Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł na pellet do domu 190m2? Obecnie używam Defro Eko Duo na ekogroszek


adikpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

na początku proszę o wyrozumiałość ponieważ nie jestem ekspertem :)

Obecnie używam piec na ekogroszek DEFRO EKO DUO 24kW  https://www.defro.pl/p,82,komfort-eko-duo.html + instalacja solarna do ogrzewania wody 250l zasobnik.

Zamontowałem piec w 2016 roku, piec zaproponowany przez instalatora nie był dobrym wyborem, gdy jest wysoka temp. na zewnątrz spala za dużo a przy mrozie nie daje rady uciągnąć instalacji i ma problem z osiągnięciem zadanej temperatury.  Obecnie spalanie 6-7 ton na sezon to standard przy ekogroszku Sobianek lub Bartex wysokiej kaloryczności.

Z programu Czyste Powietrze chcę wymienić piec na pellet, tylko nie mam pojęcia jaki piec dobrać. Instalatorzy doradzali Kostrzewę Mini Bio Luxury lub Kotłospaw KIPI DuoKO. 

Z tego co czytałem w Kostrzewie palnik dostosowuję się do zapotrzebowania a przy Kotłospaw co niektórzy instalatorzy zachwalają palnik KIPI.

Nie mam pojęcia co lepsze. Nie jestem przywiązany ani do jednego ani do drugiego. 

Obecnie dom: 190m2 (parter (tutaj kotłownia)  + 1 piętro), dom przełom lat 70/80. Okna wszędzie dwuszybowe, ocieplenie styropianem białym (15cm - 3 ściany zewnętrzne, 1 ściana od sąsiada ocieplenia brak), poddasze niedocieplony strop i dach, stara instalacja (grzejniki żeliwne - 7 grzejników żeliwnych żeberkowych, 3 grzejniki stalowe, 2 x podłogówka na parterze), 2 x drzwi zewnętrzne.  Podłogi na parterze nie wszędzie idealnie docieplone, tylko pod podłogówkami. 

 

To co planuję zrobić:

1) wymiana wszystkich okien na trzyszybowe oraz wymiana parapetów 

2) montaż rekuperatora

3) docieplenie stropu i poddasza. 

4) docieplenie styropianem grafitowym od strony sąsiada, gdzie mam jedną ścianę nieocieploną 

5) wymiana drzwi zewnętrznych

6) nowa instalacjo CO wraz z podłogówkami, ilość grzejników zmniejszy się do 5 i zostaną zamontowane termostaty przy wszystkich grzejnikach.

 

Z innego programu dostałem dofinansowanie na pompę ciepła gruntową i również to zadanie będę realizował. 

Jaki w tej sytuacji piec wybrać? Jakie rozwiązania zastosować? Marka, moc? Na co zwrócić uwagę?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi tu nie pasuje . 7 ton na sezon mocnego węgla , kocioł 24 kW / 190 m2i piszesz że nie daje rady . Raczej nie ma sie do czego ustosunkować bo brak sensownych danych . Kocioł prawdopodobnie chodził z błednymi nastawami skoro tyle jarał i zimno w domu . 

Proponuję zacząć od podstaw Ciepło Właściwie - jak i za ile ogrzewać (cieplowlasciwie.pl) wypełnij sobie to w miarę dokładnie i wklej link do wyniku .Uzasadnij dlaczego chcesz tak zdywersyfikować źródła ciepła i co chcesz przez to osiągnąć  a przede wszystkim co ma być głównym źródłem ciepła a co wspomagającym  dopiero wtedy będzie można dobrać coś z asortymentu stosownie do zapotrzebowania na ciepło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 Zadana temperatura na piecu Defro obecnie to 65 stopni, powrót 55, piec przy mrozie -5 ma ciężko dojść do temperatury 55 stopni. Może rzeczywiście ustawienia są złe bądź coś źle robię ale przestawiałem już na wszystkie sposoby nadmuch, podawanie, przerwy, zawór, pompy, itd.. Efekt raczej mizerny spalanie to samo 6-7 ton. 

