Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet dom ok 240m2


tomii1

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Sambor ale na plus czy na minus dla starych domów? Czyli jak mam ok 16 kw to mam kupić 16 czy jednak 20 kw?

różnica w cenie żadna a ogromna w spalaniu na mocy max oraz w mocy min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzenie cwu bedzie w zasadzie nie istotne nikogo i tak w domu nie ma dopiero po poludniu wieczorem jest potrzebne, co do wsadu to i tak będzie, jednak z tego co widzę to 20 ka na mocy 80% ma niższe spalliny niż 16 na mocy 80 %. U mnie tez 16 kw to przy -20 a srednio ok 8-9. Kiedyś karoka65 pisał że on by nawet komuś tam o podobnym metrażu wsadził rbr-a 13 kw.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że przy tej samej mocy spaliny większego kotła będą zimniejsze, ale sprawność wymiany ciepła będzie większa- większy wymiennik.

Piszesz że przy -20 C masz ok 8-9kW to po co się pchasz w takie kolosy - weź max 14kW i powinno być dobrze.

Pamiętaj , że moc kotła możesz zwiększyć o jakieś 10-20% , oczywiście kosztem  wyższej temp spalin i większego spalania.

Ja, tym co chcą 16kW polecam biawara 12kW - i jakoś nikt nie krzyczy, że mu zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor patrz z ogrzewana piwnica

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/90xi

nie jest cała ogrzewana wiec jakieś 40 m na pewno odpada

A tu bez ogrzewania piwnicy

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/fgei

ktoś prawił ze jak będzie kocioł na styk zakręcę kaloryfery w piwnicy . 
dom z lat 80 z zuzlobetonu plus tynk pełny i baranek a na to styropian średnio 5 cm wiec tak sobie. Dach płaski ocieplenie żużel w domu tylko grzejniki ok 330 l wody z kotłem o pój. 95l.  Materiały dodane dokładnie takie jak wiem że są użyte do budowy. 
12 biawara chyba będzie za mała.

mysle o Slimko choć tu poziomy wymiennik lub galmet 15 z palnikiem pellasa ale nie wiem czy ten hybrydowy jest ok i spali  gorszy PELlet np a2.

przy -20 mam 16 z piwnica i ok 14 bez

średnio moc jest ok 8-9 kw.

 

Edytowane przez tomii1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podajesz jakie są materiały, ale parametry tych materiałów mogą być inne niż w bazie programu.

Weź tą 16 lub poszukaj 17--18kW innego producenta.

Sam palnik to i 20kW wyciągnie, więc nie będzie problemu z brakiem mocy, choć spalanie będzie odpowiednio wysokie.

Trzeba dorobić dobre sterowanie ciepłem ( głowice , termostat), gdyż

Palenie z mocą ok 10kW non stop to ok 45kg/dobę - czyli sporo, a przy 20kW non stop to prawie 100kg/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie to oczywiście wiem jakie może być sterowanie  będzie termostatem pokojowym i może pogodowka zawsze to można dołożyć. 
mnie się podoba mpm biopell lub galmet tam wymiennik rurowy typowo pelletowy

Edytowane przez tomii1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi panowie co ma za fenomen defro ze każdy chce mi go sprzedać..... jednak te rabaty musza być większe ni 15 % z łaski od instalatora , a zapomniałem extra 500 za każdy zamontowany kocioł jest takim motorem do wciskania defro?

a może to jednak taki wspaniałe kotły z duża ilością szamotu zamiast blachy? Wiem wiem katalizatory spalin itp itd.... cena smart eko pela prawie jak w katalogu za blackstara 17 tys..... wiem wiem stal zdrożała ale się chyba w du .....ach poprzewracało . Jaki jest sens kupowania czegoś z usługa na 8% VAT skoro wychodzi drożej niż ja mogę to kupić na 23 VAT? 
a może jest ktoś ze Slaska okolic Rybnika, Gliwic normalny uczciwy co za dobra robotę chce zarobić normalna kasę i nie wciskać mi czegoś czego nie chce ?  Prosta wymiana kotła plus zbiornik cwu 200 l ma mnie kosztować 25 tys? A netto 25 tys. Kocioł będzie sobie sam PELlet sypał - defro da radę.....i co jeszcze ?
matko kochana toz ja za 5 tys więcej PC sobie zamontuje a za kolejne 10 dołożę grzejników by je przewymiarować i mam głęboko gdzieś kocioł. Żenada paranoja chory kraj. Szkoda ze chodziłem do szkoły i umiem liczyć ale z tego powodu to chyba będę musial zrobić to sam...

