Skocz do zawartości

dobromisia

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam się zgadzam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2019 o 08:34, Olejek78 napisał:

Spaliłem około 400 kilo pelletu i dwa razy zaglądałem do kotła żeby może go wyczyścić ale tam niema co, płomieniówki czyste wszystko w popielniku a na górnej półce może szklanka popiołu zgarnięta pędzelkiem   do płomieniówki  i do popielnika.

Mam podobne doświadczenia ze spalaniem pelletów i ... ekogroszku w kotle Skam-PV więc polecam Skam-PV 20 do tego domu.

Palnik rurowy ma znacznie mniejsze opory podawania bo tylko przesuwa paliwo w bok, więc możliwość zerwania zawleczki jest znikoma - w praktyce jeszcze o tym nie słyszałem.

Co do spiekania ekogroszku - wystarczy kupić odpowiedni np. Karlik, Anmag Gold itp. to spieków nie będzie, przy pelletach też trzeba kupować odpowiednie by nie zaszkliwiły palnika pelletowego.

Sprawności kotłów są podobne więc załóż, że pelletami będzie o 50% drożej bo tak w przybliżeniu to wygląda, do przechowywania potrzeba o 100% więcej miejsca bo pellety są mniej kaloryczne i mają mniejszy ciężar właściwy, do tego w pelletach mogą sobie urządzić norki myszy, a sam kocioł pelletowy jest droższy.

Zaleta pelletów dobrej jakości to znikoma ilość popiołu, lekkie worki [zwykle po 15 kg vs ekogroszek zwykle po 25 kg], kocioł sam się rozpala [ekogroszkowy trzeba odpalić gdy np. skończy się w zasobniku opał i to przegapimy].

Kocioł wybieraj sama bo hydraulik ma % od tego co sprzeda dlatego ciśnie na "swoje", ale to Ty będziesz żyć z tym urządzeniem przez 10 lat - mechanik pewnie też za Ciebie auta nie wybiera ;-)

Instalator zamontuje to co kupisz bo samo podłączenie i serwisowanie jest praktycznie takie samo przy różnych kotłach więc wybierz to co Ciebie przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to producenci kotłów na czarne złoto ratują się takimi bzdurami. Sam polecam Skamy i ekogrocha do niektórych budynków, ale prostowanie takich pierdół na temat sprawności i zużycia pelletu już mi się nudzi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak by było z ekogrochem (kotłem z podajnikiem) ale paliłem w zasypowcu od góry węglem typu orzech i spalanie mam podobne jak przy pellecie, chodzi oczywiście o ilość spalonego opału. Cenowo też podobnie. W sezonie spalałem 3 tony orzecha, pelletu podobnie 3 tony A2, a komfort termiczny w domu, czystość i obsługa nieporównywalna, oczywiście na korzyść pelletu. Za orzech płaciłem 750 zł za tonę, za pellet A2 760 zł za tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał kocioł Malina z sv200, skamo fajny bo sam chciałem kupić w sierpniu ale to jego czyszczenie mnie przeraziło, bo kocioł był wybierany dla mamy z która nie mieszkam. Wybór padł na Malinę i narazie ok. Palnik spala super i czyszczenie jest proste

PS.
Sterownik u siebie mam Timel skzp 02 u mamy również taki sam. Sterownik użytkuje u siebie 2 lata i wszystko spoko. Chciałem prosty ster bo często jestem w delegacji i żona go opanowała bez problemu wiec mamie kupiłem taki sam. Jeśli chodzi o pelete to Timel tez robi sterownik skzp (04 chyba), może z nazwa pokręciłem ale robi na 100%, a i pomoc od samego producenta i kontakt z nim to rewelacja.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2019 o 16:18, berthold61 napisał:

Wypełnij to w miarę najrzetelniej i wg tego dobierzesz moc w miarę dobrze bo apteka to nie jest a i zimy inne niz program to liczy , mało kiedy są mrozy minus 20 a jak już to kilka dni http://cieplowlasciwie.pl/start

Wypełniłam, ale chyba trochę oszukuje ten kalkulator, bo wyszło mi że potrzebuję kocioł o mocy 50kw ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2019 o 20:46, Olejek78 napisał:

Jak kolega wyżej pisał a jak wiekszy budżet to BlackStar+ ewentualnie Laguna kocioł pierwsza klasa, zachowuje sie jak gazówka prawie bez obsługowy.

