Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko Mini 15kW spostrzeżenia z użytkowania


granata

Rekomendowane odpowiedzi

Tak naprawdę ta turbinka (potocznie zwany hallotronem) nie jest przepływomierzem objętościowym z definicji, ona mierzy prędkość strugi i to jeszcze niezbyt dokładnie. Co daje jakiś tam pogląd na ilość powietrza przepływającego przez dmuchawę.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można spieprzyć tylko bardzo ograniczoną ilość rzeczy: zamknąć klapkę, wentylację, ciąg kominowy, zapuścić syfem palnik lub używać miału zamiast ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallotron to daje impuls na obrot wiatraczka i niczego nie mierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin już się poprawiam z tym hallotronem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harry, czy w Twoim kotle też były fabrycznie takie nastawy:

- min. podawanie 2s

- max podawanie 4s

- min. przerwa 26s

- max przerwa 52s

?

 

Normalnie bym tego nie ruszał, ale już po pierwszej dobie, gdy bufor został w 100% napełniony, kocioł przekroczył 75°C i wszedł w nadzór. A potem z rozpędu nawet nadzór nie pomógł i zadziałał bezpiecznik STB. Musiałem więc poszerzyć zakres pid, właśnie przez korekcję porcji paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są to nastawy fabryczne.

Zrób przywrócenie do ustawień fabrycznych.

Jeśli masz 15 kociołek to powinno być coś mniej więcej tak 

- min. podawanie 1s

- max podawanie 2s

- min. przerwa 24s

- max przerwa 45s

 

Z tym że min i max przerwa zależna od wersji oprogramowania sterownika oraz ważne są jeszcze minimalne i max obroty wentylatora i te też są zależne od wersji oprogramowania oraz wielkości turbinki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@granata ja mam reduktor ABM (bez zawleczki), prawdopodobnie ten z Twojego kotła ma czasy podawania ze 2 razy większe. Niestety tu nie pomogę.

Dobrze pamiętam, że grzejesz bufor grawitacyjnie? Normalnie jest zabezpieczenie w postaci awaryjnego uruchomienia pompy w 80C, by nie wybijało STB. Na grawitacji można tylko zastanowić się nad obniżeniem temperatury.

Edit: jednak źle pamiętam, masz Laddomat. To wyłączenie pompy laddomatu przegrzewa Ci kocioł. Teraz się zastanawiam, czy ta pompa laddomatu nie powinna być wpięta pod sterownik kotła jako pompa bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kociołek mini ma reduktor Ewmar a nie ABM więc te Twoje  nastawy mogą być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ustawienia zastałem przy pierwszym uruchomieniu sterownika. Z tym, że moc kotła była już ustawiona poprawnie na 15kW. Były chyba dwie wersje: 15kW M (ta moja) i 15kW RET. Tego nie ruszałem.

Pompa Laddomatu jest podłączona jako pompa CO. Przy przekroczeniu temperatury powinna chyba nadal pracować, właśnie po to, żeby rozprowadzić ciepło po instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca jak laddomat działa, ale coś jest nie tak-albo staje pompa, albo zawór odcina kocioł od bufora. Przy tej bezwładności bufora kocioł nie ma prawa przegrzać się aż do zadziałania stb.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na pewno było nie tak, ale co to już się raczej nie dowiemy. Pamiętam tylko, że tamtej nocy na kilka sekund wyłączyli prąd. Gdy przyszedłem rano, bufor był już zimny, węgiel w palniku wypalony do ślimaka, wywalone stb i alarm o zbyt dużej temperaturze CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanęły wszystkie odbiory, a palnik był rozgrzany-to normalne, że wywaliło. Nie lepiej zejść na 65C, wtedy ryzyko wywalenia stb znacznie spadnie. A przy okazji strata postojowa bufora :-)

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, ale wtedy musiałbym wymienić wkładkę termostatyczną Laddomatu ze standardowej 72° na 63 lub 57°. Nie wiem czy potencjalne oszczędności byłyby tego warte, ale pewnie kiedyś sprawdzę. Jeśli ustawię zbyt niską temperaturę na kotle to woda będzie krążyć w obiegu krótkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że bufor jest nagrzewany tylko jeśli woda na kotle ma powyżej 72 stopni? trochę wysoko w takim razie musisz grzać ten kocioł, mysle ze trochę ciepła się marnuje no i masz niewielkie pole manewru między normalnym działaniem a zadziałaniem STB.

