Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grawitacyjna - sterowanie - gwarancja


h3nio

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy chce podłączyć nowy kocioł z podajnikiem do instalacji grawitacyjnej, ale bez żadnego dodatkowego sterowania i zabezpieczeń (ochrona powrotu). Do tej pory działał tam 25 letni kocioł DS, który pracował na zasadzie kilkukrotnego przepalania w ciągu dnia na wysokich temperaturach (70°C-80°C). 

W związku z tym mam dwa pytania:

1. czy w takim przypadku sprawdzi się sterowanie wyłącznie temperaturą na kotle?

2. co z gwarancją na szczelność wymiennika, gdyż jak wiadomo utrzymywanie temperatury wody powracającej do kotła na określonym poziomie jest głównym warunkiem jej uznania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie sterowniki chcą działać bez osprzętu niech sprawdzi w instrukcji czy pompa kotłowa czy CO musi być podłączona a najlepiej to telefon do producenta sterownika lub kotła chociaż odpowiedź pewnie zabrzmi musi być . Tylko pewnie w razie czego wszyscy umyją ręce i powiedzą że w instrukcji jest opisane podłączenie kotła . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, przyszedł majster i będzie robić po swojemu. Do instalacji założy dwie pompy, jedna do CO i druga CWU, oczywiście bez żadnych zabezpieczeń powrotu, natomiast sterowane będzie wszystko regulatorem pokojowym, czyli jednym słowem porażka. Znajomy już dał zaliczkę "fachowcowi", więc raczej pozamiatane. Jedynie rozważa jeszcze, czy zamiast pokojówki dać termostaty na grzejnikach, chociaż majster i na to kręci nosem. Co prawda miałem z tym do czynienia, ale przy kotle gazowym, więc nie wiem, czy u niego się to sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załatwi kocioł w 2 lata . Poza tym termostat pokojowy czym ma sterować  w takim układzie (  pompą kotłową -on/of bo niczym innym nie ma możliwości sterować) najgorsze z możliwych rozwiązanie . Rozgrzany kocioł będzie zalewany zimną wodą z instalacji przy każdym starcie pompy CO po kilka razy dziennie  ma -sa- kra . A tak przy okazji to nie spełnia to warunków gwarancji o czym była wzmianka powyżej . To już lepsza grawitacja .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, że to jest specjalista od firmy, która wyprodukowała ten kocioł. Próbuję znajomego namówić, żeby chociaż zrezygnował z pompy CWU i grzał wodę w bojlerze non stop, zawsze powrót będzie cieplejszy, ale fachura twierdzi że to nieekonomiczne. 

@mac65, jak już ma wybrać mniejsze zło, to lepsza ta pokojówka, czy termostaty na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu bym to zostawił i jak chce słuchać tego majstra to niech słucha, ty go namówisz do "mniejszego zła" a potem będzie do ciebie miał pretensje, że przez ciebie kocioł cieknie albo nie działa jak powinno i powinien w 100% słuchać majstra, chce kasę w błoto wywalać to niech wywala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie pompy na stałe włączone. Pompa  CWU będzie robiła jako przewałowa i podniesie temperaturę powrotu . Na grzejniki termostaty bo nie będzie żadnej regulacji temperatury w budynku , kocioł nie służy do regulacji temperatury ma mieć stałe warunki pracy i możliwie jak najlepsze nastawy przez sterownik ( i tu piszę o spalaniu ) . Na wyjściu bojlera CWU  na krany mieszacz na wodę użytkową ATM ( montować pod bojlerem ) bo woda do mycia będzie za gorąca ( dzieci mogą się poparzyć ) .