Wystarczy sypać pellet i raz w roku go wyczyścić.

Niestety mocno poza mój budżet :( 18tyś to bogato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2019 o 21:11, Visitor1230 napisał:

Przy slabym ociepleniu budynku, troche  pomieszanej instalacji pellet moze byc strzalem w kolano. A wlasciwie w portfel. Zwlaszcza przy tak duzej instalacji. pellet daje o wiele mniej ciepla. Czyli tu sie zemszcza wszelkie bledy w prowadzeniu kotla, instalacji i nawykach palacza. Ekogroszek wszystko powyzsze zniesie lepiej. Minus taki ze syf w kotlowni i zaduch . Przy spiekajacym weglu palacz albo zamieszka w kotlowni albo osiwieje. Nalezy zapomniec o tym, ze kociol na ekogroszek jest bezobslugowy. Przy pellecie dobrej jakosci te rzeczy odpadaja. Jezeli wegiel to polecam kociol Klaster z palnikiem ardeo. To naprawde dobra konstrukcja.

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p/#1444300654691-e081e086-5ad3.  

W tej kwestii najlepiej skontaktowac sie z userami Suspenser i Pieklorz.

Konkretna wypowiedź! Dzięki :) Myślę, że moim chłopakom ekogroszek w zasobniku i tak się bardziej spodoba niż dotychczasowy piec węglowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2019 o 21:35, radik81 napisał:

Pellet w niedocieplonym domku to rzeczywiście tak jak pisze @Visitor1230może być strzałem w kolano a jak jeszcze będzie to montował ktoś bez doświadczenia to tragedia w portfelu. Chyba, że docieplisz trochę chociaż poddasze i kociołek zamontuje ktoś taki jak @Puławiak.

Jak nie chcesz inwestować w docieplenia to polecam SkampPV lub tak jak kolega wyżej wspomniał Klaster.

Na ten moment nie docieplę, gdyż naprawdę funduszy prawie zero. @Puławiak mogę zaprosić , jeśli nie ma za daleko :) Dzięki @radik81 za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2019 o 07:12, FAFAŁ napisał:

Wszystko zależy kto będzie montować ,kto. Będzie to obsługiwać . Jakoś nie widzę w wyobraźni o północy kobiety z młotkiem w ręku która wybija zerwana zawleczke ,bo ta akurat miała chęć zrobić pęk :). Czy np co dwa tygodnie czyszczacej kociolek . Olewajac częste czyszczenie wiele pojdzie w komin . A to zas zmniejszy różnice między peletem a grochem . Nie próbuje Cię namawiać na pelet bo sam go nie mam . Pale węglem od dawna pale weglem I wiem jak to jest . Trzeba myśleć o zapasie . O tym by byl suchy . O tym by wyczyścić piec . Wyczyscic komin . O popiele . Kurcze ciagle mysli sie . Zerknac na palnik . O fak pokazal sie spiek hmmm co robisz myślisz dalej . No dobra wiem dałem mocniejszy powietrza :) .ninie mieszkasz w kotlowni ,no ja jeszcze staram się tam nie zamieszkac . Wiec w skrócie to masz opisane jak może być . Moze nie musi . Czy wybierzesz sztywne kolana czy brudne rece to Twoja sprawa :) . 

bardzo obrazowo :) na szczęście mam pracowników do ogarnięcia tematu obsługi pieca :) niemniej chciałabym im ułatwić obsługę, a siebie nie narażać na koszty .