Jeśli chodzi o źródła ciepła to akurat tak się wydarzyło, że złożyłem wniosek o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze a, że Defro Eko Duo to 3 klasa, to musiałem wymienić piec i zdecydowałem się na pellet. Parę miesięcy temu dowiedziałem się, że gmina dostała fundusze z UE na fotowoltaikę i pompy gruntowe, gdzie ja się załapałem czego kompletnie się nie spodziewałem i dlatego o tym wspominam. 

 

Dzięki za poradę zaraz wypełnię w całości i wkleję link, może będziecie coś w stanie na tej podstawie więcej doradzić.

 

Edytowane przez adikpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adikpl napisał:

Witam wszystkich,

na początku proszę o wyrozumiałość ponieważ nie jestem ekspertem ?

Obecnie używam piec na ekogroszek DEFRO EKO DUO 24kW  https://www.defro.pl/p,82,komfort-eko-duo.html + instalacja solarna do ogrzewania wody 250l zasobnik.

Zamontowałem piec w 2016 roku, piec zaproponowany przez instalatora nie był dobrym wyborem, gdy jest wysoka temp. na zewnątrz spala za dużo a przy mrozie nie daje rady uciągnąć instalacji i ma problem z osiągnięciem zadanej temperatury.  Obecnie spalanie 6-7 ton na sezon to standard przy ekogroszku Sobianek lub Bartex wysokiej kaloryczności.

Z programu Czyste Powietrze chcę wymienić piec na pellet, tylko nie mam pojęcia jaki piec dobrać. Instalatorzy doradzali Kostrzewę Mini Bio Luxury lub Kotłospaw KIPI DuoKO. 

Z tego co czytałem w Kostrzewie palnik dostosowuję się do zapotrzebowania a przy Kotłospaw co niektórzy instalatorzy zachwalają palnik KIPI.

Nie mam pojęcia co lepsze. Nie jestem przywiązany ani do jednego ani do drugiego. 

Obecnie dom: 190m2 (parter (tutaj kotłownia)  + 1 piętro), dom przełom lat 70/80. Okna wszędzie dwuszybowe, ocieplenie styropianem białym (15cm - 3 ściany zewnętrzne, 1 ściana od sąsiada ocieplenia brak), poddasze niedocieplony strop i dach, stara instalacja (grzejniki żeliwne - 7 grzejników żeliwnych żeberkowych, 3 grzejniki stalowe, 2 x podłogówka na parterze), 2 x drzwi zewnętrzne.  Podłogi na parterze nie wszędzie idealnie docieplone, tylko pod podłogówkami. 

 

To co planuję zrobić:

1) wymiana wszystkich okien na trzyszybowe oraz wymiana parapetów 

2) montaż rekuperatora

3) docieplenie stropu i poddasza. 

4) docieplenie styropianem grafitowym od strony sąsiada, gdzie mam jedną ścianę nieocieploną 

5) wymiana drzwi zewnętrznych

6) nowa instalacjo CO wraz z podłogówkami, ilość grzejników zmniejszy się do 5 i zostaną zamontowane termostaty przy wszystkich grzejnikach.

 

Z innego programu dostałem dofinansowanie na pompę ciepła gruntową i również to zadanie będę realizował. 

Jaki w tej sytuacji piec wybrać? Jakie rozwiązania zastosować? Marka, moc? Na co zwrócić uwagę?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc! 

Kocioł Pellet Eco Landzberg, to jest To !

https://www.landzberg.pl/kotly/kotly-piece-pellet-eco/

1 minutę temu, dino49 napisał:

Kocioł Pellet Eco Landzberg, to jest To ! Uważnie przeczytaj.

https://www.landzberg.pl/kotly/kotly-piece-pellet-eco/

 

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy od początku były takie problemy z tym kotłem, że nie dawał rady ogrzać domu w czasie mrozów?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, adikpl napisał:

@mac65 Zadana temperatura na piecu Defro obecnie to 65 stopni, powrót 55, piec przy mrozie -5 ma ciężko dojść do temperatury 55 stopni. Może rzeczywiście ustawienia są złe bądź coś źle robię ale przestawiałem już na wszystkie sposoby nadmuch, podawanie, przerwy, zawór, pompy, itd.. Efekt raczej mizerny spalanie to samo 6-7 ton. 

