Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pojemniki do przechowania pelletu silosy?


oskarosi

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie temat czy ktos z Was drogich forumowiczów przechowuje pellet np. 1-2 tony w specjalnych pojemnikach / silosach? Szukam inspiracji na ten temat , nie za miliony monet.

Chciałbym byc bardziej EKO i kupować taniej pellet nieworkowany - czy jest to w ogóle możliwe i opłacalne ?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiam, bo big bagi wychodzą taniej niż pellet workowany.

Jeśli chodzi o inspiracje to np. https://www.pelletmont.pl/1_25_na-co-uwazac-podczas-montazu.html

(w punkcie Jak zbudować własny zbiornik na pellet?)

Samo zbicie skrzyni raczej nie jest skomplikowane, ale fajnie byłoby połączyć taki silos z automatyką - napełnianie silosa za pomocą jednej rury na górze + jakaś pompa, druga rura na dole aby dostarczać pellet do pieca, ewentualnie czujniki poziomu zasobnika (w przypadku zbicia skrzyni deskami ze wszystkich stron - brak widoczności). Przynajmniej tak bym to zaplanował.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wbrew pozorom nie jest to takie proste . Pellet z natury jest paliwem higroskopijnym i składowanie go w otwartych warunkach przez długi okres czasu prowadzi do diametralnej zmiany jego parametrów . Sama wilgotność powietrza to kilkadziesiąt % nawet w najzimniejsze dni a ta wilgoć jest pięknie wchłaniana przez wszelkiego rodzaju materiały drewnopochodne  oczywiście te które nie zostały poddane obróbce chemicznej w przeciwieństwie do odpadów meblowych czy paneli podłogowych ( test nasiąkania w szklance wody ) Jak już wszyscy doskonale wiemy wilgoć w paliwie to spadek efektywności energetycznej  bo część energii musi zostać spożytkowana na odparowanie wilgoci czyli taki leżakujący pellet traci swoje parametry energetyczne  jednocześnie zwiększając swoja objętość ( pęcznienie pod wpływem wilgoci ) co z kolei wpływa na zmianę parametru wagowego  ilości podawanego paliwa przez podajnik i tu kolejny błąd wydajności podajnika w stosunku do kaloryczności .  

Wydaje się że dobór wielkości zasobnika otwartego powinien być dostosowany do czasu jego zużycia przez kocioł ale nie znam takich danych niestety . Warto by było to przebadać.

Pozdrawiam

Edytowane przez mac65
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie do kosza bo rozwiązania z silosami do pelletu są stosowane z napełnianiem z paszowozów luzem lub bigbagi ze stelażem których konstrukcja zapobiega zakleszczaniu paliwa natomiast jest kwestia jak długo może leżakować w zasobniku i jakie są tego konsekwencje . Jednocześnie warto by się zastanowić jakie wymagania powinno się postawić takim silosom  podczas ich konstruowania . Nawet miejsce montażu takiego silosa będzie miało wpływ na jego eksploatacje . 

Z własnych obserwacji pellet pozostawiony na okres ok 1 mca w zasobniku w okresie ostatniej zimy  luty marzec zaczął się blokować w zasobniku po ponownym starcie w marcu  i potrzebne było mechanicznie go zruszyć natomiast kąt samoczynnego zsypywania urósł z 45 do ok 60 stopni od poziomu . 

Co do dystrybucji luzem z samochodu żmijka albo pompa podciśnieniowa co lepsze ?

Proces produkcji pelletu PELLET OLCZYK - YouTube 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przywożą pellet luzem i zrzucam do byłej piwnicy na węgiel, którą ostropionowałem, a na podłogę położyłe plytę OSB. Niestety cysterny z pompą są za duże, jak dla nie i muszę łopatować przez okienko.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet w workach jak będzie składowany na zewnątrz gdzie są wahania temperatury to najzwyczajniej będzie się pocił w tej foli , ja mam dość suchą kotłownie i pellet zostawiony w zasobniku od wiosny do jesieni nigdy nie powodował blokowania się podajnika za pięć lat palenia zasobnik czyściłem może dwa razy przy czym nie zauważyłem żeby coś tam było zabite zmielonym pelletem , w tej mojej skrzyni z płyt osb pellet wygląda całkiem dobrze nawet po pół roku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 11 lat pellet w workach składuję w murowanej stodole razem z sianem - zero problemów.

