Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła


Pawelorg84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i z góry przepraszam za kolejny tego typu temat.

Mam zamiar wymień starego śmieciucha na Defro Sigma E 12kw, dodam, że stary kocioł to 20 kw (stanowczo za duży)

 

Dom z końcówki lat 70 nowa instancja CO, nowy dach,

 

Powierzchnia ogrzewana 160m2  Wysokość pomieszczeń 2,6m

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3y3k - zgodnie z wyliczeniami ze strony 12kw jednak wskaźnik zapotrzebowania na moc wyszedł  49W/m2 , obawiam się czy czasem nie jest to zaniżony wynik. Przecież takie wartości dobiera się przy nowych domach a nie zmodernizowanych staruszkach. W związku z powyższym proszę o pomoc w doborze kotła; kupić 12 czy może 16 kw

 

dodatkowo znalazłem coś takiego i już szczerze mówiąc zgłupiałem:

Nieocieplony budynek z lat 70. lub 80. 100W/m2
Budynek z lat 90. (5cm styropianu) 70W/m2
Budynek sprzed 1990r. docieplony 5cm styropianu 80W/m2
Budynek z lat 2000–2010 (8–10 cm styropianu) 60W/m2
Budynek wybudowany po roku 2010 standardowo docieplony (15 cm styropianu) 50W/m2
Budynek wybudowany po roku 2010, szczególnie docieplony (np. min. 15cm dobrego styropianu na ścianach, trójszybowe okna) 40W/m2
 
Z góry dziękuje za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kl 5 o mocy 12kW podanej przez producenta , nigdy tej mocy w warunkach domowych nie osiągnie, będzie pracował z mocą ok 8-9kW, więcej z takiego kotła trudno będzie wycisnąć.

Więc ze względu na to ew błędy w obliczeniach szukaj kotła trochę mocniejszego - ok 14-15kW..

Oczywiście należy pamiętać o niskiej temp spalin , która może spowodować skraplanie się spalin w kominie i uszkodzenie komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie skłonie się ku 16 kw

W kwestii komina, to jest on tradycyjny z cegły tyle że nowy. Plus taki, że jedynie klinkier nad dachem pozostaje bez ocieplenia. reszta komina przechodzi przez pomieszczenia mieszkalne ogrzewane. Sprawdzę przez 1 sezon. Jeżeli będą plamy z kondensatu to jedynie frezowanie komina i wkład mnie ratuje bo komin ma obecnie wymiary 14x14, a to min. jakie zaleca producent kotła.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko te 12 kw które wyszło z wyliczeń zawiera 4kw na grzanie ciepłej wody.

biorąc 16 kw to według ogólnie przyjętych norm wyjdzie mi 100w/2m (czyli do domu bez ocieplenia) czy to czasem nie za duży kociołek. Defro nie ma 14 kw w ofercie.

Mam 160 m2 do ogrzania jak przyjąć nawet 0,70 w/m2 to zapotrzebowanie bez grzania bojlera wyjdzie 11,2 kw powinno wystarczyć ?????.

Przecież dodatkowa moc na bojler potrzebna jest tylko w przypadku ekstremalnych mrozów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3y3k

 

Domek ma użytkowe poddasze można powiedzieć dwa w jednym tzn. poddasze + jeszcze pomieszczenia nad poddaszem u samej góry dachu w skosie w samym dachu jest 20 cm. wełny a w suficie/podłodze  miedzy "poddaszem" a niższym "poddszem"  15 cm wełny +folia ekranowana

 samą posadzkę mogę docieplić jeszcze od piwnicy ale nawet zimą w piwnicy jest ciepło a i tak nie jest ogrzewana.

Dachu już nie mam możliwości docieplić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął 12 kw.

Jakie teraz mamy zimy? Tydzień większego mrzy i to wszystko.

Ja mam 12KW dom 150 m2 z piwnica nie ogrzewaną z 2001 roku budowany wg tamtejszych standardów i max moc jaka potrzebowałem tej zimy to niecałe 8 KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej ciepła ucieka przez dach - prawda, ale że przez podłogę - to już zależy od wielu czynników (podpiwniczenie czy płyta, izolacja fundamentu itd itd) - czasem nie ma co przesadzać z ilością izolacji bezpośrednio w podłogę zważając na to że sam grunt pod nią jakąś temp. ma - w przeciwieństwie do wygwizdu ponad dachem.

Co do mocy kotła - jak już napisano - w piątej klasie dobiera się ją inaczej - nie ma tutaj rezerwy mocy. W klasie 3 i 4 dużo zależało od mocy palnika. Jak ktoś do pieca 15 kW montował palnik 25 kW to ten piec i koło 20tki wyciągał - po prostu wyższa była temp. spalin czyli strata kominowa.

Piąta klasa też lepiej moduluje mocą od 30% i tu już aż takiego negatywnego wpływu przewymiarowanie nie ma. 
Ja bym brał sztokera lub skama - są małe, czyli sam palnik spala czysto i nie musi nadrabiać wymiennikiem. Pozwalają też na kontrolowanie temp. spalin gdyby komin był ceglany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.