Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł na pellet do domu 190m2? Obecnie używam Defro Eko Duo na ekogroszek


adikpl

Rekomendowane odpowiedzi

Palę od 11stycznia pelletem w domu na SVce.

Mam duży dom, moje zużycie tez jest duże a do tego w tym roku była solidna zima.

Do teraz spaliłem:

1,450kg pellet BigBag MDF 8mm za bodajże 500zł czy 450/tona

1x ok.1650kg BigBag MDF 6mm (najsłabszy)

1x 1000kg workowany po 15kg po 600zł tona  (8mm podobno 20%odpady stolarskie a reszta sosna z jodłą)

aktualnie nowa dostawa 1tona 1000kg workowany po 15kg

 

Komore pod palnikiem czyściłem raz po spalaniu łacznie 4100kg pelletu, co zajęło mi jakieś 4minuty podczas dziennego wygaszenia palnika przez termostat pokojowy

 

Kocioł z SVką przebadany na pellecie jest oczywiście w 100% produktem na pellet i na to ma dokumenty, tak tez jak jego zasada spalania jest taka jak rurowych palników pelletowych i tyle co do teoretyzowania z praktyki mam do powiedzenia.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SVkę, miałem retortę, spotkałem się z palnikiem w drzwiach nie raz.

Czyszczenie nie jest mega upierdliwe, ale ręka uwalona po łokieć bo zawsze gdzieś coś zahaczysz. 80letnie kobita by raczej temu nie podołała i tyle. To nie jest teoretyzowanie.
Przy retorcie tego nie było - kropka. Tam cały sezon od czasu do czasu przedmuch, pogrzebacz. Może jakieś grube czyszczenie raz na x lat. Przy kiepskim WĘGLU niestety SVka całego sezonu nie obskoczy - przy pellecie pewnie da radę.
W kotłach pelletowych też takiego czyszczenia nie ma - otwierasz drzwiczki, może wyjmiesz jakiś spiek którego nie wypluło czyszczenie.

Do tego jak palnik w drzwiach to podajnik możesz ustawić lekko pod kątem, bliżej, dalej, możesz zamówić podajnik 300, 600, 1000 litrów - tutaj nie, nie musisz też zostawiać miejsca na wyciągnięcie ślimaka.

Co do spalania to się zgodzę, że SVka przemieli gorsze paliwo niż nie jeden palnik pelletowy mimo, iż nie ma czyszczenia - po prostu to co zostanie zepchnie do popielnika.
 

Jak 10kW pelletowe były po 8k to spoko - teraz ceny szybują w górę i to się zlewa. Jak porównamy dostępne sterowanie, możliwości a CZASEM poziom wykonania (bo niektóre pleszewskie kotły wołają o pomstę do nieba) to jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle,że jest róznica między spalaniem ekogroszku na płytce do ekogroszku oraz przy pelecie.

Wcześniej paląc ekogroszkiem komorę czyściłem co spalanie tony węgla, czyli w moim domu z dużym zapotrzebowaniem średnio raz na miesiąc w sezonie grzewczym.

W sezonie czyszczenie wymiennika poziomego opalanego ekogroszkiem średnio co 10dni.

 

Przy pelecie to co dla ekogroszku robiłem co miesiąc robię co miesięcy 4... (1tona ekogroszku i czyszczenie pod rusztem vs. 4tony peletu i czyszczenie pod rusztem, u mnie to oznacza 1miesiąc vs 4miesiące)

Natomiast wymiennik przy paleniu pelletem po miesiącu wygląda tak jak przy ekogroszku po 3-5dniach.

Fotki pelletu który aktualnie używam i tak wygląda w kotle prototypowym, z wymiennikiem poziomym po miesiącu nieczyszczenia.

 

 

Jestem zamknięty na kwara, natomiast co do sterownika siedzę nad nim teraz nieco więcej. Wchodzą zmiany. Z ważniejszych mieszacz grzejnikowy takie funkcje jak podłogowy, a wiecej to może w swoim czasie, bo przez uziemienie wszystko zwolniło.

 

Ceny, Shogun początek grudnia 2020r cena stali w hurcie to było 2,40 za 1kg dzisiaj tj. 18.04.2021 cena stali dobija do 6zł/1kg.... to tylko stal a dodatkowo dostawy sa limitowane i na zapisy.

Palniki przez to też w górę poszły, dmuchawy, od 1kwietnia motoreduktory itd.

Jak dany producent ma na zapasie z 2tys kotłów, to może nie wie,że produkcji nie odtworzy jak cen nie zmieni, a nikomu się korekta cen nie uśmiecha.