Rozmawiałam z jednym gościem, ma podobny budynek do mojego, podobnie średnio ocieplony i ma piec Pelletowy Tekla 25kw. Nie narzeka na obsługę, czyści regularnie, nawet retort raz w miesiącu. Ale powiedział, że roczny koszt ogrzewania to 6000zł, czyli dzieląc na 850za tonę, wychodzi 7 ton. Masakra. Różnica taka, że on ma zasobnik wody 300l , a ja nie będe mieć żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2019 o 21:11, Visitor1230 napisał:

Przy slabym ociepleniu budynku, troche  pomieszanej instalacji pellet moze byc strzalem w kolano. A wlasciwie w portfel. Zwlaszcza przy tak duzej instalacji. pellet daje o wiele mniej ciepla. Czyli tu sie zemszcza wszelkie bledy w prowadzeniu kotla, instalacji i nawykach palacza. Ekogroszek wszystko powyzsze zniesie lepiej. Minus taki ze syf w kotlowni i zaduch . Przy spiekajacym weglu palacz albo zamieszka w kotlowni albo osiwieje. Nalezy zapomniec o tym, ze kociol na ekogroszek jest bezobslugowy. Przy pellecie dobrej jakosci te rzeczy odpadaja. Jezeli wegiel to polecam kociol Klaster z palnikiem ardeo. To naprawde dobra konstrukcja.

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p/#1444300654691-e081e086-5ad3.  

W tej kwestii najlepiej skontaktowac sie z userami Suspenser i Pieklorz.

Rozumiem, że albo Klaster 5-24 (23,5kW) albo SKAMP-PV 20 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2019 o 11:27, SUSPENSER napisał:

Mam podobne doświadczenia ze spalaniem pelletów i ... ekogroszku w kotle Skam-PV więc polecam Skam-PV 20 do tego domu.

Palnik rurowy ma znacznie mniejsze opory podawania bo tylko przesuwa paliwo w bok, więc możliwość zerwania zawleczki jest znikoma - w praktyce jeszcze o tym nie słyszałem.

Co do spiekania ekogroszku - wystarczy kupić odpowiedni np. Karlik, Anmag Gold itp. to spieków nie będzie, przy pelletach też trzeba kupować odpowiednie by nie zaszkliwiły palnika pelletowego.

Sprawności kotłów są podobne więc załóż, że pelletami będzie o 50% drożej bo tak w przybliżeniu to wygląda, do przechowywania potrzeba o 100% więcej miejsca bo pellety są mniej kaloryczne i mają mniejszy ciężar właściwy, do tego w pelletach mogą sobie urządzić norki myszy, a sam kocioł pelletowy jest droższy.

Zaleta pelletów dobrej jakości to znikoma ilość popiołu, lekkie worki [zwykle po 15 kg vs ekogroszek zwykle po 25 kg], kocioł sam się rozpala [ekogroszkowy trzeba odpalić gdy np. skończy się w zasobniku opał i to przegapimy].

Kocioł wybieraj sama bo hydraulik ma % od tego co sprzeda dlatego ciśnie na "swoje", ale to Ty będziesz żyć z tym urządzeniem przez 10 lat - mechanik pewnie też za Ciebie auta nie wybiera ;-)

Instalator zamontuje to co kupisz bo samo podłączenie i serwisowanie jest praktycznie takie samo przy różnych kotłach więc wybierz to co Ciebie przekona.

@SUSPENSER rzetelnie i jasno , dzięki bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobromisia napisał:

Różnica taka, że on ma zasobnik wody 300l , a ja nie będe mieć żadnego żadnego.

Hmm może to głupie będzie pytanie , ale zadam je :) .nie lubIsz ciepłej wody czy jak :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobromisia napisał:

Niestety mocno poza mój budżet :( 18tyś to bogato

Gdzie i co kosztuje 18k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O cenę Laguny najlepiej dopytać @Puławiaka. Zamieszczane ceny kotłów Edilkamina to ceny katalogowe. U dystrybutora cena jest trochę niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2019 o 22:06, dobromisia napisał:

PELLET czy Eko-Groszek? oto moje obserwacje po lekturach internetowych:

 

W dniu 5.09.2019 o 22:06, dobromisia napisał:

Budynek wolnostojący 200mkw - ocieplenie na 3/5 budynku, okna pcv,  poddasze użytkowe słabo docieplone - piec c.o na węgiel obecnie.

