Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kuchnia Wegańsko - Wegeteriańska


Witek-z-Ulicy

Rekomendowane odpowiedzi

Są na tym forum różnorakie kąciki.
Jest fajny temat o muzyce, o poszanowaniu powietrza, o poszanowaniu zasobów - Zero Waste, o sztuce przetrwania - Survival, to dlaczego do tej pory nie powstał kanał o diecie wegetariańskiej i roślinnej.

Niestety przy zakładaniu tego tematu podjąłem decyzje o pewnych obostrzeniach, dotyczących wpisów postów w tym temacie.

Oczywiście zaglądanie w ten zakamarek forum, i czytanie postów jest ogólnie dostępne i polecane z mej strony.


cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że spożywanie jedynie produktów roślinnych, jest chore i na dłuższą metę niezdrowe. Owszem, obecnie ludzkość spożywa i produkuje zapewne zbyt dużo mięsa, ale całkowite wykluczenie produktów zwierzęcych jest niedobre. Poza tym, takie diety zupełnie nie sprawdzą się w pewnych regionach światach, jak np na Alasce, czy w innych częściach świata gdzie jest zimno, ponieważ wydatek energetyczny człowieka tam, jest bardzo duży i uzupełnienie energii tylko roślinami jest niemożliwe. 

Myślę że jednym z sekretów zdrowego odżywiania jest właściwe zbilansowanie swojej diety, a nie całkowite zabieranie z niej białek czy tłuszczy zwierzęcych. Nawet ludzie pierwotni jedli mięso, co prawda rzadziej niż my, ale jedli.

Poza tym, nie ma to jak pęto pachnącej kiełbasy, po ciężkiej fizycznej pracy... ;-)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenna i subiektywna jest Twoja ocena.

Nie jestem dietetykiem, więc nie będę tutaj podawał jakiś diet.
Postaram się tylko, na przykładach zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych.

Może zaczniemy od zakwasu buraczanego, ale wyczytałem, że jakiś dowcipniś z forum wykradł mój pomysł.
Przepis zamieszczę w nadchodzącym tygodniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Niestety przy zakładaniu tego tematu podjąłem decyzje o pewnych obostrzeniach, dotyczących wpisów postów w tym temacie.

Nie powiedziałeś jeszcze, jakie to obostrzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się notorycznie zwiększać udział warzyw w diecie,jednak mam przykład swojego siostrzeńca będącego wege już dobre kilka lat i skurczybyk wygrywa nawet te większej rangi zawody MTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie mankament diety roślinnej,częste spożywanie może nawet mniejszych porcji,ale jednak częściej.Ciężko odmówić wędlinki swojej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum technicznym taki temat?

17 minut temu, carinus napisał:

Staram się notorycznie zwiększać udział warzyw w diecie,jednak mam przykład swojego siostrzeńca będącego wege już dobre kilka lat i skurczybyk wygrywa nawet te większej rangi zawody MTB.

https://www.youtube.com/watch?v=12I8GzS28h4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami po prostu trzeba coś zjeść, by mieć siły na pisanie na forum.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro gladiatorzy mogli być wege to pewnie nam też od tego siły nie braknie.

A co z przepisami na jakieś znośne jedzonko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Fozgas napisał:

Na forum technicznym taki temat? ,,,

Prowokowałeś mnie od pewnego czasu, tematami ogólno zdrowotnymi.

 

5 minut temu, carinus napisał:

,,, A co z przepisami na jakieś znośne jedzonko?

Sam po pewnym czasie znajdziesz, dostosujesz do swoich potrzeb i rodziny, na dodatek ugotujesz w niedzielne przedpołudnie.
Cierpliwości.

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest szeroki temat. Przypuszczam, że są fora na których jest poruszany.
Najlepiej sprawdzić samemu. Zwykła ciekawość jednak nie wystarczy, powinno z tym iść przekonanie, gdyż najsilniejszym przeciwnikiem jest przyzwyczajenie, nawyki.
 