W kotłowni mam zasobnik na ok 150kg.

Dodatkowo zrobiłem doświadczenie i paleta Lavy postawiona 10 lat temu , nadal się nadaje do palenia - co sezon palę 1-2 worki a reszta dalej czeka,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej wilgotno w piwnicy i może dlatego tak się dzieje , to co leży w workach ale w garażu bez zmian tylko cała ironia polega na tym że paliwo eko w plastiku .najlepiej było by właśnie bez tego plastiku i luzem ale chyba tylko kostrzewa o ile dobrze kojarzę wprowadził taką dystrybucje chyba że gdzieś ktoś lokalnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, robinet napisał:

Mnie przywożą pellet luzem i zrzucam do byłej piwnicy na węgiel, którą ostropionowałem, a na podłogę położyłe plytę OSB. Niestety cysterny z pompą są za duże, jak dla nie i muszę łopatować przez okienko.

Jaki pellet i z jakiej firmy przywożą do Ciebie cysterną ?

Rozumiem że później do zasobnika wrzucasz ręcznie łopatując ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega  @robinet zaopatruje się tam gdzie ja i faktyczne jest opcja kupowania luzem , ale nigdy nie pytałem jak by to miało wyglądać , ale jutro jadę po dwa big baki bo jest promocja po pięć stów za tonę hehe to zapytam , ja pellet wiaderkiem przesypuję ,jeden z big baka do wiaderka drugi podaje przez okienko a trzeci sruu do skrzyni godzina i zatankowane trochę kurzu przy tym, całe szczęcie że dwa razy na sezon ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie taka promocja i jaki to pellet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet a2 w mieście Sławków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pellet REGA 8 mm BIG BAG cena dla każdego                        560.00 zł 
  • Pellet REGA  8 mm LUZEM      przy 24 tonach                       500.00 zł
  • Dla stałych klientów zniżki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uśmiechało mi się zamawianie pelletu w workach 15 kg na palecie .

Musiałbym ręcznie przerzucać te worki z palety na paletę do kotłowni -  każda taką  dostawę ( nie wjadę przez drzwi do kotłowni z tonową paletą pelletu) 

Dlatego też zakupiłem pellet w big bagu , przy okazji taniej  ( 600 zł z dostawą ).

Big bag w trakcie dostawy , wjeżdża na wózku paletowym  do zewnętrznego  "składziku"  w którym będzie podnoszony za uszy do góry.

Następnie będzie wbity w dno zawór upustowy którym będę sobie dozował pellet do 20 L  wiaderek.  

W tym celu zrobiłem zawór upustowy  do big bagów na wzór zaworu marki Fledbag.

Założyłem w sobotę i działa.

Na razie umieszczenie tego big baga na cegłach to tymczasowa prowizorka.

Docelowo myślę podwieszać go na wciągarce łańcuchowej za uszy , tak aby wisiał sobie swobodnie nad wiaderkiem , tak metr nad ziemią .

20210403_210409.jpg

20210403_210426.jpg

20210403_210454.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, jestem nowym użytkownikiem, także cześć wszystkim. Zainteresował mnie dany temat i mogę dodać do niego swoje 3 grosze. Jestem rolnikiem - hodowcą bydła. Pasze treściwe dla zwierząt przechowuje się w specjalnych silosach blaszanych. Pasza dla bydła to nic innego jak granulat podobny do pelletu, z tym że z czego innego produkowany. Jeżeli kogoś interesuje przechowanie większej ilości pelletu, to takie właśnie silosy będą idealne. Dodam jeszcze, że na ich wyposażeniu mogą być również żmijki - transportery granulatu, które są elastyczne i można nimi rozładowywać silos na większą odległość bez używania taczki itp. 

Pozdrawiam forumowiczów, 

Wojtek Farm-er.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.