Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Np. tu znajdziesz odpowiedź: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego/page6

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jaki ma być?

Jak niebieski to za dużo powietrza idzie, ale ja bym się za bardzo nie przejmował.

Rusek jest dobry, bo się nie spieka i nie zawiesza i jest tani.

Mnie w tym roku podkusiło kupić miału wanienkę z Wesołej zamiast ruska. I szczerze mówiąc nie jestem zbyt zadowolony, bo się cholernie spieka.

Będę musiał dokupić z 15 ton groszku ze wschodu i mieszać. A pali się to na retorcie 150kW

Edytowane przez colover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 ton !!! słyszałem, że rusek jest słaby do leżakowania utlenia się i robi się miał. W mojej miejscowości jest terminal przeładunkowy węgla rosyjskiego, ja u nich kupuje. W kwietniu był po 540 zł/t, a jak hurt to po 340 zł/t. Zawsze brałem w hurcie, ale poprzednia zima była słaba i mi dużo zostało i nie miałbym gdzie składować. Generalnie jestem zadowolony, na terminalu sortują, więc jest bez miału sam czysty węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie rozkłada bardziej niż polski. Oczywiście węgiel składowany na pryzmach się utlenia i traci wartość opałową. Groszku trochę zostało z zeszłego sezonu, leżał na dworzu w sumie póltora roku i nic mu nie jest.

Te 15 ton to tylko na domieszki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywiozłem dzisiaj mojemu Dakonowi młodszego brata.

Dwuletniego, używanego przez półtora sezonu.

W stanie bardzo ładnym. Standardowo ze źle założonym rusztem.

Dałem całe trzysta złotych.

Zaleje jakimś borygiem i będzie stał w rezerwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to klapka obrotowa poziomo z przeciw wagą na śrubce dzięki wychyleniu śrubki z przeciw wagą ponad oś obrotu zmniejszamy lub zwiękaszmy siłe potrzebną do otwarcia lub zamknięcia klapki.

I jak już to jest Regulator Ciągu Kominowego !

Edytowane przez sono2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/showitem/description/5791300796.html

Tutaj masz różne rodzaje z rysunkami i wymiarami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, króciutkie pytanko, czy uchylacie w klapie załadowczej "wizjerek" żeby przewietrzać komorę załadowczą i jednocześnie zmniejszać smolenie.

Jeśli tak, to ile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak palę drewnem i zrębkom mam ten wizjer otwarty całkowicie lub do  połowy zależy czy jest wiatr  a na węglu  palę brunatnym z Bogatyni  mam uchylone tylko na 1-2mm  tak by gazy były zaciągane do przerobionego palnika. A przeróbka jest dosyć prosta , ostatni ruszt odłączony obłożony szamotem i obklejony gliną z tartym szamotem i cały kanał jest wyłożony aż pod samą górę z jednej strony szamotem a z drugiej niepalną płytą izolującą z innego kotła . A w otwory powietrza dodatkowego dałem rurkę 3/4 cala ponacinaną by doprowadzała na całej szerokości powietrze ,nie tak jak jest w oryginale punktowo .

Edytowane przez rzeznik2555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas rozpalania gdy temperatura dochodzi do nominalnej, buja mi klapką dolną (PG) i słychać takie szarpanie powietrza fufufufufu, następnie gdy temperatura się ustabilizuje jest już spokojniej. Dodam tylko, że borykam się z nadmiernym ciągiem kominowym i mam zmniejszony otwór PG, prześwit ma teraz 19x3cm oraz przymykam czopuch na 1 ząbek. Montowałem RCK, ale nie zdał egzaminu smolił wymiennik.

