Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Suchy starter mieszam z mąką żytnią i zakwaszam przez ok.12 godzin. Nie mam w starterze nadmiaru bakterii octowych i nie pozwalam na ich rozwój trzymając się temperatury i czasy zakwaszania. Chleb nie jest wyraźnie kwaśny bez względu na ilość zakwaszonej mąki. Ostatnio używam mąki z młyna Suwałki, ale każda mąka bez dodatków będzie specyficzna w prowadzeniu i trzeba wyczuć jak reaguje ciasto z takiej mąki.

Opublikowano
W dniu 17.04.2023 o 22:19, sambor napisał(a):

Jakie mąki , od jakich dostawców, możecie polecić?

Wspomniane było już wyżej, by pozyskiwać mąkę od tradycyjnie prowadzonych gospodarstw. Póki jest to możliwe, dbać o rodzime rolnictwo, w każdej skali. Pisać o tym jak jest to istotne, nie potrzeba. Obraz jest dość wyraźny.

Opublikowano (edytowane)

Jeśli nie ma w pobliżu żadnego rolnika to postaram się wysłać (szczegóły możemy ustalić w prywatnej wiadomości). Należy się, pomogłeś wiele razy za darmo odwiedzającym forum. 

Edytowane przez Fozgas
Opublikowano

Gdybym miał w okolicy kogoś z taką uprawą zboża, to pewnie zainwestowalbym w jakieś małe żarna do przemiału domowego.

Opublikowano

Jak napisałem wyżej, można wysłać "garść mąki" na wskazany adres. Do końca tygodnia dajcie znać.
Orkiszową też warto spróbować, ale o wypiekach z niej to więcej i lepiej mógłby napisać fachowiec, piekarz, który się ujawnił w tym temacie. 

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Skoro utworzono taki temat to chyba powinienem też co jakiś czas zamieścić tu jakąś informację, polecić jakiś artykuł lub publikację. Zwłaszcza, gdy na forum jest mniej dyskusji na tematy techniczne.

Tym razem proponuję zainteresować się wpływem diety na leczenie się ran.
Jeśli ktoś ma wiedzę, niech się podzieli szczegółami.

  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Nie chciałem zakładać nowego wątku. Po latach spokoju zacząłem ponownie odwiedzać fejsa, gdyż cała aktywność ze starych for motoryzacyjnych i pokrewnych, przeniosła się właśnie tam. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i oprócz znacznej ilości zmarnowanego czasu, wpadła mi w oko grupa użytkowników żeliwnych kociołków. Do wyboru pojemność i wykończenie wewnątrz emalią, bądź czyste żeliwo. Pomyślałem nawet że będzie to może lepsza alternatywa dla oklepanego grilla. Jednak już zanim kupię ten kociołek, zacząłem zastanawiać się nad paleniskiem, które nie będzie wymagało taczki drewna do stworzenia kupki żaru. W zamyśle mam coś z szamotu i gliny na wzór piecyka rakietowego. Ktoś coś takiego praktykował?

Opublikowano

Na razie nie ma odpowiedzi to podpowiem, że przypomniałeś mi o jadle z dymfoka. Chyba prostsze rozwiązanie, bo wystarczy ognisko. Kiedyś, na survivalowym zgrupowaniu, przez kilka dni, główny posiłek przygotowywało się w tym kociołku właśnie. Gdybyś więc miał dostęp do grupy piszącej o takich daniach, to może znasz więcej oryginalnych pomysłów na podobne jadło. Na fb nie logowałem się, więc jak to powiadają: "nie ma mnie" :)

Opublikowano

W większości przypadków, jak nie w całości, kociołki ustawiane są bezpośrednio w ognisku lub wiszą na stojaku nad ogniskiem. Może za bardzo wydziwiam i szukam komplikacji, ale chciałbym zrobić coś na wyższym poziomie technicznym i ekonomicznym. Spalić mniej drewna i mieć stabilne źródło ciepła.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.