Jeśli chodzi o źródła ciepła to akurat tak się wydarzyło, że złożyłem wniosek o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze a, że Defro Eko Duo to 3 klasa, to musiałem wymienić piec i zdecydowałem się na pellet. Parę miesięcy temu dowiedziałem się, że gmina dostała fundusze z UE na fotowoltaikę i pompy gruntowe, gdzie ja się załapałem czego kompletnie się nie spodziewałem i dlatego o tym wspominam. 

 

Dzięki za poradę zaraz wypełnię w całości i wkleję link, może będziecie coś w stanie na tej podstawie więcej doradzić.

 

Pokusiłem się o małą statystykę bo matematyka nie kłamie i jest mało subiektywna  .7000 kg to średnio równowartość 49000 kWh energii przy ogrzewaniu przez 180 dni daje nam średnio na dzień 272 kWh co odpowiada ciągłej pracy kotła z mocą ok. 11,3 kW  co jest dość wysokim wynikiem jak na 6 miesięcy ciągłego  grzania ( 1,6 kg /godzinę ) Albo masz faktycznie dziurawą termicznie chałupę albo kocioł grzeje i wietrzy się jednocześnie (złe nastawy ) Jeszcze pozostaje przygotowanie CWU a konkretnie jej zużycie , również potrafi znacząco obciążyć instalacje ale to myślę wyjdzie z kalkulatora  do którego link dostałeś . Temperatury zasilania jakie podałeś mogą być za niskie dla grzejników żeliwnych w starej instalacji stąd może być niska temperatura w domu , one były dobierane na 70 -90 C .

Wklej linki do wyników z kalkulatora  to zobaczymy co potrzebujesz .

 

4 godziny temu, Pieklorz napisał:

 

W czystym powietrzu od lipca możesz otrzymać wyższa dotację na kocioł pelletowy, jeżeli jego emisja pyłu będzie <=20mg/m3

 

Masz jakiś wykaz takich kotłów , sam jestem zainteresowany jakie to konstrukcje bo będę musiał coś wpasować w mała kotłownię .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65

Musisz patrzeć na wyniki na atescie Ecodesign. Emisja pyłu musi być <=20mg/m3 (Ecodesign oraz 5klasa to max dopuszczalna emisja pyłu 40mg/m3 w dotacji na ten wyższy próg przyjęto, że kotły z emisją pyłu o połowę mniejszą od granicy 5klasy uzyskają wyższe dotacje)

Dla przykładu wyżej kolega Dino wkleił link do danej konstrukcji kotła na pellet. Widać tam certyfikaty Ecodesign kocioł 15kW nie łapie się na wyższe finansowanie a jednostki 20 oraz 25kW już tak.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki będę wiedział gdzie szukać .No i chyba juz znalazłem

 SlimKo-20-ecodesign.pdf (kotlospaw.pl)

Zaswiadczenie-ED23618.jpg (848×1200) (kotly-witkowski.pl)

Jak coś macie to dorzućcie będzie w czym wybierać jakby co .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemierzyłem dom, dodałem dokładne wymiary do strony i stanu jaki jest obecnie i się zdziwiłem jeśli chodzi o metraż. Aplikacja liczy wszystkie klatki schodowe i skosy, w projekcie wychodzi zdecydowanie mniej metrów do ogrzania. Traktowałem w sumie piwnicę jako parter bo ona również jest ogrzewana, z tym, że jest równo z poziomem ziemi a nie tak jak na ciepło właściwe. 