User masz racje ale to dość kosztowna nauczka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Majster przyszedł i zrobił po swojemu. Na część grzejników założył zawory termostatyczne, na innych nie, bo stwierdził, że na rury 3/4 takich zaworów nie ma. Oczywiście dołożył od siebie regulator pokojowy oraz dodatkową pompę na CWU, mimo że znajomy początkowo odmawiał, ale spec nalegał. Pompy miały być Wilo lub Grundfos z funkcją auto adapt, a zamontował jakieś tanie za 100-150 zł. Na razie instalacja grzeje, ale kolega narzeka na przelewanie się wody w grzejnikach, czyli w układzie jest powietrze.

Jeszcze u niego nie byłem, ale dostałem kilka zdjęć, więc może ktoś z kolegów zerknie i na szybko oceni to dzieło sztuki. Nie mam schematu całej instalacji, ale jeżeli będzie potrzebny to postaram się dostarczyć później.

part_1619456972322.jpeg

part_1619456973048.jpeg

part_1619457133429.jpeg

part_1619457134365.jpeg

part_1619457261441.jpeg

part_1619457262482.jpeg

part_1619457331767.jpeg

part_1619457333351.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nadaję do TV do programu "Usterka"  Niech kolega lepiej testament zdeponuje u ciebie, bo jak to pier..... to chałupę rozwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa odpowietrzniki na wyjściu z kotla to nie wiem po co.ten przy samym kotle będzie zaciagal powietrze do instalacji jeśli nie ma możliwości zakręcić tej czarnej nakrętki radzę go zdemontować.

Gdzie wpiete naczynie.?

I ochrona powrotu ale tu akurat może załączyć pompe cwu na stale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie Miszszszcz normalnie
Będzie się zapowietrzać ponieważ już na samym początku,wyjściu z kotła,po stronie ssawnej pompy ,,fachowiec" zainstalował odpowietrznik. Więc pompa wraz z wodą z kotła zaciąga powietrze przez odpowietrznik.
romano78...do napowietrzania instalacji
Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tych odpowietrzikow ktoras firma takie produkuje ze zakręcając ta nakrętkę czarną plastikowa odpowietrznik i tak jest odkręcony i zaciaga powietrze chyba afriso takie robi nie wiem poco ,moim zdaniem kazdy odpowietrznik powinien mieć możliwość całkowitego zakrecenia.

6 minut temu, h3nio napisał:

Tak jak napisałem, jeszcze tam nie byłem, ale domyślam się, że skoro nie widać tego na zdjęciach to pewnie gdzieś za pompą CO.

Jeśli za pompami i ktoś zakreci zawory na zasilaniu??No ale jest przynajmniej zawor bezpieczenstwa na powrocie to nim wywali.

Chyba ze jest wpiete na powrocie przed tym zaworem 2 cale bo tam jest wpieta jakas rura chyba 1 cal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet czopuch jest w poziomie??? To pierwszy błąd. Ten przedłużacz przy czopuchu wtf... o instalacji nie wspomnę. Póki odbiera telefon to grzać z tematem, bo instalacja jest źle wykonana i niezgodna z przepisami , to bomba . Do poprawy .I pompy do wymiany na energooszczędne .zwrócą się w dwa lata. Nie odpuszczaj i pomóż koledze , pokaż mu posty co o tym piszą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no gdzie ta promocja na odpowietrzniki była sam bym kupił kilka na zapas , niezły wysyp .

Majster polecony przez producenta kotła , hmm chyba chodzi o częstszą sprzedaż . Ręce opadają , wszystko spierd....e . No materiału trochę jest pompy , filtry , trochę kolanek można to wykorzystać .

Co do zaworów termostatycznych 3/4 cala to sam zakładałem u siebie nawet na grawitacji chodziły , jak jest pompa to można dać 1/2 po redukcji i będzie hulało .Pompy zawory wszystko do przeniesienia na powroty do kotła ( naczynie jest na końcu pionu ) inaczej się nie da / nie wolno  / niebezpiecznie  / niezgodnie ze sztuką , przepisami i zdrowym rozsądkiem  . brak ochrony powrotu kotła , niepełna regulacja temperatury w pomieszczeniach . Brak słów .

