Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Dom Ekogroszek Vs Pellet


pawlop

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę wyfrezować komin i włożyć wkład więc stwierdziłem, że zainteresuję się ewentualną dopłatą do kotła i się dowiedziałem B) i teraz mam zgryz.

Mam bardzoooo stary piec kopciuch który i tak zgodnie z uchwałą woj. Śląskiego będę musiał wymienić najdalej w 2021r ale i tak nie wiem czy dożyje (oczywiście piec). Dom jest częściowo przedwojenny i ma ściany 45 i 40cm (średnia 42,5cm) instalacja grawitacyjna na grubych rurkach i grzejnikach żeliwnych a w dwóch pomieszczeniach zamontowane stalowe płytowe i jedna drabinka. Dom z pełnej cegły. Mam docieplone dwie ściany styropianem 10cm a strop nad piwnicą pomiędzy drewnianymi legarami na 7-10cm żużlu. Na poddaszu jest położone 5cm starej wełny szklanej w płytach. Obrys domu to 10X11m ale w to wchodzi jeszcze nieogrzewana klatka schodowa która zimą służy jako spiżarnia, bo żonie nie chce się iść do piwnicy <_< . Powierzchnia ogrzewana to 75m na parterze i jakieś 20 na piętrze. Pozostałe pokoje nie są użytkowane i nie wiem kiedy będą. Oczywiście w tych niezamieszkałych też grzeję ale zawsze na niższych temperaturach tak żeby nie wychładzać zbytnio zamieszkałej części. Obecnie kupuję węgiel bezpośrednio w kopalni bo mam blisko i mam zaufanego człowieka który wozi węgiel i nie ma żadnego składu. W moim kopciuchu na chwilę obecną spalam około 4,5-5 ton węgla. Zrobiłem sobie symulację w Ciepło właściwe a właściwie kilka symulacji w kilku wariantach:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3dqa 

ten jest dla obecnej sytuacji

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3dtr

ten dla sytuacji gdybym docieplił strop w piwnicy i strop poddasza.

Mój UM daje dopłaty do kotłów na ekogroszek w wysokości 3000zł i na pellet w wysokości 5000zł. Nie wiem w co warto byłoby zainwestować biorąc pod uwagę to, że mam możliwość pobrania z kopalni Wieczorek lub Mysłowice-Wesoła ekogroszku na talony. Trochę boję się ekogroszku z uwagi na sporo informacji na temat problemów ze spalaniem.

Dodam, że na chwilę obecną nie będę ogrzewał wody piecem ale może kiedyś kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to pellet jest czysty i ma znacznie mniej popiołu ale wychodzi trochę drożej. Jak Ci czarny pył nie przeszkadza a ekogroszek masz taniej to bym właśnie jego wybrał. Z jakością pelletu też jest różnie, zawsze kilka worków na sprobowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać ile ty spalasz pelletu bo dom niewielki instalacja podobna tylko ocieplenie lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon grzeje, instalacje mam bez zaworu 3d, ale widzę że będzie trochę drożej niż węglem w smieciuchu. Spalalem 2.5t drogiego węgla kostki. Teraz pewnie wyjdzie 3-3,5t pelletu noname, który się ładnie spala. Komfort termiczny bez porównania lepszy i nie żałuję, ale ja nie miałem wyjścia, bo kotłów na ekogroszek nie dotowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A możesz napisać jak ci się sprawuje ten kocioł, bo są różne opinie a nie jest jakiś bardzo drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę miłości wymaga ale już go opanowalem. Często się sam wygasza ale podobno pomaga aktualizacja softu w srerowniku, bo ja mam model 2016 jeszcze. Nowe już były trochę poprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.