Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzecznościowa ocena montażu.


Trener40

Rekomendowane odpowiedzi

Mojemu znajomemu zamontowano pompę Atlantic 8KW 

https://www.bridom.pl/atlantic-pompa-ciepla-powietrze-woda-extensa-ai-duo-8-kw

Nie znam się na tym, więc wklejam kilka fotek do oceny. Chata nowo wybudowana( jeszcze niezamieszkana) z dobrym ociepleniem ( podłogi / strop/okna/okna tarasowe ) na zewnątrz też dojdzie styropian... Nie pytajcie mnie od czego i gdzie idzie jakaś rurka, bo nie wiem. Całość w podłogówce.  Zapewne mało szczegółów, ale cóż... Są tam jakieś "kwiatki", czy guzik widać ? 

Pompa ogrzewać będzie 120m/2, a budynek po obrysie ma 9.5*15.5m.

20210228_153112.thumb.jpg.0a6ec2701319496bbb233e63d1be1716.jpg20210228_153320.jpg

20210228_154109.jpg

20210228_154310.jpg

20210228_153112.jpg

20210228_153115.jpg

20210228_153140.jpg

20210228_153258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zajrzyjcie do DTR pompy ciepła. Tam jest wszystko czarno na białym opisane.

Ponadto taką jednostkę zewnętrzną się okresowo serwisuje.
Na 10 cm to nawet śrubokręta nie włożysz, a co dopiero o lokalizacji otworu z śrubą mocującą obudowę.
Te lamelki z tylu lubią być czyste, ponadto lubią by zaciągane powietrze nie musiało tak gwałtownie przed nimi zakręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Odesłałem kolegę do czytania DTR i ma jeszcze raz dokładnie zmierzyć jaka jest w tej chwili odległość. Serwisant, który uruchamiał pompę nie miał zastrzeżeń,a gość podobno był bardzo drobiazgowy. 

@Witek-z-Ulicy dopytałem kumpla i w tej jednostce nie ma z tyłu śrub od obudowy. Obudowę rozkręca się na bokach. 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem fotkę jak to wygląda z bocznego punktu widzenia. Rury widać na styk... Zeby "wydusić" z nich długość, to można by było ten poziom obniżyć jak zaznaczyłem... Ewentualnie podnieść wyżej jednostkę... 

att_161460839827060.jpg

att_161460839827060~2.jpg

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle po kiego grzyba było te rury takie długie ciągnąć. Nie prościej byłoby ustawić jednostkę zewnętrzną bezpośrednio pod wyjściem przez ścianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam, ale Ci co montowali powiedzieli koledze, że ma być zachowana odpowiednia  odległość pomiędzy jednastką zewnętrzą, a wewnętrzną. Też się właśnie o to zapytałem kumpla, bo zaraz za ścianą stoi jednostka wewnętrzna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie pytanie. Widzę, czujnik temp zewnętrznej. Ten daje się z reguły na północnej ścianie. I jeżeli jednostka też jak widać jest od północy to będzie to niekorzystne. Tam zawsze jest chłodniej. I zawsze COP będzie deko niższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to można było postawić jednostkę od strony zachodniej a rury jak już mają być takie długie pociągnąć wewnątrz. Przecież to jest stan surowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jako że jestem "młody stażem" w PC ale już "zimowo" doświadczony ?   dorzucę swoją skromną opinię: ?

1) jednostka zewnętrzna stanowczo za blisko przyszłej elewacji w/g mnie minimum 40cm od powierzchni (gotowej elewacji)

2) pompa stanowczo za duża.... 4-5kW max.

Jest to nowy budynek, małej powierzchni, do tego dobrze wyizolowany termicznie.

Pozdrawiam. YARO

 

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@YaroXylen weź pod uwagę to, że znakomita większość pomp na rynku traci na wydajności przy dużych mrozach. I to nawet 50% swojej wydajności nominalnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Trener40 napisał:

Dostałem fotkę jak to wygląda z bocznego punktu widzenia. Rury widać na styk... Ewentualnie podnieść wyżej jednostkę... 

 

att_161460839827060~2.jpg

Tylko w ten sposób.

Jeżeli jednostka pompy zewnętrznej będzie zamontowana wyżej od poziomu gruntu, to:
- mniej będzie zasysała pyłów z podłoża gruntu  
- w razie sporej pokrywy śnieżnej, nie będzie zasysała śniegu.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Outsider napisał:

@YaroXylen weź pod uwagę to, że znakomita większość pomp na rynku traci na wydajności przy dużych mrozach. I to nawet 50% swojej wydajności nominalnej. 