Taki mamy rządy,że inflacja się robi galopująca.

IMG_20210313_183457409.thumb.jpg.79b46abb94e9106f13341873436122b3.jpgIMG_20210311_215549990.thumb.jpg.93fc3c4cd5b1b48929b60e3a924c215a.jpgIMG_20210311_215504143.thumb.jpg.9f5a97128e00a2c948ba7a51f50f6018.jpgIMG_20210311_215432047.thumb.jpg.84159d267089f7d5305a04bca11569ff.jpgIMG_20210311_215919962.thumb.jpg.67031429ed26570c8a877a390f776198.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cenami wiem jak jest - np. styropian to kolejny trafny przykład.

Problem jest taki, że np. wzrost na polskich kotłach to 1-2 tysiące na sztuce w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
Cena Ferroli - wzrosła o parę stów. Niestety nic dobrego się nie dzieje i będzie tylko gorzej.

Wracając do SVek - ma swoje ograniczenia wynikające z budowy nie czarujmy się węglowej. Ma też zalety - jak każdy kocioł - ale nie czarujmy się - jest to przerobiony węglak, gdzie poza Skampem - nie znajdziemy nic o innej budowie jak półki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tyle, że budowa SVki wyszła bezpośrednio z rurowych konstrukcji pelletowych z myślą o Ecodesign. Zatem węglowa SVka została stworzona na podstawie rurowego palnika pelletowego... A w ostatnim czasie została zmieniona strikte pod pellet. Tak konstrukcyjnie prosta, zaletą jest żeliwo, co bezpiecznie pozwala spalać taki syfny pellet bez groźby wygięcia palnika w chińskie osiem. Znajomy peleltem z MDF swój domowy palnik z czyszczeniem (taki Ecomat) wygiął i musiał remontować.

Sama cena stali na typowe 15kW półkowe to ok 1000zl więcej od grudnia 2020 nie licząc reszty rzeczy. Z cenami materiałów i ich dostępnością to jest dramat.

Klaudiusz może Ci też powiedzieć, jak to wygląda. Robił spokojnie sprzęgła z nierdzewki , a teraz nie dość że materiał pieruńsko drogi, to go najzwyczajniej w świecie okresowo nie ma.

 

Do ekogroszkowego Timel i sterowniki SKZP02 oraz SKZP 05 od kilku tygodni wstrzymana sprzedaż detaliczna. Brak procesorów do produkcji. Doszła informacja, że najwcześniej będą w IVkwartale roku. Na szybko organizowane zastępcze. Będzie trzeba przerobić nieco pod nie płytki, dostosować program. 

Producenci mają jakiś mały bufor o który też sam Timel zadbał, ale tu już jazda na oparach i czekanie na implementację zastępczych. Katastrofa.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Z SVki nie zrobisz kompakta, nie podmienisz jej podajnika, nie rzucisz go raz z lewej, raz z prawej, nie przestawisz podajnika troche tu i tam. Potrzebuje miejsca na wyciągnięcie ślimaka itp.
Do tego ograniczone sterowanie - to nie tech, plum gdzie paneli pokojowych jest multum, modułów do bufora i innych też. Jak coś nie spasuje - nie dokupisz modułu rozszerzającego.

Wszystko ma zady i walety jak to w życiu bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Pieklorz napisał:

teraz nie dość że materiał pieruńsko drogi, to go najzwyczajniej w świecie okresowo nie ma.

Podobna sprawa jest w branży elektrycznej - prawie całkowity brak kabli , a hurtownie zmieniają ceny z dnia na dzień.

I powodem wcale nie jest brak metali, tylko brak izolacji z tworzyw sztucznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

 

do Timela nie ma procesorów, na szybko zastepcze organizowane, co wymaga zmian w elektronice, sofcie. Detal stanął a producenci na oparach zapasów jadą.

Duży kłopot

@shogunzlasa

svka podajnik lewa lub prawa, ale opcji jest tu trochę, podajnik pelletowy możesz dac na tył, co zmienia wygląd i pozwala schowac kable, moja praca weekendowa to rozdział panelu który trafi na kocioł a skrzynka wykonawcza na tył plus korekty wizualne oraz softowe. Nie ukrywam,że do wakacji chciałbym więcej spraw softowych rozwinąć i lepiej wykorzystać 7calowy wyświetlacz.

5pomp, 2zawory, bufor to ze sterownika idzie. Weszły już tez osobne firmowe grupy pompowe, są osobne mieszacze z napędami, sa osobne sterowania zaworu (tu możliwe,że zostaną dopięte do modułu WiFi, ale to pokaże czas). Wejdą tez nowe panele przewodowe i radiowe.