A może kolega Pulawiak ??? nie chciałbyś sprzedać mi Ferroli Pro 18 kw i zrobić kotłowni? Zapraszam miałeś chyba być jakoś na Śląsku ... napoje nakarmię jak trzeba ...... jak ktoś ma ochotę zarobić uczciwie kasę ZAPRASZAM do kontaktu na pw. 

Edytowane przez tomii1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kup samemu - u nas jak jedziesz do jednej hurtowni to ludzi wychodzą ze stalmarkami, jak do drugiej to wyjdą z lazarem...

Jak myślisz o Ferroli to alternatywą są kotły sztoker lub pereko QPELL np. 18kW.
To są kotły w których się pali - i chyba tyle można o nich powiedzieć. Palnik jak w Ferroli bez czyszczenia - trzeba wyciągnąć koszyk i oskrobać od czasu do czasu, wymiennik półkowy.
Możliwości sterownika bidne, ale zawsze można coś dołożyć jak trzeba (jak w ferroli ratować się techem i2 przykładowo jak trzeba).
Nie miałem dobrego zdania, ale na ten moment możesz to dopaść za 8tys zł z hakiem podczas gdy cała reszta kosztuje krocie...

Schemat dopadnij adekwatny do sterowania kotła, pokup klocki i zaproś wtedy kogoś, żeby to poskładał...
 

Edytowane przez shogunzlasa
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2021 o 23:21, tomii1 napisał:

Powiedzcie mi panowie co ma za fenomen defro ze każdy chce mi go sprzedać..... jednak te rabaty musza być większe ni 15 % z łaski od instalatora , a zapomniałem extra 500 za każdy zamontowany kocioł jest takim motorem do wciskania defro?

a może to jednak taki wspaniałe kotły z duża ilością szamotu zamiast blachy? Wiem wiem katalizatory spalin itp itd.... cena smart eko pela prawie jak w katalogu za blackstara 17 tys..... wiem wiem stal zdrożała ale się chyba w du .....ach poprzewracało . Jaki jest sens kupowania czegoś z usługa na 8% VAT skoro wychodzi drożej niż ja mogę to kupić na 23 VAT? 
a może jest ktoś ze Slaska okolic Rybnika, Gliwic normalny uczciwy co za dobra robotę chce zarobić normalna kasę i nie wciskać mi czegoś czego nie chce ?  Prosta wymiana kotła plus zbiornik cwu 200 l ma mnie kosztować 25 tys? A netto 25 tys. Kocioł będzie sobie sam PELlet sypał - defro da radę.....i co jeszcze ?
matko kochana toz ja za 5 tys więcej PC sobie zamontuje a za kolejne 10 dołożę grzejników by je przewymiarować i mam głęboko gdzieś kocioł. Żenada paranoja chory kraj. Szkoda ze chodziłem do szkoły i umiem liczyć ale z tego powodu to chyba będę musial zrobić to sam...

A może kolega Pulawiak ??? nie chciałbyś sprzedać mi Ferroli Pro 18 kw i zrobić kotłowni? Zapraszam miałeś chyba być jakoś na Śląsku ... napoje nakarmię jak trzeba ...... jak ktoś ma ochotę zarobić uczciwie kasę ZAPRASZAM do kontaktu na pw. 

Chciałbym ale czasu już brakuje............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz pytanie......

instalator zmienił zdanie i może mi zamontować 18 Ogniwo eko pellet/kompakt z palnikiem VIP od skiepko i sterownikiem Pello.......

czy to jest jaka taka opcja czy dać sobie spokój z tym kotłem, niby wymiennik pionowy rurowy, jakie takie proste czyszczenie..........cena po tych podwyżkach nawet względna......

chodzi mi jeszcze po głowie galmet kpp 20 kw........... czy aby ta 20 nie będzie jednak za duża? mało o ogniwie na forum, mało o Galmecie mało o MPM Biopell. galmet ma niestety pellasa x hybrid nie mają już Revo, a to jednak nie to samo. Sterowanie i tak jest pluma wiec powinno to działać.........

podpowiedzcie? co?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma  na pewno bo im większa sprawność tym sprawniejszy wymiennik i odbiór ciepła druga sprawa tym zimniejsze spaliny . Wiadomo ze do peletu ma być wkład ale znam osoby co jadą bez bo wyjęły zawirowywacze i temp spalin powyżej 100 stopni cały czas. Taki galmet kpp ma sprawność 97 na papierze a jeśli by to przekładać  a spalanie to za jakiś czas zrobi się jakaś kupka pieniędzy ?