Czy można coś z tym zrobić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być możliwe że za małą temp zadaną miałeś na kotle że z rck smoliło Ci wymiennik lub za małe ciśnienie ustawiłeś by panowało w kotle i słabo ciągło w komin ja teraz jak pisze palę zrębkę i drewno i nie mam takich problemów nawet wymiennik jest czyściejszy. I bardziej suchy niż wcześniej a temp na kotle to 70C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie mi proszę czy rck rozwiąże taki problem. Komin koło 14 m 14x14cm. Klapkę PG uchylam powiedzmy na 1 cm kocioł się "rozpędza" wzrasta temp. spalin co powoduje wzrost ciągu. Kocioł osiąga bardzo dużą moc (ciepłomierz pokazuje często ponad 18,5 kW), a temperatura spalin mocno wzrasta (280 - 290*C). Przykręcam więc PG - ogień przygasa, ciąg spada i pali się zbyt wolno.

Czy gdybym zamontował rck to dałoby się tak ustawić, aby zabezpieczał przed takim "rozhulaniem" się kotła (wychładzał spaliny), a gdy będzie paliło się wolniej to będzie całkiem zamknięty i nie będzie powodował wychładzania spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przy otwarciu pg na 1 cm to by kocioł wystartował. Przy rozgrzewaniu zładu to mam ze 4mm, a jak osiągnie 60st to podłączam miarkownik i otwiera się już bardzo minimalnie. Trzyma te 60 st w zasadzie równiutko.

Ja bym był ostrożny przy instalowaniu rck w kominie murowanym. Zamiast tego może zawęź palnik, zmniejszy to moc kotła i obniży temp spalin.

Czy komin idzie Ci w środku domu? Jeśli tak to niech idą cieplejsze spaliny, będziesz miał ceramiczny grzejnik w domu.

Ja się przestałem przejmować, czasem nawet przy rozpalaniu idzie i 400st. Termometr trzymam tylko do ustawienia ilosci pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nagrałem dziś film jak działa nowy palnik na  akacji nie widać efektów bo kam z tel. ale można się domyśleć jak wyglądają płomienie  drewno leżało coś około 5-7lat w drewnianej komórce więc jest bardzo suche i twarde , kocioł bardzo ładnie na nim pracuje. Szkoda że tylko taka mała komora i nie mozna dłużej sobie popalić tylko za dnia palę drewnem a na noc zasyp do pełna brunatem .https://youtu.be/fZNu8lX9Fs8

Edytowane przez rzeznik2555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mówiąc to nigdy nie sprawdzałem  ale 3 taczki to na tydzień starczają  muszę ciąć drewno które było naszykowane do Camino 18kw czyli jest bardzo długie po 35-40cm na pół każdy klocek . Jak to mówią robota głupiego się trzyma , najpierw ciąłem długie bo do kociołka wchodziły a teraz od nowa to samo drewno w ręce biorę . Mam jeszcze ze 2 przyczepy nacięte topolowego leży okryte  leczy i czeka na swoją kolej ale to już pewnie na przyszły  sezon będzie a w metrach jeszcze około 25m3 będzie . Narobiłem się w lesie jak głupi i teraz jakoś to muszę przerobić wększości to brzoza osika i dąb mało było na działce sosny  a leży już tak 2 lata chba że wynajmę rębak to zetnę i szybciej spalę :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegę namówiłem na Dora.

Dokładniej na Buderusa, moc 24kW. Kupił za 300 zeta cieknącego. Wymienił sobie ostatnią półkę pionową (koszt blachy 33 zł, robota jego) i odpaliliśmy dzisiaj. Ma moc, dużo szybciej łapał temperaturę niż mój, mimo że do ogrzania ma pewnie coś w okolicy 450m2. Do tego stoi w warsztacie, który dogrzewa górną płytą. Dodatkowo kolega zrobił podwójny czopuch (ok. 1,5 m) dobrze zaizolowany, który też będzie dogrzewał garaż ciepłym powietrzem.

Zobaczymy czy da radę przy niższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupiłem z dziurą w ostatniej (tylnej ściance), wyciąłem od zewnątrz płaszcz i pospawałem ubytki. Kocioł niby 6 letni a z blachy został papier... Nie wymieniałem całej blachy bo chciałem na szybko wypróbować czy wystarczy 13kW do ogrzania mojego domu. Jak przetrwa ten sezon, to zrobię mu generalny remont. Można te kotły wyrwać za kilka stówek mnie wyszedł z transportem ok 250,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.