 

Tu Ci pokażę, to wszystko jeszcze prototypy. Kocioł a w zasadzie jego fragment Skamp-PV 15kw pelletowy ale w barwach do dystrybutora jeszcze bez firmowych naklejek.
Na kotle jeden z wersji prototypowych uchwytów pod panel,  chyba go jeszcze skoryguję delikatnie.
Soft mam jeszcze taki kwarantannowy w nim, muszę zaktualizować, może w przyszłym tygodniu pod ostatnie korekty.

prototyp panel1.jpg

prototyp panel2.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Fajnie, że sterownik jest rozwijany tylko szkoda , że mój nie ma już wsparcia od producenta. Jak kupiłem piec z sterownikiem około 10 miesięcy temu tak do tej pory mam ten sam soft i nie mam możliwości aktualizacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, trzeba wysłać na aktualizację do Technix, tak jak do samego panelu kolorowego wrzucić drobne poprawki można z pendrive, tak zmiany na płycie głównej to już trzeba mieć sprzęt serwisowy. Poczekaj jeszcze, teraz mocniej nad tym sam też usiadłem i szacuję,że grube sprawy zajmą ok 1-2miesiące (nowe tematy i ich testowanie).

Pierwsze nasze poprawki, to wczorajszy soft, kolejna porcja może się uda wrzucić po weekendzie, dlatego warto poczekać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Mogę poczekać dla mnie to nie problem tylko rzecz w tym, że mój sterownik nie jest już wspierany i nie da go się zaktualizować. 

Edytowane przez Dikster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz @Popcorn1 @Dikster @dino49 Panowie widzę, że dyskusja dość mocno się rozwinęła i u mnie najprawdopodobniej wybór pada na https://allegro.pl/oferta/piec-co-piece-kociol-24-kw-kotly-duo-2-paliwa-9910597239 ? Coś powiecie na temat tego pieca, czy piec z dwoma palnikami tego typu będzie dobrym wyborem? Czy macie jakieś rady, wskazówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adikpl

To jest kocioł z jednym palnikiem z dwoma płytkami żeliwnymi do wyboru na dane paliwo. Jedna z mniejszymi otworami na pellet, a druga z większymi na ekogroszek. 

Foto. Na dnie palnika widać plytkę żeliwną 2 cm

Screenshot_20210427-225809_Google.jpg

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adikpl

Wyżej piszemy o takim dwupaliwowym SEKOM.

Dzisiaj kolejny mocny krok, firmowy soft z całą masą zmian i dodatków.

* Zmiana tempa reakcji algorytmu

* Ustawiana histereza górna algorytmu

* Zawór mieszający 2 w domyśle podłogowy z opcją obsługi grzejników i nastawą max do 60

* Przy termostacie pokojowym dla obu zaworów opcja wyboru obniżki za zaworem

* Wykresy pracy opcja godzinowa, dobowa, 7dni, miesiąc, rok.. wybór danego parametru kocioł, zawór 1, zawór 2, cwu, podajnik, pogodowy, spaliny, bufor wykres rysowany danym kolorem z odpowiednią skalą 

* Wyświetlanie na ekranie temperatury spalin w trybie węgiel

* Wyświetlanie na ekranie głównym pogodowego 

* Wyświetlanie na ekranie nastawy termostatu ale też temperatury termostatu

* Wyświetlanie zamiennie kocioł/zaworu2 gdy drugi zawór aktywny.

 

Jeszcze dwie rzeczy w najbliższym czasie chcemy dopisać i dalej testy.

Aktualnie w skrócie wygląda to tak 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Widzę że sterownik się teraz szybko rozwija, szkoda tylko że dopiero teraz ?. Oprogramowanie rozumiem że jest na v2 i v1 nie jest już wspierana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2021 o 22:07, mac65 napisał:

Masz jakiś wykaz takich kotłów , sam jestem zainteresowany jakie to konstrukcje bo będę musiał coś wpasować w mała kotłownię .

Pozdrawiam 

 

Na małą kotłownię  http://www.ferroli.com.pl/uploads/b0a166ab602034f36fb374e64b21f649c73d0ffe.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dikster 

Dzisiaj to masa roboty weszła. Pierwsze zmiany ubiegły tydzień a dzisiaj drugim rzutem sporo dłubania było. Zmiany grafiki, dla mnie zmiana softu dla nowego prototypowego panelu domowego. Panel jednocześnie prosty ale radiowy, ładny. Dodatkowe info o wilgotności powietrza w pomieszczeniu, info o stanie baterii, ma czujnik ruchu, który działa podobnie jak telefony, tj. ruszysz w ręku i zaświeci się wyświetlacz. Mam prototyp, ale on nie wejdzie do produkcji. Z nowego mam front, zasadę działania czy wyswietlacz, ale mój prototyp jest na baterie a teraz po poprawce jest z baterią jak smartfony i do tego zasilacz. Może na parę mcy po naładowaniu wystarczy a później ładowarka z USB i naładować na kolejny czas. Fajnie aby ten temat dało się opanować do nowego sezonu.

