się pompa cwu nie jest problemem. Zobacz na kanale @Jockey jak to się zachowuje. Spadek jest tylko chwilowy, kocioł momentalnie wskakuje na wysoką modulację i ładnie wszystko hula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Membrana w naczyniu dłużej pożyje.

15 minut temu, mkwapisz napisał:

Przecież tutaj ochrona powrotu jest zrobiona na zaworze termostatycznym 3D. A to że na chwilę siądzie temperatura na kotle jak włączy się pompa cwu nie jest problemem. Zobacz na kanale @Jockey jak to się zachowuje. Spadek jest tylko chwilowy, kocioł momentalnie wskakuje na wysoką modulację i ładnie wszystko hula.

Kolega pytał o jak najlepsze zabezpieczenie kotła to mu zaproponowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej instalacji sprzęgło jak dla mnie zbędne , Ale jak musi być to zrobił bym jak @sambornarysował grzane cwu prosto z kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2021 o 08:41, sambor napisał:

Ale utrudniacie sobie życie i kieszenie drenujecie, wszystko już było na forum, dużo prostsze i sprawdzone w praktyce np to

509961033_cozesprzgem1obieg.thumb.jpg.1af4a374265572d114f6b4e7e7bc099c.jpg

Oczywiście zamiast zaw 3-D z termostatem  może być zaw 3-D z siłownikiem podpiętym pod automatykę kotła.

Czy w tym schemacie cwu będzie chodzić bez problemów w trybie letnim bez szkody dla kotła ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest na pelletowym sterowniku, ale na ekogroszku skzp02 przestrzeliwuje zadaną temperaturę o 5C, wygasza palnik i wyłącza pompę w obiegu kotłowym. Kocioł powoli stygnie do temperatury zadanej, po czym sterownik znowu odpala palnik i pompę kotłową. Czyli mówiąc krótko utrzymuje cały czas wysoką na nim temperaturę.

Gdy temperatura na cwu spadnie poniżej zadanej, uruchomiona zostanie pompa cwu, temperatura na kotle zacznie spadać i sterownik w końcu odpali palnik i pompę kotłową. Nic tutaj nie może powodować problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem , a możecie doradzić jeszcze jakie pompy kupić do instalacji jakie te dwie sztuki z ręcznym nastawem i jaka z autoadaptem oczywiście coś z wyższej półki żeby trochę pochodziło .

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2021 o 08:41, sambor napisał:

Ale utrudniacie sobie życie i kieszenie drenujecie, wszystko już było na forum, dużo prostsze i sprawdzone w praktyce np to

Taki schemat zapobiega załączaniu się 2 pomp (cwu + kotłowej) do grzania wody w trybie letnim, a czy są jakieś plusy montażu CWU przed sprzęgłem w przypadku posiadania instalacji solarnej? Mam zbiornik 300l i w tym sezonie letnim nie rozpalałem specjalnie "na wodę" ani razu. Solar spisał się na medal 😏

Edytowane przez mobopx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprzęgło jest tu konieczne?: co do drenażu kieszeni- ~400 PLN zostaje :-)

W dniu 25.08.2021 o 08:41, sambor napisał:

Ale utrudniacie sobie życie i kieszenie drenujecie, wszystko już było na forum, dużo prostsze i sprawdzone w praktyce np to

509961033_cozesprzgem1obieg.thumb.jpg.1af4a374265572d114f6b4e7e7bc099c.jpg

Oczywiście zamiast zaw 3-D z termostatem  może być zaw 3-D z siłownikiem podpiętym pod automatykę kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.