Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor +grzałki +druga taryfa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Moja instalacja c. o to Kocioł na pellet LUMO 20Kw i bufor 850l.

W domu mam dwa liczniki jeden 3f i 1f, licznik 3f jest podłączony na cały dom a licznik 1f nie jest nigdzie podłączony i tak się zastanawiam jak bym ten licznik podłączył tylko pod grzałki 4kw w buforze i przeszedł na taryfę nocna i grzał tylko w nocy a resztę dogrzewał by Kocioł na pellet.

Czy to będzie miało ses, czy więcej zapłacę za prąd niż za kupno pellet

proszę o radę

Pozdrawiam

 

 

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli za tonę peletu zapłacisz 1000 zł ( założenie ) to 1 kg peletu to koszt  1 pln z którego będziesz miał ok 5 kWh energii czyli 1 -na kWh to koszt 20 groszy . Z uwzględnieniem sprawności kotła na poziomie 80% to wyjdzie jakieś 24 grosze /kWh. bez względu na porę dnia taryfę i etc. Jak kupisz pelet taniej to procentowo mniej zapłacisz  za każdą kWh.

Prąd wg cennika za taryfę . Przelicz sobie to sam .Sprawność bez mała  100%.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak 1kwh kosztuje 0,1914 zł
A z tony peletu 4700kwh - 20% straty kotla=3760kwh tona peletu 900zl
A prąd
0,1914kwh x 3760kwh =719, 664 zł
Dobrze to policzyłem
Jak tak to się opłaca


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze bufor ocieplisz to prawie tak wyjdzie . Pozostaje jeszcze kwestia wielkości bufora i ustawienia sterownika kotła tak żeby dogrzewał w miarę potrzeb a nie grzał bufora na zapas . Tak pewnie wyjdzie zakładając że kocioł ma fabrycznie prawie 90 ale już średniorocznie mniej a realnie pewnie wyjdzie te 80 % albo jeszcze mniej . No i na ile realna i na jak długo  będzie cena za kilowat prądu na poziomie jaki podałeś bo ja widząc te słupki na fakturach to dostaje białej gorączki . No ale jak to mój kolega mówił "koś puki widno " jak będzie taniej to czemu nie skorzystać .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze policzyłeś stawkę za 1 kWh? Gdzie taki tani prąd mają w nocnej taryfie?
Ty nie patrz na to co mają na stronie dostawcy. Do tego trzeba doliczyć jeszcze przesyłówkę od każdej kWh i wyjdzie ok 27-29gr.
Kolejna kwestia jest taka jaką sprawność na kocioł a mogę się założyć że do 80% to im daleko. Osobiście bym obstawiał ok 60-70%.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam
Tak sobie pomyślałem jak z grzałkami w drugiej taryfie za bardzo się nie opłaca to może zainwestować jakąś pompę ciepła monoblok podłączyć ją do bufora i wtedy grzać ją w drugiej taryfie.
Tylko na pompę chciałbym wydań 10-12tys
Co o tym Myślicie
Pozdrawiam

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy albo te 10-12tys zł przeznaczyć na fotowoltaika to by było jakieś 3kW i wtedy zimą cały wyprodukowany prąd puszczać w grzałki wiadomo wtedy jestem 20%stratny


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz pompę która podziała Ci dłużej niż 10-15lat to zakładaj. To że teraz części do naprawy PC są dostępne nie znaczy że za 10 lat też będą.

Prosty przykład ode mnie z pracy. Klimatyzator Daikina który skończył żywot po 8-10 latach. Naprawa jest dosłownie o 3k zł tańsza niż zakup nowego klimatyzatora. Naprawa 9k netto bez gwarancji, nowa 12k zł netto z 7 letnią gwarancją. Strzelił skraplacz na którego każą sobie czekać 6-8miesięcy bez gwarancji iż się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś doradzi jaka pompę ciepła kupić żeby mógł ją podłączyć po bufor 800l i była w tej kwocie do 12tys zł

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam. Nie chce zakladac nowego tematu a moje pytanie jest zwiazane z tym tematem. 

Czy jest jakas istotna roznica zamontowania grzałek w buforze 1000l?

U siebie mam 2x6kw na samym dole bufora i zastanawiam się czy warto by było przenieś jedną do połowy bufora. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małym zapotrzebowaniu może i lepiej mieć jedną w środku bo nie grzejesz całego zładu. Z drugiej strony ma to znaczenie tylko przy CWU bo do grzania w mniejszym zapotrzebowaniu może być czynnik z niższą temp.

Na dwoje babka wróżyła,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie zakupiłem 2 bufory po 300 litrów każdy. Doradźcie w jaki sposób spiąć je razem - szeregowy czy równoległy. W który z tych buforów wpiąć grzałkę 7,5 kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podłączyłbym to szeregowo. A grzałkę wpiąłbym na buforze nr 1. Czyli tym bliżej kotła. Wtedy zachowujesz ten sam kierunek cyrkulacji co z kotła wewnątrz buforów w czasie ich ładowania. Widzę zawór 4 d na instalacje. Proponowałbym zmienić na 3D. Mam u siebie też 4 d i sposób ładowania czy rozładowania buforów nie przebiega optymalnie czyli tak jak sztuka nakazuje, warstwowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Outsider napisał:

sposób ładowania czy rozładowania buforów nie przebiega optymalnie czyli tak jak sztuka nakazuje, warstwowo.

Cos sknociles. 4d mam miedzy kotlem a buforem i laduje warstwowo. Rozladowuje przez instalacja 3d i tez „warstwowo”. Gdzie masz pompy lub daj schemat, logike dzialania i poprawimy…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufory mają być u mnie podpięte niezależnie od kotła (bezpośrednio w instalację). Dystrybucja ciepłej wody z nich ma się odbywać za pośrednictwem zaworu 3-D.

Panowie ogólnie będę miał 600 litrów wody w buforach. Czy taka ilość starczy aby grzać dom w II taryfie. Planuje nagrzewać wodę do 95 stopni i rozładowywać do 45 stopni. Dodam że mój dom jest średnio docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się da policzyć. Ale musisz znać zapotrzebowanie Twojego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600l przy 50 stopniach różnicy potrafi zmagazynować 35kWh energii - straty.

Resztę sobie policz czy Ci starczy. Najgorzej będzie pomiędzy 15-22, bo to 7 godzin grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.