 

Co do samego sterownika.

Zostały jeszcze dwie duże sprawy do dopisania, rozwinięcia i nie dało rady tego dziś z marszu ogarnąć. 

V1 nie wiem czy do piątku znajdę czas na podjechanie i siedzenie z programistą, może po weekendzie majowym. Zapytam czy da się softa do starego w pierwszej wersji wgrać.

Pewnie będzie mnie pytać albo prosić o zdjęcie płytki sterownika i jaki aktualnie soft w nim siedzi.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stas21  Pół godziny temu odebrałem nowy soft z dalszymi usprawnieniami, muszę go chociaż trochę wytestować i wrzucić na swój kocioł.

* dopisany wybór czy pogodowy steruje zaworem1 czy zaworem2 czy oba obiegi sterowane

* dopisana ustawiana zewnętrzna temperatura wyłączenia obiegów

* dopisana obsługa pompy kotłowej w oknie bufora. Tryb histereza-czujnik lub praca ciągła. Praca ciągła jest realizowana do momentu, gdy pracują obiegi grzewcze.

* dopisany przy wykresach na górze opisy oprócz samej ikony, którą wybieramy

 

Zadzwonił mi jeszcze instalator i prosił o jeszcze jeden dodatek, tego już dzisiaj nie da się zrobić, będzie po weekendzie majowym. Chodzi o pompę dodatkową (cyrkulacyjną), także drobiazg i nie dla wszystkich istotny.

 

@Dikster

* ArgosMaxv1 sposób aktualizacji jest ten sam, ale płyta wymaga osobnego softu, zajmiemy się tym też po majówce. On miał obsługę 3pomp i siłownika zaworu.

- wrzucimy wykresy

- dodamy zmianę tempa reakcji algorytmu

- dodamy histerezę górną (+1,+2,+3,+4,+5 od zadanej)

- spaliny wyświetlane dla trybu węgiel

- dodana histereza termostatu ustawiana dla T1000 RTH

- dodana ustawiana moc minimalna

- dodanie spalania dobowego

- dopisanie wyboru pracy ciągłej pompy dodatkowej (cyrkulacyjnej)

 

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz  Sterownik będzie trzeba wysłać do aktualizacji do siedziby Technix tak?

A tak trochę z innej beczki zapytam, jak wychodziły pierwsze sterowniki do pelletu i groszku black i kolor (wtedy nie było v1 i v2) to dlaczego w blacku jest czujnik pogodowy a jak dopłacałem nie małe pieniądze do "lepszego" sterownika czyli koloru to tego czujnika nie mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dikster

Cenę robi sam wyswietlacz, kolor ma dodatkowo strefy czasowe, których nie ma black. Jak producentowi pomyślało się o dodaniu pogodowego, to w Blacku jest wyjście na niego w module wyświetlacza i tam się go wpinalo, tj za płytkę wyswietlacza Blacka. W kolorze v1 takiej możliwości nie ma, nie ma tam już wyjścia na ten czujnik i dlatego przerobili całą płytę główną i dodali więcej wyjść i powstała wersja v2.

Testuję aktualnie pracę. Zawór z pogodowego ładnie trzyma i działa też obniżenie z termostatu pokojowego.

 

 

 

received_1341915739525887.jpeg

received_159768045989825.jpeg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 07:56, Pieklorz napisał:

Jak takiego palnika szukasz, to wg mnie slimko. Kipi chce aby palniki przechodziły roczne serwisy. Ze dwa lata temu średni koszt przeglądu wynosił 250zł (trzeba go trochę rozebrać, sprawdzić łożyska i ewentualnie wymieniać czy nasmarować co trzeba).

Kociołek jest Ok.

Montując ( przez autoryzowaną firmę) 5 lat temu palnik Kipi nie było takiego wymogu i dalej nie ma odnośnie corocznych płatnych przeglądów. Poza tym rozebranie i złożenie palnika jest dziecinnie proste i każdy może tego dokonać. 

I jeszcze jedno autor wątku w ostatnim zdaniu pierwszego wpisu mówi, że będzie montował pompę ciepła gruntową. Tak więc moje pytanie po co mu inny kocioł?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.