4 godziny temu, cezar76 napisał:

Poza tym, nie ma to jak pęto pachnącej kiełbasy, po ciężkiej fizycznej pracy... ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiek XX był bogaty w różne nowe ideologie, które były (są) sprzeczne z naturą człowieka. Dla mnie weganizm / wegetarianizm do nich dołącza - nic więcej.

ps. Całe szczęście jest to ideologia która medialnie nie wchodzi na sile pod nasze strzechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie są różni. Nieraz oryginalnie pojęta chęć pomagania, może przynieść skutek odwrotny.
Życzę więc, by to wrażenie pozostało, by nikt tego nie zmienił

Komfort pośredniej „rozmowy” (forum), może sprzyjać prowadzeniu sporów, dać niekiedy szansę na zastanowienie się i przemyślenie niektórych spraw.
Otóż szerokim jest wachlarz przeróżnych twierdzeń na temat „natury człowieka”. Na ten przykład weźmy zmieniającą się „piramidę żywienia”. Nauka, postęp, przełamują pewne stereotypy. To co w tej dziedzinie 150 lat temu było odkrywcze, przeciwne naturze, dziś już takie nie jest. Osiągnięciem na korzyść jest też zapatrywanie się większości (nieprzekonanych), na takie zmiany. Kiedyś nie byłoby rozmowy w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno zupełne odrzucenie mięsa jest niezdrowe, osłabia organizm i coś tam jeszcze, czytałem swego czasu jakieś opracowania ale nie dietetyków z WP czy TVN tylko wyniki badań. Nie bez powodu uzębienie człowieka wygląda tak a nie inaczej, gdyby natura stworzyła nas wege to nasze szczęki były by podobne do krowy. Człowiek to wszystkożerny drapieżnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcicie się, „łazicie jak kot koło ciepłej bryje”.
A któż to Wam każe jeść „trawę” ?
Skoro natura Was tak stworzyła, to pozostańcie przy swoim.
Może autor tematu coś więcej napisze, wyjaśni.
Nie każdy ma ten dar. Posiadać wiedzę nie znaczy umieć przekonywać, tłumaczyć.
To forum choćby, jest tego przykładem. Są koledzy, którym nie ciężko wyjaśniać sprawy dla nich oczywiste. Lubią to i znają się na tym.
Zaproponowany zaś temat jest dość wymagający. Nie ogranicza się tylko do „miski”.
Łączenie produktów spożywczych – są takie, których „mieszanka” jest niewskazana, nawet bardziej niż produkty mięsne.
Przerwy między posiłkami, ich ilość (w zależności od wykonywanej pracy). Ruch na wolnym powietrzu itd. itp.
Zajrzałem na fora o tej tematyce, może się mylę, ale nie są tak aktywne jak to tutaj. To mnie trochę zdziwiło. Jest nisza.
Mogę więc zachęcić tylko i tym sposobem wesprzeć kolegę @Witek-z-Ulicy w poprowadzeniu tego wątku; zwrócić uwagę, że to co dziś pachnie równie dobrze za jakiś czas może... no, pachnieć inaczej.
Osobiście, wolę jednak tutaj (na forum), czytać wpisy konstruktorów od przeróbek DS. To jest dla mnie ciekawsze, bo nieznane, nowe.
 

Edytowane przez Fozgas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem rozpocząć od zakwasu buraczanego, by rozsmakować (zachęcić) szanownych forumowiczów do potraw na bazie warzyw i owoców.
Niestety głównie z braku czasu, przesuniemy ten temat w czasie.

Natomiast dziś zaproszę Was do domu bardzo sympatycznej i uroczej rodziny.
Czyli,  mama Agata i tata Maciek oraz trójka dzieci, które pomagają im w budowaniu wizerunku sukcesu marki Zielone Koktajle.

źródło:
https://zielonekoktajle.blogspot.com/

https://www.youtube.com/c/slepazyl/videos


ps.
Zachęcam na bardzo dokładne przejrzenie w wolnym czasie, tych adresów podanych powyżej.

A poniżej przepis na najnowszy koktajl na ODCHUDZANIE, z czerwoną kapustą, burakiem, truskawkami i malinami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcielibyśmy nadać temu tematowi jako taki porządek wypadałoby rozpocząć od uwagi kolegi @cezar76  gdyż dotknął najistotniejszego problemu, w całym tym „przedsięwzięciu”.

Tak zwana kwestia smaku nie jest tu obojętna. To fundament. Proszę zwrócić uwagę, iż nawet producenci „zdrowej żywności” wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów starają się oferować coś co ma nawiązywać do produktów mięsnych.
Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź jest oczywista. Została zmieniona dieta, lecz przyzwyczajenia pozostały. Zatrzymanie następuje w pół drogi, gdyż wiedza o naturze smaku jest niepełna lub zupełnie pomijana.