- metraż  96mkw ( podłogówka zrobiona miesiąc temu) +100 mkw grzejniki, nowe purmo plus stare żeliwne.

Proszę wybrać samemu (koszt ogrzewania):

1. Kocioł zgazowujący - 4200,00 (MPM DS)

2. Pellet - 10200,00 (MPM Bio-Pell)

3. Eko-groszek - 8500,00 (MPM Master Eko)

Wszystkie z wymienionych kotłów są dostępne w naszej firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kocioł skam pv 13 od roku że sterownikiem Boleckiego, co mogę o nim napisać hmm przede wszystkim to że zapomniałem co to kotłownia, poza zaladunkiem czyszczeniem co jakiś  i wynoszeniem popiolu nic mnie nie interesuje. Palnik jest rewelacja, co wsypiesz to spali, ale pomijając ten fakt największym plusem jest to ze w razie jakiejś draki nigdy nie zostajesz bez pomocy, Panowie odpowiadają ekspresowo, pomagają i doradzają. Miałem jedna gwarancyjna reklamację dotyczącą motoreduktora, w poniedziałek zgłoszony problem u producenta palnika, a we wtorek kurier przywozi nowy element. Dla mnie bomba. Polecam ten kocioł z czystym sumieniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2019 o 12:01, eliks napisał:

Jak to producenci kotłów na czarne złoto ratują się takimi bzdurami. Sam polecam Skamy i ekogrocha do niektórych budynków, ale prostowanie takich pierdół na temat sprawności i zużycia pelletu już mi się nudzi.

Jeśli do mnie "pijesz" to konkrety poproszę bo pomiary ze spalania pelletów znajdziesz u mnie na stronie w zakładce Ekogroszek na samym dole - możesz sobie porównać jaką sprawność wyciągam na ekogroszku z tą na pelletach, owsie itp., co więcej podaję nastawy sterownika dla użytkowników więc widać na jakich było to uzyskane parametrach.

Czy masz do tego jakieś pytania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2019 o 12:33, SlawekOrfi napisał:

Ja bym brał kocioł Malina z sv200, skamo fajny bo sam chciałem kupić w sierpniu ale to jego czyszczenie mnie przeraziło, bo kocioł był wybierany dla mamy z która nie mieszkam. Wybór padł na Malinę i narazie ok. Palnik spala super i czyszczenie jest proste


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

W Skamie raz na 2 miesiące zdejmujesz dwie klapki i machasz 5 razy dwoma wajchami - to znacznie łatwiejsze niż skrobanie wymiennika poziomego [taki kiedyś miałem to mam porównanie] więc nie wiem co tam przeraża - podasz szczegóły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, SUSPENSER napisał:

Jeśli do mnie "pijesz" to konkrety poproszę bo pomiary ze spalania pelletów znajdziesz u mnie na stronie w zakładce Ekogroszek na samym dole - możesz sobie porównać jaką sprawność wyciągam na ekogroszku z tą na pelletach, owsie itp., co więcej podaję nastawy sterownika dla użytkowników więc widać na jakich było to uzyskane parametrach.

Czy masz do tego jakieś pytania ?

Widziałem już kilka lat temu. Twoje pomiary spalania pelletu w kotle na ekogroszek z wyjętymi zawirowywaczami tak na prawdę nie wnoszą nic do dyskusji. To nie kocioł na pellet a taki pomiar to nie sezon. Poza tym ekogroszek to Twoje życie i praca, dlatego Twoja wiarygodność również stoi pod znakiem zapytania. To tak jak w TVP ktoś by mówił źle o rządzie. W każdym porównaniu deprecjonujesz to paliwo, ale trzymajmy się pewnych reguł i prawd a nie demonizujmy jednego czy drugiego pisząc że jedno jest super a drugie be. U rodziców, w słabo ocieplonym domu gdzie na 4 poziomach grzeje prawie 240m2 wstawiłem ekogroszek, u siebie mam pelet,  bo to 2 różne domy i 2 różne potrzeby. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu miałem inny kocioł, teraz kolejne pellety czekają na sezon i będzie kolejne porównanie.

