Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Eco- Palnik od Skiepko


jameess

Rekomendowane odpowiedzi

Tak , temp nocne i dzienne takie same , bo temp w pomieszczeniach steruja klasyczne głowice termostatyczne gazowe.

Kiedyś dawno temu testowałem obniżenie nocne i przekonałem się że w przypadku mojego budynku nie ma to ekonomicznego  sensu. Budynek ma dużą akumulacyjność.

Palnik działa w trybie FL ( fuzzy logic) i do temp 69 'C idzie na 16 kw potem stopniowo zwalnia i przy 72 'C ma juz 3 kw .

Woda idą ca na grzejniki ma aktualna temperaturę kotła czyli od ~ 42 do 70 'C.

Chce to zmienić i za wymiennikiem płytowym  ( na obiegu grzejnikowym )chcę dać zawór mieszający afriso 3 drogowy aby temp wody na grzejniki sterował sterownik Kotła ( Plum ecomaxTouch 920 ) z pogodówką.

 

Kiedyś jak miałem w tym kotle  palnik miałowy z podajnikiem to woda na grzejniki szła max 45-55'C , bo temp na kotle była ustawiona w granicach 55-65'C ( w zależności od tem na zewnątrz) 

Teraz z palnikiem pelletowym na kotle temp dochodzi do max  75 'C , dlatego myśle o zaworze 3d

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację , będzie cały czas "bujać" zaworem, ze względu na niestabilną temp zasilania.

Lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie zamiast tradycyjnego zaworu mieszającego 3D , zaworu TERMOSTATYCZNEGO mieszającego 3D np. Afriso ATM 763 1 calowy o zakresie 35 -60'C .

Ustawię go sobie na 45'C i będzie git.

Ma czas reakcji około 1 s ,więc temp wody zmieszanej na wyjsciu na instalację powinna być cały czas stabilna przez okres "rozładowywania się " mojego "bufora " w postaci kotła. Przypomnę że kocioł nagrzewa się do ~ 75 stopni po czym wygasza i przez okres średnio od 2 do 3 godz oddaje ciepło na instalację i ponownie rozpala się przy 42 'C .

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczając max temp idacą na grzejniki do np 40'C chciałem zwiększyć komfort termiczny w pomieszczeniach ( uniknięcie efektu  zimnego grzejnika )

Obecnie grzejnik sterowany termostatem gazowym , zasilany  wysoką temperaturą grzeje cyklicznie - krótko ze względu na wysoką temp zasilania .

Podając na grzejnik np 40'C będzie grzał dłużej ale niższa temp.

 

 

Ale może za bardzo jednak kombinuję.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arthek napisał(a):

Obecnie grzejnik sterowany termostatem gazowym , zasilany  wysoką temperaturą grzeje cyklicznie - krótko ze względu na wysoką temp zasilania .

 I tak ma  być.

Ja już kombinowałem wszystkiego i dla mnie oszczędnie jest tak :

-  przy temp. do -10 kocioł działa cyklicznie z pełną mocą, czyli krótko grzeje na mocy max i się wyłącza  (czyli krótkie  spalanie = mało pelletu),

Próbowałem z mniejszymi mocami palnika ale wtedy grzeje dłużej, a jak dłużej to i więcej pelletu, bynajmniej u mnie tak jest.

- przy mrozach powyżej - 10 palenie ciągłe na mocy min. ( oczywiście w zależności od pelletu trzeba się pobawić i wyregulować płomień żeby nie przygasał ) Wtedy na kotle utrzymuje się ciągle temp ok 43 stopni, pompa kręci cały czas a  w domu robi się przyjemnie stała temperatura.

- przy paleniu cyklicznym w pomieszczeniu gdzie jest termostat grzejniki są otwarte na full i tam temp jest 23 stopnie, inne pomieszczenia to co kto lubi na termostatach od 22 do 18 stopni.

Pompa złącza się przy temp 45 stopni, temp kotła do 65 a po wygaszeniu palnika pompa działa do temp 40 stopni na kotle.