Oto wynik przed modernizacją: 33kW (obecny czas), który mnie zaskoczył i chyba rozwiązuje zagadkę dlaczego piec Defro 24kW nie daje rady: https://cieplo.app/wynik/eg7r

Oto wynik po modernizacji: 14kW (czyli tym co planuje wykonać: https://cieplo.app/wynik/eg7z

 

Z tego co polecaliście najbardziej spodobał mi się piec https://www.landzberg.pl/kotly/kotly-piece-pellet-eco/ - 

z uwagi na ilość przewałów, zawirowacze, czy dodatkowe drzwiczki czego ewidentnie brak mi w Defro ale nie jestem specjalistą.

 

Co sądzicie? Jaki piec proponujecie? @mac65 @Pieklorz @dino49 @Popcorn1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest przepaść pomiędzy wyliczeniami . spodziewał bym się różnicy rzędu 30 % ale nie ponad 100 . No i teraz się zaczyna jazda bo peleciak to trochę  inna praca jak retorciak  chociaż mogą pracować tak samo no i tu będzie problem . Retorta grzała cały czas wiec kocioł jedynie uzupełniał ubytki więc nie musiał nawet zapewnić 100 % zapotrzebowania wyjątek to było wszystko powyżej ale jeżeli trwało przez dłuższy czas ( zazwyczaj więcej niż dobę ) .

Peleciak jak będzie chodził on/off w jakiejś  ustawionej histerezie to będzie musiał mieć więcej mocy niż zapotrzebowanie ( żeby podnieść instalację ) i dodatkowo zabezpieczyć moc bieżącą  żeby to wszystko trwało w przyzwoitym czasie .

Co do samego kotła to raczej nic się nie zmieniło bo praw fizyki nie zmienisz i tu dla dużej modulacji mocy najlepsze wymienniki tzw syfonowe z pionowymi kanałami  i komorą nawrotną na dole,  przykład  https://sekom-pleszew.com.pl/skamp-pv-15-pellet/ . Dla wygody czyszczenia i serwisu półki ( jak w Twoim linku ) dobrze przy pełnym wypełnieniu kanałów wymiennika ( duża moc ) gorzej na małych mocach stąd te wszystkie przeszkadzajki w kanałach wymiennika . Co wybrać trudno powiedzieć  bo tu już wchodzą przyzwyczajenia użytkownika Jak będziesz chciał mieć cały czas ciepłe grzejniki to kocioł musi chodzić cały czas a wtedy będzie pykał na małej mocy . Jak wystarczy jedynie temperatura  utrzymywana w jakiejś histerezie np termostatu to kocioł będzie chodził on/off i w przerwach grzejniki będą zimne ( dla niektórych to istotna niedogodność ) ale kocioł będzie chodził bliżej mocy max .

No to chyba tyle . Pozdrawiam

Jeszcze jedno , jeśli ma być w miarę oszczędnie to sterowanie indywidualne w pomieszczeniach raczej niezbędne (termostaty grzejnikowe )

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 masz rację. Zapytałem wcześniej autora tematu czy od początku były takie kłopoty z tym kotłem, że niedogrzewał budynku w mrozy. Ale nie otrzymałem odpowiedzi. Do czego zmierzam. Miałem ostatnio taki przypadek również z kotłem Defro. Chodziło o to że kocioł nie mógł dojść do temperatury zadanej. Wcześniej wszystko było OK.
Okazało się że z biegiem czasu, nieczyszczony palnik i kanał powietrzny tak się zapchały, że kocioł też nie dawał rady ogrzać budynku. Powietrze nie mogło swobodnie dotrzeć do palnika. Dużo nie brakowało aby cały ten syf dotarł do dmuchawy. Porządne wyczyszczenie palnika i kanału spowodowalo że kocioł ożył.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Popcorn1 Jeśli chodzi o czyszczenie Defro, to prawda, zapycha się trzeba czyścić częściej palnik. Ale w moim przypadku wiele to nie wniosło, bo przy mrozie i większości włączonych grzejników piec nie daje rady tak jak pisałem powyżej. Ale powód już myślę znaleziony. 