Wyjęte zawirowywacze były tak samo przy ekogroszku jak przy pelletach więc wyniki można porównać.

Bardzo się mylisz - kotły to dodatkowe moje zajęcie i pasja, a zawodowo zajmuję się czymś innym i żyję dobrze z pracy zawodowej jako inżynier.

Co więcej zajmuję się też kotłami na pellety - widziałeś zakładkę "kotły na pellety" ?

Nieraz też piszę o pelletach i tam gdzie uważam je za korzystniejsze to je polecam - kwestia jakie kto ma potrzeby i zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Kiedyś ci napisałem na Muratorze, że jeśli testujesz pellet certyfikowany, który moc minimalną ma deklarowaną na poziomie 18,5MJ a Tobie wychodzi 13,5MJ to takie rzeczy trzeba zgłaszać. 

Ja wiem ile wcześniej szło mi węgla i drewna w dolniaku a idzie mi teraz pelletu i za groma nie wychodzą mi Twoje wyliczenia.

A tak przy okazji, szukaliśmy tutaj jakiś czas temu kwit z badań i dtr RBR-B 9KW, jak byś mógł przy okazji rzucić. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum  twierdzą że dolniak spala mniej opału od kotłów podajnikowych czy też to zaobserwowałeś u siebie na podstawie użytkowania kotła podajnikowego czy pelletowego i kotła dolnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcus co ty tym wpisem chcesz tutaj osiągnąć ?????????     To nie ma nic wspólnego z tym co autorka tematu oczekuje co do swoich oczekiwań i realnych rozwiązań które by w przyszłości były zadowalające .   

A co do wszystkich powyższych rozwiązań i wpisów merytorycznych to wg mnie podpisuję się pod faktem że pellet droższy lecz ma za to inne zalety a groszek lub inne mogą być tańsze /i to znacznie gdy się będzie spalało odpowiedni a wiem co piszę bo paląc na 1/3 paleniska z szamotem widzę co można osiągać = a o sadzy zapomnieć/   Rozumiem autorkę co do wątpliwości co do wyboru rodzaju opału i kotła bo przy takich obiektach może sie okazać że jednak nieprecyzyjnośc i nieuwzględnienie wielu aspektów i parametrów  może być tym czynnikiem co spowoduje w przyszłości nasze niezadowolenie.. 

Co do meritum  to ja bym w tym przypadku  wybrał  jednak eko  -  ze wzgl. na 

1. obiekt nie jest własnością użytkownika i w każdej chwili może dojśc do sytuacji że zaistnieje możliwośc jego zwrotu 

2 i to najważniejsze to że są osoby co bez problemu potrafią ogarnąć możliwości palenia w znacznie lepszym kotle niż dotychczas ALE 

3 najważniejsze by kupić odpowiedni opał  bo obecnie to jednak podstawa sukcesu i zadowolenia.

O dobrym kotle i właściwym sterowniku nie piszę bo to PODSTAWA . 

 

 

b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hektoras dzięki wielkie za puentę w dyskusji :)  która w pewnym momencie zasadniczo odbiegła od meritum sprawy...

masz absolutną rację i ja w 99% jestem zdecydowana na eko, kusi mnie SKAM ( o którym tak wielu dobrze pisze), niemniej z racji braku serwisu i dostępności w podlaskim, wybiorę DEFRO  EKO KOmfort lub Eko KOmfort PZ (- róznica tylko w retorcie żeliwnej > a  sądzę, że w miarę przyzwoity piec). Co sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.