Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dlaczego kocioł jest oblepiony sadzą?


Rekomendowane odpowiedzi

Založ wentyl 4d,pompka CO,pompka kotlowa na powrocie wody z 4d w kociol i pompka CWU.4d ochroni powrot,i dowolna temperature niezaleznie na grzejniki i kociol,modulacja mocy w takiej konstelacji instalacji nie ma problemu.Možno tež kombinowac z termoglowicami,pogodowka,czujnikom,termostatom pokojowym.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starczy zawór 3drogowy z siłownikiem, pompa kotłowa i pompa CWU .Mam tak zrobione i śmiga bezplemowo. Sterowane pogodowo.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ZL sa osczedni na tym 3d zamiast 4d? Pomki beztak 3 st.I jescze jeden 3d do powrotu,by szmigalo tak dobro jak z 4d ? Po co 3d,kiedy 4d zrobi robote 2st.  3d wentylow

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.e7abbd4d2bc883e2983de2ee1c247aea.pngMam zrobione według tego schematu i super działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@MrWolfJa mam 4d bez pompy kotlowej i tu chyba na minus. Pompa cwu idzie non stop i kociol dopiero ladniej chodzi. Minus zużycie prądu ale może kupie energooszczędną pompe. Pracuje w pid i rzadko sie odstawi. Przy temp ponizej 10 st nie ma szans. Tez mam glowice termostatyczne. Bez bufora z cwu kociol szalal. Teraz sobie moduluje. Wiekszego zużycia opalu nie zauwazylem. 

Moze zle mysle ale jak cieplej jest to wydluzam pauze zmniejszajac tym samym moc kotla i dalej sie nie odstawi... 

I przy zadanej 55 mam powrot 45-48. Wolalbym zeby kociol chodzil na te 65 ale wtedy cwu parzy a dzieci w domu. 

 

Edytowane przez janosh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Daj spokój tej pompie , na prąd idzie ci około 3zł na miesiąc a elektroniczna 1 zł więc za 7 lat dopiero się spłaci ale wtedy też zdechnie i ta i ta druga więc po co przepłacać ? mnie od 5-ciu lat pompka chodzi nonstop ale 2 tygodnie temu już wymienić musiałem bo łożyska siadały . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka pompa. Czasami wymiana ma sens. 

Miałem pompę na CWU co na pierwszym biegu zjadała 45W, na drugim 55W i 65W na trzecim.

Licząc, że pracuje na pierwszym biegu 24h *45W to daje w przybliżeniu 1kWh czyli 63groszy. W skali miesiąca to 19 zł. Licząc, że pompa pracuje 8 miesięcy ciągle w pozostałe cztery dogrzewa wodę. W skali roku pobierała prądu na około 180-190 zł.

Obecnie mam pompę co pracuje sobie na 5W i zużywa 2,1zł na miesiąc i około 20 zł w skali roku. Po wymianie pomy zmniejszyłem rachunki za zużyty prąd poprzez pompę CWU o około 160-170 zł. w skali roku. Więc wymiana miała sens.

Aby pompa zjadała prądu za 1zł miesięcznie musiałaby pracować non stop w taryfie g12 stale z mocą 2,2W

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.