Smak można kształtować, korygować, naprawić lub zepsuć. Zawsze jest to proces. Bez znajomości natury tej rzeczy zaś, nie jesteśmy w stanie pochwycić celu i sensu decyzji dotyczącej zmiany diety, utrwalić tej „zamiany”.
Łatwiej to uwypuklić na przykładzie osób, które nigdy nie spożywały niektórych potraw ( w interesującym nas temacie – mięsnych), gdyż mają wtedy miejsce zupełnie inne „wrażenia zapachowe”, nie mówiąc już o próbie posmakowania…

Wobec powyższego, dobrze byłoby zachęcić zainteresowanych do bardzo łatwych zmian, takich jak stopniowe rezygnowanie z pikantnych, mocno przyprawionych potraw, słonych, bardzo słodkich itp.
I nieraz przypominać znane powiedzenie, iż „przyzwyczajenie jest drugą naturą”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fozgas napisał:

Jeśli chcielibyśmy nadać temu tematowi jako taki porządek wypadałoby rozpocząć od uwagi kolegi @cezar76 ,,,

Tutaj w tym temacie (to jest moje zdanie), żadnego porządku nigdy nie będzie.
Powiem Ci drogi kolego, w zaufaniu i po cichutku na uszko, że temat ten będzie omijany przez forumowiczów szerokim łukiem. 

 

3 godziny temu, Fozgas napisał:

,,, Smak można kształtować, korygować, naprawić lub zepsuć. Zawsze jest to proces. ,,,

" Czy smak funduje nam natura?   Czy wychowanie?   Czy kultura? ".

To nie moje słowa, a Ludwika Jerzego Kern.

 

3 godziny temu, Fozgas napisał:

,,, Wobec powyższego, dobrze byłoby zachęcić zainteresowanych do bardzo łatwych zmian, takich jak stopniowe rezygnowanie z pikantnych, mocno przyprawionych potraw, słonych, bardzo słodkich itp.
I nieraz przypominać znane powiedzenie, iż „przyzwyczajenie jest drugą naturą”.

I w tym nieładzie, który zapewne będzie panował zawsze w tym kąciku, spróbujemy czasem zarzucić wędką przynętę (zachętę).

 ps.
Kolego @Fozgas, czy przypominasz sobie słowa rzucone ot tak, przez Ciebie o etnografie Henryku Oskarze Kolberg ?.
 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Powiem Ci drogi kolego, w zaufaniu i po cichutku na uszko, że temat ten będzie omijany przez forumowiczów szerokim łukiem. 

Ja jeszcze zaglądam, ale coraz bardziej się zniechęcam. A dlaczego się zniechęcam? Chociażby z takiego powodu:

 

46 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

To nie moje słowa, a Ludwika Jerzego Kern

 

46 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

czy przypominasz sobie słowa rzucone ot tak, przez Ciebie o etnografie Henryku Oskarze Kolberg

 

W dniu 24.01.2021 o 18:27, Witek-z-Ulicy napisał:

Postaram się tylko, na przykładach zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych.

Z niecierpliwością czekam. 

 

48 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

spróbujemy czasem zarzucić wędką przynętę (zachętę).

Też nie mogę się doczekać, tylko że to czekanie, coraz bardziej mnie zniechęca. Ja, mięsożerca, nielubiący gotować, a jedynie smacznie zjeść nie złapałem jeszcze przynęty, bo jej chyba jeszcze nie było.

Jestem generalnie związany w jakiś sposób,tylko z tym forum i lubię tu poczytać, co jakiś czas, o czymś innym niż ogrzewanie. Ale jeśli nawet autor rzadko będzie tu zaglądał, to i ja przestanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @cezar76 mogę jedynie ubolewać z tego powodu, że codziennie nie otrzymywałeś z mojej strony  przepisów zbilansowanej diety wegańskiej oraz wegetariańskiej.

Musisz mnie zrozumieć, ale jest okres stanu zagrożenia epidemicznego.
Od przyszłego weekendu za  koszty dostarczenia zamówionych przez Ciebie całodobowych posiłków nie będzie pobierana przeze mnie dodatkowa opłata.

Możesz także dokonać wpisu do Księgi Skarg i Zażaleń znajdującej  się u Administratora tego forum. 
Wzory wpisów znajdziesz poniżej.
źródło:
http://www.stalin.tv/absurdy/skargi.html

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.