Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawne sterowanie grup pompowych ze sprzęgłem dla TERMET


SianeKS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to mój pierwszy post na forum, witam wszystkich 🙂

Potrzebuje pomocy. Instalator się zmył, serwisant Termet mnie zbywa. Posiadam Kocioł termet GOLD 25 i dwa obiegi grzewcze (podłogówka parter  i grzejniki piętro) Podłogówka ma rozdzielacz i 7 pętli (salon + kuchnia) Grzejniki w pokojach na górze podłączone również przez rozdzielacz. 

Kocioł Termet Gold 25 + grupa pompowa Prandelli Pramix S i Pramix G wraz ze sprzęgłem/rozdzielaczem Prandelli DUOTERM. Instalator zainstalował 2 sterowniki włącz/wyłącz pompę z ustawieniem temperatury załączania pompy. Czujniki na zasilaniach za sprzęgłem. Kocioł ustawiony na 45 stopni ręcznie, czujniki temp dla sterowników pompy 25* dla podłogówki i 35* dla kaloryferów. Tak działało zeszły sezon grzewczy. Było OK (pod względem temp) ale nie wiem jak pod względem zużycia gazu. 

Chciałbym to jakoś rozsądnie sterować i ekonomicznie sterować, pomysł jest taki :

- moduł mx01 termet do sterowania pompami i cwu 

- 2x nastawnik temp. termet po jednym na piętro 

- moduł termet komfort do połączenia z aplikacją i "zarządzania" 

Koszt około 2000zł 

Jestem otwarty na każde inne rozwiązania (niekoniecznie muszą być TERMET), oby skutecznie i komfortowo / ekonomiczne w zarządzać temp w domu. 

Zrzut ekranu 2022-08-29 o 11.48.00.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ten rysunek to z instrukcji karty produktu  grupy pompowej Prandelli. Czy instrukcja jest zła, że twierdzisz iż hydraulika do poprawy? Tak jak wskazuje producent tak zostało podłączone https://prandelli.pl/wp-content/uploads/2020/12/Karta_Pramix_S.pdf 

 

Cytat

W tym kotle dużo nie poprawisz sterowaniem zewnętrznym- to po prostu taki kocioł.

 

Czyli zostawić jak jest i będzie pracował na okrągło? Przydałoby się chociaż jakieś wyłączenie pracy po osiągnięciu temp. na danym piętrze

Edytowane przez SianeKS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

W tym temacie masz to w przekroju i w prawidłowym podłączeniu.

Na stronie którą podałeś jest błąd.

Czy możesz objaśnić gdzie jest błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilania instalacji idą z niższych króćców , a powinny iść z wyższych.

Ciepła woda zawsze idzie do góry a nie do dołu i robi się zamieszanie w rozdzielaczu.

Pytałeś też o sterowanie - podłogówka powinna być regulowana wg temp zewnętrznej przez siłownik, a nie temp stałą na kotle.

Podobnie grzejniki - też powinna być regulacja temp wody zasilającej wg temp zewnętrznej - czyli trzeba dodać do kotła czujnik temp zewnętrznej i ustawić odpowiednią krzywą grzewczą- to będzie dla zasilania grzejników, dla podłogi trzeba drugi sterownik z czujnikiem temp zewnętrznej sterujący siłownikiem zaw 3-D.

Do tego można dać termostaty pokojowe - na parterze wyłączające pompę podłogi i na piętrze wyłączającą pompę grzejników.

Jak obie pompy odbiorów będą wyłączone to kocioł sam się też wyłączy, gdyż nie będzie odbioru ciepła, jak wystygnie to sie załączy.

Ja to robiłem trochę inaczej - na dwóch przekaźnikach z podwójnym zestykiem gdzie 1 styk wyłączał pompę a drugie były równolegle i przy obu wyłączonych pompach kocioł był wyłączany , zaś załączenie dowolnej pompy uruchamiało kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sporo mi to wyjaśniło. W grupie od podłogówki mam zawór 3D regulowany ręcznie. Tutaj mogę zadać sobie temp. zasilania. Ustawiłem na 3 i było około 27stopni.

jakie sterowniki zal/wył do sterownia pomp polecasz?

w takim razie zamówię

- czujnik temp. zewnętrznej

- dwa sterowniki do dwóch pomp. od grup. Pytanie co wybrać. Zależy mi, aby były proste w obsłudze i najlepiej bezprzewodowe. 
 

Co do podłączenia zasilania - mam zrobione zgodnie z instrukcja Prandelli. Grupa jest zamontowana tak jakbyś obrocil schemat o 180* i wtedy sprzeglo jest po prawej, a z grup zasilanie wychodzi od góry. W sumie cała grupa ze sprzęgłem została już złożona przez producenta, a instalator tylko podpiał w instalacje i zastosował dwa sterowniki do pomp, które uruchamiają je przy zadanej temp. (mierzonej na zasilaniu) Według niego to miało działać tak, ze jeśli grzejniki nie będą miały już odbioru (np. ustawione na głowicach na 3* około 21stopni) to wtedy pompa się wyłączy, ale to tak nie działa. 

Edytowane przez SianeKS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D to ESBE, na pewno do niego są dostepne siłowniki. O ile zasade działania pogodówki i tym samym podawanej temp. na grzeniki rozumiem (przez KG którą nada sterownik kotła TERMET ustawie w aplikacji) o tyle jak to będzie ze siłownikiem do zawódu 3D? co tym siłownikiem będzie sterować? Polecisz jakiś sterownik?

Nadal szukam skutecznego i prostego termostatu do temp. w danej strefie który załączy/wyłączy pompe w grupie. Możesz coś polecić? 

EWENTUALNIE, czy można zrobić tak?

- czujnik temp. zewnętrznej / KG poda temp. na sprzęgło z kotła i pójdzie na grzejniki

- podłogówka sterowana ręcznie zawodem 3D

- termostat pokojowy zał/wył ustawiony np. na 21* stopni. Po osiągnięciu tej temp w najchłodniszym pomieszczeniu wyłączy kocioł.

- na grupie pompowej mam dwa sterowniki z czujnikami przylgowymi do dwóch pomp. Jeśli piec się wygasi, temp. spadnie to ustawie sterowniki aby wyłączały pompę np. przy 20-25 stopniach. Jeśli termostat pokojowy uruchomi kocioł bo w pomieszczeniu będzie za chłodno to wzrośnie temp. na zasilaniu i uruchomi pompy. 

 

Edytowane przez SianeKS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, w załączniku przesyłam parę materiałów, w twoim przypadku proponuję przerobić pramix G na pramix S , dokupić dwa siłowniki do tego np. sterownik I2 z firmy Tech , nastawiasz dwie różne krzywe lub wybierasz temperaturę zasilania i wszystko może działać z apki . Sama przeróbka pramixa jest bardzo prosta , mogę dobrać Ci odpowiednie elementy elementy dla tego rozwiązania tak aby zamienić na grupę z siłownikiem. Tam są zastosowane zawory 3d ESBE 1" pasujący siłownik to np. ARA 561 . Jak coś to zapraszam do kontaktu 606217981.

DUOTERM.pdf PRAMIX T.pdf PRIMAX G.pdf PRIMAX S.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.