@mac65 Podsumowując czy oprócz Lanzberga miałbyś jeszcze dla mnie jakieś propozycje nad którymi warto się zastanowić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nadal coś mi tu nie pasuje.W tytule masz 190 m² a na ciepło właściwe wychodzi prawie 100 m² więcej? To ty nie wiesz ile masz w chałupie metrów?
Jeszcze jedno. Jak wygląda instalacja kolo kotła? Masz jakieś sterowanie temperaturą idącą na grzejniki,jest ochrona powrotu?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, adikpl napisał:

 

@mac65 Podsumowując czy oprócz Lanzberga miałbyś jeszcze dla mnie jakieś propozycje nad którymi warto się zastanowić?

Lanzberg to raczej nie mój typ , na pewno zaletą tego kotła jest palnik . Osobiście nie lubię uzależniać się od jednego paliwa już nie mówiąc o dostawcy . Dla mnie dobrym rozwiązaniem byłby SKAMP -PV w wersji dwupaliwowej bo miałbym zawsze alternatywę w razie czego . Palnik z zapalarką żeliwny pewnie przeżyje wszystkie łącznie z moim kipi . Pozostaje jedynie kwestia sterownika ( czy obsłuży wszystko w instalacji bez dodatkowych zakupów) i miejsca w kotłowni ( bo to u mnie istotne ) . Wygląd może staroświecki ale to nie konkurs piękności , liczy się żywotność , prostota palnika , efektywność i elastyczność ogrzewania ,cena ewentualnych części zamiennych . Podejrzewam że sv200 jest w stanie pracować w razie czego z większą mocą jak te 15 kW nawet za cenę większej straty kominowej  ale tu musiał by się @pieklorz wypowiedzieć .

To jest mój typ dla mojego domu wg . moich potrzeb a co Ty wybierzesz nie wiem . Starałem się uzasadnić swój wybór żebyś wiedział czym się kieruje  bo i mnie czeka wkrótce wymiana .

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa.. płytka żeliwna się wybrzucza... tylko Batory

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ci się wybrzucza...? Miałeś do czynienia z palnikiem SV200? Jak nie to nie pisz głupot.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko idzie uszkodzić jak się człowiek postara mocno. Niestety trafiły się cztery czarne owce z podróbkami palnika gorszej jakości, co pewnie za czas jakiś odbije się na rynku, szkoda, że nie oberwie się wówczas złodziejom tylko pójdzie na konto oryginału.

 

Nie mniej ważne jest także aby elementy palnika były latwo wymienne. 

 

Skamp-pv 15 kW Pelletowy można zamówić w wersji palnika od Technix Pel 24 i pójdzie wówczas mocniej.

@mac65 sterownik jest rozwojowy, jak mnie z kwarantanny wypuszczą będzie można jeszcze mocniej nad nim usiąść.

W kolorze na pierwszy rzut dodane będą wykresy (do tej pory szły przez moduł internetowy wifi), zmiana opcji sterowania zaworu 1 (grzejniki) przy współpracy z termostatem (wybór obniżenia podobnie jak dla układu podłogowego zaworu2 ) , chciałbym jeszcze zmiany histerezy dla panelu radiowego. Reszta pomalutku, bo kilka pomysłów jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz

Oby Cię to ominęło , szwagier po miesiącu wrócił do domu -pół chłopa zostało i kilometra nie przejdzie bez ławeczki po drodze, nie życzę nikomu  aby musiał to przechodzić.

Co do palnika i podróbek to chyba najlepiej świadczy o oryginale że opłaca się go podrabiać . Ster bardzo ważny , przekonałem się teraz na moim palniku przy pierwszym odpaleniu i regulacji na pałę nie mogłem rozpędzić instalacji przez dobę a wystarczyło dokupić czujnik spalin i od razu eureka , co prawda bez lambdy ale to widać jaki płomień i czy jest sadza . Natomiast bez temperatury spalin to se można klikać jak nie wiesz na ile sobie możesz pozwolić . Poza tym jak stera dopasujesz do instalacji to masz święty spokój bez latania przestawiania zaworów i kombinacji lato zima , niech się dzieje samo .