Druga sprawa - masz ten laddomat który sam sobie steruje pompą, ale masz też sterownik pieca który ma sterowanie pompą CO. Używasz tego w ogóle? Jeśli nie to może lepiej wywalić laddomat a używać pompy podłączonej pod sterownik pieca? Podejrzewam że dokładnie ten sam efekt byś uzyskał ale z możliwością regulacji temperatury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nightwatch napisał:

to znaczy że bufor jest nagrzewany tylko jeśli woda na kotle ma powyżej 72 stopni?

Owszem, choć ta granica jest płynna. Mam 20°C w kotłowni - wygrzewam strop pod pokojami :-)

Laddomat służy do poprawnego uwarstwienia gorącej wody w buforze, oraz do zabezpieczenia powrotu kotła przed zimną wodą. Jego pompa działa cały czas, nie ma żadnej dodatkowej elektroniki sterującej, a jedyny element regulujący to zawór z wkładką termostatyczną. Pompa Laddomatu jest podłączona jako pompa CO i włącza się przy 45°, czyli grubo przed temperaturą 'przewodzenia'. Gdybym pozbył się Laddomatu, musiałbym zamontować jakąś inną automatykę do ochrony powrotu. W tym momencie byłaby to droga i zbędna przeróbka. Lepiej wymienić samą wkładkę termostatyczną.

W tej chwili, na moich ustawieniach, największa rozpiętość temperatury jaką zanotował sterownik kotła to było 4°C. 67 - gdy naraz włączyłem kilka grzejników i 71 - zanim zredukował moc. Zobaczymy co będzie jak się zrobi trochę cieplej.

Swoją drogą te mierniki temperatury są niesamowicie niedokładne. Jedyne które pokazują pokrywające się wartości 70°C to miernik elektroniczny w sterowniku kotła i analogowe wskaźniki Laddomatu. Oprócz nich mam jeszcze analogowy termometr na kotle, który pokazuje 82°C i 2 analogowe termometry w buforze. Po środku 75°C i na dole 72°C. Nie wiem któremu wierzyć, ale skłaniam się ku elektronicznemu na kotle.

Edytowane przez granata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdjąć szybkę i przestawić wskazówkę na osi, jeśli chcesz dokładnych wskazań tego kwadratowego termometru na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym termometrem aż tak się nie przejmuję. Co ciekawe, jak są zimne to pokazują w miarę równo. Czyli jakaś nieliniowość ma miejsce.

Bardziej mniej zastanawia to co pisałem na poprzedniej stronie o tym pid'dzie. Dlaczego on tak przemiata od 10 do 90% i z powrotem. Jakby nie mógł się zdecydować na konkretną moc. Najgorzej jak spada, bo węgla zostaje jeszcze dużo, a strumień powietrza już się zmniejsza. Czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, HarryH napisał:

Możesz zdjąć szybkę i przestawić wskazówkę na osi, jeśli chcesz dokładnych wskazań tego kwadratowego termometru na kotle.

Można też wyjąć do samej góry tulei sondę tego termometru zegarowego jeśli dobrze pamiętam jest to termopara.

 

3 minuty temu, granata napisał:

Dlaczego on tak przemiata od 10 do 90% i z powrotem. Jakby nie mógł się zdecydować na konkretną moc.

Tak to se tech wymyślił. Zmniejsz moc kotła  w % w ustawieniach a kociołek sie ustabilizuje bardziej tzn, też będzie wachlował od 0 do 100 ale w mniejszym zakresie mocy.