Temp. na kotle mam ustawioną na 65 od 60 zaczyna modulować, Nie ustawiałem większej temp bo i tak zanim dobije do 65 to termostat wyłączy kocioł.

Pompę mam na zasilaniu i zimą też przez pompę CO grzany jest jednocześnie bojler 140l ( utrzymuje się na nim temp ok 42-43 s ) tak jest korzystniej niż grzanie tylko Bojlera osobno za pomocą pompy CWU. 
Aczkolwiek jak na weekend jest większy pobór wody to tez kocioł uruchamia się z priorytetem grzania i wtedy pompa CWU ładuje bojler. Żeby tak to działało mam to odpowiednio połączone, zawory itp.

Natomiast powrót kotła dogrzewam za pomocą bypassa czyli zasilanie za pompą CO połączone jest z powrotem calowa rurą na której jest zamocowany 1" zawór termostatyczny z kapilarą. Kapilara jest przymocowany do powrotu kotła, na zaworze mam ustawione 50 stopni. Jak rusza na zasilaniu pompa CO to widać  od razu jak błyskawicznie dogrzewany jest powrót.

Dlatego tak zrobiłem że w razie W jak nie ma prądu mogę palić w kotle węglem lub drewnem i ogrzewanie działa na grawitacji.

I jeszcze odnośnie obniżeń nocnych, to przy obecnych temp. stosuję jak najbardziej i obniżam o max 1 stopień, przy mrozach jest to max 0,3 lub wcale.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o pracę Twojego układu CO to u mnie działa to bardzo podobnie jak u Ciebie , z tym że u mnie  kocioł w okresach "przejściowych"  pracuje od termostatu pokojowego natomiast jak już na dworze średnia temp < 5'C  to działa w oparciu o histereze kotła  a nie termostat pokojowy - tak jest dla mnie ekonomicznej.

U mnie w zeszłym roku przy większych mrozach (  temp w dzien ~ minus 5-10"C i nocy do minus 20) kocioł nie spalił więcej niż 29 kog pelletu na dobę .Więc przy takim zapotrzebowaniu dobowym na moc , w moim przypadku nawet w większe mrozy jest bez sensu aby 'zmuszać "'go do pracy ciągłej na  tak niskiej mocy, sprawnośc średnio dobowa wtedy leci.

Dodatkowo jak kocioł działa w oparciu o swoją histerezę ( 42'C -75'C ) a pompa CO tłoczy non-stop wodę na grzejniki , to komfort termiczny w domu jest lepszy jak kocioł i instalacja ( pompa CO ) staje wyłączona termostatem pokojowym.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach jest to pomiędzy 2-3 godziny.

Dzięki temu , że  pompa CO działa cały czas to woda w instalacji nie jest wychłodzona  do temp otoczenia i kocioł zdecydowanie szybciej "wstaje" po tych 2-3 godz "odpoczynku".Podstawa przy takim sterowaniu kotłem to DOBRZE zaizolowany kocioł i rury instalacji CO, aby zminimalizować straty postojowe.

 

Natomiast przy pracy od termostatu pokojowego kiedy zatrzymuje się nie tylko kocioł ale i pompa CO ( po spadku temp w instalacji ponizej progu jej załączania  - u mnie 40 'C ) . To po czasie kiedy termostat pokojowy woła : "GOŁ"  , kocioł najpierw musi "podnieść "  temp wody w całej instalacji i suma sumarum czas pracy kotła jest co najmniej 1,5 raza dłuższy niż w pierwszym przypadku . Temp w pomieszczeniach tez jest wtedy zdecydowanie bardziej stabilna niż przy sterowaniu termostatem pokojowym.

 

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w całej instalacji, łącznie z kotłem jest 90 l wody.

Co prawda w moim sterowniku oficjalnie na ma grzania od "histerezy" kotła, ale jest  kulawa możliwość grzać tak jak u ciebie, tyle ze z histerezą max 20 stopni, a to bez sensu bo mam za mało wody w instalacji.