2 godziny temu, dino49 napisał:

Taa.. płytka żeliwna się wybrzucza... tylko Batory

2 cm żeliwa żeby odkształcić to naprawdę trzeba się postarać nawet jeśli nie był to oryginał a jakaś podróba to tylko świadczy o złym prowadzeniu kotła . Ruszt musi być chłodzony powietrzem a jednocześnie to nawet minimalne powietrze powoduje że nie masz w kotle ani sadzy ani smoły . Jeżeli natomiast kocioł się "odstawia"( brak nadmuchu i chłodzenia rusztu)  to znaczy że zapotrzebowanie na ciepło  spadło poniżej minimalnej mocy kotła ,  a to z kolei znaczy że kocioł został błędnie dobrany . Niestety tak to działa . Czasami lepiej niedoszacować mocy niż ja przekroczyć zwłaszcza przy kotłach węglowych . Peleciak , gazowiec się wyłączy każdy inny z zapalarką ( nawet sv200) może się wyłączyć i rozpalić  kiedy będzie znowu  potrzeba i w takiej sytuacji można sobie pozwolić na nieco więcej swobody z doborem mocy kotła .

Mam nadzieje ze trochę rozjaśniłem w czym tkwi  problem .

Zdrówka życzę wszystkim .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychwalanie SVki ponad niebiosa na tym forum to trochę przegięcie.

To jest dobra opcja jak ktoś nie jest pewny co do paliwa którym chce opalać (węgiel czy groszek) lub ma całkiem spore zapotrzebowanie i już się kapnie, że pellet skończy go finansowo. Dobra opcja pod modernizację. Plus jest taki, że zawsze można ten pellet wrzucić jak coś zakażą itp.

Ale żeby radzić komuś SVkę jako kocioł typowo pelletowy? NIGDY!

1. Czyszczenie palnika - czołganie się na kolanach, odkręcanie (gorących na węglu) śrub, wybieranie popiołu bo jak się tego nie zrobi to się palnik pokrzywi niczym fajnym nie jest! Porównajmy to z pelleciakiem i palnikiem w drzwiczkach - otwieramy drzwiczki - a tam dostęp do wszystkiego. Jak palnik samoczyszczący - o wiele mniej problemów.
Jak osoba starsza miałaby czyścić palnik SV200 to chyba za karę

2. Sterownik Argos Max jest o kant d..y rozbić - drogi, brak wielu funkcji, a jak coś działa to tak, że lepiej sterownik zewnętrzny kupić do sterowania zaworu. Czy coś będzie lepiej się okaże, może nie - póki co jest 100 lat za murzynami i całą konkurencją - a kosztuje tyle co PLUMy, Techy i pewnie ze 2 Bragery. Może tutaj się poprawi jak wyjdzie Argos Pid Plus w wersji na pellet z pogodówką - to jest o wiele przyjemniejszy sterownik.

3. Cena - przecież to nie jest ani lepsze, ani wygodniejsze, do tego mniej ustawne (bo sztywny podajnik) i do tego drogie jak cholera w porównaniu z pelleciakami. Mówiąc o 15kW w SVce przebiliśmy 10 tys. zł a to już pułap powoli kotłów z Kipim na wypasionym Plumie czy Ecomata / Venmy na Techu gdzie modułów rozszerzeń, opcji sterowania bez liku, palnik w drzwiach na wierzchu, serwis, części  itd.

To już chyba lepsze od tego te sztokery / pereka - tanie, typowo pelletowe rozwiązania...

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest lipna - nigdzie tego nie pisze.
Nie można stwierdzić, że seicento jest lipne, a dostawczak OK - bo jak chcesz zaparkować w mieście albo przewieźć mebel to jedno jest ok, a drugie nie.

Po prostu jak ktoś chce mieć typowego pelleciaka - to za te pieniądze (już niestety nie małe) są lepsze kotły zarówno pod względem obsługi, pewnie serwisu jak ktoś ma coś na miejscu itp.

Jak ktoś chce modernizować dom koło 15kw i w górę, lub chce ekogroszek to jest bardzo fajna opcja - bo jak ociepli dom to może się z łatwością przesiąść na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.