Może niech się sambor wypowie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 O niby nie ale ktoś pisał ze spaliny 160 a 100 to 4% różnicy na opale czy jakoś tak. Skąd to wyliczenie jest nie wiem ale koledzy „kotlarze” pewnie wyjaśnia. Ja wolałbym mieć ok 100 stopni ale widziałem kilka defro które wciskają monterzy które miały temperatury ok 60-70 stopni a z komina woda każdy dzień do spuszczania. To za takie coś ja dziękuje. 
Może faktycznie ten wymiennik nie jest jakiś super w tym ogniwie wg moich obserwacji PELlet a węgiel nie różni się niczym jedynie co starsza wersja kanały miała kwadratowe peleciak ma okrągłe 4 rury plus płyta szamotowa. Dodatkowo węglówka ma inne zawirowywacze jakieś takie bardziej płaskie mniej skręcone w stosunku do ekogroszkowca. 
Palnik VIP jest ok nie wiem jak z serwisem ogniwa. Ja szukam coś co spali PELlet a2 bez problemu bo mam dostęp do certyfikowanego po ok 600 za tonę brutto. 
kipi sobie poradzi VIP tez po głowie chodzi mi Galmet kpp z pellasem ale tam teraz jest palnik hybrydowy a nie revo. Fajne palniki ma venma ale z tym techem chyba nie za dobrze to pracuje. Plum i Pello działają ok. 
moze ktoś wie w czym siedzą paniki Skiepko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi mili smbor pisał ze 20 będzie ok później ustaliśmy by szukać 17-18 kw

no i co powiecie na ogniwo PELlet z VIP i pello 

18 kw?

palnik wszystko palny kocioł jak kocioł? Czy to będzie dobry wybór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasy montuje karluk-hydro widziałem gościa na YouTube tylko te chore cenny u gościa teraz modernizują kotłownie z kotłem bio compact 10kw plus nowy zbiornik cwu 200 litrów i cena 30 tys co jest dla mnie chore.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chore ceny to oni maja wszyscy....

zawor afriso 4d ja mogę kupić za 600 brutto a oni chcą 750 plus 8% niech sonie zarabiają na robocie ale nie ekstra na częściach. To samo zbiorniki piece itd. Jak masz 10 kw kocioł to trzeba było wsadzać CP. 

A No zapomniałem ewentualna dotacja ma być dla nich nie dla ciebie stad taka cena. 
i niech tu koledzy nie piszą że to musi tyle kosztować bo ja mam rozpiskę do „śrubki” i materiały wychodzą max 6 tys netto z zbiornikiem 200l pompami wiło zaworem 4 d plus siłownik itd czopuchem etc. Większość starych kotłowni wymaga prawie identycznej przeróbki jeśli wymieniamy piec i montujemy niezbędny osprzęt. Mnie się ostatnio instalator pomylił i dał na defro gamma 15 kw cenę 8700 netto jak się okazało to jego zakup. Po weryfikacji cena urosła od razu do 10300 netto plus 8%, a ja znalazłem firmę która od cen katalogowych defro daje 22% rabatu. Właśnie widzę ze kolejna podwyżka defro od 1 czerwca i te kotły od nich kosztują taki biopell 15 kw 17 tys katalogowe. To za tyle to ja mam blackstara a nie jakaś protezę kotła. Jakby ludzie to przestali kupować to ceny poszłyby w dół. I nie piszcie ze stali nie ma i zdrożała 2 razy . Wymiennik w kotle wazy ok 250 kg wiec gdyby nawet kosztowała kiedyś 4 tys a teraz 8 to cały ten wymiennik zdrożał o 1000 zł. Plus jakieś inne graty to może 2tyś. A ceny poszły o 5 do góry . I to w przeciągu pół roku. Szkoda słów jest pandemia i boom na wymiany to trzeba skroić bo kolejnej okazji może nie być. Podobnie jest z PV - materiały średniej klasy kosztują na 1 kwp ok 2500 zł a te wszystkie duże firmy śpiewają po 5 tys za kwp. Niedawno robiłem z kolega 6.3kwp na ziemi materiały z konstrukcja ok 16 tys . Cena od firmy na tym samym 25 tys z 8% VAT. 9 tysi za montaż 6kwp toż to jest 1500 do 1 kwp. Nienormalne za prosta robotę na konstrukcji naziemnej. W łbach się poprzewracało niektórym domorosłym fachowcom, wrócił z Anglii, Holandii, Austrii i stosują w Pl ichnie stawki. A te durne ludzie za to płaca i płaczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lubelskim uchwale antysmogowej wyczytałem... kotły 5 klasy mogą być użytkowane do końca 2029 roku. 

Paranoja !!

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/uchwaly-antysmogowe/

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.