Witam.

Wziąłem pod uwagę i dlatego się odezwałem. Nadal w przypadku domu, który dużo lepiej energetycznie wygląda niż mój... potwierdzam co pisałem wyżej, a i pompa też nie jakaś kulawa.

Osobiście u siebie od czasu instalacji PC grzałki wspomagające w pompie mam wyłączone, najniższa temperatura zewnętrzna jaką pompa zarejestrowała to minus 26stopni i dała radę. Prawdą jest, że to już chyba był kres działania(T-Cap12kW) mimo że COP pokazywała 1,7-1,9 , ale w domciu temperatura cały czas trzymała się 23stopnie a chatka 2,5 raza większa niż wynika z opisu kolegi. Przypuszczam że gdyby taka temperatura utrzymała się kilka następnych dni, to byłoby konieczne uruchomienie wspomagania, ale w takie 1-2dobowe extremum na pewno sobie poradzi.

Oczywiście poligon jaki się trafił w tym sezonie potwierdził tylko moje przypuszczenia z czego jestem bardzo zadowolony, jednak absolutnie przestrzegam, aby PC nie była jedynym źródłem ciepła w domciu. W przypadku awarii urządzenia czy sieci elektrycznej, każdy domek musi (upss...powinien) mieć alternatywne źródło ciepła i jakiegoś prądu, tylko kominek czy jakaś koza nie wymagają zasilania. Ojoj....właściwie dotyczy to chyba każdego odpowiedzialnego właściciela domu. Ale to już inny temat.

obraz.png.820bd12a129ea420377740c1895cadcd.png

Niech kolega zwróci uwagę na lód który spiętrza się powyżej linii elewacji i po prostu wchodziłby na nią , a gdyby troszkę dłużej mrozki utrzymywałyby się i wcale nie większe tylko tak ok. 5-8 stopni to będzie....igloo ?

Pozdrawiam kolegów z Forum. YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider przeniesienie jednostki zewnętrznej na stronę zachodnią odpada...

Dzięki wszystkim za cenne uwagi. Podesłałem kumplowi link do tematu i niech wyciągnie wnioski.

Gdyby to była moja chata, to z pewnością odsunąłbym od ściany i postawił wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, YaroXylen napisał:

Osobiście u siebie od czasu instalacji PC grzałki wspomagające w pompie mam wyłączone, najniższa temperatura zewnętrzna jaką pompa zarejestrowała to minus 26stopni i dała radę. Prawdą jest, że to już chyba był kres działania(T-Cap12kW) mimo że COP pokazywała 1,7-1,9 ,

Jeżeli pompa ma w takich warunkach  częste defrosty to czasami  oszczędniej wychodzi włączyć wspomaganie grzałką.

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z tymi defrostami to jest chyba ciupkę inaczej jak się posiada bufor 200L. W przypadku mojej pompy defrost z buforem trwa ok.4 minut więc grzałka nic tu nie da, i tak poniżej minus 10stopni defrost w trybie deice mode2 czyli idzie gazem i samą sprężarką bez użycia grzałki i bufora. Co innego jeśli instalacja C.O. jest bez bufora to woda w instalacji momentalnie schłodzi się do 20-kilku stopni a to przy grzejnikach jest dużym dyskomfortem.

Przy buforze zmiany temperatury początkowej i końcowej są praktycznie w ogóle nie zauważalne.

W wielu modelach PC grzałka jest zamontowana w takim miejscu, że nie bierze udziału w defroście a tylko niweluje chwilowy spadek temperatury w układzie CO podgrzewając wodę za wymiennikiem ?

Oczywiście to są moje własne obserwacje i można się z nimi nie zgadzać.

Pozdrawiam. YARO.

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że wspomagając grzałką ograniczmy częste defrosty jak pompa w nie wpadnie wtedy gdy  pracuje w ekstremalnych warunkach w niskiej temperaturze powoduje to że układ ma lżej a nawet mogą być  oszczędności .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście że kolega ma rację, tylko że w/g mnie, w tym momencie wychodzi objaw za małej (słabej) pompy ciepła i powinna zostać zastąpiona innym sprawniejszym źródłem ciepła niż grzałka z COP1, a ponownie zostać uruchomiona wtedy gdy warunki jej pracy się poprawią.

Pozdrawiam. YARO

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.