 Niestety wszystko zależy od instalacji, sterowania, ocieplenia domu, u każdego inaczej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 11.03.2021 o 22:07, michalwa napisał(a):

Ładny kolor wymiennika. Kocioł pracuje cały czas czy się wygasza?

Witam u mnie jest czarny  nalot jak czesto podaje  pelet i jaka przerwa ,mi daje ok8sek przerwy jakieś 10-12 sek chcę  wydłużyć  przerwę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1965 napisał(a):

Witam jestem tu Nowy,mam panik wip 20 kw i podajnik chyba za mala  przewa w podawaniu paliwa  bo dosyć dużo zeszło paliwa ,podaję ok 8sek przerwa 10-12 sek  i palenisko jest czarne  jak wydłużyć  przerwę między podawaniem 

Jaki sterownik jest z tym palnikiem? 

Czy było ważone paliwo? 

Ważne jest aby nie zmieniać konta podajnika, wtedy przesypuje może się znacząco zmienić i będzie nieprawidłowo spalać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RedEd napisał(a):

Jaki sterownik jest z tym palnikiem? 

Czy było ważone paliwo? 

Ważne jest aby nie zmieniać konta podajnika, wtedy przesypuje może się znacząco zmienić i będzie nieprawidłowo spalać. 

Nic nie było zmieniane  pelet był ważony  sterownik rk 2008 LPG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dzień dobry przychodzę z pytaniem. Przełączyłem termostat pokojowy od salusa na program zimowy i pojawia się problem. Sterownik pieca widzi że potrzeba grzać i grzeje wodę do obiegu ale kaloryfery zimne. Pompy pracują, opał podaje, z grzaniem wody w bojlerze nie ma problemu. Czy ktoś spotkał się z podobnym problem. To wina sterownika czy gdzie leży problem. Dodam że kaloryfery są odpowietrzony, i w obiegu jest odpowiednia ilość wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jak tam Wasze palniki w tym sezonie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, u mnie to samo  , trzeci sezon i ...nuda w kotłowni .Ten palnik jest genialny w swej prostocie obsługi i działania.

Dziwi mnie to że tak niewiele jest kotłów na rynku z tym palnikiem , ze znanych mi to Ogniwo Eko  Pellet , Fokus Pellet  i Duopellet . Swoją drogą , ciekawy jest ten kocioł Fokus Pelet.Ma wymiennik pionowy z komorą nawrotową i duży zład wody 137 Litrów, taki zład może działać  jak mini bufor ( mała częstotliwośc odpalania kotła  jeśli kociol pracuje od histerezy, z pompą co włączoną na stałe)    🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focus to jest jakaś dziwna firma, nie dostaniesz dtr-ki kotła, nie wiadomo jak zbudowany, jakie przekroje, wszystko tajne przez poufne, dawno temu do nich dzwoniłem i niczego się nie dowiedziałem, ba, nawet nie było z kim gadać a jak się już kogoś "złapało" to i tak nic nie wiedział, naprawdę dziwna firma, kosmici normalnie 😉

Ja w razie W kupiłem w Zębcu część zamienną w postaci nowego korpusu, bo mój KWKD już swoje lata ma, może się przyda może nie, ale jak by co to w ciągu  1 dnia spokojnie go mogę podmienić.

 

 

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co , wczoraj pisałem  z kimś z Fokusa i dzisiaj otrzymałem przekrój kotła i dane techniczne . Czekam na zdjecia i film.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też mieli przysłać i nie ....dosłali, a dzwoniłem kilkukrotnie. No i zeby gwarancja była to płatny montaż , płatne przeglądy.

Wolałbym już kocioł ogniwo, kupujesz, montujesz wg. wytycznych firmy i finito.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No daje do myślenia.

W dzisiejszych czasach takie podejście do klienta może szokować.

Dla firmy to równia pochyła . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.