5 minut temu, granata napisał:

Najgorzej jak spada, bo węgla zostaje jeszcze dużo, a strumień powietrza już się zmniejsza.

Spokojnie algorytm wcześniej przestaje podawać zwiększone dawki paliwa. widać to dość dobrze na ekranie producenta.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie tylko u mnie tak jest... ok.

Ekranie producenta? Co masz na myśli? Mogę u siebie wejść w taki tryb?

Edytowane przez granata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz menu /widok ekranu/ekran producenta kod 2902.

Z tym zmniejszaniem mocy u ciebie trochę bardziej skomplikowana sprawa bo masz bufor a tam powinna być odbierana nawet max moc. Obserwuj czy podczas ładowania wentylator całyvczas pracuje na 100% czy schodzi niżej.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darekgra napisał:

Spokojnie algorytm wcześniej przestaje podawać zwiększone dawki paliwa. widać to dość dobrze na ekranie producenta.

Przygladnij sie Darek kiedy zmienia sie podawanie i/lub przerwa.

Moim zdaniem jest to wyliczane na podstawie odczytu z tej turbinki (jesli jest zalaczona), a wtedy nie jest mozliwa wczesniejsza zmiany.

Czyli mierzymy ile powietrza podajemy i do tego ustalamy dawke wegla.

Sprawdz i daj znac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obserwowałem to ostatnio.

I przy schodzeniu z mocy podawanie paliwa było już minimalne a wentylator jeszcze nie i dokładnie odwrotnie przy wchodzeniu na wyższą moc najpierw podawał więcej paliwa i dopiero po kilku sek wzrastał wentylator. 

Podczas samej już pracy parametry podawania czasami były dla mnie nie logiczne. Podawał na max a potem kilka razy mniej  może tu ma znaczenie tempo wzrostu ciężko to stwierdzić.

Ciekawy jest też fakt czasowego pojawiania się symbolu $ lub & przy parametrze temperatury kotła, spalin oraz czasu podawania i przerwy.

Odczyt z turbinki służy tylko do regulacji obrotów dmuchawy, i jest to parametr wtórny, algorytm wylicza żądane obroty dmuchawy i porównuje to z odczytem z hallotronu następnie koryguje obroty dmuchawy, aby były jak najbliżej żądanych.

Dawka paliwa jest zależna tylko od odczytów temperatury kotła i temperatury spalin.

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Darekgra napisał:

Odczyt z turbinki służy tylko do regulacji obrotów dmuchawy, i jest to parametr wtórny, algorytm wylicza żądane obroty dmuchawy i porównuje to z odczytem z hallotronu następnie koryguje obroty dmuchawy, aby były jak najbliżej żądanych.

Dawka paliwa jest zależna tylko od odczytów temperatury kotła i temperatury spalin

Jaka masz wersję?

Calkiem inaczej dziala to u mnie. Dawka jest wyliczana z predkosci turbinki.

12 minut temu, Darekgra napisał:

Podczas samej już pracy parametry podawania czasami były dla mnie nie logiczne. Podawał na max a potem kilka razy mniej  może tu ma znaczenie tempo wzrostu ciężko to stwierdzić

To dla testu (jak ja lubie :) ) wez suszarke i dmuchnij w ta turbinke. Przytrzyaj z minute lub dwie. Obserwuj dawke... Temperatura spalin i kotla sie w tym czasie nie zmieni...

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3.6.3 też dawka z prędkości- wystarczy otworzyć drzwi i dawka szaleje, choć nie zmienia się jeszcze ani wysterowanie ani temperatura spalin. Ja już nawet na to nie patrzę, bo szkoda nerwów. Pali czysto i niezawodnie, zaglądam co kilkanaście dni na dosypanie węgla i wybranie popiołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, HarryH napisał:

Pali czysto i niezawodnie, zaglądam co kilkanaście dni na dosypanie węgla i wybranie popiołu

No powiedzmy jako-tako :) u mnie, ale ja wymagajacy jestem i dociekliwy bylem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.