Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC dobór mocy


Tomaszzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do wymiany pieca na ekogroszek na PC + PV. Zrobiłem kalkulację na stronie ciepłowlasciwe.pl.

I stąd moje pytanie w doborze pompy ciepła pojawił się dwie wartości 6kW (10kW) jakiej mocy powinienem wybrać PC ?

Oraz jakiej wielkości powinna być moc PV aby pokryć zapotrzebowanie energii PC.

Z góry dziękuje za pomoc

tomasz_zi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Kolega grubo inwestuje , pompa 7 do 9 kw panele około 6 kw . dobre pytanie do Kolegi @automatyk . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noto 5700 kWh za rok , a jakie zapotrzebowanie na energię wyszło w kW w ciepłowłaściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że pompa max. 7 kW i instalacja do 10 kWp żeby nie wpaść w próg 30 % i powinno być dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, misiek30 napisał:

Czyli wychodzi na to że pompa max. 7 kW i instalacja do 10 kWp żeby nie wpaść w próg 30 % i powinno być dobrze. 

fajnie dzięki za informację.

Mam jeszcze pytanie wiesz może czemu w cieplowlasciwe.pl piszą dwie moce 6kW i w nawiasie (10kW) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest sumowanie CO i CWU ale u mnie pompa jak grzeje CO to nie grzeje CWU i odwrotnie, więc trochę nie potrzebne to sumowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa jesli chodzi o ogrzewanie podłogowe to 9kW standart ,np samsung ehs lub Panasonic ,jeśli na grzejnikach to 9kw t cap

zużycie energi w zakresie 5-6MW na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4kW na CWU to należy doliczyć około 0,7kW do mocy pompy.

Czyli zamiast 6kW szukać koło 7kW. Stare Panasonic T-cup tylko się nazywały 9kW żeby lepiej im współczynniki wypadały. Realnie były to odpowiedniki innych pomp z zakresu 12-14kW. Może kiedyś to unormują i 7kW jednego producenta będzie równe 7kW drugiego producenta.

Dobierając pompę ciepła poza tym czy mamy podłogówkę czy grzejniki należy uwzględnić strefę klimatyczną czyli to czy mieszkamy pod Wrocławiem czy pod Augustowem :)

Dobrzy instalatorzy korzystają z kalkulatorów doboru od producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie pompy z nowych serii sa niczym innym jak przewymiarowaną pompą zcertyfikowaną o model nizej

dzisiejsza 9 t-cap to nic innego jak stara 12kW ,dzisiejsza 12 to nic innego jak dawna 16

jedynie 16 to zupełnie nowy produkt z poteżną sprzerarką o mocy 10,2kW  wypluwająca z siebie 16kW przy -15st

tak czy inaczej panas seria t-cap jest na tyle dobrany ze faktycznie zadnych problemów z tym nie ma jesli chodzi o moc ale to tak samo jakby mieć audi a6 z silnikiem 4,2 i sie dziwić ze przyspiesza pod górkę

co do doboru wypowiedziałem sie wyzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje koledzy za wyczerpujące odpowiedzi.

Jeszcze mam jedno pytanie bo zastawiam się na wyborem mocy PC mitsubishi Zubadan czy 8kW lub 10kW wybrać.

Ponieważ mieszkam na górce i pomimo dobrej izolacji domu przy większych wiatrach od strony której wieje wiat pomieszczenia się bardziej wychładzają. Czy nie lepiej przewymiarować i wziąć PC większą 10kW z zapasem mocy.

Co byście poradzili w tym przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... przepraszam myślałem że o tym wspomniałem. Posiadam system mieszany.

Przedstawiam rodzaje zastosowanego ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach oraz ich wielkość.

Parter:

1. Wiatrołap 4m2 – ogrzewanie podłogowe

2. Holl- 8,5m2 – Ogrzewanie podłogowe

3. Kuchnia 12,5m2 – ogrzewanie podłogowe

4. Salon 33m2 – ogrzewanie podłogowe

5. Łazienka 3,5m2 – ogrzewanie podłogowe + kaloryfer drabinkowy 150x60cm. 450W(55 o /45o)

6. Gabinet 11m2 – ogrzewanie kaloryfer purmo C22 80x90cm 950W(55 o /45o)

7. Kotłownia – ogrzewanie brak

8. Garaż -36m2 – Ogrzewanie kaloryfer purmo C22 80x60cm 685W(55 o /45o) -Zakręcony

Poddasze :

1. Holl- 8,5m2 Ogrzewanie kaloryfer purmo C22 70x60cm 600W(55 o /45o)

2. Pokój 25m2 Ogrzewanie kaloryfer purmo C22 140x60cm 1200W(55 o /45o)

3. Pokój 21m2 Ogrzewanie kaloryfer purmo C22 120x60cm 1000W(55 o /45o)

4. Pokój 25m2 Ogrzewanie kaloryfer purmo C22 2szt x 80x60cm 685W(55 o /45o

9. Łazienka 21m2 ogrzewanie podłogowe + kaloryfer drabinkowy 118x60cm. 357W(55 o /45o) + drabinkowy 150x50cm. 400W(55 o /45o)

5. Pralnia 4m2 - ogrzewanie podłogowe + kaloryfer drabinkowy 94x50cm. 245W(55 o /45o)

6. Garderoba 2m2 - Ogrzewanie kaloryfer purmo C11 40x60cm 200W(55 o /45o

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.