Zeby nie byc gołosłownym https://www.tanie-ogrzewanie.pl/sklep/glowice-zawory-grzejnikowe/glowice_i_zawory_honeywell/zawor-termostatyczny-honeywell-34-prosty-samoczyszczacy,,rid,24413.html?gclid=Cj0KCQjwyZmEBhCpARIsALIzmnK4P7glC4xNNYFi6ldwgKEGb60p4l58battekVc-XRqtRibwJ7KA2IaAuknEALw_wcB

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romano78 zaworów raczej nikt nie zakręci, prędzej te śmieszne pompy padną zaraz po okresie gwarancji i coś się może wydarzyć, bo już znajomy mówił, że ustawione ma 55℃ na kotle, a temperatura po wyłączeniu pomp dochodzi do ponad 70℃.

Ta rura 1 cal to chyba powrót z bojlera.

@CIHYMUR kolega nie ogarnia za bardzo elektroniki, a co dopiero instalacji CO. Znając życie to majster przyjedzie i będzie obstawał przy swoim. Przecież skoro zrobił tak jak widać powyżej to raczej nie ma świadomości, że coś jest źle. Jedyne co poprawi to może te odpowietrzniki, bo znajomy narzeka, że od kilku dni woda przelewa mu się w grzejnikach mimo prób ręcznego odpowietrzania.

@mac65 z tego co widzę na jego stronie to we wszystkich instalacjach tak montuje te odpowietrzniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, romano78 napisał:

Odnośnie tych odpowietrzikow ktoras firma takie produkuje ze zakręcając ta nakrętkę czarną plastikowa odpowietrznik i tak jest odkręcony i zaciaga powietrze chyba afriso takie robi nie wiem poco ,moim zdaniem kazdy odpowietrznik powinien mieć możliwość całkowitego zakrecenia

To sprawdź ciśnienie w instalacji. Musi być w każdym punkcie powyżej atmosferycznego. Tak mówią przepisy i zdrowy rozsądek. Nie ma prawa spaść poniżej! Chyba ze pseudo hydraulicy się za to wezmą to Ci wytłumaczą ze masz zakręcić kapturek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był podobny przypadek na forum, hydraulik powiedział że jest dobrze i koniec dyskusji, zapłacone i dziękuję. Właściciel jak pamiętam wzywał biegłego sądowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dzisiaj będzie rozmawiać z majstrem, więc w skrócie:

1. wyrzucić ten odpowietrznik przed pompami, a ten drugi może zostać?

Sąsiad też ma odpowietrznik przed pompami oraz jeden za pompą CWU i nic się nie zapowietrza.

2. naczynie wyrównawcze ma być podłączone przed pompami lub pompy mają zostać przeniesione na powrót. Tylko tutaj pytanie, czy w tym drugim przypadku naczynie (znajduje się na strychu) nie będzie wyrzucać wody?

3. byłem w dwóch marketach budowlanych i nie ma zaworów termo 3/4, jedynie pozostaje zamówić online, bądź tak jak napisał @mac65 dać 1/2 po redukcji. 

Dodatkowe pytanie, czemu obecnie w instalacjach nie montuje się obejścia pompy z zaworem różnicowym? Kiedyś to był standard, a dzisiaj w nowych instalacjach lub zmodernizowanych już tego nie spotykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze mus być połączone bezpośrednio z kotłem po drodze nie może być żadnych elementów typu zawory, pompa itd . Połączenie rurami metalowymi o średnicy 1" ( stalowe 1" , miedziane 28 mm)        Żadnych  odpowieczników przed pompami, tylko za ( najlepiej z zachowaniem odstępu ).  Obejścia pompy to relikt słusznie minionej epoki i wynikał najczęściej  z konstrukcji używanych  wówczas pomp.

Naczynie wzbiorcze oczywiście z wejściami 1".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.