Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Średnica rury do kotła 23 kW i bufora 800 litrów


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

sąsiad wstawia do zasypowca Drew-Met 23 kW bufor 800 litrów, bo większy bufor nie wejdzie do kotłowni. Kupił zawór stałotemparaturowy 55 stopni ESBE VTC 511 1 cal dla ochrony powrotu. Kocioł będzie spinać z buforem czarnymi rurami 1 cal. Waszym zdaniem 1 cal jest wystarczający, żeby przenieść energię cieplną z kotła 23 kW na pracy nominalnej do bufora 800 litrów na powolnym przepływie pompką? Kocioł 23 kW(króćce 2 calowe) to już kawał mocy. Na moje oko 1 cal rura chyba jest za małą średnicą. Takie minimum 1 1/4 cala? Czy jednak 1 cal jest ok?  Miał też robić grawitacyjnie na rurach 1 1/2 cala, ale brak możliwości, żeby zrobić to grawitacyjnie, więc niestety ładowanie bufora musi być na pompce.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mu mówiłem, że ten kocioł jest za duży. Do bufora 800 litrów starczy 14-15 kW a nawet to się oblicza, że na 1 kW mocy kotła mniej więcej 50-55 l wody. Po prostu strach, że kupi za słaby, no to kupił po swojemu 23 kW. Jest jaki jest, już za późno. Wracając do rur 1 cal między buforem a kotłem. Wystarczy taka średnica? Kocioł i bufor stoją obok siebie. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor Galmetu. Zasilanie z kotła do bufora powinno być podłączone do najwyższego króćca w buforze po lewej czy tego trochę zaniżonego najwyższego po prawej? Tak na logikę do tego najwyższego króćca po lewej to zasilanie już na grzejniki a do tego niższego po prawej kocioł? Zgadza się? 

 

 0b8b11ae5fb474d738a66223dde0a14bcd3b2a38.png.6137bf96f7b42f5c49e48cdddda329a0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kocioł z certem tylko na węgiel w którym będzie palone tylko drewnem... ? Tak, ma wentylator wyciągowy. Dokładnie ten https://www.fuego.pl/drew-met-uni-ds-23-kw-z-wentylatorem-wyciagowym.html

Jak z powrotami z instalacji grzejnikowej? Na samym dole bufora się wpinać, czy trochę wyżej niż powrot z kotła? Powrót z grzejników nie lepiej dać do h5 a nawet h7? Po co grzać dół kotła wodą z powrotu z grzejników? Powrót z kotła to oczywiste, że maksymalnie na samym dole do H2. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie robię. Próbuję koledze trochę podpowiedzieć co mogę. Sam to robi. 

Kazałem mu to jeszcze zamówić https://allegro.pl/oferta/regulus-dbv1p-zawor-dwufunkcyjny-schladzajacy-c-o-8870698091   Nie chce kupić przetwornicy i akumulatora do podtrzymania pompek, bo za drogo to przynajmniej niech ten zawór schładzajacy wstawi. Jak staną pompki przy braku zasilania to może być tragedia, kiedy kocioł będzie w fazie ładowania bufora przy pełnej mocy... Układ otwarty, ale naczynie 200 litrowe a raczej stary bojler co robi teraz za naczynie jest wpięte do grzejnika na górze :). Ma niby poprowadzić rurę z naczynia bezpośrednio do kotła... 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DBV w ogóle zadziała w układzie otwartym? On nie potrzebuje układu zamkniętego, żeby zrobić zrzut gorącej wody? Czy po prostu ciśnienie wodociągowe będzie w pewnym sensie wypychać gorącą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrzut wrzątku pewnie poleci dwiema drogami - naczynie i DVB. Tam gdzie będą mniejsze opory hydrauliczne wyleci wrzątku więcej. Tak na logikę...

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nikt nie będzie "pracować" nad tym kotłem. Jedynie z moją pomocą będzie poprawnie podłączony kocioł do bufora, instalacja grzejnikowa do bufora i bojler do kotła. W ogóle namawiałem na kupno podajnikowca na ekogroszek Sas Solida a swoje drewno sprzedawać. Spoko, taka ich decyzja, że nadal będzie zasypowiec i kierat z drewnem. Ciekawi mnie jak drewno będzie się palić w tym węglaku. Komorę zasypową ma dużą, ale tylko przez to, że to "krowa" 23 kW. Mówiłem trochę poczekać na MDM do drewna. To wszystko po swojemu kupione.  

Ten DREW-MET został kupiony jako używany, 3 miesięczny - de facto prawie nowy. Ktoś zwrócił ten kocioł do sklepu, że niby za mała moc. Zaglądam do wymiennika a tam cały uwalony w sadzy i smole. On nie był za mały, tylko za duży i ktoś kisił węgiel. Dymiło pewnie na kotłownię i kocioł do zwrotu. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rury 1 cal dadzą radę, ale instalka może minimalnie szumieć przy większych przepływach (nie wyczuwalnie żeby przeszkadzało, ale już ten efekt zachodzi) - poza tym OK.

Co do wpięcia - do zasypowca uznaje jeden schemat:

bufor.jpg.2fd5467c63ccf89488a62a95a110a175.jpg

 

Ma swoje minimalne wady, ale pozwala na szybki start ciepłej wody na instalacje i ograniczenie orurowania.
Regulus to zawór ochrony powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja grzejnikowa będzie bezpośrednio wpięta do bufora. Wydaje mi się, że górna część bufora będzie dość szybko się nagrzewać. Chyba nie ma potrzeby grzania instalacji najpierw kotłem a później przechodzenie na grzanie bufora. Ten DS 23 kW jak się rozbuja to strach pomyśleć co to będzie się działo... Do tego ten bufor jest za mały do tego kotła.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, sambor napisał:

ten schemat nie jest dobry, ani też nie jest tym "jedynym"

Jedynego nie ma nigdy - to kwestia upodobania / zastosowania. Niestety ma swoje wady, jest niestabilny w czasie rozpalania, do wygodnego użytkowania wymaga automatyki, itp, ale w użytkowaniu codziennym się sprawdza i jest w miarę kompaktowy. Jak dołożymy do niego sterownik mieszacza z obniżeniem zadanej działa to całkiem nieźle i w miarę szybko. 
Lepiej układ mieszający wywalić poza obieg kocioł bufor, ale wtedy się to rozrasta miejscowo.


Jak jest wpięcie na instalkę z bufora od góry - to nie ma to aż takiego znaczenia - jak wyjście jest z boku (zależy jaki baniak) to trzeba czekać czasem z 1,5h aż się ciepła woda na instalce pojawi - co bywa dla niektórych mocno wnerwiające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.